Προς το περιεχόμενο

2η καρτα Sim μόνο για δεδομένα


antonakosdimitris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το γραφείο μου σε σημείο όπου η ανώτερη διαθέσιμη ταχύτητα είναι 4αρα και δεν υπάρχει πρόβλεψη για αναβάθμιση των γραμμών. Επειδή όμως είναι κοντά στο Ναύπλιο έχει καλό 4g (πιθανά και 5g, δεν το έχω ελέγξει). Έχω πρόγραμμα cosmote με απεριόριστα δεδομένα και όταν χρησιμοποιώ hotspot για το laptop αλλά δέχομαι κλήση τις περισσότερες φορές διακόπτεται η σύνδεση. Το ερώτημα είναι αν πάρω δεύτερη κάρτα Sim με το ίδιο νούμερο για να το βάλω σε άλλη συσκευή που θα χρησιμοποιηθεί μόνο για hotspot θα συμβαίνει το ίδιο όταν θα δέχομαι κλήση; Δεν έχω γνώσεις για να καταλάβω πως λειτουργούν δύο sim με το ίδιο νούμερο όταν το ένα δέχεται κλήση και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να εμπιστευθώ κάποιον από την εξυπηρέτηση πελατών. 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, antonakosdimitris είπε

Έχω το γραφείο μου σε σημείο όπου η ανώτερη διαθέσιμη ταχύτητα είναι 4αρα και δεν υπάρχει πρόβλεψη για αναβάθμιση των γραμμών. Επειδή όμως είναι κοντά στο Ναύπλιο έχει καλό 4g (πιθανά και 5g, δεν το έχω ελέγξει). Έχω πρόγραμμα cosmote με απεριόριστα δεδομένα και όταν χρησιμοποιώ hotspot για το laptop αλλά δέχομαι κλήση τις περισσότερες φορές διακόπτεται η σύνδεση. Το ερώτημα είναι αν πάρω δεύτερη κάρτα Sim με το ίδιο νούμερο για να το βάλω σε άλλη συσκευή που θα χρησιμοποιηθεί μόνο για hotspot θα συμβαίνει το ίδιο όταν θα δέχομαι κλήση; Δεν έχω γνώσεις για να καταλάβω πως λειτουργούν δύο sim με το ίδιο νούμερο όταν το ένα δέχεται κλήση και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να εμπιστευθώ κάποιον από την εξυπηρέτηση πελατών. 

 

Ευχαριστώ πολύ 

+3 ευρώ το μήνα η extra sim της cosmote για το πρόγραμμα σου που δουλευει για τα δεδομένα, σε όποια συσκευή θες. Από την εξυπηρέτηση το ίδιο θα σου έλεγαν οπότε λίγο άτοπο το ότι δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, antonakosdimitris είπε

Έχω το γραφείο μου σε σημείο όπου η ανώτερη διαθέσιμη ταχύτητα είναι 4αρα και δεν υπάρχει πρόβλεψη για αναβάθμιση των γραμμών. Επειδή όμως είναι κοντά στο Ναύπλιο έχει καλό 4g (πιθανά και 5g, δεν το έχω ελέγξει). Έχω πρόγραμμα cosmote με απεριόριστα δεδομένα και όταν χρησιμοποιώ hotspot για το laptop αλλά δέχομαι κλήση τις περισσότερες φορές διακόπτεται η σύνδεση. Το ερώτημα είναι αν πάρω δεύτερη κάρτα Sim με το ίδιο νούμερο για να το βάλω σε άλλη συσκευή που θα χρησιμοποιηθεί μόνο για hotspot θα συμβαίνει το ίδιο όταν θα δέχομαι κλήση; Δεν έχω γνώσεις για να καταλάβω πως λειτουργούν δύο sim με το ίδιο νούμερο όταν το ένα δέχεται κλήση και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να εμπιστευθώ κάποιον από την εξυπηρέτηση πελατών. 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Για να δουλέψει η twin sim, αν δεν κάνω λάθος ή έχει αλλάξει κάτι... θα πρέπει να είναι κλειστή η πρώτη κάρτα που έχεις τώρα για να δουλέψει η δεύτερη...

Πως αλλιώς πιστεύεις ότι θα δουλέψει αυτό?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

+3 ευρώ το μήνα η extra sim της cosmote για το πρόγραμμα σου που δουλευει για τα δεδομένα, σε όποια συσκευή θες. Από την εξυπηρέτηση το ίδιο θα σου έλεγαν οπότε λίγο άτοπο το ότι δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς. 

Ο λόγος που είπα πως δεν εμπιστεύομαι κάποιον στην εξυπηρέτηση πελατών και ρώτησα εδώ είναι γιατί δεν θέλω να δεσμευτώ να πληρώνω για μια δεύτερη κάρτα, να αγοράσω μια δεύτερη συσκευή και την ώρα που θα δέχομαι κλήση στην πρώτη sim να διακόπτεται η πρόσβαση στα δεδομένα στη δεύτερη λόγω του ότι είναι ίδιος ο αριθμός. Αν κάποιος το έχει κάνει ήδη ή γνωρίζει την λειτουργία των δικτύων για να μου επιβεβαιώσει ότι δεν συμβαίνει θα ήταν πολύ χρήσιμο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το volte είναι μια τεχνολογία που σας επιτρέπει να μιλάτε στο κινητό σας τηλέφωνο και να είστε ταυτόχρονα online. Το volte υποστηρίζει κλήσεις VoIP σε πραγματικό χρόνο, πράγμα που σημαίνει ότι μπορείτε να παραμείνετε συνδεδεμένοι με τους φίλους, την οικογένεια και τους συνεργάτες σας. Θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις αγαπημένες σας εφαρμογές όπως το WhatsApp και το Telegram ή να ακούτε μουσική ή να παρακολουθείτε τις αγαπημένες σας τηλεοπτικές εκπομπές ενώ μιλάτε στο κινητό σας τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antonakosdimitris είπε

Έχω το γραφείο μου σε σημείο όπου η ανώτερη διαθέσιμη ταχύτητα είναι 4αρα και δεν υπάρχει πρόβλεψη για αναβάθμιση των γραμμών. Επειδή όμως είναι κοντά στο Ναύπλιο έχει καλό 4g (πιθανά και 5g, δεν το έχω ελέγξει). Έχω πρόγραμμα cosmote με απεριόριστα δεδομένα και όταν χρησιμοποιώ hotspot για το laptop αλλά δέχομαι κλήση τις περισσότερες φορές διακόπτεται η σύνδεση. Το ερώτημα είναι αν πάρω δεύτερη κάρτα Sim με το ίδιο νούμερο για να το βάλω σε άλλη συσκευή που θα χρησιμοποιηθεί μόνο για hotspot θα συμβαίνει το ίδιο όταν θα δέχομαι κλήση; Δεν έχω γνώσεις για να καταλάβω πως λειτουργούν δύο sim με το ίδιο νούμερο όταν το ένα δέχεται κλήση και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να εμπιστευθώ κάποιον από την εξυπηρέτηση πελατών. 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Μοιάζει λίγο με την περίπτωση την δική μου.
H adsl σύνδεσή μου πιάνει μέγιστο 5MBps.
Η λύση που βρήκα για την ώρα είναι να πάρω ένα f2go νούμερο και σε συνδυασμό με ένα mikrotik chateau LTE12 σε εσωτερικό χώρο, να πιάνω κάπου στα 15-20Mbps (μέσο όρο). Φυσικά οι ταχύτητες σε αυτή την υλοποίηση είναι σαν το χρηματιστήριο, άλλοτε υπερυψηλές κι άλλοτε χαμηλές αλλά συνήθως υψηλές.
Απο πακέτα μου έρχονται προσφορές απο την Nova/F2Go για απεριόριστα data με 5€ για 1 μήνα, οπότε το αξιοποιώ έτσι, για όσο διάστημα μου έρχονται οι προσφορές αυτές και με backup γραμμή τα 5Mbps/adsl.

Στο σημείο που βρίσκομαι η Nova έχει την καλύτερη απόδοση με την Cote να έχει την χειρότερη (ω ναι!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, αν το κινητό υποστηρίζει VoLTE, δεν θα χρειαστεί δεύτερη sim. Χωρίς το VoLTE ενεργό, το κινητό προκειμένου να υποστηρίξει την κλήση γυρίζει σε 2g (CSFB) για όση ώρα μιλάμε και δημιουργείται το πρόβλημα που αναφέρεις. Αντίθετα, όταν είναι ενεργό, η κλήση δρομολογείται μέσω του IMS και παραμένεις στο 4g χωρίς να χάνεις το internet.
Αν το κινητό σου είναι σχετικά καινούργιο, πιθανότατα υποστηρίζει VoLTE. Στείλε μήνυμα στο 1333 τη λέξη WIFICALL για να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία από την Cosmote (μαζί θα ενεργοποιηθεί και το επίσης χρήσιμο VoWiFI) κι επίσης ψάξε στις ρυθμίσεις του κινητού σου να βρεις τη συγκεκριμένη επιλογή (VoLTE) για να την κάνεις ενεργή και από την πλευρά της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Vista32 είπε

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, αν το κινητό υποστηρίζει VoLTE, δεν θα χρειαστεί δεύτερη sim. Χωρίς το VoLTE ενεργό, το κινητό προκειμένου να υποστηρίξει την κλήση γυρίζει σε 2g (CSFB) για όση ώρα μιλάμε και δημιουργείται το πρόβλημα που αναφέρεις. Αντίθετα, όταν είναι ενεργό, η κλήση δρομολογείται μέσω του IMS και παραμένεις στο 4g χωρίς να χάνεις το internet.
Αν το κινητό σου είναι σχετικά καινούργιο, πιθανότατα υποστηρίζει VoLTE. Στείλε μήνυμα στο 1333 τη λέξη WIFICALL για να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία από την Cosmote (μαζί θα ενεργοποιηθεί και το επίσης χρήσιμο VoWiFI) κι επίσης ψάξε στις ρυθμίσεις του κινητού σου να βρεις τη συγκεκριμένη επιλογή (VoLTE) για να την κάνεις ενεργή και από την πλευρά της συσκευής.

Αν και από ότι είδα ήταν ενεργό το VOLTE γινόταν διακοπή σχεδόν κάθε φορά. Και το καταλαβαίνω αμέσως γιατί συνήθως είμαι σε zoom Meeting και λίγα δευτερόλεπτα αφού απαντήσω σε μια κλήση διακόπτεται η σύνδεση. Ειναι πιθανόν η δεύτερη sim που θα δίνει δεδομένα αυτή στο laptop να μην χάνει το σήμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απολύτως βέβαιος ότι είναι ενεργοποιημένο το VoLTE τόσο από τη μεριά σου όσο και από τη μεριά της Cosmote; Θα πρέπει να φαίνεται στην αρχική οθόνη, δίπλα από το ποσοστό του σήματος, ένα εικονίδιο παρόμοιο με αυτό της φωτογραφίας.

191207-VoLTE-Samsung-galaxy-s10-plus.jpg

Αν ναι, δεν είναι φυσιολογικό να διακόπτεται το ίντερνετ. Εκτός κι αν έχεις δίκαρτη συσκευή και σε καλούν στο άλλο νούμερο, οπότε είναι λογικό να χάνεται η σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπαν και οι φίλοι από πάνω αν έχεις ανοιχτό το voice over lte δεν γίνεται διακοπή των δεδομένων.

Τώρα στην αρχική ερώτηση με 3€ επιπλέον τον μήνα όντως παίρνεις μια επιπλέον κάρτα sim η οποία είναι μόνο για δεδομένα και δεν επιρεάζει καθόλου τη λειτουργία της άλλης sim.

Εγώ έχω την extra sim στο δικαρτο κινητό της γυναίκας μου και την έχει μόνο για τα δεδομένα.

Υ.γ όχι twin sim γιατί αυτό είναι για να έχεις 2 κάρτες με όλες τις λειτουργίες σε 2 κινητά και δεν λειτουργούν ταυτόχρονα.

Επεξ/σία από kallonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mcstefan7 είπε

Extra sim και μοιράζεσαι μόνο τα data. Δε θα δέχεσαι ούτε κλήσεις ούτε μηνύματα εκεί. 

Μηνύματα δέχεσαι και στέλνεις. Αλλά χρεώνονται κανονικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallonos είπε

Μηνύματα δέχεσαι και στέλνεις. Αλλά χρεώνονται κανονικά 

Έχουμε 15 extra sim κάρτες και καμία δεν λαμβάνει μηνύματα (Απο το μαμά αριθμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

την 2η sim μονο για data, απο που την παίρνουμε, Γερμανό πχ για cosmote? 
Την διακοπτεις οποτε θες, ειναι θα ειναι πχ με 24μηνη δεσμευση το 3ευρο το μηνα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...