Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση διαμερίσματος γενικές ερωτήσεις


KevinKris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

ok, όταν προσγειωθεις στον πραγματικό κόσμο ίσως μπορέσουμε να κάνουμε κάποια συζήτηση :) 

μέχρι τότε have fun στην χωρα της θεωριας.

σοβαρά τώρα, αυτή τη ζωή θέλετε να ζείτε; αντί να κράξετε τον ΟP που πάει να βγάλει από την μύγα ξύγκι, κάθεστε και βρίσκετε δικαιολογίες για το πως μπορούν να στριμωχτούν 4 άσχετες ζωές σε 100 τμ;

μερικοί είσαστε άξιοι των 4ψηφιων ενοικίων.

ό,τι να ναι. Είσαι λίγο κλειστόμυαλος μάλλον και δεν μπορείς να σκεφτείς τρόπους ζωής πέραν του δικού σου. Δεν πειράζει, σιγά σιγά θα ερθει η συγκατοίκηση και δω όπως υπάρχει στον υπόλοιπο πλανήτη. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vs_skg είπε

ό,τι να ναι. Είσαι λίγο κλειστόμυαλος μάλλον και δεν μπορείς να σκεφτείς τρόπους ζωής πέραν του δικού σου. Δεν πειράζει, σιγά σιγά θα ερθει η συγκατοίκηση και δω όπως υπάρχει στον υπόλοιπο πλανήτη. 

Αχ ναι ανυπομονώ να μένω με άλλους πέντε. Είναι ένα βήμα προς τα Μπρος όπως και να το κάνεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Αχ ναι ανυπομονώ να μένω με άλλους πέντε. Είναι ένα βήμα προς τα Μπρος όπως και να το κάνεις

Αν εχεις λεφτά πάνε μείνε μόνος σου,αν δεν εχεις προσαρμόζεσαι για κάποιο διάστημα με συγκάτοικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Αχ ναι ανυπομονώ να μένω με άλλους πέντε. Είναι ένα βήμα προς τα Μπρος όπως και να το κάνεις

Το ελληνικό φαινόμενο του να νοικιάζεται σπίτι 50τμ σε κέντρο πρωτεύουσας συμπρωτεύουσας από έναν φοιτητή με το χαρτζιλίκι που του στέλνουν οι γονείς του θα σταματήσει, τι να κάνουμε τώρα. Άσε που το 99% των φοιτητών θα ζούσαν καλύτερη φοιτητική ζωή με συγκατοίκους, αν θες το εξηγώ και με επιχειρήματα αλλά είναι αυτονόητο το γιατί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

ok, όταν προσγειωθεις στον πραγματικό κόσμο ίσως μπορέσουμε να κάνουμε κάποια συζήτηση :) 

μέχρι τότε have fun στην χωρα της θεωριας.

Μάλλον εσύ είσαι αυτός που δεν έχει καμία επαφή με τον πραγματικό κόσμο, δική σου ήταν η αστήρικτη θεωρία ότι οι εκμισθωτές "οφείλουν" να προσφέρουν μεγάλους κοινόχρηστους χώρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2023 στις 2:17 ΜΜ, KevinKris είπε

Καλησπέρα σας έχω μια απορία θέλω να κάνω το διαμέρισμα μου χώρο που να διαμένουν άτομα σε δωμάτια κ να έχουν κοινόχρηστο χώρο  (μπάνιο, κουζίνα, σαλόνι) επιπλωμένο σπίτι και το διαμέρισμα είναι 100τ.μ και θέλω να κάνω 4 δωμάτια με κλειδιά για τον κάθε ενοικιαστή χώρου. Όλοι αυτοί η διαδικασία πως ακριβώς μπορώ να την κάνω νόμιμα έτσι ώστε να τους έχω με συμβόλαιο κ να έχω το κεφάλι μ ήσυχο. Καταρχάς ξέρει κάποιος εάν είναι νόμιμο αυτό; Δηλαδή να βάλω 4 άτομα ξεχωριστά κ ο καθένας να έχει το δωμάτιο του τύπου Λονδίνο θέλω μα το κάνω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

Δεν θα σου προσφέρω κάτι ουσιώδες, αλλά έχε υπόψιν σου ότι χρειάζεσαι 1 τουαλέτα για κάθε 2 άτομα, ακόμα καλύτερα να είναι μπάνια, πιθανότατα και 1 ψυγείο / 2 άτομα.

Έχοντας ζήσει με άλλους 3, είναι σημαντικό να είναι ξεκάθαροι οι κανόνες που θα θέσεις ΕΣΥ εξαρχής (πχ πως διαμοιράζονται τα κόστη ρεύματος, κοινοχρήστων κλπ).

Μόνο 1 καθόταν αρκετά στο σαλόνι, ο περισσότερος χρόνος μας ήταν στα δωμάτια και βρισκόμασταν πιο συχνά στην κουζίνα.

100τμ είναι λίγα για ανθρώπινες συνθήκες 4 ατόμων (θες 130-140τμ+), εκτός αν χρεώνεις το δωμάτιο 100-150€/μήνα. Σε μεγαλύτερο ενοίκιο είναι αισχροκέρδεια και καλύτερα να το σπάσεις σε 2 x 50τμ, γιατί δεν χρειάζεται η συγκεκριμένη αγορά και άλλους λαδέμπορους που πίνουν αίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2023 στις 3:51 ΜΜ, JakeKaufman είπε

100 τμ και θέλεις να βγάλεις 4 υπνοδωμάτια, κοινόχρηστο μπάνιο (1??), κοινόχρηστη κουζίνα;

βάλε και κουκέτες βρε συ να έχεις 8 συμβόλαια, γιατί να χάνεις χρήματα;

εγω θα ελεγα να βαλει και κερματοδεκτες στις ηλεκτρικες συσκευες και στο καζανακι, να λειτουργουν με 2ευρο για καθε χρηση 🤣

Στις 21/2/2023 στις 7:48 ΠΜ, JakeKaufman είπε

διάβασε λίγο καλυερα, ο τύπος θέλει 4 ξεχωριστά δωμάτια + κοινόχρηστο σαλόνι. δεν γίνεται να κανείς το σαλόνι δωμάτια.

αν ήταν 100 τμ για μια οικογένεια μια χαρά βγαίνει 4 υπνοδωμάτια + Μπάνιο + σαλόνι + κουζίνα σε 100 τμ. όταν όμως θέλεις να κανείς 4 ξεχωριστά συμβόλαια, γιατί την είδες εισοδηματίας, δεν γίνεται να προσφέρεις κάτι ανθρώπινο σε 4 ξεχωριστούς ενοικιαστές.

καλα, μην το λες...παρε πχ ξενους που δουλευουν teleperformance, νοικιαζουν 3 και 4 μαζι ενα διαμερισμα και μενουν, yolo. και ο ιδιοκτητης χρεωνει ενα 300ρι στον καθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2023 στις 12:19 ΜΜ, JakeKaufman είπε

και το κοινόχρηστο σαλόνι που αναφέρει; χωράει και αυτό;

 

Πιστεύω χωράει ναι. Ένας χώρος καθιστικό κουζίνα.

Χοντρικά 50 τ.μ. τα υπνοδωμάτια. 10 τα μπάνια μένουν αρκετά για κουζίνα καθιστικό.

Αν μπορεί να χωρίσει τον χώρο όπως θέλει, αν είναι ήδη χωρισμένος δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2023 στις 6:22 ΜΜ, JakeKaufman είπε

Αχ ναι ανυπομονώ να μένω με άλλους πέντε. Είναι ένα βήμα προς τα Μπρος όπως και να το κάνεις

τι 5?

Δε κατάλαβα φίλε μου, οι κότες γιατί μένουν κατα δεκάδες σε ένα κοτέτσι; Σε μαντρί έχεις πάει; Έχει δει πόσα πρόβατα συζούνε και σε πόσα τετραγωνικά; Άκουσες κανένα να παραπονιέται; Ποια η διαφορά λοιπόν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Επιτρέπεται να πω σε ενοικιαστή να μου βγάλει 2-3 φωτογραφίες το σπίτι μου, για να το ανεβάσω σε αγγελία ενώ είναι ακόμα μέσα; Του έχω στείλει 2-3 φορές μηνύματα, και ακόμα τίποτα. Την μια μόνο μου απάντησε οτι εχει δικα του πράγματα. Δεν φτάνει που φεύγει ουτε στο εξαμηνο, με αγνοεί και απο επάνω.

Δεν μπορώ να το έχω κλειστο. Τα έξοδα τρέχουν, τέλος του μήνα φευγει και θέλω να το νοικιάσω κατευθειαν. Δεν ξέρω γιατι οι χειρότερες ενοικιαστές τυγχάινουν σε εμενά. Δεν έχω την πολυτέλεια να το έχω κλειστο για μήνα.

Είχε ανακαινιστεί, και δεν το εχω με τις νεες φωτογραφίες. 

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Manefs23 said:

Καλησπέρα,

Επιτρέπεται να πω σε ενοικιαστή να μου βγάλει 2-3 φωτογραφίες το σπίτι μου, για να το ανεβάσω σε αγγελία ενώ είναι ακόμα μέσα; Του έχω στείλει 2-3 φορές μηνύματα, και ακόμα τίποτα. Την μια μόνο μου απάντησε οτι εχει δικα του πράγματα. Δεν φτάνει που φεύγει ουτε στο εξαμηνο, με αγνοεί και απο επάνω.

Δεν μπορώ να το έχω κλειστο. Τα έξοδα τρέχουν, τέλος του μήνα φευγει και θέλω να το νοικιάσω κατευθειαν. Δεν ξέρω γιατι οι χειρότερες ενοικιαστές τυγχάινουν σε εμενά. Δεν έχω την πολυτέλεια να το έχω κλειστο για μήνα.

Είχε ανακαινιστεί, και δεν το εχω με τις νεες φωτογραφίες. 

Να του το πεις επιτρέπεται, άλλωστε του το έχεις πει ήδη, να τον υποχρεώσεις όμως δεν μπορείς. Λέμε τώρα, γιατί και να μπορούσες θα σου έπαιρνε το λιγότερο κάποιους μήνες μέχρι να τον υποχρεώσεις δικαστικά και αυτός από ότι λες φεύγει όπου να ναι.

Πάντως αν πιστεύεις πως ο συγκεκριμένος είναι ο χειρότερος ενοικιαστής επειδή φεύγει πριν καν κλείσει εξάμηνο, σκέψου το ενδεχόμενο να το δώσεις σε κάποια εταιρεία αξιοποίησης ακινήτων, θα παίρνεις αρκετά λιγότερα αλλά θα είσαι πιο ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Manefs23 said:

Καλησπέρα,

Επιτρέπεται να πω σε ενοικιαστή να μου βγάλει 2-3 φωτογραφίες το σπίτι μου, για να το ανεβάσω σε αγγελία ενώ είναι ακόμα μέσα; 

Επιτρέπεται να το κάνεις, όπως και επιτρέπεται από αυτόν να σε αγνοήσει. 

Αν δεν έχετε αναφέρει κάτι στο συμφωνητικό (που και να είχατε, σιγά μην πήγαινες δικαστικά για αυτό), δεν μπορείς να κάνεις κουμάντο στο σπίτι του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Να του το πεις επιτρέπεται, άλλωστε του το έχεις πει ήδη, να τον υποχρεώσεις όμως δεν μπορείς. Λέμε τώρα, γιατί και να μπορούσες θα σου έπαιρνε το λιγότερο κάποιους μήνες μέχρι να τον υποχρεώσεις δικαστικά και αυτός από ότι λες φεύγει όπου να ναι.

Πάντως αν πιστεύεις πως ο συγκεκριμένος είναι ο χειρότερος ενοικιαστής επειδή φεύγει πριν καν κλείσει εξάμηνο, σκέψου το ενδεχόμενο να το δώσεις σε κάποια εταιρεία αξιοποίησης ακινήτων, θα παίρνεις αρκετά λιγότερα αλλά θα είσαι πιο ήσυχος.

Ευχαριστώ, είναι σε μεγάλο νησί - μη τουριστικο νησι όμως. Δεν νομιζω να υπάρχουν τέτοιες εταιρείες εκεί. Το σπίτι αυτό δεν ειναι τίποτα σπουδαίο, έχει συναισθηματική αξία σε εμενα γιατι ειναι απο τον παππου μου, που πηρα το ονομα του, όμως τα τελευταια 2 χρονια με εχουν σκισει οι ενοικιαστες. Εχει φτασει ατομο να φευγει 2 ημερες!

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Ευχαριστώ, είναι σε μεγάλο νησί - μη τουριστικο νησι όμως. Δεν νομιζω να υπάρχουν τέτοιες εταιρείες εκεί. Το σπίτι αυτό δεν ειναι τίποτα σπουδαίο, έχει συναισθηματική αξία σε εμενα γιατι ειναι απο τον παππου μου, που πηρα το ονομα του, όμως τα τελευταια 2 χρονια με εχουν σκισει οι ενοικιαστες. Εχει φτασει ατομο να φευγει 2 ημερες!

Στοιχειωμένο είναι; 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Manefs23 said:

Ευχαριστώ, είναι σε μεγάλο νησί - μη τουριστικο νησι όμως. Δεν νομιζω να υπάρχουν τέτοιες εταιρείες εκεί. Το σπίτι αυτό δεν ειναι τίποτα σπουδαίο, έχει συναισθηματική αξία σε εμενα γιατι ειναι απο τον παππου μου, που πηρα το ονομα του, όμως τα τελευταια 2 χρονια με εχουν σκισει οι ενοικιαστες. Εχει φτασει ατομο να φευγει 2 ημερες!

Παντού υπάρχουν τέτοιες εταιρείες, το θέμα είναι εσύ αν είσαι διατεθημένος να παίρνεις αρκετά λιγότερα χρήματα.

Όσο για τους ενοικιαστές, μάλλον δεν είσαι και τόσο προσεκτικός στο ποιους βάζεις μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...