Προς το περιεχόμενο

Μη εξουσιοδοτημένο sms verification code για Microsoft account


p4n0s86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα δυστυχώς έχω και εγώ το ίδιο θέμα με πάροχο nova; Έχω παρατηρήσει ότι σίγουρα μου στέλνει sms μετά την είσοδο μου στο ibank! Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/4/2023 στις 7:25 ΜΜ, Stavroscz75 είπε

Καλησπέρα και από εμένα δυστυχώς έχω και εγώ το ίδιο θέμα με πάροχο nova; Έχω παρατηρήσει ότι σίγουρα μου στέλνει sms μετά την είσοδο μου στο ibank! Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο;

Εμένα είναι 2 μέρες τώρα που σταμάτησαν να έρχονται (χωρίς να έχω κάνει block κανένα νούμερο και δεν έχω ibank) και είχα συνήθως 1-2 την ημέρα. Ίδωμεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί ,

Ειναι exploiters/hackers και προσπαθουν να παρουν ελεγχο κινητου σας .  Ψαρευουν για θυματα  τα οποια  θα  κανουν κλικ πανω στον αριθμητικο κωδικο. Μερικοι χρηστες  απλα ακουμπουν τον κωδικο και τον κανουν αντιγραφη για να μπουν στο σαιτ που τους εδνιαφερει. Αυτος ο αριθμος πρεπει να ειναι το  δολωμα μιας και αν το  πατησετε  θα  σας παει σε αλλη ιστοσελιδα ψαρευοντας  credentials  η θα κατεβασει κακοβουλο λογισμικο στο κινητο σας αμεσα. Δεν το εχω ερευνησει προσωπικα  οποτε δεν γνωριζω τι θα συμβει. Απλα το ανεχομαι . Η ΔΗΕ μου ειπε πως θελει επωνυμη εγκληση κατ αγνωστων για να το ερευνησει κλπ κλπ κλπ . Ελπιζω να το σταματησουν

Η μεθοδος που χαρη στον φιλο @dkmaster  βρηκα μια ακρη και το εψαξα λιγο παραπανω,  λεγεται MFA Fatigue attack και απο οτι λεει και το παρακατω και πονταρει στο να μας "πρηξει" και τελικα να πατησουμε πανω του  για να δουμε τι ειναι. Ας μην το κανουμε.

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/mfa-fatigue-attacks-are-putting-your-organization-at-risk/.

Πως βρηκαν τα κινητα μας; Φαινεται πως τα προμηθευτηκαν dark webικα και φαινετεαι πως καποιος 2FA παροχος που ειχαμε ολοι ως κοινο, δεν εχει ανακοινωσει κααποιο breach , η το ανακοινωσε κι απλα εμεις δεν το πηραμε χαμπαρι....

Γιατι χρησιμποποιουν  ελληνικα κινητα? Μαλλον number spoofing  - υποδυονται καποιον αριθμο ενω δεν ειναι. Σε εμενα  εστειλαν τετοιο μνμ "απο" τον αριθμο του δικου μου κινητου :) οποτε και μαλλον εχουν "περιορισμενους" αριθμους...

Θα ξαναστειλω  μηνυμα στην ANtrhopologie γαι να δω ποιος ειναι ο παραοχος τους... ισως εκει βρισκεται το μυστικο....

Update : Το παρακατω λινκ μας εξηγει λιγο πως θα μπορουσε καποιος να κλειψει logins με το SMS man in the middle attack ειδικα αν καταφερει να  ξεγελασει τον παροχο μας πως αυτος ειναι ο αποδεκτης του SMS και το νουμερο του ειναι αληθινο. Ειναι σχετικα "ευκολο" να γινειο αν γνωριζει καποιος τα steps toy SMS Hijack αλλα μπορει και να μην χρειαζεται καν ...

https://www.csoonline.com/article/3620223/how-to-hack-2fa.html

Επεξ/σία από TomZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν βιάστηκα να χαρώ και μετά από 2 μέρες άρχισαν πάλι να έρχονται τα sms.

Αυτά που έχω να πω εγώ (παρατηρήσει) είναι ότι το νούμερο αυτό που μου έρχονται είναι σε μια sim που δεν την δουλεύω, την πήρα κάποτε μπας και είχε καλύτερο δίκτυο για data σε διακοπές που είχα πάει, άρα φτάνω στο ότι ΔΕΝ την έχω δηλώσει πουθενά και θέμα για μένα, 2FA δε παίζει. Μου έκανε επίσης εντύπωση το ότι αναφέρεται ότι έρχονται μόνο στο δίκτυο της WIND/NONA. Τις 2 ημέρες που σταμάτησαν τα sms στο κινητό, τη μία από αυτές είχα 2 κλήσεις από Βέλγιο στο σταθερό μου (δυο διαφορετικά νουμερα 0032 κωδικός) και οι οποίες μέχρι τώρα ήταν και οι μοναδικές. Στοιχεία που τα έχει μόνο αυτή (Nova). Εικασίες όλα αυτά αλλά..

Επίσης δεν ασχολήθηκα με τον κωδικό επαναφοράς, αν είναι όντως λινκ και αναρωτιόμουν τι τα στέλνουν αν δεν υπάρχει κάτι να κάνεις. Μάλλον τα απέκλειε το τηλ/νο..?

Επεξ/σία από venejo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα,

ειχα spearhead sms για microsoft verification τοσο καλοφτιαγμενο που αναγκαστικα να αλλαξω το verification method μη τυχον και την πατησω

sms anthropologie ειναι σχεδον καθημερινα,

νοβα και εγω.

νομιζω ειναι χακεμενο το δικτυο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κινητό wind/nova έρχονται συνέχεια και σε εμένα Anthropologie  και google. Τα κάνω μπλόκ. Τις τελευταίες ημέρες έχουν μειωθεί πάντως.

Επεξ/σία από fouskos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το αντίστοιχο με 1-time code στο email ανάκτησης (για τον hotmail λογαριασμό μου), χωρίς να έρχεται κάτι στο κινητό (VF κινητό, nova σταθερό/internet).

Συνεχίζω να τα αγνοώ εντελώς, περιμένω να σταματήσει να στέλνει 3-4 φορές την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα μετά από 1 μήνα και παραπάνω και αφού συνεχώς μπλοκάρω και κάνω αναφορές ως spam τελικά το φίλτρο μπλόκαρε ένα τέτοιο μήνυμα. Τις προηγούμενες μέρες ζήτησα από τον πάροχο μου να κάνει το κινητό μου απόρρητο αφού ενημέρωσα ότι λαμβανω συνεχώς sms που προφανώς είναι απόπειρες hack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Έβγαλε κανείς άκρη με αυτά....

Εμένα συνεχίζει αυτή η φιλοσοφία....

Anthropologie από το νούμερο 6956304595 

Και από Gem space με νούμερο 6940967096

Δε ξέρω πόσα έχω κάνει σπαμ....

Από τη Νόβα δε ξέρουν τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, cabamaru4 είπε

Καλησπέρα. Έβγαλε κανείς άκρη με αυτά....

Εμένα συνεχίζει αυτή η φιλοσοφία....

Anthropologie από το νούμερο 6956304595 

Και από Gem space με νούμερο 6940967096

Δε ξέρω πόσα έχω κάνει σπαμ....

Από τη Νόβα δε ξέρουν τίποτα...

Βάλε τα νούμερα σε spam list και μπλόκαρε τα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο δυστυχώς.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα ξεκίνησαν από προχθές να έρχονται μηνύματα από anthropologie και ένα από OnePlus. Έχω Nova. Επίσης είχα κλήση από +94 νούμερο Σρι Λανκα

Επεξ/σία από nikotsal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη NOVA πήγα COSMOTE πριν μια βδομάδα και από τότε λαμβάνω καθημερινά 2-3 sms σχετικά με Anthropologie code. Τα βάζω σε αποκλεισμό νούμερού και βλέπουμε....

Κανονικά θα έπρεπε στην εφαρμογή sms να μπορέις να βαλεις φιλτρο όπως για τα spam mail (αν περιέχει αυτο ο κείμενο, τότε κουβά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...