Προς το περιεχόμενο

Ομάδες στην Ελλάδα και επιλογές βάση περιοχής


Allan-Wake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει ότι ένας γνήσιος (του κέντρου) Αθηναίος είναι πιθανότερο να είναι Παναθηναϊκός? Και τα γύρο γύρο προάστια και Πειραιά να είναι Ολυμπιακός?

Με την ίδια λογική, κεντρικά Θεσσαλονίκη είναι Άρης και γύρο γύρο , πχ δυτικά προάστια ΠΑΟΚ? Αυτό σίγουρα το έχω ακούσει ότι πιο πολλοι είναι Άρης στη Θεσσαλονίκη ενώ κεντρική Μακεδονία οι νόμοι όλοι ΠΑΟΚ.

Ή στον Βόλο που ο γνήσιος βολιοτης του κέντρου θα είναι Ολυμπιακός Βόλου ενώ στα προάστια Νίκη Βόλου?

Τι ρόλο παίζει το ποσό κεντρικά μένεις με το τι ομάδα θα επιλέξεις? Μπορώ σίγουρα να πω ότι Ολυμπιακός ΠΑΟΚ και Νίκη Βόλου είναι πιο πολύ λαϊκές μάζες που τις υποστηρίζουν, τι λέτε?

 

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κανενα νορμαλ ατομο ηλικιας 12+ δεν μενει καπου αναλογα με το χρωμα της φανελας που φορανε κατι τυποι που παιρνουν εκατομμυρια για να παιζουν μπαλα σε ομαδες μεγαλομαφιοζων που απλα ξεπλενουν χρημα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, epp είπε

φιλε κανενα νορμαλ ατομο ηλικιας 12+ δεν μενει καπου αναλογα με το χρωμα της φανελας που φορανε κατι τυποι που παιρνουν εκατομμυρια για να παιζουν μπαλα σε ομαδες μεγαλομαφιοζων που απλα ξεπλενουν χρημα.

Υπάρχουν και κοινωνικά χαρακτηριστικά στην επιλογή ομάδας, αυτό λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυε σιγουρα παλιοτερα και ειναι και απολυτα λογικο καθως η κυρια επαφη με τις ομαδες ηταν το γηπεδο οποτε η περιοχη στην οποια εμενε καποιος επαιζε σημαντικο ρολο στο τι ομαδα θα υποστηριξει. Αυτο συνεχιστηκε απο πατερα σε γιο κλπ κλπ, με αποτελεσμα να υπαρχουν ακομα χρωματισμενες συνοικιες. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι στον βαθμο που ηταν ειδικα με την διαρκη μεταναστευση για λογους εργασιας στις πολεις, συναντας πλεον σε μια πολυκατοικια στο κεντρο τις Αθηνας 10 διαφορετικες ομαδες ανετα.

Αυτο που θεωρω πως εχει εκλειψει εντελως ειναι η σχεση ομαδας-κοινωνικης ταξης που λες. Ισως καποτε. Τωρα ουτε καν, βρισκεις πλεον ολυμπιακους επιχειρηματιες μεγιστανες και παναθηναϊκους μεροκαματιαρηδες με την ιδια συχνοτητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Υπάρχουν και κοινωνικά χαρακτηριστικά στην επιλογή ομάδας, αυτό λέω 

Η ομάδα που υποστηρίζεις, όταν μιλάμε για Ελλάδα, εξαρτάται απο την ομάδα που υποστηρίζει ο πατέρας σου ή ο μεγάλος σου αδερφός. Απο τίποτα άλλο. 

Τοπικά χαρακτηριστικά ίσως έχουν ξεμείνει σε λίγες περιοχές, π.χ. Νέα Φιλαδέλφεια/Ν. Ιωνία όπου μιας και ζουν ακόμα πολλές οικογένειες απο πρόσφυγες, είναι πιο συχνό να υποστηρίζουν την ΑΕΚ. 

Στην Ελλάδα, ευτυχώς κιόλας, οι ομάδες δεν εχουν πολιτικά χαρακτηριστικά, οι ανεγκέφαλοι ήδη πλακώνονται και σφάζουν και μονο για τη μπαλίτσα, που να έμπλεκε και πολιτική μέσα όπως γίνεται σε άλλες περιπτώσεις, π.χ. Σκωτία ή ακόμα και στην Κύπρο. 

Εκει που μπορεί να "διαλέγεις" είναι όταν υποστηρίζεις μια ξένη ομάδα και συμπαθείς μια ΧΨ ομάδα επειδή οι οπαδοί της έχουν την τάδε ταυτότητα κλπ, η ομάδα εκπροσωπεί την τάδε τάξη. Αν και οι περισσότεροι εν τέλει υποστηρίζουν μια ομάδα που ηταν στα πάνω της την περιόδο που ξεκίνησαν να βλέπουν ποδόσφαιρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Ισχύει ότι ένας γνήσιος (του κέντρου) Αθηναίος είναι πιθανότερο να είναι Παναθηναϊκός? Και τα γύρο γύρο προάστια και Πειραιά να είναι Ολυμπιακός?

Με την ίδια λογική, κεντρικά Θεσσαλονίκη είναι Άρης και γύρο γύρο , πχ δυτικά προάστια ΠΑΟΚ? Αυτό σίγουρα το έχω ακούσει ότι πιο πολλοι είναι Άρης στη Θεσσαλονίκη ενώ κεντρική Μακεδονία οι νόμοι όλοι ΠΑΟΚ.

Ή στον Βόλο που ο γνήσιος βολιοτης του κέντρου θα είναι Ολυμπιακός Βόλου ενώ στα προάστια Νίκη Βόλου?

Τι ρόλο παίζει το ποσό κεντρικά μένεις με το τι ομάδα θα επιλέξεις? Μπορώ σίγουρα να πω ότι Ολυμπιακός ΠΑΟΚ και Νίκη Βόλου είναι πιο πολύ λαϊκές μάζες που τις υποστηρίζουν, τι λέτε?

 

Όχι δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτα.


Ελπίζω, αν και είμαι σίγουρος, ότι σε βοήθησα

Επεξ/σία από JakeKaufman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Ισχύει ότι ένας γνήσιος (του κέντρου) Αθηναίος είναι πιθανότερο να είναι Παναθηναϊκός? Και τα γύρο γύρο προάστια και Πειραιά να είναι Ολυμπιακός?

Με την ίδια λογική, κεντρικά Θεσσαλονίκη είναι Άρης και γύρο γύρο , πχ δυτικά προάστια ΠΑΟΚ? Αυτό σίγουρα το έχω ακούσει ότι πιο πολλοι είναι Άρης στη Θεσσαλονίκη ενώ κεντρική Μακεδονία οι νόμοι όλοι ΠΑΟΚ.

Ή στον Βόλο που ο γνήσιος βολιοτης του κέντρου θα είναι Ολυμπιακός Βόλου ενώ στα προάστια Νίκη Βόλου?

Τι ρόλο παίζει το ποσό κεντρικά μένεις με το τι ομάδα θα επιλέξεις? Μπορώ σίγουρα να πω ότι Ολυμπιακός ΠΑΟΚ και Νίκη Βόλου είναι πιο πολύ λαϊκές μάζες που τις υποστηρίζουν, τι λέτε?

 

Υπάρχουν άτομα που ακόμα ασχολούνται με ελληνικές ομάδες ποδοσφαίρου;;;;

Κρίμα και ντροπή.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jmmys είπε

Υπάρχουν άτομα που ακόμα ασχολούνται με ελληνικές ομάδες ποδοσφαίρου;;;;

Κρίμα και ντροπή.

Ναι υπάρχουν, και ούτε κρίμα ούτε ντροπή. Εδώ στην Αφρική υπάρχουν ομάδες και ο κόσμος ασχολείται με τις ομάδες. 

8 ώρες πριν, Orpheas1992 είπε

Ισχυε σιγουρα παλιοτερα και ειναι και απολυτα λογικο καθως η κυρια επαφη με τις ομαδες ηταν το γηπεδο οποτε η περιοχη στην οποια εμενε καποιος επαιζε σημαντικο ρολο στο τι ομαδα θα υποστηριξει. Αυτο συνεχιστηκε απο πατερα σε γιο κλπ κλπ, με αποτελεσμα να υπαρχουν ακομα χρωματισμενες συνοικιες. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι στον βαθμο που ηταν ειδικα με την διαρκη μεταναστευση για λογους εργασιας στις πολεις, συναντας πλεον σε μια πολυκατοικια στο κεντρο τις Αθηνας 10 διαφορετικες ομαδες ανετα.

Αυτο που θεωρω πως εχει εκλειψει εντελως ειναι η σχεση ομαδας-κοινωνικης ταξης που λες. Ισως καποτε. Τωρα ουτε καν, βρισκεις πλεον ολυμπιακους επιχειρηματιες μεγιστανες και παναθηναϊκους μεροκαματιαρηδες με την ιδια συχνοτητα.

 

Η μετανάστευση είτε Ελλήνων προς αλλά μέρη εντός Ελλάδας είτε ξένων προς την Ελλάδα, δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα πέραν από το να υπάρχουν φίλαθλοι και οπαδοί 2 ταχυτήτων οι οποίοι ναι μεν υποστηρίζουν την ομάδα του τόπου τους ή αυτό που υποστηρίζουν από μικροί, αλλά υποστηρίζουν και μια άλλη ομάδα στο μέρος που μετακόμισαν. 

Χαρακτηριστικες περιπτωσεις ήταν οι Αλβανοί συμμαθητές μου που εμεναν Αμπελόκηπους, περί των Εξαρχείων και στις γύρω περιοχές και ήρθαν εδώ μικροί το 90, σχεδόν όλοι ήταν Παναθηναϊκοι.

Ελληνες που ήρθαν από χωριά επαρχίες η κατάγονταν οι γονείς τους από επαρχία, υποστήριζαν ομάδα από το μέρος του η οποία δεν έπαιζε στην Α κατηγορία και μαζί με αυτή υποστήριζαν και μια από τις μεγάλες ομάδες της Αθήνας. Ο διπλανός μου πχ που ήταν από Γιάννενα υποστήριζε ΠΑΣ και Παναθηναϊκο, όταν βέβαια έπαιζαν αυτοί οι δύο μεταξύ τους στο πρωτάθλημα τότε υποστήριζε την ομάδα του μέρους του. Μια άλλη κοπέλα ήταν Ολυμπιακός αλλά και κάποια ομάδα από την Ιθάκη. Κάποιοι από Κρήτη τοπικες ομάδες από τα χωριά των γονιών τους και Παναθηναϊκοι. Εκεί που έβρισκες δύσκολα άτομα ήταν αεκτζηδες. Για ΠΑΟΚ η κατι παρακάτω ούτε λόγος. 

Βεβαια έχω γνωρίσει και σπανιοτερες περιπτώσεις με Αθηναίους η κρητικους που εμεναν Κρήτη και ήταν παοκτζηδες. 

Είμαι επίσης της αποψης ότι η παρουσία ομάδας και γηπέδου πλησίον του σπιτιού επηρεάζει κόσμο και άμα μεγαλώσεις κοντά εκει μπορεί να υποστηρίξεις αυτή την ομάδα λίγο η πολύ. Συμφοιτητης από Ν. Σμύρνη ήταν Πανιώνιος. Ο ξάδερφος μου επίσης νεοσμυρνιωτης αν και φανατικός Ολυμπιακός από τον πατέρα του, γούσταρε γενικώς Πανιώνιο από μικρό, πήγαινε και έπαιζε μπάλα στα γήπεδα εκεί γύρω σε ομάδες παιδων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2023 στις 11:15 ΜΜ, epp είπε

φιλε κανενα νορμαλ ατομο ηλικιας 12+ δεν μενει καπου αναλογα με το χρωμα της φανελας που φορανε κατι τυποι

Βασικά αυτό που κατάλαβα ότι εννοεί δεν είναι ότι ανάλογα την ομάδα σου διαλέγεις και περιοχή που θα μείνεις αλλά το ότι μένεις σε μία περιοχή μπορεί να επιρεάσει την ομάδα που είσαι

 

Στις 11/2/2023 στις 10:27 ΜΜ, Allan-Wake είπε

Με την ίδια λογική, κεντρικά Θεσσαλονίκη είναι Άρης και γύρο γύρο , πχ δυτικά προάστια ΠΑΟΚ?

Εντάξει κέντρο δεν είναι μόνο γύρο γύρο, τρώνε και καμιά πίτσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Υπάρχουν άτομα που ακόμα ασχολούνται με ελληνικές ομάδες ποδοσφαίρου;;;;

Κρίμα και ντροπή.

Γιατί όχι; Κακό είναι να σου αρέσει να βλέπεις ένα ματς και να υποστηρίζεις τη μια από τις δυο ομάδες;

Προφανως δεν εννοώ τους φανατικούς. Εκεί όντως είναι κρίμα και ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά σε βαθμό πιθανότητας.. ναι αλλα γενικά αυτό το να είσαι ομάδα της περιοχής σου με εξαίρεση τοπικού επιπέδου/ομάδα γειτονιάς δέν ισχύει. Ο πατέρας μου πχ είναι απο νησί (ξεχνάω πάντα νμζ σαμο) και είναι ολυμπιακός απο πάντα. Ο αδελφός μου δηλώνει παοκ γιατί απλά του αρέσει το ασπρόμαυρο (;;;) και εγώ απλά επειδή γεννήθηκα νέα ιωνία είπα F this και υποστήριζα ΑΕΚ.

Ακρη γενικά δεν βγάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ορισμένες περιοχές που λόγω ... επικινδυνότητας, καλό είναι να 'σαι συγκεκριμένη ομάδα. Ε ξέρω 'γω μη πας να μείνεις Τούμπα και πεις ότι είσαι Ολυμπιακός, δε σε συμφέρει και πολύ.

:D

Τώρα γενικά ναι, ποσοστιαία στον πληθυσμό, ισχύει αυτό που λες. Γύρω από τις "έδρες" κάθε ομάδας ο αριθμός των φιλάθλων της ομάδας, τείνει να'ναι αυξημένος. Κι εγώ που μέχρι 6 ετών έμενα στη Νέα Ιωνία, είμαι ΑΕΚ. Μη με ρωτήσεις πως τα πάμε φέτος, ή αν υπάρχει ακόμα η ομάδα, δεν έχω ιδέα. Αλλά ναι, αν με ρωτήσουν τι ομάδα είμαι (σε φιλικό κλίμα), είμαι ΑΕΚ. Αν με ρωτήσουν σε δυναμιτισμένο κλίμα, είτε "δεν ασχολούμαι με αθλητικά" (καθόλου ντε!), ή είμαι Liverpool.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Haldol είπε

Tώρα γενικά ναι, ποσοστιαία στον πληθυσμό, ισχύει αυτό που λες. Γύρω από τις "έδρες" κάθε ομάδας ο αριθμός των φιλάθλων της ομάδας, τείνει να'ναι αυξημένος. Κι εγώ που μέχρι 6 ετών έμενα στη Νέα Ιωνία, είμαι ΑΕΚ. Μη με ρωτήσεις πως τα πάμε φέτος, ή αν υπάρχει ακόμα η ομάδα, δεν έχω ιδέα. Αλλά ναι, αν με ρωτήσουν τι ομάδα είμαι (σε φιλικό κλίμα), είμαι ΑΕΚ. Αν με ρωτήσουν σε δυναμιτισμένο κλίμα, είτε "δεν ασχολούμαι με αθλητικά" (καθόλου ντε!), ή είμαι Liverpool.

πραγματικά δεν ασχολείσαι καθόλου όμως 😀😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...