Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση διαμερίσματος γενικές ερωτήσεις


KevinKris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας έχω μια απορία θέλω να κάνω το διαμέρισμα μου χώρο που να διαμένουν άτομα σε δωμάτια κ να έχουν κοινόχρηστο χώρο  (μπάνιο, κουζίνα, σαλόνι) επιπλωμένο σπίτι και το διαμέρισμα είναι 100τ.μ και θέλω να κάνω 4 δωμάτια με κλειδιά για τον κάθε ενοικιαστή χώρου. Όλοι αυτοί η διαδικασία πως ακριβώς μπορώ να την κάνω νόμιμα έτσι ώστε να τους έχω με συμβόλαιο κ να έχω το κεφάλι μ ήσυχο. Καταρχάς ξέρει κάποιος εάν είναι νόμιμο αυτό; Δηλαδή να βάλω 4 άτομα ξεχωριστά κ ο καθένας να έχει το δωμάτιο του τύπου Λονδίνο θέλω μα το κάνω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λέγεται συγκατοίκηση;

Δεν νομίζω να υπάρχει τετοιου είδους νομοθετική διαδικασία για μεμονωμένη ενοικίαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KevinKris είπε

Καλησπέρα σας έχω μια απορία θέλω να κάνω το διαμέρισμα μου χώρο που να διαμένουν άτομα σε δωμάτια κ να έχουν κοινόχρηστο χώρο  (μπάνιο, κουζίνα, σαλόνι) επιπλωμένο σπίτι και το διαμέρισμα είναι 100τ.μ και θέλω να κάνω 4 δωμάτια με κλειδιά για τον κάθε ενοικιαστή χώρου. Όλοι αυτοί η διαδικασία πως ακριβώς μπορώ να την κάνω νόμιμα έτσι ώστε να τους έχω με συμβόλαιο κ να έχω το κεφάλι μ ήσυχο. Καταρχάς ξέρει κάποιος εάν είναι νόμιμο αυτό; Δηλαδή να βάλω 4 άτομα ξεχωριστά κ ο καθένας να έχει το δωμάτιο του τύπου Λονδίνο θέλω μα το κάνω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

Απλό είναι, θα μετατρέψεις κουζίνα μπάνιο σαλόνι σε κοινόχρηστα, θα κάνεις διαχωρισμό παροχών, και θα κάνεις τμηματική μίσθωση μόνο στα δωμάτια.

Το οποίο σαφώς και δεν μπορεί να γίνει με μηδέν έξοδα όπως φαντάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 τμ και θέλεις να βγάλεις 4 υπνοδωμάτια, κοινόχρηστο μπάνιο (1??), κοινόχρηστη κουζίνα;

βάλε και κουκέτες βρε συ να έχεις 8 συμβόλαια, γιατί να χάνεις χρήματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

100 τμ και θέλεις να βγάλεις 4 υπνοδωμάτια, κοινόχρηστο μπάνιο (1??), κοινόχρηστη κουζίνα;

βάλε και κουκέτες βρε συ να έχεις 8 συμβόλαια, γιατί να χάνεις χρήματα;

100 τετραγωνικά δεν είναι καθόλου λίγα αν γίνει σωστή διαρρύθμιση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zio10 είπε

100 τετραγωνικά δεν είναι καθόλου λίγα αν γίνει σωστή διαρρύθμιση.

Για 4 ξεχωριστές κατοικίες με κοινόχρηστους χώρους; Δεν νομίζω ότι αρκούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Για 4 ξεχωριστές κατοικίες με κοινόχρηστους χώρους; Δεν νομίζω ότι αρκούν 

τι κατοικίες...δωμάτια λέμε. Θα χρειαστεί να κάνει το σαλόνι δυό δωμάτια αλλά γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά στο να δηλωθούν 4 άτομα στο ενοίκιο μιας κατοικίας ? (αν δεν κοιτά φάση airbnb)

Πάντως δύσκολο εγχείρημα μιας και εκτός απο νοίκι παίζει έντονο φέσωμα σε ρεύμα/νερό/αέριο/πετρέλαιο/κοινόχρηστα κτλ απο άτομα που θα μένουν λίγο και θα την κάνουν με την πρώτη ευκαιρία ,προσωπικά νομίζω πεταμένα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vs_skg είπε

τι κατοικίες...δωμάτια λέμε. Θα χρειαστεί να κάνει το σαλόνι δυό δωμάτια αλλά γίνεται

διάβασε λίγο καλυερα, ο τύπος θέλει 4 ξεχωριστά δωμάτια + κοινόχρηστο σαλόνι. δεν γίνεται να κανείς το σαλόνι δωμάτια.

αν ήταν 100 τμ για μια οικογένεια μια χαρά βγαίνει 4 υπνοδωμάτια + Μπάνιο + σαλόνι + κουζίνα σε 100 τμ. όταν όμως θέλεις να κανείς 4 ξεχωριστά συμβόλαια, γιατί την είδες εισοδηματίας, δεν γίνεται να προσφέρεις κάτι ανθρώπινο σε 4 ξεχωριστούς ενοικιαστές.

Επεξ/σία από JakeKaufman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, JakeKaufman είπε

Για 4 ξεχωριστές κατοικίες με κοινόχρηστους χώρους; Δεν νομίζω ότι αρκούν 

4 υπνοδωμάτια με 1-2 μπάνια και μια μεγάλη κοινόχρηστη κουζίνα βγαίνουν.

Γράφει ότι θέλει να το κάνει όπως στο εξωτερικό, να νοικιάζεις δωμάτιο και όχι σπίτι.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, zio10 είπε

4 υπνοδωμάτια με 1-2 μπάνια και μια μεγάλη κοινόχρηστη κουζίνα βγαίνουν.

Γράφει ότι θέλει να το κάνει όπως στο εξωτερικό, να νοικιάζεις δωμάτιο και όχι σπίτι.

και το κοινόχρηστο σαλόνι που αναφέρει; χωράει και αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...