Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για OLED monitor


InternalSunshine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Mηπως εχεις περασει τον driver αυτον που εγκαθιστα το icc προφιλ.

To δοκιμασες σε dci-p3 colour space?

Σε πολλες οθονες η καμπυλη δεν διορθωνεται τελειως με καλιμπραρισμα ουτε και με firmware update.

Δεν εχω περασει καποιο icc profile και επειδη ακριβως με ενδιαφερει πρωτιστως η σωστη απεικονιση χρωματων, εχω ενεργοποιησει το creator's mode και απλα εχω αυξησει τη φωτεινοτητα απο το 15 στο 20 σε συνθηκες πληρους συσκοτισης. Το ιδιο firmware φερει και η δικη μου παρεμπιπτοντως (κατασκευη 10 '22). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν εχω περασει καποιο icc profile και επειδη ακριβως με ενδιαφερει πρωτιστως η σωστη απεικονιση χρωματων, εχω ενεργοποιησει το creator's mode και απλα εχω αυξησει τη φωτεινοτητα απο το 15 στο 20 σε συνθηκες πληρους συσκοτισης. Το ιδιο firmware φερει και η δικη μου παρεμπιπτοντως (κατασκευη 10 '22). 

Eγω δεν βλεπω τα χρωματα ξεθωριασμενα,μηπως επειδη εχει συνηθισει το ματι σου σε κορεσμενα να σου φαινονται εδω ετσι λογω καλιμπραρισματος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Eγω δεν βλεπω τα χρωματα ξεθωριασμενα,μηπως επειδη εχει συνηθισει το ματι σου σε κορεσμενα να σου φαινονται εδω ετσι λογω καλιμπραρισματος?

Το αντιθετο ισχυει και για αυτο ενεργοποιησα και το creators mode που δεν ξεπερνα το 100% στο dci-p3 . Ξαναλεω, δεν ειχα το χρονο να ψαχτω ακομα στο HDR. 

5 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Σε προσφορα της προηγουμενης εβδομαδας το πηρα στα 1167 ευρω, δεν την πηρες χαμπαρι;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, kostiger είπε

Σε προσφορα της προηγουμενης εβδομαδας το πηρα στα 1167 ευρω, δεν την πηρες χαμπαρι;

Τα λέμε αυτά! Ούτε εγώ το είδα 😭.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήγα στην G8  γιατί αδυνατώ να καταλάβω γιατί ακόμα δεν έχει HDMI 2.1 καθώς και τον λόγο που το DP δεν υποστηρίζει DSC η AW. Δηλαδή σε οθόνη που υποστηρίζει 10bit @ 175hz δεν υπάρχει τρόπος να το εκμεταλλευτείς.

Για αυτόν τον λόγο και μόνο για μένα MSI 34 OLED και G8 >> aw3423dw/f ακόμα και αν είναι λίγο ποιο ακριβές.

Επεξ/σία από InternalSunshine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, InternalSunshine είπε

Εγώ πήγα στην G8  γιατί αδυνατώ να καταλάβω γιατί ακόμα δεν έχει HDMI 2.1 καθώς και τον λόγο που το DP δεν υποστηρίζει DSC η AW. Δηλαδή σε οθόνη που υποστηρίζει 10bit @ 175hz δεν υπάρχει τρόπος να το εκμεταλλευτείς.

Για αυτόν τον λόγο και μόνο για μένα MSI 34 OLED και G8 >> aw3423dw/f ακόμα και αν είναι λίγο ποιο ακριβές.

Στην dw ήταν λόγω gsync module, αλλά στην dwf ναι δεν είχε λόγο.

Το HDMI 2.1 δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει όμως σε αυτές, αφού οι κονσόλες δεν υποστηρίζουν αυτή την ανάλυση.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jts είπε

Στην dw ήταν λόγω gsync module, αλλά στην dwf ναι δεν είχε λόγο.

Το HDMI 2.1 δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει όμως σε αυτές, αφού οι κονσόλες δεν υποστηρίζουν αυτή την ανάλυση.

Γιατί χωρίς αυτό ή DSC (https://en.wikipedia.org/wiki/Display_Stream_Compression) δεν έχει αρκετό bandwidth το καλώδιο να παίξει στα 10 bit σε 175 hz και πρέπει να το ρίξεις στα 8bit ή να κατεβάζεις τα hz. Τώρα τεράστια διαφορά τα 8 από 10 μπιτ δεν έχουν άλλα ειναι το γμτο.

Κονσόλα ούτως η άλλος κατα την γνώμη μου δεν αξίζει σε UW λόγο black bar ή streched εικόνας.

Επεξ/σία από InternalSunshine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, InternalSunshine είπε

Γιατί χωρίς αυτό ή DSC (https://en.wikipedia.org/wiki/Display_Stream_Compression) δεν έχει αρκετό bandwidth το καλώδιο να παίξει στα 10 bit σε 175 hz και πρέπει να το ρίξεις στα 8bit ή να κατεβάζεις τα hz. Τώρα τεράστια διαφορά τα 8 από 10 μπιτ δεν έχουν άλλα ειναι το γμτο.

Κονσόλα ούτως η άλλος κατα την γνώμη μου δεν αξίζει σε UW λόγο black bar ή streched εικόνας.

Ναι εννοώ αν έχεις dsc displayport σε PC δεν αξίζει να βάλουν HDMI 2.1 γιατί έχει και αυτό ένα κόστος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, InternalSunshine είπε

Εγώ πήγα στην G8  γιατί αδυνατώ να καταλάβω γιατί ακόμα δεν έχει HDMI 2.1 καθώς και τον λόγο που το DP δεν υποστηρίζει DSC η AW. Δηλαδή σε οθόνη που υποστηρίζει 10bit @ 175hz δεν υπάρχει τρόπος να το εκμεταλλευτείς.

Για αυτόν τον λόγο και μόνο για μένα MSI 34 OLED και G8 >> aw3423dw/f ακόμα και αν είναι λίγο ποιο ακριβές.

Εχουμε τιμή επίσημη για την MSI? Δεν εχω βρει κάποια πληροφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, TsAkira είπε

Εχουμε τιμή επίσημη για την MSI? Δεν εχω βρει κάποια πληροφορία

Νομίζω τιμή Ευρώπη δεν υπάρχει ακόμα, σε ένα βίντεο που είχα δει αν θυμάμαι καλά (Αμερική) έχει την ίδια τιμή, ή λίγο φτηνότερη από την AW

Επεξ/σία από InternalSunshine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηγα στα mediamarkt-public Μαρουσι που εχουν -20% σημερα αλλα δεν ειχαν qd-oled οθονες στο συγκεκριμενο καταστημα... Αν παει κανεις στο mediamarkt Συγγρου ας δει αν εχουν εκει. Μια καλη επτωση ηταν η lg oled 55a26la στα 650

Επεξ/σία από dimos15
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις... μπήκα στο site του Media Markt και έχουν την dwf 1230 ευρώ....την παλεύουν; Εκτός αν σε αυτά τα ευρώ αφαιρούν και ενα επιπλέον 20%, κάτι που δεν βλέπω να αναφέρουν πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TsAkira είπε

Ρε σεις... μπήκα στο site του Media Markt και έχουν την dwf 1230 ευρώ....την παλεύουν; Εκτός αν σε αυτά τα ευρώ αφαιρούν και ενα επιπλέον 20%, κάτι που δεν βλέπω να αναφέρουν πουθενά...

Έχει επιστροφή του ΦΠΑ στο καλάθι νομίζω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...