Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Σχολής Πληροφορικής


debianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Βλέπω ότι το topic έχει ακόμα ζωή!

Σας ευχαριστώ που συνεχίζετε να παραθέτετε την γνώμη σας σχετικά με το ερώτημα μου...

 

Αποφάσισα, (μετά από πολλή και ώριμη σκέψη :D ) ότι προτιμώ άμεση ειδίκευση σε software λύσεις... Σίγουρα προσφέρει ευρύτερες γνώσεις το Πολυτεχνείο όμως θα προτιμούσα να ξεκινήσω άμεσα με περισσότερα μαθήματα Πληροφορικής γιατί , για να είμαι ειλικρινής , τις ψιλοβαριέμαι τις πολλές Φυσικές...

 

Έτσι θα δηλώσω (σε 4 μέρες παραδίδω μηχανογραφικό) software τμήματα και πρώτο το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας...

 

Ο χρόνος θα δείξει αν ήταν καλή επιλογή...

 

Γεια χαρά για την ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλώς να μας έρθεις λοιπόν. Αν και το τμήμα δεν είναι μόνο software (αυτό το και Τηλεπικοινωνιών δεν είναι για μόστρα), ούτε θα γλυτώσεις φυσικές μαθηματικά ηλεκτρομαγνητισμούς και τέτοια (πάνω από 10 μαθήματα). Μην κωλώνεις όμως. Είναι απαραίτητα γιατί είτε ακολουθήσεις κατεύθυνση software είτε hardware και τηλεπικοινωνίες θα σου είναι απαραίτητα.

 

[email protected]4ever!!!

 

:wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ αυτό το θέατρο του παραλόγου χωρίς να εκφράζω άποψη μέχρι τώρα...Νομίζω ότι χάσαμε το νόημα εδώ...Συμβουλεύουμε ένα παλικάρι να αποφασίσει για σχολή...Δεν αστειευόμαστε!!!Καταρχήν θα ήθελα να απευθυνθώ στο φίλο και "σχεδόν" συμφοιτητή Loser...Λέω σχεδόν γιατί τυχαίνει να είμαι φοιτητής στο Τμήμα Επιστήμης&Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου...Κοίτα Ανδρέα,δεν έχει σχέση το ότι οι Τηλεπικοινωνίες του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στην Τρίπολη κάνουν ό,τι κάνουν νωρίς!Αυτό δεν έχει τίποτα να πει...Ξέρεις πολύ καλά τα "κακώς κείμενα" της Τρίπολης και ειλικρινά αναρωτιέμαι αν θα πρότεινες σε έναν απόφοιτο 2004 με το χέρι στην καρδιά να έρθει σε μια από τις σχολές μας στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας...Είναι σίγουρα ίσως από τα καλύτερα τμήματα στην Ελλάδα (και γι'αυτούς που δεν το ξέρουν, η πλειονότητα των διδασκόντων τους είναι ερευνητικό προσωπικό στην Αθήνα-μιλάω για το ΕΚΠΑ φυσικά) όμως σε καμία περίπτωση δεν έχεις τη ζωή που περιμένει ένας φοιτητής στην Τρίπολη...Καταλήξαμε εκεί που καταλήξαμε λόγω έλλειψης μορίων και το ξέρεις φίλε Andrew...Αν είχαμε παραπάνω θα είμασταν αραχτοί έξω από τη Φιλοσοφική στην Αθήνα και θα βλέπαμε κοπέλες όντας φοιτητές του di.uoa!!!Πικρή η αλήθεια αλλά αποτελεί κοινό μυστικό... :cry: Όσο για το φίλο asdfg που τόλμησε αβίαστα να αναφέρει έλλειψη γνώσης Computer Science από τους Telecommunications Science και να προσβάλει προαναφερόμενο μέλος του forum, θα σπεύσω να τον διαψεύσω κατηγορηματικά...Μακάρι φίλε asdfg να έχεις τις γνώσεις JAVA και C++ του Αντρέα...

 

Μπορεί να είμαι φοιτητής στην Τρίπολη όμως δεν κρύβω ότι το κρυφό μου όνειρο από χρόνια είναι το Πληρ.&Τηλ. Αθηνών...Βρέθηκα σε μια κορυφαία σχολή παρόλα αυτά αλλά θα είμαι αντικειμενικός...Κρίνοντας το σύνολο,δηλαδή περιβάλλον και διδασκαλία,θα συγχαρώ τον φίλο Δαμιανό για τη σοφή του απόφαση...Ισορροπημένο τμήμα η Αθήνα (ΕΚΠΑ) προσφέροντας και τις ανέσεις τις Φιλοσοφικής (γνωστή σε όλους για τον όμορφο γυναικείο πληθυσμό της)... :wink: Είμαι σίγουρος ότι είναι ένα τμήμα που θα σε αφήσει πλήρως ικανοποιημένο...Λίγο μυστήριοι καθηγητές όμως επειδή έχω γνωρίσει μερικούς,θα σου πω ότι υπάρχουν και πολλοί καλοί άνθρωποι εκεί για σένα...(ενδεικτικά αναφέρω τον κ.Παναγιώτη Γεωργιάδη που τυχαίνει να είναι εξαίρετος επιστήμων και καλοσυνάτος άνθρωπος...)

 

Αυτά και ας λήξουμε αυτό το flame war...Φιλαράκια φοιτητές,συνοδηπόροι και μέλλοντες επιστήμονες είμαστε όλοι...Είτε σε ΑΕΙ είτε σε ΤΕΙ είτε σε ΤΕΕ,είτε σε ΙΕΚ... :)

 

Let the power be with you... Γιάννης a.k.a. Inkjjl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epeidh edw oi perissoteroi einai foithtes kai milane (epomenws den xeroun thn agora pragmatika) se symbouleyw allh 1 fora na to xanaskefteis kai na epilexeis Hlektrologous Mhxanikous. H megalh diafora einai to eyros tou antikeimenou sthn agora ergasias. Kala ta mathimata kai oi gnwseis (den tha analysw edw poios didasketai kalytera h an didasketai software/hardware/telecoms) alla to shmantikotero einai ti antikrisma exei to ptyxio sou otan me to kalo to pareis. Onts Mhxanikos sou lew oti mporeis na doulepseis kanontaw meletes, management programmatwn, dioikhtikes theseis, programmatismo, ktl, ktl praktika logw antikeimenou kai TEE oi mhxanikoi exoun aperioristew dynatothtes douleias. Kales oi spoudes kai ta neanika oneira gia mathisi alla h pragmatikothta pou tha biwseis meta 7-8 xronia (kai pithana tha deis kai esy ta pragmata apo allh skopia pleon) me kanei na sou pw epelexe Polytexneio. Tha mporeis na kaneis OTI sou prosferoun oi ypoloipes sxoles mazi asyzhthti. Kai ase na lene oi ypoloipoi pou kala kanoun kai yperaspizoun thn sxolh tous, apla einai foithtes kai den xeroun ti shmainei agora ergasias. Sthn Ellhnikh agora ergasias oi Mhxanikoi (kai poly perissotero oi Hlektrologoi) exoun poly perissoteres epiloges kai antimetwpizontai diaforetika. Tha me thymhtheis meta apo 7-8 xronakia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai simfono alla ayto apla einai mia tsatsia tou tee pou elegxi ta panta pleon!dld mou les oti enas ilektrologos me energiaki kateuthnisi(dld mono me 2 pascal kai c tis plakas) mpori na doulepsi os programmattistis?ayto DEN ginetai ektos an oi ilektrologoi poulane toso poli san onoma pou tous pairnoun me klista matia xoris na elegxoun tis gnosis tous.

i an eiste toso ikanopioimeni pou olo auto to euros sas ofeiletai sto tee kai mono

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα δεν ξέρεις τι γνώσεις C++ και Java έχω. Δεύτερον Copmuter Sience δεν είναι C++ και Java. Τρίτον, δεν είχα την πρόθεση να θίξω κανένα και αν κανείς νιώθει θιγμένος τότε συγγνώμη. Αυτό που ήθελα να πώ (και πρόφανώς δεν έγινα κατανοητός) είναι ότι τα μαθήματα του Τμήματος τηλεπικοινωνιών της Τρίπολης δεν έχου τόση σχέση με υπολογιστές όσο με τηλεπικοινωνίες. Ούτε Δομές δεδομένων έχει, ούτε λογικό προγραμματισμό, ούτε τεχνητή νοημοσύνη, ούτε γραφικά, ούτε θεωρία υπολογισμού, ούτε θεωρία αλγορίθμων,ούτε βάσεις δεδομένων,ούτε software engineering,ούτε επικοινωνία ανθρώπου μηχανής, ούτε κρυπογραφία. Και γενικά δεν έχει μαθήματα-βάσεις της επιστήμης των υπολογιστών ούτε μαθήματα εφαρμοσμένης πληροφορικής.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι και το θέμα, το τμήμα είναι καθαρά τηλεπικοινωνιακό και όχι υπολογιστικό. Αυτό υποστιρίζω και από την αρχή. Εξάλλου για αυτό υπάρχει και τμήμα υπολογιστών στην Τρίπολη. Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι άλλες γνώσεις αποκτά ένας που σπουδάζει υπολογιστές από έναν που σπουδάζει τηλεπικοινωνίες άσχετα με τι κατευθήνσεις/μεταπτυχιακά έχουν κάνει και οι δύο τους.

Τεσπα no hard feelings, επιμένω πάντως αυτό που έλεγα και στο πρώτο post μου: καλό είναι να κάνεις αυτό που πραγματικά γουστάρεις και όχι κατί που δεν σε ενθουσιάζει και τόσο, άσχετα με το αν έχει περισσότερες πιθανότητες να σου εξασφαλίσει το μέλλον σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, άρα συμφωνούμε. :D

 

Για το παιδί που ψάχνει τι να επιλέξει:

 

Όπως λέει και ο Loser επέλεξε ότι σου αρέσει και μην ακούς κανένα. Και στην Ξάνθη (δεν υποτιμώ τη σχολή της Ξάνθης) να περάσεις άμα αγαπάς το αντικείμενο και είσαι καλός δεν θα μπορεί να σταθεί κανείς μπροστά σου είτε ηλεκτρολόγος από το ΕΜΠ είναι είτε επιστήμονας πληροφορικής είτε δεν ξέρω εγώ τι. Στην επιστήμη μας δεν έχει σημασία μόνο το ποιά σχολή τελείωσες αλλά και τι ξέρεις και το ποσο γρήγορα αφομειώνεις τις εξελίξεις (που είναι ραγδαίες). Αυτά και μην ακούς κανένα που πετάει χαζαμάρες του τύπου δεν είσαι μηχανικός και τέτοια. Σε λίγο θα ιδρυθεί το Εθνικό επιμελητήριο πληροφορικής και κανένας δεν θα μπορεί να σου πάρει τη δουλειά (θα έχεις σφραγίδα και θα μπορείς να υπογράφεις μελέτες). Αυτά.

 

Αααα, και αν επέλεξες το ΕΚΠΑ καλωσόρισες στη σχολή μας.Στείλε μου messenge αν έχεις όποια απορία.

 

8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pantws egw eipa allo pragma. An teleiwseis Hlek/gos Mhxanikos mporeis na doulepseis san Plhroforikarios me toulaxiston tis idies eykairies (an oxi perissoteres) apo aytous pou bgainoun apo tis ypoloipes sxoles Plhroforikhs. Alla tha mporeis na asxolhtheis kai me kamia 50aria alla pragmata. Edw paizetai to mellon sou kai oxi h kav..a sou gia thn Plhroforikh. Den lew oti allou den tha exeis eykairies, lew oti dialexe kati pou tha se exasfalizei 100%, tha sou dinei eyros antikeimenwn kai sthn telikh mporei ki esy blpeontas ta apo mesa na allaxeis gnwmh gia to ti theleis na asxolhtheis.

 

Paidia h Plhroforikh pleon brwmise, to thema einai na exeis epiloges. Alliws tha antagwnizesai mexri kai ton apofoito ths Korelko epeidh o ergodoths merikes fores den mporei na katalabei th diafora h den exei megales apaithseis.

 

Oso gia toys syllogous pou lete oti tha dhmioyrghthoun, fexe mou kai glistrhse. Den prokeitai kai o logos einai oti theloun fthna ergatika xeria.

 

Kai kati teleytaio. An nomizete oti me ta mathimata ths sxolhs eisaste kalymmenoi gelieste. Sth sxolh tha kanete pragmata pou sthn pragmatikh agora ergasias h den xreiazontai h einai se poly arxika stadia. Egw p.x. otan phga Hlektrologos hxera na programmatizw se poly kalo epipedo (asxoliomouna 3 xronia monos mou, me poly psaximo). Apotelesma: na parw se ola ta mathimata programmatismou 10 afou mou fainontousan geloia. Kamia sxesh bebaia me tis pragmatikes efarmoges logismikou pou apaitoun polla diaforetika skills, gnwseis se bathos kai alles ikanothtes. Allo algorithmos sortarismatos kai allo e-commerce p.x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hlek/gos Mhxanikos mporeis na doulepseis san Plhroforikarios me toulaxiston tis idies eykairies (an oxi perissoteres) apo aytous pou bgainoun apo tis ypoloipes sxoles Plhroforikhs

 

πρωτον σαν ηλεκτρολογος δε δουλευεις ως πληροφρηκαριος.μονο σαν μηχανικος υπολογιστων πραγμα που αποκλειει την ενασχοληση σου με τα 1002 πραγματα που ειπες.

 

ελεος γιατι τετοιος ρατσισμος στα υπολοιπα αει πλην του πολυτεχνειου.τι σας λενε εκει μεσα και οχι απλως σας φουσκωνουν τα μυαλα αλλα αποκταται και κομπλεξ ανωτεροτητας απο τους μελλοντικους συναδερφους σας.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...