Προς το περιεχόμενο

Τι είναι αστροφωτογραφία & γκαλερί αστροφωτογραφίας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα τέτοιο τηλεσκόπιο.

Αξίζει να ασχοληθώ, ή είναι πολύ ερασιτεχνικό;

Απο που ξεκινάω να ψάχνω για μοντούρα να ταιριάξω την κάμερα; (Είναι Μ4/3)

s-l1600.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έχω ένα τέτοιο τηλεσκόπιο.

Αξίζει να ασχοληθώ, ή είναι πολύ ερασιτεχνικό;

Απο που ξεκινάω να ψάχνω για μοντούρα να ταιριάξω την κάμερα; (Είναι Μ4/3)

s-l1600.jpg

Για φωτογραφιση με αυτο δυσκολο πολυ. το φεγγαρι ισως και αυτο με γρηγογη ταχυτητα κλειστρου. ας πουν και οι πιο εμπειροι αλλα δεν νομιζω να κανω λαθος... Γιατι κ πλανητη να πετυχεις θα φευγει παρα πολυ γρηγορα απο το οπτικο σου πεδιο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, highpriest είπε

Έχω ένα τέτοιο τηλεσκόπιο.

Αξίζει να ασχοληθώ, ή είναι πολύ ερασιτεχνικό;

Απο που ξεκινάω να ψάχνω για μοντούρα να ταιριάξω την κάμερα; (Είναι Μ4/3)

s-l1600.jpg

Για αστροφωτογράφιση δεν κάνει με κυριότερο λόγο την στήριξη η οποία πρέπει να είναι ισημερινή και να μπορεί να αποσβένει την κίνηση του ουρανού. Το τηλεσκόπιο είναι εισαγωγικό στην παρατήρηση των φωτεινών ουράνιων σωμάτων και το μόνο που θα μπορούσες να φωτογραφίσεις είναι το φεγγάρι αλλά νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο γιατί το χρωματικό του σφάλμα είναι μεγάλο και πιθανότατα να δυσκολευτείς και να εστιάσεις. Μοντούρες μπορείς να βρεις στο planitario.gr, ebay και amazon για micro four thirds. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2023 στις 8:37 ΠΜ, highpriest είπε

Έχω ένα τέτοιο τηλεσκόπιο.

Αξίζει να ασχοληθώ, ή είναι πολύ ερασιτεχνικό;

Απο που ξεκινάω να ψάχνω για μοντούρα να ταιριάξω την κάμερα; (Είναι Μ4/3)

s-l1600.jpg

Πήρα και εγώ ένα πρόσφατα ένα απλό τηλεσκόπιο.

Αν και δεν "φάνηκαν σόι" πήρα ένα προσαρμογέα για dslr από το ebay.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα τον προσαρμογέα.

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οταν λεμε τηλεσκόπιο και αστροφωτογραφία συνηθως πρεπει να εχουμε και ειδική "βαση" οπου προσαρμοζεται το τηλεσκοπιο για να αντισταθμισει την περιστροφη της γης σε σχεση με τα αστερια. 
Ειναι αρκετά πιο βατό να βγαλουμε μια αστροφωτογραφία με μια απλη dslr και ένα φακο.

Η καμερα για να μπει σε ενα τηλεσκοπιο συνηθως θελει ενα "t-ring" , αναλογα τι μαρκα-μοντουρα ειναι η καμερα σας.
Π.χ. για να συνδεσεις μια Sony mirrorless, E mount, θελει αυτό εδώ.
Αυτό πολύ συνοπτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spitonoikokurhs είπε

Παιδια οταν λεμε τηλεσκόπιο και αστροφωτογραφία συνηθως πρεπει να εχουμε και ειδική "βαση" οπου προσαρμοζεται το τηλεσκοπιο για να αντισταθμισει την περιστροφη της γης σε σχεση με τα αστερια. 
Ειναι αρκετά πιο βατό να βγαλουμε μια αστροφωτογραφία με μια απλη dslr και ένα φακο.

Η καμερα για να μπει σε ενα τηλεσκοπιο συνηθως θελει ενα "t-ring" , αναλογα τι μαρκα-μοντουρα ειναι η καμερα σας.
Π.χ. για να συνδεσεις μια Sony mirrorless, E mount, θελει αυτό εδώ.
Αυτό πολύ συνοπτικά.

Εγώ απλά ρώτησα επειδή υπάρχει το τηλεσκόπιο, μήπως και το προσάρμοζα με κάποιον εύκολο τρόπο για να κάνω κάποια δοκιμή.

Κατα τα άλλα η αστροφωτογραφία δεν είναι τόσο στα ενδιαφέροντα μου, ωστε να κάνω μια τόσο μεγάλη επένδυση σε τηλεσκόπιο ή εξειδικευμένους για αυτή την δουλειά φακούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Εγώ απλά ρώτησα επειδή υπάρχει το τηλεσκόπιο, μήπως και το προσάρμοζα με κάποιον εύκολο τρόπο για να κάνω κάποια δοκιμή.

Κατα τα άλλα η αστροφωτογραφία δεν είναι τόσο στα ενδιαφέροντα μου, ωστε να κάνω μια τόσο μεγάλη επένδυση σε τηλεσκόπιο ή εξειδικευμένους για αυτή την δουλειά φακούς.

 

Δεν στο λεω επιθετικα αλλα σαν μια πληροφορία του πως αστροφωτογραφιζεις.
Απλα οταν το δοκιμασεις θα δεις κατι αστερια σαν γραμμες και τιποτα χρωμα/δομη πισω απο πληροφορια του "ταδε" στοχου που θα επιλεξεις. Υπαρχει και η επιλογη του lucky imaging, τραβας χιλιαδες φωτογραφιες του ενος δευτερολεπτου, τις επεξεργαζεσαι και κανεις ενα "κυριως" αρχειο stack το οποιο μετα επεξεργαζεσαι σε 2η φαση.
Πολυ πολυ γενικα και φιλικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε

Δεν στο λεω επιθετικα αλλα σαν μια πληροφορία του πως αστροφωτογραφιζεις.
Απλα οταν το δοκιμασεις θα δεις κατι αστερια σαν γραμμες και τιποτα χρωμα/δομη πισω απο πληροφορια του "ταδε" στοχου που θα επιλεξεις. Υπαρχει και η επιλογη του lucky imaging, τραβας χιλιαδες φωτογραφιες του ενος δευτερολεπτου, τις επεξεργαζεσαι και κανεις ενα "κυριως" αρχειο stack το οποιο μετα επεξεργαζεσαι σε 2η φαση.
Πολυ πολυ γενικα και φιλικα.

Δεν το πήρα καθόλου επιθετικά. Ίσα ίσα ήσουν πολύ ευγενικός και σαφής.

Απλά διευκρίνησα ωστε να μην μπεις σε παραπάνω λεπτομέριες και επεξηγήσεις 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2023 στις 8:28 ΜΜ, highpriest είπε

Δεν το πήρα καθόλου επιθετικά. Ίσα ίσα ήσουν πολύ ευγενικός και σαφής.

Απλά διευκρίνησα ωστε να μην μπεις σε παραπάνω λεπτομέριες και επεξηγήσεις 😉

Κακώς που το διευκρίνισες......δεν έπρεπε....😉

Αστονα να μπει σε λεπτομέρειες και επεξηγήσεις.........να μαθαίνει ο κόσμος....🤫

Εγώ πάντως το είδα, ήσουν επιθετικός @spitonoikokurhs, ....λοιπόν δώσε γρήγορα επεξηγήσεις και λεπτομέρειες......

Το Focus-stacking πρόγραμμα/ατα  που χρησιμοποιείτε στην αστροφωτογραφία, μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για την macro-photography?.......είναι μια ερώτηση, που βγαίνει τακτικά επάνω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Κακώς που το διευκρίνισες......δεν έπρεπε....😉

Αστονα να μπει σε λεπτομέρειες και επεξηγήσεις.........να μαθαίνει ο κόσμος....🤫

Εγώ πάντως το είδα, ήσουν επιθετικός @spitonoikokurhs, ....λοιπόν δώσε γρήγορα επεξηγήσεις και λεπτομέρειες......

Το Focus-stacking πρόγραμμα/ατα που χρησιμοποιείτε στην αστροφωτογραφία, μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για την macro-photography?.......είναι μια ερώτηση, που βγαίνει τακτικά επάνω.......

χαχαχα 

Λοιπον ακου.
Το focus stacking ειναι διαφορετικο απο το "αστροφωτογραφικό stacking.
Απο τη μια εχεις πολυ "ρηχο" πεδίο (macro focus stacking)
Απο την αλλη, στην αστροφωτογραφια εχεις αρκετά αμυδρή πληροφορία τα οποια εχουν ταξιδεψει ετη φωτος μεχρι να φτασουν στον αισθητήρα της καμερας! Εκει γινεται το στακ ωστε ο αλγοριθμος που "στακαρει" να ξεχωρισει την πληροφορία με το θορυβο κ να εχεις οσο πιο δυνατον καλυτερη λεπτομερεια, χρωματική αλλα και με σωστές δομες. 
Π.χ. μονη ληψη:

image.png.15a397a2a8ac08bfb2c7c4138833993c.png

10 ώρες:

image.png.0f3a055a192ac494aa1a89bfde2749f2.png

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι πολύ που υπαρχει τέτοιο νήμα στο Insomnia.

Τον Αύγουστο αγόρασα ενα απλό Νευτώνιο τηλεσκόπιο (SW 130/900) απο όπου τράβηξα τις πρώτες μου φωτογραφίες με το κινητό μου εναν αντάπτορα. Αυτό ήταν....

Ακολούθησε μια πλανητική κάμερα( ZWO ASI 224 MC), μια NIKON D5300 και ενας star tracker (star adventurer)

Δυστυχώς μέχρι στιγμής οτι έχω κάνει το έχω κάνει απο την ταράτσα μου στο Αιγάλεω , με ότι αυτό συνεπάγεται , μέσω ενός kit φακού ( 55-200mm f4-5.6) που δεν ενδείκνυται γι αυτη την δουλειά.

Την δεδομένη χρονική στιγμή δεν θέλω να προχωρήσω σε άλλη αγορά φακού, αν και ψάχνω κάποιον prime 135mm f2.8 vintage, ώστε να ειναι οικονομικός ( κάτω των 100€)

Ανυπομονώ να βρεθώ επαρχία ώστε να δω τι μπορώ να πάρω απο τον φακό που ήδη έχω

2023-02-13T09.47.28.png

Επεξ/σία από dimitris_xm
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλειες οι φωτογραφίες του θέματος! η τελευταία του φετεινού χειμώνα απο εμένα

Canon 50mm f4, 140 x 60s ( +30s, 15s, 7s) 1600 ISO Canon 80D unmodified

Astropixel Processor, Photoshop gradientXterminator, arcsinh stretch, selective curves, Noise reduction.

image.jpeg.283e1488201561d24095d15bfa9d4b96.jpeg

Επεξ/σία από johzio
  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pleiades, 177 frames, darks, flats, biases, (δεδομένα απο δύο χρονιές), 60s 1600 iso 300mm f4

Astropixel Processor daylight WB stretch, saturation. 

Photoshop: gradientXterminator, starXterminator, ArcsinH stretch on starless, star reduction on stars.

Το μειονέκτημα του Astropixel processor ίσως είναι η απουσία του photometric color calibration του siril ή του pixinsight, οπότε προσπάθησα να το διορθώσω στο photoshop.

Pleiades_1_1_23.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα @johzio. Αρκετά ομορφες οι φωτογραφίες σου. Ειδικά Ωριώνας με Barnard loop!
Θα σου προτεινα να πειραματιστεις με το PixInsight, θα δεις οτι σε βαθος χρονου θα βγαζεις πιο "ελεγχόμενο" αποτελεσμα κ θα βελτιωθεις ακομα περισσότερο.

 

Στις 2/3/2023 στις 4:08 ΜΜ, dimitris_xm είπε

Χαίρομαι πολύ που υπαρχει τέτοιο νήμα στο Insomnia.

Τον Αύγουστο αγόρασα ενα απλό Νευτώνιο τηλεσκόπιο (SW 130/900) απο όπου τράβηξα τις πρώτες μου φωτογραφίες με το κινητό μου εναν αντάπτορα. Αυτό ήταν....

Ακολούθησε μια πλανητική κάμερα( ZWO ASI 224 MC), μια NIKON D5300 και ενας star tracker (star adventurer)

Δυστυχώς μέχρι στιγμής οτι έχω κάνει το έχω κάνει απο την ταράτσα μου στο Αιγάλεω , με ότι αυτό συνεπάγεται , μέσω ενός kit φακού ( 55-200mm f4-5.6) που δεν ενδείκνυται γι αυτη την δουλειά.

Την δεδομένη χρονική στιγμή δεν θέλω να προχωρήσω σε άλλη αγορά φακού, αν και ψάχνω κάποιον prime 135mm f2.8 vintage, ώστε να ειναι οικονομικός ( κάτω των 100€)

Ανυπομονώ να βρεθώ επαρχία ώστε να δω τι μπορώ να πάρω απο τον φακό που ήδη έχω

2023-02-13T09.47.28.png

Επαρχία σιγουρα θα βοηθήσει. Όπως λέμε, ειδικα κάποιοι στοχοι "θελουν ουρανό".  Θα το δεις τι διαφορα μπορεις να βγαλεις στο αποτελεσμα οταν βρεθεις σε πραγματικα καθαρο ουρανο χωρις απειρη φωτορυπανση.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spitonoikokurhs είπε

καλησπέρα @johzio. Αρκετά ομορφες οι φωτογραφίες σου. Ειδικά Ωριώνας με Barnard loop!
Θα σου προτεινα να πειραματιστεις με το PixInsight, θα δεις οτι σε βαθος χρονου θα βγαζεις πιο "ελεγχόμενο" αποτελεσμα κ θα βελτιωθεις ακομα περισσότερο.

 

Επαρχία σιγουρα θα βοηθήσει. Όπως λέμε, ειδικα κάποιοι στοχοι "θελουν ουρανό".  Θα το δεις τι διαφορα μπορεις να βγαλεις στο αποτελεσμα οταν βρεθεις σε πραγματικα καθαρο ουρανο χωρις απειρη φωτορυπανση.
 

Ευχαριστώ! Εχω δοκιμάσει στο παρελθόν pixinsight : όπως μπήκα στο αρχικό μενού έτσι και βγήκα επιτόπου, μάλιστα έστειλα και email για το πόσο απαράδεκτα ακατανόητο είναι... Nαι καταλαβαίνω ότι έχει άπειρες δυνατότητες, αλλα θα το αφήσω για όταν βγώ στην σύνταξη και θα έχω χρόνο... μεχρι τότε AstroPixelprocessor μαζί με siril με καλύπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...