Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση διαμερίσματος γενικές ερωτήσεις


KevinKris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Ευχαριστώ, είναι σε μεγάλο νησί - μη τουριστικο νησι όμως. Δεν νομιζω να υπάρχουν τέτοιες εταιρείες εκεί. Το σπίτι αυτό δεν ειναι τίποτα σπουδαίο, έχει συναισθηματική αξία σε εμενα γιατι ειναι απο τον παππου μου, που πηρα το ονομα του, όμως τα τελευταια 2 χρονια με εχουν σκισει οι ενοικιαστες. Εχει φτασει ατομο να φευγει 2 ημερες!

μαλλον καποιο θεμα εχει το σπιτι ή γενικα η περιοχη δεν γινεται να μην σταυρωνεις ενοικιαστη και να μπαινει ο αλλος σε τετοιες διαδικασιες τοσο συντομα. ποιος θα το εκανε αυτο αν δεν υπηρχε σοβαρος λογος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Καλησπέρα,

Επιτρέπεται να πω σε ενοικιαστή να μου βγάλει 2-3 φωτογραφίες το σπίτι μου, για να το ανεβάσω σε αγγελία ενώ είναι ακόμα μέσα; Του έχω στείλει 2-3 φορές μηνύματα, και ακόμα τίποτα. Την μια μόνο μου απάντησε οτι εχει δικα του πράγματα. Δεν φτάνει που φεύγει ουτε στο εξαμηνο, με αγνοεί και απο επάνω.

Δεν μπορώ να το έχω κλειστο. Τα έξοδα τρέχουν, τέλος του μήνα φευγει και θέλω να το νοικιάσω κατευθειαν. Δεν ξέρω γιατι οι χειρότερες ενοικιαστές τυγχάινουν σε εμενά. Δεν έχω την πολυτέλεια να το έχω κλειστο για μήνα.

Είχε ανακαινιστεί, και δεν το εχω με τις νεες φωτογραφίες. 

Αν έχετε κάνει συμβόλαιο μπορείς να του πεις πως θα τον κυνηγήσεις δικαστικά ώστε να πληρώσει όλα τα ενοίκια έως τη λήξη του, και για όσο καιρό μείνει ξενοίκιαστο το σπίτι. Όχι φωτογραφίες θα βγάλει αλλά και νέο ενοικιαστή θα ψάξει να σου βρει!

Επεξ/σία από gx2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, geoliol είπε

μαλλον καποιο θεμα εχει το σπιτι ή γενικα η περιοχη δεν γινεται να μην σταυρωνεις ενοικιαστη και να μπαινει ο αλλος σε τετοιες διαδικασιες τοσο συντομα. ποιος θα το εκανε αυτο αν δεν υπηρχε σοβαρος λογος;

Δεν ξέρω ρε φίλε, είχε μπει μια έγκυος μαζι με τον συντροφο της, και χωρισαν ενω αυτη ηταν εγκυος, και μετα αυτη μονη της δεν μπορουσε να πληρωνει.

Μετά νομίζω είχε μια πάει δασκάλα, πήγε και έφυγε μετά απο 2-3 ημέρες. Είχε πάει μετά απο κανενα μηνα κάποιος δικό της νομιζω. Και τωρα ενας ντοπιος ειναι δεν ξερω τι δουλεια κανει, δεν εχω ιδεα, αλλα το ηθελε για τον χειμωνα γιατι εχει σπιτι σε χωριο, αλλα θα το κρατουσε και το καλοκαιρι. Δεν τα πολυξερω, δεν ζω εκει. Στο 5μηνο φευγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Joshua21 said:

Όσο για τους ενοικιαστές, μάλλον δεν είσαι και τόσο προσεκτικός στο ποιους βάζεις μέσα.

 

9 minutes ago, Manefs23 said:

Και τωρα ενας ντοπιος ειναι δεν ξερω τι δουλεια κανει, δεν εχω ιδεα,

Με επιβεβαίωσες.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Ενοικίαση διαμερίσματος γενικές ερωτήσεις
46 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Οντως. Είμαι σε φάση που ψάχνω πολυ καιρό να φυγω εξωτερικο, και δεν εδωσα βάση οσο έπρεπε. 

δεν γινεται να μην σου λενε γτ φευγουν. περα απο το χωρισμο καποιος λογος θα υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, geoliol είπε

δεν γινεται να μην σου λενε γτ φευγουν. περα απο το χωρισμο καποιος λογος θα υπαρχει

δεν πολυασχολιόμουν φίλε, το είχα αφησει στο φαδερ (που ουτε με αυτον μπορω να συννενοηθω) :P πλέον θα ασχολουμαι αποκλειστικα εγω. Ο τελευταιος νομιζω ειπε δεν βγαινει οικονομικα

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Στοιχειωμένο είναι; 

Τώρα το είδα. Χε χε

Κάποτε είχα έναν 5 χρόνια. :)

Όχι, χωρίζουν κλπ και την πληρωνω εγω. Το κορυφαίο ένας το είχε για φώλιτσα και το έμαθε η σύζυγος χεχεχε

Από το 2021 και μετά πάει χάλια στην ερευση.

 

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Manefs23 said:

Όχι, χωρίζουν κλπ και την πληρωνω εγω. Το κορυφαίο ένας το είχε για φώλιτσα και το έμαθε η σύζυγος χεχεχε

Τα ίδια είχε πάθει μια φίλη μου, καινούριο σπίτι στο Χαλάνδρι το νοίκιαζε 700 ευρώ (πριν 15 χρόνια), χωρίζουν αυτοί τους το ρίχνει στα 400 (!!), σκάει και η κρίση μετά, δεν πλήρωνε τίποτα αυτή που έμενε μέσα με το παιδί. Αφού με τα χίλια ζόρια τους έβγαλε, και επιδιόρθωσε ζημιές 4-5 χιλιάρικα, το έδωσε σε άλλο ζευγάρι 600 ευρώ. Χωρίζουν και αυτοί, μετά από κανα 3μηνο βλέπει ότι ο ενοικιαστής έχει βάλει το σπίτι της στο AirBnB (!!!). Έπεσε τηλέφωνο από δικηγόρο και έφυγε μέσα σε 1 βδομάδα γιατί κατάλαβε ότι θα μπλέξει άσχημα.. τελικά το πούλησε και ηρέμησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Τα ίδια είχε πάθει μια φίλη μου, καινούριο σπίτι στο Χαλάνδρι το νοίκιαζε 700 ευρώ (πριν 15 χρόνια), χωρίζουν αυτοί τους το ρίχνει στα 400 (!!), σκάει και η κρίση μετά, δεν πλήρωνε τίποτα αυτή που έμενε μέσα με το παιδί. Αφού με τα χίλια ζόρια τους έβγαλε, και επιδιόρθωσε ζημιές 4-5 χιλιάρικα, το έδωσε σε άλλο ζευγάρι 600 ευρώ. Χωρίζουν και αυτοί, μετά από κανα 3μηνο βλέπει ότι ο ενοικιαστής έχει βάλει το σπίτι της στο AirBnB (!!!). Έπεσε τηλέφωνο από δικηγόρο και έφυγε μέσα σε 1 βδομάδα γιατί κατάλαβε ότι θα μπλέξει άσχημα.. τελικά το πούλησε και ηρέμησε.

Ναι εμενα εχει συμβει πολλές φορές τα τελευταια 3-4 χρόνια αυτή η κατάσταση. 

Σκέψου οτι μπήκε ζευγάρι νέο, έγκυος αυτή, και χώρισαν! πριν γεννησει. Η αμέσως επόμενη, μπήκε και βγηκε σε 2-3 ημερες με την δικαιολογια οτι ηθελε αλλαγες το σπίτι (ενω της ειχα πει οτι θα ανακαινιστει), και εφυγε. Μάθαμε μετά απο κανενα μηνα απο τις κοτσομπολες της πολυκατοικιας οτι κάποιος είχε πάει και ρωτούσε στην πολυκατοικια, ήταν φίλη του. Είμαι σιγουρος γκομενικος ο λόγος θα τον ειχε παρατησει :P. Πριν λίγα χρόνια το είχε ενας, τον παράτησε αυτή, αυτός δεν δουλευε του τα πληρωνε αυτη, και τον χωρισε. Αλλος το ειχε για την γκομενα τα εμαθε η συζυγος. Και ολα αυτα τα πληρωνω εγω. Είμαι ενα βημα πριν το νοικιάζω μονο σε συνταξιούχους και γεροντοκόρες.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...