Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Συνδέεται κανονικά. 

 

ευχαριστω..αντε τωρα να τον περιμενουμε να το ξαναδει..

Επεξ/σία από gks11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με πηρανε απο το νουμερο 2102887183 ειπανε ειναι απο cardlink.Λογω συστημικού προβληματος εχει ακυρωθeι to voucher του pos και θελει να ξαναγινει η διαδικασια.Εχει συμβει σε αλλον ? Προσπαθω να πιασω cardlink και ειμαι μια ωρα αναμονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω μήπως συμβεί και σε άλλα παιδιά.Οντως ήταν από cardlink το τηλέφωνο.Λογω συστημικου λάθους είχε αποδεσμευτει η επιταγή.ξανανακαμε από την αρχή την διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παω για αντικατασταση Pos αυριο στην eurobank του VX520 γιατι 12 μερες πριν τελειωσει ο μηνας επαθε βλαβη για πρωτη φορα στα οσα χρονια το εχω "download needed go not authenticated".

Και το σαββατο ειχα κλεισει ραντεβου για νεα ταμειακη οπου επιτελους θα γινοταν η συνδεση με το 520 και θα ξεμπλεγαμε ελεγα...ψυχραιμια...

Εντωμεταξυ γιατι δεν αλλαζες ταμειακη θα πειτε, γιατι μεχρι τελευταια στιγμη περιμεναν να γινει αναβαθμιση η οποια δεν ηρθε ποτε ...ψυχραιμια και εδω.

Τωρα τελος του μηνα λενε για παραλαβη νεου POS λογω ζητησης ...ψυχραιμια αν θα προλαβω την διορια δεν ξερω..

Ξερει κανεις τιμες απο eurobank απο οτι μου ειπαν ξεκιναει απο 169 χωρις φπα το φτηνοτερο ,βαζουν αραγε εξτρα απο πανω πακετα και ανεβαινει αυτο το ποσο;;;

Kαι αν ξερετε η πληρωμη του POS θα γινει με μετρητα στην τραπεζα οταν κανω την αιτηση;;

με δοσεις ;; 

 

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, nikx είπε

"download needed go not authenticated".

Το ιδιο error μου ειχε πεταξει κι εμενα πέρυσι το καλοκαίρι και το αλλαξα.

Τρεχει νεο voucher για τα pos, δεν θυμάμαι ποτε ληγει ομως, τσεκαρε μήπως το προλαβεις.

Απο την στιγμή που εχει δηλωθεί το pos ως βλάβη, δεν νομιζω πως χρειαζεται να προλαβεις πλεον την προθεσμια. Αφου δεν εχεις ενεργο pos, τι να συνδέσεις? Ρωτα και τον λογιστη σου και την τράπεζα για το πως μπορει να δηλωθει σωστα όλο αυτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, nikx said:

Kαι αν ξερετε η πληρωμη του POS θα γινει με μετρητα στην τραπεζα οταν κανω την αιτηση;;

 

Νομίζω τα κάνεις κατάθεση στον επαγγελματικό σου λογαριασμό, και τα τραβάνε. Τα υπόλοιπα που ρώτησες δε γνωρίζω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ics micro II με soft POS viva terminal, η διασύνδεση εχει γίνει αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα,
δίνω το ποσό απο την ταμειακή και αυτη δείχνει "ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ  EFTP POS"
πάνω απο της μισές φορές κανει μεχρι και 3 λεπτά να μεταφέρει το ποσό στο POS.

Θέματα δυκτίου δεν νομίζω να έχω, εχω δοκιμάσει με διαφορετικά android devices..

αφού βγεί μια απόδειξη οι επόμενες σε κοντινά χρονικά διαστήματα βγαίνουν μπαμ μπαμ.. αν περάσει κανα τέταρτο 20λεπτο ξανά τα ίδια

έχει παρουσιαστεί σε κανέναν σας αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2024 στις 1:08 ΜΜ, arel είπε

φούρνος γκρεμίστηκε, το sumup καταχώρησε τερματικό solo POS στη ΑΑΔΕ.

 

 

SUMUP Αναβαθμισμενο  mobile POS  myAADE Διαχείριση POS.png

Αυτό έστειλαν χθες:

Γεια

Είχαμε επικοινωνήσει μαζί σας στις 21 Μαρτίου 2024 για να επιβεβαιώσουμε τα βήματα για την διασύνδεση του τερματικού SOLO με την ταμειακή μηχανή.

Δυστυχώς, προς το παρόν δεν είναι όλοι οι πάροχοι ECR (ταμειακών) συμβατοί με την υπάρχουσα μέθοδο σύνδεσης της συσκευής μας. Εργαζόμαστε συνεχώς για να διασφαλίσουμε ότι όλα τα συστήματα ταμειακών είναι συμβατά με τη συσκευή μας, αλλά επί του παρόντος είναι συμβατές μόνο οι συσκευές που έχουν τη δυνατότητα σύνδεσης μέσω TCP.

Σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), όλα τα τερματικά που χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με ταμειακή μηχανή πρέπει να διασυνδεθούν και να δηλωθούν στην ΑΑΔΕ για λόγους φορολογικής συμμόρφωσης.

Λάβετε υπόψιν ότι το ελάχιστο ποσό χρέωσης κατά την δοκιμαστική συναλλαγή είναι 1.00 EUR.

Το αναγνωριστικό τερματικού (TID) θα εμφανιστεί στη σελίδα ταμπλό του τερματικού στην ιστοσελίδα (https://me.sumup.com/el-gr/readers) μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία διασύνδεσης με το SOLO.

Κατάσταση δοκιμής με παρόχους ταμειακών μηχανών μηχανής
 
Πάροχος ECR (ταμειακών)   Συμβατότητα
SUBTOTAL IKE   Προσεχώς συμβατό
DATECS   Συμβατό
DIGINET   Σε εξέλιξη
ICS   Σε εξέλιξη
ELZAB   Σε εξέλιξη
ΕΛΜΗ SYSTEMS AE   Σε εξέλιξη
RBS AE   Σε εξέλιξη
TRIAS - ΤΣΟΠΑΝΟΓΛΟΥ ΑΕ   Σε εξέλιξη
TECHNORAN AE   Σε εξέλιξη
ΜΕΡΚΟΥΡΗΣ ΑΕ   Σε εξέλιξη
BRIS AE   Σε εξέλιξη

Θα σας ενημερώσουμε τις επόμενες ημέρες όταν τα νέα συστήματα θα είναι συμβατά. Εναλλακτικά, ελέγξτε τη συμβατότητα των ταμειακών μηχανών μέσω της ΑΑΔΕ. Εάν η ταμειακή σας μηχανή είναι ήδη συμβατή, ελέγξτε πώς να συνδέσετε το τερματικό SOLO.

18 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Να ενημερώσω μήπως συμβεί και σε άλλα παιδιά.Οντως ήταν από cardlink το τηλέφωνο.Λογω συστημικου λάθους είχε αποδεσμευτει η επιταγή.ξανανακαμε από την αρχή την διαδικασία.

Οι επιταγές δεσμεύονται για 14 ημέρες.
Αν δεν γίνει εξαργύρωση αποδεσμεύονται αυτόματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! 
 

Τι γίνεται με αυτά τα voucher του 4ου Κύκλου; Γνωρίζει κάποιος πότε θα εκδοθούν;
Ο λογιστής μας έχει φαέι να συνδεθούμε και είμαστε πάλι με το άγχος τελευταία στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει διασυνδεσει καποιος dx8000 γιατι εγω σαν τεχνικος έχω 2 στα 2 που δεν παιζουν το ενα μετα απο αναβαθμιση που εκανε η mellon κολησε τελειως και δεν δουλευε το ξεμπλοκαραν απο τη τραπεζα και το αλλο που πηγε συναδελφος παλι με την αναβαθμιση κατι γινεται. Με τη τραπεζα δεν βγαζουμε ακρη ολο θα το δωσουμε στο τεχνικο και θα σας καλεσουμε εδω και 1 μηνα σχεδον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι το topic το ξεκίνησα λόγω dx8000... αυτά ήθελαν να πασάρουν τον Φεβρουάριο του 2023 με παραπληροφόρηση ότι θα είναι συμβατα, ότι θα λήξει η διορία των voucher και δε θα δωθεί επέκταση, κι ότι τα Ingenico μάλλον δε θα ήταν συμβατά με ταμειακές μηχανές.

Και καταλήξαμε να κρατήσουμε τα ingenico, και να τα φυλάμε τώρα σαν θησαυρό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mariostavr said:

ingenico δεν με εχει προδωσει σε οσους πηγαινω σε 3 λεπτα ειναι ετοιμο

Εξαρτάται και τον πάροχο... η mellon δεν έχει θέματα.

Αλλά ingenico-epay με ταμειακή incotex... έχω δει 2 περιπτώσεις με απανωτά σφάλματα, κόντευαν οι υπάλληλοι να πάθουν εγκεφαλικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...