Προς το περιεχόμενο

Μη εξουσιοδοτημένο sms verification code για Microsoft account


p4n0s86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τις τελευταίες μέρες λαμβάνω συνεχώς sms με verification code για κάποιο απ' τα ms accounts μου. Αυτό λογικά σημαίνει ότι ξέρει και το password αυτός που προσπαθεί; Άλλαξα όλους τους κωδικούς και συνεχίζει να έρχεται. Να αδιαφορήσω μιας και δεν μπορούν να κάνουν κάτι χωρίς το ΟΤΡ ή μπορεί να γίνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να μην ξέρει τον κωδικό αλλά να προσπαθεί να τον αλλάξει. Τι λέει το μήνυμα; Έλεγξες στο ιστορικό από που γίνονται οι προσπάθειες σύνδεσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Μπορεί να μην ξέρει τον κωδικό αλλά να προσπαθεί να τον αλλάξει. Τι λέει το μήνυμα; Έλεγξες στο ιστορικό από που γίνονται οι προσπάθειες σύνδεσης;

Το μήνυμα λέει (ταδε 4ψηφιο) is your Microsoft account verification code. Go passwordless with Microsoft Authenticator. To οποίο το έχω σετάρει κανονικά και κάνω από εκεί Allow τα login μου. Κάποιος προσπαθεί να μπει και στέλνει OTP σε sms. Μπορεί να το κάνει απλά με email? Γιατί φτάνει στο ΟΤΡ όμως;

Το ιστορικό που το κοιτάω;

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σου έρχεται κάποιο email που να λέει ότι έγινε προσπάθεια σύνδεσης από το χχχχ μέρος με χχχχχχχχ ip;

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Δεν σου έρχεται κάποιο email που να λέει ότι έγινε προσπάθεια σύνδεσης από το χχχχ μέρος με χχχχχχχχ ip;

Όχι email δεν έχει έρθει κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/2/2023 στις 9:53 ΜΜ, p4n0s86 είπε

Το μήνυμα λέει (ταδε 4ψηφιο) is your Microsoft account verification code. Go passwordless with Microsoft Authenticator. To οποίο το έχω σετάρει κανονικά και κάνω από εκεί Allow τα login μου. Κάποιος προσπαθεί να μπει και στέλνει OTP σε sms. Μπορεί να το κάνει απλά με email? Γιατί φτάνει στο ΟΤΡ όμως;

Το ιστορικό που το κοιτάω;

Καλημέρα στην παρέα. Τα ίδια αντιμετωπίζω και εγώ. Δέχομαι συνέχεια μυνήματα από 

9062 is your Microsoft account verification code. Go passwordless with Microsoft Authenticator https://aka.ms/authapp

Μόλις τώρα, Joe_Black είπε

Καλημέρα στην παρέα. Τα ίδια αντιμετωπίζω και εγώ. Δέχομαι συνέχεια μυνήματα από 

9062 is your Microsoft account verification code. Go passwordless with Microsoft Authenticator https://aka.ms/authapp

Όπως και από άγνωστα κινητά τηλέφωνα...

<#> [MatchU] "9617" is your confirmation code

fRP/XbuvbY9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε αλλάξει νούμερο πρόσφατα?

Η έχουν βάλει κατά λάθος τον δικό σας αριθμό στο 2fa.

Για λόγους ασφαλείας μπορείτε φυσικά να αλλάξετε και το κωδικό σας σε πιο περίπλοκο. 

Με μεγάλα/μικρά γράμματα, αριθμούς και σύμβολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Damianus είπε

Έχετε αλλάξει νούμερο πρόσφατα?

Η έχουν βάλει κατά λάθος τον δικό σας αριθμό στο 2fa.

Για λόγους ασφαλείας μπορείτε φυσικά να αλλάξετε και το κωδικό σας σε πιο περίπλοκο. 

Με μεγάλα/μικρά γράμματα, αριθμούς και σύμβολα.

Τίποτα δεν έχω αλλάξει και έχω 2FA με το app της microsoft. Κάποιος (λογικά bots) ζητάει συνεχώς OTP με sms. Για νέους κωδικούς ήταν το 1ο πράγμα που έκανα από την αρχή και προφανώς είναι περίπλοκοι.

Είναι απίστευτο το spam και δεν μπορώ να κάνω και block γιατί είναι της MS (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται δεν ξέρω). Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η ίδια η εταιρία δεν banάρει τις IP τους μετά από τόσες αποτυχημένες προσπάθειες και με άλλη τοποθεσία. Εκτός αν κάθε φορά είναι απο διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και όπως είπε ο Joe_Black δέχομαι αντίστοιχα μηνύματα και από άγνωστα κινητά τηλέφωνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2023 στις 10:11 ΠΜ, Joe_Black είπε

Καλημέρα στην παρέα. Τα ίδια αντιμετωπίζω και εγώ. Δέχομαι συνέχεια μυνήματα από 

9062 is your Microsoft account verification code. Go passwordless with Microsoft Authenticator https://aka.ms/authapp

Όπως και από άγνωστα κινητά τηλέφωνα...

<#> [MatchU] "9617" is your confirmation code

fRP/XbuvbY9

Καλημέρα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Μήπως υπάρχει κάποια λύση?

Λαμβάνω μηνύματα του τύπου: Microsoft account verification code. Go passwordless with Microsoft Authenticator https://aka.ms/authapp και: <#> [MatchU] "9617" is your confirmation code

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το 9617 το ανέφερε κι άλλος φίλος πιο πάνω, αρχίζω να υποψιάζομαι ότι δεν είναι τελικά επίσημα sms και με κάποιο τρόπο τα έχουν κάνει να φαίνονται έτσι. Μάλλον phishing είναι και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, βρήκαν τηλέφωνα και τα έχουν περάσει σε spam λίστες. Άρχισα να λαμβάνω κι από μια άλλη βλακεία Anthropologie το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι κι ούτε θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Επειδή το 9617 το ανέφερε κι άλλος φίλος πιο πάνω, αρχίζω να υποψιάζομαι ότι δεν είναι τελικά επίσημα sms και με κάποιο τρόπο τα έχουν κάνει να φαίνονται έτσι.

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά το λινκ παραπέμπει στο επίσημο microsoft authenticator το οποίο και χρησιμοποιώ εγώ και καιρό. Αν ήταν κάποιου είδους phishing θα σε έστελνε σε κανένα περίεργο site.

Μάλλον είναι επίθεση στους σέρβερ της ms ή προσπάθεια να "βρουν" τον κωδικό των email με brute force και ψάχνουν κάποια που δεν έχει ενεργοποιηθεί το 2fa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Επειδή το 9617 το ανέφερε κι άλλος φίλος πιο πάνω, αρχίζω να υποψιάζομαι ότι δεν είναι τελικά επίσημα sms και με κάποιο τρόπο τα έχουν κάνει να φαίνονται έτσι. Μάλλον phishing είναι και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, βρήκαν τηλέφωνα και τα έχουν περάσει σε spam λίστες. Άρχισα να λαμβάνω κι από μια άλλη βλακεία Anthropologie το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι κι ούτε θα το ψάξω.

Απο το Anthropologie λαμβανω κι εγω παραλληλα με Microsoft και #matchU. Oι κανονικοι κωδικοι ομως που λαμβανω απο τη Microsoft για να συνδεθω στο account μου ειναι του τυπου: "χρηση κωδικου ΧΧΧΧΧΧΧ ως κωδικος ασφαλειας λογαριασμου Microsoft". Αρα δεν μοιαζουν με τα 4ψηφια verification codes μου λαμβάνω. Δεν είναι τελικά επίσημα sms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά το λινκ παραπέμπει στο επίσημο microsoft authenticator το οποίο και χρησιμοποιώ εγώ και καιρό. Αν ήταν κάποιου είδους phishing θα σε έστελνε σε κανένα περίεργο site.

Μάλλον είναι επίθεση στους σέρβερ της ms ή προσπάθεια να "βρουν" τον κωδικό των email με brute force και ψάχνουν κάποια που δεν έχει ενεργοποιηθεί το 2fa.

Δεν ξέρω πραγματικά τι γίνεται. Μου είχαν στείλει και για google και έβγαζε σηματάκι πάνω στο sms από την ίδια την google ότι είναι γνήσιο otp. Απ' την άλλη δεν έρχεται κανένα email για προσπάθεια σύνδεσης. Τι να πω δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...