Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για OLED monitor


InternalSunshine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις!!! Πωωωωωωωωωωωωωω, έβαλα χθες doom eternal και CP2077. Μάζευα σαγόνια από το πάτωμα...μου έφυγαν και κάτι σταγόνες.... Έμεινα με τα χρώματα και τα μαύρα. Την έτρεχα στο True Black 400 και πάλι με ενοχλούσε το πόσο φωτεινή ήταν σε κάποια σημεία. Έχω ρίξει το brightness στο 55 και μου φαίνεται μια χαρά, βέβαια παίζω σε θεοσκοτεινο δωμάτιο. Πρώτη εντύπωση θετική με τα μπούνια!

Επεξ/σία από TsAkira
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Ρε σεις!!! Πωωωωωωωωωωωωωω, έβαλα χθες doom eternal και CP2077. Μάζευα σαγόνια από το πάτωμα...μου έφυγαν και κάτι σταγόνες.... Έμεινα με τα χρώματα και τα μαύρα. Την έτρεχα στο True Black 400 και πάλι με ενοχλούσε το πόσο φωτεινή ήταν σε κάποια σημεία. Έχω ρίξει το brightness στο 55 και μου φαίνεται μια χαρά, βέβαια παίζω σε θεοσκοτεινο δωμάτιο. Πρώτη εντύπωση θετική με τα μπούνια!

Αυτό ακριβώς παρατήρησα και εγώ με Trueblack 400, είναι ύπερ αρκετή η φωτεινότητα και δεν έχει σκαμπανεβάσματα. Προυπόθεση φυσικά το σκοτεινό δωμάτιο. Πρώτη σου OLED  είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, InternalSunshine είπε

Αυτό ακριβώς παρατήρησα και εγώ με Trueblack 400, είναι ύπερ αρκετή η φωτεινότητα και δεν έχει σκαμπανεβάσματα. Προυπόθεση φυσικά το σκοτεινό δωμάτιο. Πρώτη σου OLED  είναι;

Έχω και μια LG CX, αλλά δεν είναι το ίδιο να έχεις το OLED panel στους 80 πόντους...

Το Ori and the will of the wisps αξίζει για το HDR του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σμρ αγορασα το PG27AQDM,εαν καποιον τον ενδιαφερει μπορω σε μερικες μερες να του μεταφερω τις εντυπωσεις μου..

ROG Swift OLED PG27AQDM | ROG Swift OLED PG27AQDM | Gaming Monitors|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, optimus prime είπε

Εγω σμρ αγορασα το PG27AQDM,εαν καποιον τον ενδιαφερει μπορω σε μερικες μερες να του μεταφερω τις εντυπωσεις μου..

ROG Swift OLED PG27AQDM | ROG Swift OLED PG27AQDM | Gaming Monitors|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

Ναι φίλε αν θες πες μας εντυπώσεις γιατί θέλω μια καλή οθόνη μέχρι 32 ίντσες.

Βεβαία δεν την θέλω άμεσα να πέσουν λίγο οι τιμές.

Εγώ κοίταγα την LG UltraGear 27GR95QE που έχει το ίδιο πάνελ με την ROG.

Βεβαία η δικιά σου έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα χωρίς HDMI 2.1 όμως.

Μην ξεχνάμε ότι είναι η πρώτη γενιά σε OLED οθόνες υπολογιστών με ότι αυτό συνεπάγεται και ήδη είναι στον δρόμο 27-32 ίντσες OLED 4Κ οθόνες..

 

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Damned7 είπε

Ναι φίλε αν θες πες μας εντυπώσεις γιατί θέλω μια καλή οθόνη μέχρι 32 ίντσες.

Βεβαία δεν την θέλω άμεσα να πέσουν λίγο οι τιμές.

Εγώ κοίταγα την LG UltraGear 27GR95QE που έχει το ίδιο πάνελ με την ROG.

Βεβαία η δικιά σου έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα χωρίς HDMI 2.1 όμως.

Μην ξεχνάμε ότι είναι η πρώτη γενιά σε OLED οθόνες υπολογιστών με ότι αυτό συνεπάγεται και ήδη είναι στον δρόμο 27-32 ίντσες OLED 4Κ οθόνες..

 

Oταν θα περασω λιγες ημερες με το μονιτορ θα γραψω μερικα πραγματακια οσον αφορα την ποιοτητα εικονας και την εμπειρια χρησης.

Εγω το πανελ της LG απο την αρχη το απεκλεισα λογω φωτεινοτητας.

Οσον αφορα για τα πλανα που εχουν οι κατασκευαστες δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγει συντομα σε 27 ιντσες oled μονιτορ γιατι υπαρχουν τεχνικες δυσκολιες.

Ειναι δυσκολο σε ενα τοσο μικρο πανελ να δομηθουν τοσα πολλα pixel σε συνδυασμο με μεγαλη φωτεινοτητα.

Mακαρι σε μερικα χρονια να το καταφερουν..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο μεγαλύτερη η φωτεινότητα σε OLED τόσο περισσότερες πιθανότητες για burn-in,η κάνω λάθος?

Εγώ την οθόνη την θέλω με hdmi 2.1 και  VRR γιατί θα μπει και PS5 επάνω.

Από την άλλη τα χρήματα 1k+ είναι πολλά και πρέπει η οθόνη να έχει την πιο καινούρια τεχνολογία που υπάρχει σήμερα.

 

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ετσι παει αλλα ολες οι Oled εχουν ABL το οποιο μειωνει την φωτεινοτητα υπο ορισμενες συνθηκες για να ελαττωσουν το ρισκο του burn in.

17 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Εγώ την οθόνη την θέλω με hdmi 2.1 και  VRR γιατί θα μπει και PS5 επάνω.

Από την άλλη τα χρήματα 1k+ είναι πολλά και πρέπει η οθόνη να έχει την πιο καινούρια τεχνολογία που υπάρχει σήμερα.

Ε τοτε πρεπει να περιορισεις την αναζητηση σου σε ips γιατι oled μην περιμενεις να βρεις τα επομενα χρονια πιο οικονομικα εκτος και εαν αγοραζεις με τιμολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ε τοτε πρεπει να περιορισεις την αναζητηση σου σε ips γιατι oled μην περιμενεις να βρεις τα επομενα χρονια πιο οικονομικα εκτος και εαν αγοραζεις με τιμολογιο.

1κ το δίνω άλλα όπως είπα  να τα έχει όλα εφόσον πληρώνεις.

Απόδειξη αγοράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως εγραψα και πριν καλυτερα να κοιταξεις σε ips η μπορεις να περιμενεις 1-2 χρονια να βγουν περισσοτερα Oled στην αγορα..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Damned7 είπε

 

Από την άλλη τα χρήματα 1k+ είναι πολλά και πρέπει η οθόνη να έχει την πιο καινούρια τεχνολογία που υπάρχει σήμερα.

 

Μαζί με την πιο καινούργια τεχνολογία θα πάρεις και παιδικές ασθένειες.

Γι'αυτό και μέχρι στιγμής οι επαγγελματίες calibrators και όχι οι τυχαίοι YouTube reviewers, που δεν έχουν τις κατάλληλες γνώσεις, ούτε τα κατάλληλα εργαλεία για μετρήσεις, προτιμούν (μέχρι τώρα) OLED (παλιά τεχνολογία) και όχι qd-oled (πιο νέα τεχνολογία) 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδικες ασθενειες εχουν και οι τεχνολογιες οι οποιες εχουν κανει ντεμπουτο εδω και χρονια.

Οι Oled ειναι σχεδον μια δεκαετια στην αγορα και ακομα δεν εχουν εξαλειψει τα κουσουρια τους.

Το ιδιο ισχυει και για τις Led οθονες.

Δεν βλεπω τον λογο καποιος να μην δοκιμασει μια νεα τεχνολογια απο την στιγμη που το προιον δεν εχει καποιο θεμελιωδες ελαττωμα..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Παιδικες ασθενειες εχουν και οι τεχνολογιες οι οποιες εχουν κανει ντεμπουτο εδω και χρονια.

Οι Oled ειναι σχεδον μια δεκαετια στην αγορα και ακομα δεν εχουν εξαλειψει τα κουσουρια τους.

Το ιδιο ισχυει και για τις Led οθονες.

Δεν βλεπω τον λογο καποιος να μην δοκιμασει μια νεα τεχνολογια απο την στιγμη που το προιον δεν εχει καποιο θεμελιωδες ελαττωμα..

Μπερδεύεις τις παιδικές ασθένειες με τα όρια της κάθε τεχνολογίας.

Για κάποιο λόγο λέγονται παιδικές ασθένειες και διορθώνονται μετά από 1-2 γενιές. Οι early adopter's πάντα θα είναι beta testers και θα αγοράζουν ακριβά ένα προϊόν που θα διορθωθεί/τελειοποιηθεί στις επόμενες γενιές.

Κατά τα άλλα ότι θέλει αγοράζει ο καθένας. Τεσπά τι ασχολούμαι. Καλή συνέχεια 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, prefuse είπε

Μπερδεύεις τις παιδικές ασθένειες με τα όρια της κάθε τεχνολογίας.

Για κάποιο λόγο λέγονται παιδικές ασθένειες και διορθώνονται μετά από 1-2 γενιές. Οι early adopter's πάντα θα είναι beta testers και θα αγοράζουν ακριβά ένα προϊόν που θα διορθωθεί/τελειοποιηθεί στις επόμενες γενιές.

Κατά τα άλλα ότι θέλει αγοράζει ο καθένας. Τεσπά τι ασχολούμαι. Καλή συνέχεια 

Ο early adopter πάντως θα έχει και την πεντακάθαρη, ζωντανή εικόνα με τα εκπληκτικά μαύρα πριν από τον άλλον που θα περιμένει 2-3 χρόνια να ωριμάσει η τεχνολογία.

Αλλά ακριβώς αυτό που είπες, ο καθένας με τα χρήματα που έχει αγοράζει αυτό που νομίζει. Αν ο άλλος έχει τα $$ να αγοράζει καινούρια οθόνη κάθε χρόνο μετά από burn-in δεν βλέπω το πρόβλημα. Σίγουρα δεν είναι ότι ποιο VFM, αλλά έχει πάντα latest tech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...