Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Σχολής Πληροφορικής


debianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα... Συγχαρητήρια και από μένα για τον βαθμό σου... Είμαι στο 3ο έτος πληροφορικής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) και μπορώ να πω ότι είναι πολύ δυνατό τμήμα, με πολύ καλές προοπτικές για το μέλλον. Να είσαι όμως έτοιμος για πολύ δουλειά και διάβασμα!

 

Καιρός να δεις πως είναι η φοιτητική ζωή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βασικά, αν δεν δουλέψεις μόνο σου, όπου και να πας δεν έχει διαφορά, τώρα αν θες να δουλέψεις, διάλεξε ένα ίδρυμα που να σε αφήσει να δουλέψεις σε αυτό που θες...

 

Καλή Τύχη whatever you choose...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας και τον κόπο που κάνετε να μου πείτε τη γνώμη σας!!

 

Όσο για το θέμα της απόφασης να σας πω ότι ήδη έχω διαβάσει τους οδηγούς σπουδών ΟΛΩΝ των σχετικών πανεπιστήμιων... Ίσως αυτό να με μπέρδεψε περισσότερο τελικά...

 

Δυστυχώς όμως στα 18 του κανείς είναι πολύ δύσκολο να γνωρίζει τι θέλει να κάνει στο μέλλον... Σίγουρα είναι στο πρόγραμμα ένα μεταπτυχιακό αλλά από εκεί και πέρα...

 

Μάλλον έχω αγχωθεί υπερβολικά χωρίς να πρέπει...

 

Από τις απόψεις σας παιδιά, μάλλον θα συμφωνούσα περισσότερο με τους stathispap και EPa...

 

Δεν ξέρω... Συνεχίστε να λέτε τις απόψεις σας μα κάπου θα καταλήξουμε τελικά!!

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ) Όντως πολύ καλή επιλογή επαγγελματικά (δυνατός τίτλος) Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (ΕΜΠ ή αλλού)..... Δε μαθαίνουν πληροφορική όπως στα τμήματα Πληροφορικής, αλλά ο τίτλος είναι δυνατός, προσλαμβάνονται, και τα μαθαίνουν πάνω στη δουλειά (από τους Πληροφορικούς που ήδη βρίσκονται εκεί 8) ).

 

Αυτό τα λέει όλα. Παραδέχεστε ότι είστε άσχετοι σε σχέση με έναν της πληροφορικής και παρόλα αυτά καβαλάτε το καλάμι.

 

Οι ασχετοσύνη σας με το θέμα φαίνεται από το ότι έχεται παραλήψει τμήματ α όπως το Ηλεκτρονικών Μηχανικών κρήτης (http://www.ece.tuc.gr) Μηχανικών Υπολογιστών και δικτύων Βόλου (http://www.inf.uth.gr)

και Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας (http://www2.di.uoa.gr/gr)

που είναι κατά πολύ ανώτερα από όλες τις σχολές που αναφέρετε.

 

Επίσης το πόσο άσχετοι είστε φαίνεται όταν λέτε ότι ο τίτλος και Τηλεπικοινωνιών του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας είναι μόνο για μόστρα. Τουλάχιστον δείτε τα μαθήματα που γίνονται εκεί και μετά μιλήστε (αλλά μετά δεν θα έχετε επιχειρήματα). Επίσης ποιός σας είπε ότι από τα τμήματα πληροφορικής βγαίνεις προγραμματιστής ή ότι δεν μαθαίνεις hardware; Ρωτήστε πρώτα και μετά μιλήστε.

Τέλος έχετε δει κανέναν που τελείωσε πληροφορική να του έφαγε τη δουλειά ηλεκτρολόγος;;;

 

Αυτά. Αααα και μερικές φορές είναι καλύτερα να μη μιλάς και να νομίζουν ότι είσαι ηλίθιος παρά να ανοίξεις το στόμα σου και να διαλυθεί κάθε αμφιβολία.

 

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΑΜΑΡΕΣ ΣΑΣ. ΘΑ ΠΕΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΛΑΙΤΕ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Οσον αφορα στα τμηματα Πληροφορικης: Ειναι τμηματα που μαθαινεις προγραμματισμο. Γινεσαι δηλαδη προγραμματιστης. Σε ενημερωνω πως Πληροφορικαριοι και Ηλεκτρολογοι εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ στους τομεις των υπολογιστων.

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση . Είναι λάθος η θέση που έχει περάσει στον κόσμο ότι πληροφορική ίσον προγραμματισμός . Η πληροφορική είναι η επιστήμη που ασχολείται με την επεξεργασία της πληοροφορίας με όποιον τρόπο και αν γίνεται αυτή . Σε πληροφορώ ότι στα τμήματα πληροφορικής γίνονται λίγα μαθήματα προγραμματισμού (4-5 το πολύ) τα άλλα αναφέρονται στους πολλούς τομείς όπως είναι : δίκτυα , ασφάλεια (δικτυών , εφαρμογών , επικοινωνιών κλπ κλπ) , ανάλυση συστημάτων , τεχνητή νοημοσύνη , τηλεπικοινωνίες .

 

3) Περιφερειακες σχολες οπως ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ κλπ κλπ καλυτερα να τις αποφυγεις. Ειδικα η συγκεκριμενη ειναι εγκαταλελειμενη, οι περισσοτεροι φοιτητες παιρνουν μεταγραφες και φευγουν...

Μιας και είμαι φοιτητής στη συγκεκριμμένη σχολή (στο 5ο έτος μπαίνω τώρα) , έχω να πω ότι δεν είναι καθόλου μα καθόλου εγκαταλελειμενη . Ο οδηγός σπουδών ανανεώνεται κάθε χρόνο με αποτέλεσμα να υπάρχει επαφή με την εξέλιξη του κλάδου . Οι περισσότεροι φεύγουν επειδή είναι μακριά η Σάμος από τους τόπους καταγωγής τους και όχι επειδή δεν είναι καλή σχολή . Παραθέτω παρακάτω ένα post μου από το forum των "Ελλήνων Ερασιτεχνών Προγραμματιστών" για ένα παρόμοιο θέμα :

 

Τμήμα : Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων

Ανώτατο Ίδρυμα : Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Έτη σπουδών : 5

Ιστοσελίδα : http://www.icsd.aegean.gr/

Σχόλια : Είμαι φοιτητής στο τέταρτο έτος του τμήματος . Το τμήμα ιδρύθηκε το 1997 οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι ακόμα στα πρώτα του βήματα . Ο οδηγός σπουδών ανανεώνεται σχεδόν κάθε χρόνο προσπαθώντας να εναρμονιστεί με τις εξελίξεις του χώρου αλλά και με τους οδηγούς σπουδών των άλλων ανωτάτων σχολών. Επειδή , το τμήμα είναι αρκετά νέο έχει κάποια προβλήματα τα οποία όμως λύνονται με την καλή θέληση όλων . Τα επίπεδο των μαθημάτων είναι σε καλό επίπεδο και συνεχώς αυξάνεται . Υπάρχουν 2 εργαστήρια τα οποία έχουν υπολογιστές P4 1,8MHz με Win2000 και με πολύ καλή σύνδεση στο Internet .

Πηγή: http://www.greekcoders.gr/forum/viewtopic.php?t=143

 

4) Ελπιζω να μην σε προσγειωσω αποτομα αλλα στο Πανεπιστημιο δεν θα παρεις τπτ αλλο απο ενα χαρτι. Ενα κ*οχαρτο που λεγεται πτυχιο... Δεν εχει σημασια αν στην μια σχολη μαθαινεις περισσοτερα και στην αλλη λιγοτερα, το μονο που μετραει ειναι το χαρτι. Και αυτη τη στιγμη, στον τομεα της τεχνολογιας, σε ολο τον κοσμο το χαρτι του ΗΜΜΥ ειναι το πιο ισχυρο.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα . Δεν είναι μόνο ένα χαρτί . Σου παρέχονται γνώσεις που μόνος σου δεν θα μπορούσες να τις αποκτήσεις . Επίσης , σου δίνονται ευκαιρίες επαγγελματικές και μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλειά . Το "χαρτί" του ΗΜΜΥ είναι όντως πιο ισχυρό αλλά από το ΗΜΜΥ δεν βγαίνεις γνώστης πληροφορικής αλλά μηχανικός με γνώσεις πληροφορικής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή σου επίδοση. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι δύσκολο και δεν δέχεται μία και μοναδική απάντηση.

Προσωπικά έχω περάσει και τελειώσει από δύο τμήματα πληροφορικής, από Πειραιά (προπτυχιακό) και ΕΚΠΑ (μεταπτυχιακό).

Καταρχάς σε σχέση με τους ΗΜΜΥ με πληροφορική ασχολείται κυρίως το ΕΜΠ, οι υπόλοιποι (αριστοτέλειο, θράκης, πάτρας), κάνουν λίγα πράγματα από πληροφορική, αλλά ακόμα και στο ΕΜΠ θα μάθεις λιγότερα πράγματα για πληροφορική σε σχέση με ένα τμήμα πληροφορικής.

Το τμήμα μηχανικών πληροφορικής της πάτρας είναι καθαρόαιμο τμήμα πληροφορικής όπως και τα πανεπιστημιακά τμήματα.

Από εκεί και πέρα τα τμήματα πληροφορικής παρουσιάζουν και αυτά κάποιες μικρές διαφορές στην κατεύθυνση σπουδών:

ΕΚΠΑ: περισσότερη έμφαση σε τηλ/νιες - σήματα, λιγότερα πράγματα από πληροφοριακά συστήματα

ΟΠΑ,Πειραιώς: Έμφαση στα πληροφοριακά συστήματα λίγα πράγματα σε τηλ/νιες.

ΟΠΑ,Μακεδονία: Διδάσκονται και κάποια οικονομικά μαθήματα.

 

Από άποψη οργάνωσης όπου και να πας τα ίδια χαλια θα δεις, καθηγητές δημόσιοι υπάλληλοι, άσχετες γραμματείς, κακογραμμένες σημειώσεις κλπ κλπ...

 

Σε τελική ανάλυση αν σου αρέσει πολύ η πληροφορική πήγαινε σε ένα τμήμα πληροφορικής αλλιώς αν προτιμάς τηλ/νιες πήγαινε στους ΗΜΜΥ και επέλεξε τη σχολή με τη μεγαλύτερη βάση την οποία πιάνεις. Μετά από χρόνια όταν θα απογοητευθείς από τα ελληνικά πανεπιστήμία δεν θα έχεις τον καημό ότι μπορούσες να πας κάπου άλλου και δεν πήγες.

 

Σε ότι αφορά την αξία των πτυχίων αυτά είναι αστεία πράγματα. Κανείς εργοδότης δεν κοιτάζει το ίδρυμα που πήρε κάποιος το πτυχίο αλλά τις γνώσεις του υποψηφίου. Ένας εργοδότης θα προσλάβει εκείνον που μπορεί να κάνει μία δουλειά με τον φτηνότερο και καλύτερο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω σκοπο να αρχισω/συνεχισω καυγα μεταξυ πληροφορικαριων και ηλεκτρολογων... Ο καθενας μας εχει κομπλεξ με τη σχολη του... Κι εγω οταν περασα στη σχολη της Σαμου εκανα ο,τι μπορουσα για να πεισω τον εαυτο μου οτι περασα στην καλυτερη δυνατη σχολη... Και φυσικα οταν περασα ΗΜΜΥ αλλαξα γνωμη... Ετσι και ολοι οσοι σπουδαζουν σε αλλες σχολες αν τελικα βρεθουν ειτε απο μεταγραφη ειτε με αλλον τροπο ηλεκτρολογοι θα δουμε τι θα αρχισουν να λενε... Δεν τους κατηγορω και δεν το θεωρω ιδιαιτερα κακο

 

Το ζητημα ειναι να προσδιορισει ο καθενας τι θελει να κανει. Η φραση "ειμαι καλος στους υπολογιστες και θελω να ασχοληθω με αυτους" δεν λεει τιποτα... Ειναι απο αφελης μεχρι ηλιθια (παιδια ειμαι αποτομος αλλα δεν θελω να θιξω κανεναν... Κι εγω ετσι ακριβως σκεφτομουν) Γιατι? Διοτι και αυτος που πηγε σε ενα ΙΕΚ και εμαθε Photoshop και Office μαζι με λιγο Flash και μερικα δειγματα Visual προγραμματισμου με υπολογιστες ασχολειται... Και ο web designer επισης... Οπως επισης και ο γραμματεας!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εξαλλου οι γραφομηχανες εχουν πεθανει ;)

 

Κι εγω ελεγα "ειμαι καλος στους υπολογιστες και θελω να ασχοληθω" αλλα μεσα απο τη σχολη, ακομα κι αν ειμαι μολις πρωτοετης, ειδα και πολλα αλλα πραγματα. Ενα παραδειγμα: Προγραμματισμο απο τη βαση... Οχι μερικες εντολες που φτιαχνουν ενα προγραμμα που μετραει την ηλικια σου ή τη χρεωση του internet. Αλλο παραδειγμα? Wireless συνδεση με τον ασυρματο κομβο που στησαμε στην κεραια (με πρωτοβουλια φοιτητων κι οχι καθηγητων παρακαλω) μεσω του SWN...

 

Να αναφερω επισης πως οι σχολες ΗΜΜΥ εχουν μεσα ροες ή τομεις, αναλογα με το τι σε ενδιαφερει περισσοτερο. Για παραδειγμα το τμημα ΗΜΜΥ στο ΑΠΘ εχει τρεις τομεις: Ενεργεια, Τηλεπικοινωνιες και Υπολογιστες. Στο Μετσοβειο οι ροες που εχει ειναι πιο εξειδικευμενες, δεν τις θυμαμαι αλλα μπορειτε να τις δειτε στο site. Γιατι το λεω? Γιατι αυτες οι σχολες οπως Μηχανικων Δικτυων, Μηχανικων Πληροφοριακων Συστηματων κλπ κλπ δεν ειναι παρα σχολες υποδεεστερες των ΗΜΜΥ! Γιατι? Διοτι τα τμηματα ΗΜΜΥ περιεχουν μεσα ολες αυτες τις σχολες.

 

Αν ο φιλος που ξεκινησε το topic εχει καταληξει πως θελει να ασχοληθει με δικτυα, μπορει να επιλεξει τη σχολη του Βολου ή της Σαμου. Ποσο σιγουρος ομως μπορει να ειναι? Εχω τρεις (3) τομεις στη σχολη μου και καθε εβδομαδα αλλαζω γνωμη για το ποιον θα ακολουθησω!!! Ευτυχως εχω αλλα 2 χρονια μπροστα μου μεχρι να αποφασισω.

 

 

Το ζητημα ειναι πως το διπλωμα του Ηλεκτρολογου Μηχανικου και Μηχανικου Υπολογιστων ειναι ενα πολυ ισχυρο χαρτι που σου ανοιγει παρα πολλες πορτες. Αναλογα με το μεταπτυχιακο σου και τα ενδιαφεροντα σου επιλεγεις με τι θελεις να ασχοληθεις.

 

Κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα να αναφερω, και ειναι μεγαλο λαθος: Το τμημα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ της Πατρας ειναι το κορυφαιο απο πλευρας ποιοτητας τμημα για υπολογιστες. Συνδυαζει τις γνωσεις του Μηχανικου Υπολογιστων και του Πληροφορικαριου. Αν ομως μετα απο καποια χρονια δεις πως θα σε ενδιεφερε περισσοτερο η ενεργεια (μην ξεχνατε πως η απελευθερωση της ενεργειας τωρα κανει δειλαδειλα τα πρωτα της βηματα) ή οι τηλεπικοινωνιες?

 

 

Ξαναλεω: Δεν θα μπω στην διαδικασια να διαφωνησω με κανεναν. Συνιστω ανεπιφυλακτα τη σχολη μου και δεν μετανιωνω που αγωνιστηκα τοσο πολυ γι' αυτην. Θυσιασα εναν χρονο αλλα πιστευω οτι αξιζε, και δεν δεχτηκα να σπουδασω σε καμια παρομοια...

Κατα τη γνωμη μου φιλε μου το τμημα ΗΜΜΥ ειναι η καλυτερη και πληρεστερη επιλογη που μπορεις να κανεις. Ακομα και με τη φιλολογια μπορεις να ασχοληθεις (εχω γνωστο μεσω του αδερφου μου ο οποιος τελειωσε ηλεκτρολογος, εκανε μεταπτυχιακο στη Γαλλια πανω στην αρχαια Ελληνικη μηχανικη και σημερα ειναι σε προγραμμα προσαρμογης της αρχαιας Ελληνικης γλωσσας στα δεδομενα των Η/Υ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και να συμπληρωσω: Οσον αφορα στις θεσεις εργασιας και καποιους που υποστηριζουν πως προσλαμβανονται οι γνωστες και οχι οι πτυχιουχοι, τους λεω μονον αυτο:

 

Στα βιογραφικα σας γραφετε "ξερω υπολογιστες"? Και θα μετρησει περισσοτερο απο το "εχω διπλωμα ΗΜΜΥ"?

Και πώς θα πιστοποιησετε τις γνωσεις σας (οχι πως οποιος εχει πτυχιο εχει και γνωσεις... Εδω διαφωνω καθετα και δεν μου αρεσει η νοοτροπια. Αλλα ετσι ειναι! Εξοπλιστειτε λοιπον με χαρτια. Πολλα χαρτια και ισχυρα χαρτια.)

 

Να εχετε υπ'οψιν επισης πως πολλες εταιρειες οταν προσλαμβανουν υπαλληλους πρωτα τους επιμορφωνουν στο αντικειμενο της δουλειας τους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ισχυρίζεσαι ότι άμα τελειώσεις μηχανικός Υπολογιστών στην Πάτρα ή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιων Αθήνα δεν θα μπορείς να ασχοληθείς με τηλεπικοινωνίες?????

 

ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΣ ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω διάφορους να παινεύονται πόσο καλή είνια η σχολή τους και πόσο χρήσιμο θα είναι το χαρτί που θα πάρουν από τη σχολή τους και ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω... Και εγω πληροφορικάριος είμαι ρε παιδιά και δεν παινεύομαι για την σχολή μου ( στην Πληροφορική Ιωαννίνων είμαι... ) . Κάνεις δεν θα πρεπε να λέει πόσο καλή η σχολή του και ποσο καλα θα περάσει ένας εν δυνάμει φοτιτητής σ'αυτήν. Αυτό που θα πρεπε να λέτε είναι ποια θα είναι τα εργασιακά δικαιώματα του πληροφορικάριου ( όσο συνδικαλιστικό και αν ακούγεται αυτό ) , ποιες οι δυνατότητες μέσα στη σχολή , ποια η σχεση με τους καθηγητές , ποια η επαγγεμλατική αποκατάσταση , ποσο καλά λειτουργεί το γραφείο διασύνδεσης του πανεπιστημίου σας και γενικά πράγματα ΧΡΗΣΙΜΑ ... Ποιο το νόημα αν μαθαίνεις C , Java ή Fortran ?????? Το θέμα είναι πως την μαθαίνεις.... Το θεμα είναι αν οι συμφοιτητές είναι συνεργάσιμοι,επικοινωνιακοί και όχι απλά ΖΩΑ ( μοσχάρια κατα προτίμηση ) τα οποία το μόνο που ξέρουν κάνουν είναι να κουβαλάνε τους χαρτοφύλακες των καθηγητών ή να λιώνουν μπροστά από ένα PC χωρίς να λέμε ούτε μια κούβέντα με τον διπλανό συμφοιτητή τους...

 

Τέλος,επειδή κανείς δεν μίλησε για το UoI ( Uiversity of Ioannia ) , ένα πράγμα έχω να σου πω.... Δύσκολα τα πράγματα... Λέξεις όπως C, Φατούρου , Νομικός , Πιτουρά , Αλγόριθμοι , και άλλα εξωτικά πουλιά , θα γίνουν βιώματά σου αν έρθεις σε μας. Μπορεί το κλίμα να είναι καλό όσον αναφορά ( μερικούς από ) τους καθηγητές και ( αρκετούς από ) τους φοιτητές , αλλά κατα γενική ομολογία η σχολή είναι δύσκολη , αν και πάλι κατά γενική ομολογία , το επίπεδο είναι κατά πολύ ανωτερό απο ΑΠΘ , Πειραιά και Σάμο ( σύμφωνα με πληροφορίες πάντα ) . { Δεν έχω καμία όρεξη για τσακωμούς , απλά σας παραθέτω αποτελέσματα "συγκρτικών" συζητήσεων.... }

 

Για περαιτέρω πληροφορίες και ότι άλλο ( πιθανώς να ) χρειαστείς , το mail είναι http://[email protected] .

 

Και όπως είπαν πολλά παιδιά , προγραμματιστής γίνεσαι σπίτι σου , με το PC να έχει πάρει φωτιά από τις άπειρες ώρες προγραμματισμού και τις χιλιάδες γραμμές κώδικα σε C , C++ , Fortran , Java , Assembly , Haskell , Prolog κτλ κτλ ( θα τα συναντήσεις όλα αυτά στο UoI ) , και όχι στα εργαστήρια της σχολής όπου θα χαλβαδιάζεις τις γκόμενες και θα χαβαλεδιάζεις με τους κολλητούς σου...

 

Καλή επιλογή και μην ξεχνάς .... May the code be with you...

 

 

NeMeS!S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα είναι αν οι συμφοιτητές είναι συνεργάσιμοι' date='επικοινωνιακοί και όχι απλά ΖΩΑ ( μοσχάρια κατα προτίμηση ) τα οποία το μόνο που ξέρουν κάνουν είναι να κουβαλάνε τους χαρτοφύλακες των καθηγητών ή να λιώνουν μπροστά από ένα PC χωρίς να λέμε ούτε μια κούβέντα με τον διπλανό συμφοιτητή τους...

[/quote']

 

poso dikio exeis... ;)

 

:D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όλα τα τμήματα πληροφορικής έχουν κατευθύνσεις ή τομείς.

2. Η ενέργεια δεν έχει καμία σχέση με την πληροφορική.

3. Τα ηλεκτρονικά και οι τηλεπικοινωνίες είναι αρκετά συγγενείς με την πληροφορική τομείς αλλά διακριτοί από αυτήν.

4. Η υπολογιστική γλωσσολογία και η επεξεργασία φυσικής γλώσσας εμπίπτουν στο αντικείμενο της πληροφορικής.

5. Το τμήμα του Πειραιά δεν είναι εύκολο τμήμα καθώς δίνει πτυχίο σε 46 τετράωρα (εβδομαδιαίως) μαθήματα + υποχρεωτική πτυχιακή τη στιγμή που πολλά τμήματα πληροφορικής και μη δίνουν πτυχίο σε 36 ή 40 μαθήματα και επιπλέον σε βαράνε σα χταπόδι με τις προγραμματιστικές εργασίες που βάζουν πολλοί καθηγητές. Επίσης μπορεί μέχρι το 99 να μην γίνονταν εργαστήριο στη C++ αλλά γίνονταν σε Delphi,prolog,Rational Rose και ένα σωρό άλλα και στο κάτω κάτω σήμερα έχουμε 2004.

 

Όποιο τμήμα πληροφορικής ή ΗΜΜΥ και να επιλέξει κανείς θα δυσκολευτεί να το τελειώσει ιδιαίτερα αν θέλει να έχει καλούς βαθμούς.

 

Πάντως φίλε μου που προσπαθείς να επιλέξεις ποιό τμήμα θα δηλώσεις μην περιμένεις να βγάλεις άκρη από τα forums. Συνήθως τέτοιου είδους ερωτήσεις καταλήγουν σε κοκορομαχίες για το ποιό τμήμα είναι καλύτερο και τελικά όλοι θάβουν όλους τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Στάθη είναι το ίδιο να ακολουθήσεις μια ροή στο ΗΜΜΥ το οποίο διαρκεί κοντά 2 χρόνια με το να είσαι φοιτητής σε μια σχολή 4 ή 5 ετών η οποία είναι προσανατολισμένη στο software ; Δηλαδή εμείς 5 χρόνια κάνουμε τα ίδια πράγματα με αυτά που κάνετε εσείς σε 2 ; Απλά εσείς κάνετε και αυτό .

 

Και εγώ όταν δήλωνα σχολές είχα ως πρώτη επιλογή ΗΜΜΥ ΕΜΠ αλλά δεν πρόκαμα :) (τι φιάσκο και αυτό τότε με εμάς ... 18,1 και πέρασα Σάμο τέσπα... ;) ) . Αλλά , προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός . Απλά τα ΗΜΜΥ προσανατολίζονται πιο πολύ στο υλικό ενώ τα τμήματα πληροφορικής στο λογισμικό . Αυτή χοντρικά η διαφορά τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...