Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Σχολής Πληροφορικής


debianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια για το βαθμό σου, καλωσήρθες στο club των αριστούχων. Εγω δε θα σου πώ τι σχολή να βάλεις, εκτος από το οτι πρέπει να επιλέξεις αυτό που σε ικανοποιεί ψυχικά εσένα. Και εγώ αυτό έκανα και έβαλα ιατρική χωρις να ακούω τι μου έλεγαν. Τι να κάνω αφου μόνο αυτό με ενδιέφερε από όλες τις σχολές που έψαξα;

 

Κάνε ότι πιστεύεις εσυ σωστό και καλή σταδιοδρομία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Hlek/gos Mhxanikos mporeis na doulepseis san Plhroforikarios me toulaxiston tis idies eykairies (an oxi perissoteres) apo aytous pou bgainoun apo tis ypoloipes sxoles Plhroforikhs

 

πρωτον σαν ηλεκτρολογος δε δουλευεις ως πληροφρηκαριος.μονο σαν μηχανικος υπολογιστων πραγμα που αποκλειει την ενασχοληση σου με τα 1002 πραγματα που ειπες.

 

ελεος γιατι τετοιος ρατσισμος στα υπολοιπα αει πλην του πολυτεχνειου.τι σας λενε εκει μεσα και οχι απλως σας φουσκωνουν τα μυαλα αλλα αποκταται και κομπλεξ ανωτεροτητας απο τους μελλοντικους συναδερφους σας.!

 

Re file

 

1) Me xereis kai apo xtes kai ta les ayta?

 

2) Poia ekei mesa? Egw eimai exw polla xronia kai milaw apo thn agora ergasias kai oxi ti mou legane ekei mesa (pou den mou legane). Xerw ap' oti fainetai ta 10plasia apo sena sxetika me douleies kai tetoia.

 

3) Exeis doulepsei pote se etaireia kanonika? An oxi kala tha kaneis na mhn milas.

 

4) Komplex exw epeidh lew thn alhtheia? Epeidh dhladh to TEE einai mia giafka poy yposthrizei ta melh ths isws kai parapanw merikes fores ap' oti xreiazetai ftaiw egw? Epeidh dhladh egw tou lew na kanei to swsto symfwna me tis synthikes poy isxyoun esy zorizesai? Entaxei pestou tis dikes sou arloumpes gia na kanei lathos.

 

5) Poios sou eipe re asxete oti douleyeis mono san Mhxanikos Ypologistwn? Tetoies blakeies lete eseis oi foithtes kai gi' ayto otan bgainete oi misoi den brisketai douleia. Den xerete ti spoudazete, ti antikrysma exei to ptyxio sas, pou mporeite na doulepsete, poies douleies einai oi kalyteres, ktl, ktl. Eisaste pantelws asxetoi kai den ftaite eseis alla h ampelofilosofia pou sas serviroun stis sxoles sas. An akoma diafwneis na sou steilw mia lista me kamia 10ria filous mou Hlektrologous pou douleyoun ws plhroforikarioi.

 

6) Teleytaio pou tha pw apo thn empeiria mou kai den allazw gnwmh me tipota. San Hlektrologos mporeis na doulepseis se opoioadhpote douleia texnologikhs kateythynshs (alla kai oikonomikhs kai management, ktl). Mono se theseis pou apaitoun eidiko ptyxio den mporeis (p.x. giatros & dikhgoros). An kaneis kai 1 master parapanw ekei na deis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα πισω απο ενα pc ειναι ολοι μαγκες και λενε κουβεντες που δεν εχουν τολμησει να πουν ποτε στη ζωη τους. δεν θα απαντησω στην προσωπικη σου επιθεση γιατι να κανω τον κοπο αλλωστε.εγω οπως λες δε σε ξερω αλλα εσυ νομιζεις οτι με ξερεις πολυ καλα κιολας για να μου μιλας με αυτο το στυλακι!!

απο τον τροπο που μιλας φαινεται και τι αλλες κοτσανες πλασσαρεις μαζι με την "εμπειρια" σου και το περισπουδαστο υφος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Les e? Pes mas prwta an douleyeis, panw se ti douleyeis kai poso kairo douleyeis kai blepoume. Oso gia to an lew kotsanes an theleis mporw na sou to apodeixw. Kai oxi pisw apo to PC. Aporw pws sou hrthe na to peis ayto. Nomizeis dhladh oti mprosta sou den tha ta elega? Apatasai oiktra...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλά δοικητικές θέσεις μπορούν να χτυπήσουν όλα τα πτυχία. Για παράδειγμα στο δημόσιο όταν γίνεται γραπτώς διαγωνισμός για οικονομικές-διοικητικές θέσεις τότε μετέχουν όλα τα πτυχία, αλλιώς αν δεν γίνεται γραπτώς διαγωνισμός τότε μετέχουν μόνο οι σχολές οικονομίας,διοίκησης και παντείου. Σε κάθε περίπτωση πάντως αν κάποιος σκοπεύει σε διοικητικές θέσεις καλύτερα να σπουδάσει Διοίκηση Επιχειρήσεων και όχι ΗΜΜΥ/ΜΥ/πληροφορική.

 

 

Επίσης μπορώ να αναφέρω ένα σωρό κόσμο ο οποίος έχει βγάλει μαθηματικό,φυσικό,χημικό,γεωλογικό,οικονομικό και δουλεύει στην πληροφορική.

Πάντως άποψη μου είναι ότι το θέμα αυτό το έχουμε παραψάξει. Περισσότερο σημασία έχει το τι έργο έχει να επιδείξει κανείς (δημοσιεύσεις αν είναι ερευνητής, έργα και προυπηρεσία αν είναι επαγγελματίας) και όχι το τι πτυχίο έχει. Και αναφέρω 2 παραδείγματα γνωστών περιπτώσεων

 

Σ.Κόκκαλης (ο γνωστός): φυσικός

Sally Floyd (κορυφαία ερευνήτρια στα δίκτυα υπολογιστών):κοινωνιολόγος, ασχολήθηκε με την πληροφορική βγάζοντας μια 2ετη σχολή ηλεκτρονικών και CS και στη συνέχεια μεταπτυχιακά CS στο Berkeley. Προφανώς αν ήταν ελληνίδα δεν θα έκανε ποτέ τέτοια καριέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

distixos den prolava na diavaso ola ta post giati einai polla.

diavasa mono tin proti selida.

Loipon... gia ta pedia pou lene oti dne aksizoun ta TEI..

Kata tuxoi eseis pou ta eipate pate se AEI e? Episis ksero oti polla AEI prepei na pane se megalo eksamino gia na ma8eis na ftiaxneis esto ena aplo kukloma! (etsi exo akousei, dne ksero).

Eseis re MAGKES exete paei se TEI kai kserete? Kai apo tin mia lete oti ta ma8eneis monos sou kai apo tin alli oti den prepei na paei se tei giati einai gia ta baza? Sovarefteite reee!! an eiste ASXETOI (osoi eiste tespa..) min milate REEEE!!

Amesos pesane merikoi PADELOS ASXETOI na 8apsoun ta TEI.

ade tora..

borei na eimia ekstos 8ematos alla na min lene merikoi kurioi oti 8eloun kai pane alloi ta diavazoun kai ta pistevoun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, σχετικά με τα μεταπτυχιακά, τα ΑΕΙ (εκτός από το Πολυτεχνείο) άρχισαν δειλά δειλά να δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ και το γράφουν και στις προκυρήξεις τους. Επισης έχουν αναγνωριστεί από το υπουργείο παιδείας μεταπτυχιακά του ΤΕΙ Πειραιά σε συνεργασία με Πανεπιστήμια της Αγγλίας. Εννοείται, όμως, πως το παιδί πρέπει να προτιμήσει κάποιο ΑΕΙ με το βαθμό που έβγαλε!Και εγώ θα πρότεινα τους ηλεκτρολόγους στο πολυτεχνείο ως πρώτη επιλογή...για πολλούς και διάφορους λόγους...(βλέπε ΤΕΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, σχετικά με τα μεταπτυχιακά, τα ΑΕΙ (εκτός από το Πολυτεχνείο) άρχισαν δειλά δειλά να δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ και το γράφουν και στις προκυρήξεις τους.

Τα ελληνικά γιατί στο εξωτερικό δέχονται εδώ και χρόνια.

Επισης έχουν αναγνωριστεί από το υπουργείο παιδείας μεταπτυχιακά του ΤΕΙ Πειραιά σε συνεργασία με Πανεπιστήμια της Αγγλίας.
Και το ΤΕΙ Άθήνας και αρκετά άλλα...

 

Για τον φίλο παραπάνω που είπε ότι οι ηλεκτρολόγοι μπορούν να δουλέψουν σε οποιαδήποτε δουλειά τεχνολογικής κατεύθυνσης κ management κλπ κλπ ένα έχω να πω: κατούρα και λίγο ή αλλιώς ξεκαβάλα. Είναι πολύ καλή σχολή είπαμε αλλά το έσκισες με αυτό που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο παραπάνω που είπε ότι οι ηλεκτρολόγοι μπορούν να δουλέψουν σε οποιαδήποτε [/b']δουλειά τεχνολογικής κατεύθυνσης κ management κλπ κλπ ένα έχω να πω: κατούρα και λίγο ή αλλιώς ξεκαβάλα. Είναι πολύ καλή σχολή είπαμε αλλά το έσκισες με αυτό που είπες.

Afou to les esy na katourhsw. Kai an to eskisa psaxe na breis kai meta mila. Eipame egw milaw apo empeiria, eseis apo thewrhtikh bash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα φανταζόμουν τον εαυτό μου προγραμματιστή...

Όμως όλο και συχνότερα ακούω ότι το να σπουδάσεις Πληροφορική σε μία Πολυτεχνική σχολή (δηλ. ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών) προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες μελλοντικά από τον να σπουδάσεις απλά Πληροφορική (πχ στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών)

 

Δεν έχει σημασία που θα τελειώσεις' date=' αλλά τι πραγματικά επιδιώκεις. Ίσως στα χαρτιά να φαίνεται ότι ο ένας ή ο άλλος είναι περισσότερο "προγραμματιστές". αλλά αυτό δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο. Η αγορά εργασίας είναι [b']πολύ διαφορετική[/b] από αυτό που σου προσφέρει το πανεπιστήμιο, το πολυτεχνίο ή ένα ΤΕΙ, τόσο στον τρόπο λειτουργίας όσο και στις τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται. Οπότε σπούδασε κάτι παρεμφερές, αν έχεις πραγματικά μεράκι και ασχολήσαι να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις την κατάλληλη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afou to les esy na katourhsw. Kai an to eskisa psaxe na breis kai meta mila. Eipame egw milaw apo empeiria, eseis apo thewrhtikh bash.
Τι να ψάξω? Τα αυτονόητα? Για ποια εμπειρία μου μιλάς? Έχεις δουλέψει σε όλες τις ειδικότητες με τεχνολογική κατεύθυνση που υπάρχουν? Αν ναι είσαι Ο πανεπιστήμονας και πρέπει να σου στήσουν και άγαλμα.

Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει όλες τις ειδικότητες και ούτε να έχει καλύτερη ειδίκευση (κατά βάση) από κάποιον που έχει σπουδάσει ακριβώς σε έναν τομέα. Και δεν μιλάω για φρου φρου και αρώματα αλλά τεχνικό τομέα. Πήγαινε να ζητήσεις δουλειά σε καμιά εξιδεικευμένη εταιρία τεχνικής φύσεως σε ΄σχετο με αυτό που σπούδασες και πες μας αντιδράσεις. Αλλά θα μου πεις εσύ δεν θα πας...θα σε φωνάξουνε.

 

Μηχανικός δεν σημαίνει ξέρω τα πάντα αλλά έχω κάποιες σωστές βάσεις για να κατανοήσω τεχνικής φύσεως θέματα πιο έυκολα.

 

Υ.Γ Και που μας ξέρεις δηλαδή ρε φίλε ότι μιλάμε από θεωρητική βάση? Μας ξέρεις όλους δηλαδή τι κάνουμε στη ζωή μας? Μάλλον το καλάμι έχει αρκετό ύψος και δεν βλέπεις κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να προσδιορίσουμε μερικά πράγματα για το τι σημαίνει "Μηχανικός"

 

- Για να θεωρείται κάποιος Μηχανικός, πρέπει να έχει ολοκληρώσει 5-ΕΤΕΣ πρόγραμμα σπουδών. Οι Μηχανικοί γράφονται στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Όσοι έχουν τελειώσει ΑΤΕΙ δεν μπορούν να γραφτούν στο ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ, και συνεπώς δεν μπορούν να υπογράφουν τις περισσότερες άδειες.

 

- Όσοι σπουδάζουν στο εξωτερικό Computer Science, Μηχανολόγοι, Πολιτικοί μηχανικοί κ.τ.λ., κατά κανόνα δεν θεωρούνται μηχανικοί και δεν μπορούν να γραφούν στο ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ. (Βέβαια από ελάχιστες σχολές του εξωτερικού αναγνωρίζονται οι απόφοιτοι ως μηχανικοί μετά από εξετάσεις στο ΤΕΕ). Όποιος πρόκειται να σπουδάσει στο εξωτερικό, καλύτερα να τηλεφωνήσει πρώτα στο ΤΕΕ και να ρωτήσει αν η σχολή που τον ενδιαφέρει είναι αναγνωρισμένη ή όχι ως ισάξια των πολυτεχνίων. Συνήθως είναι απαραίτητο και το master για την αναγνώριση.

 

- Όποιος δεν είναι γραμμένος στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν μπορεί να κάνει έναρξη επαγγέλματος ως μηχανικός, δεν μπορεί να γραφτεί στα αντίστοιχα υπουργεία και εννοείται ότι δεν μπορεί να αναλάβει τα αντίστοιχα έργα του δημοσίου (π.χ. μηχανοργάνωση, μελέτες, κτλ)

 

- Οι γνώσεις στα πολυτεχνία είναι σαφώς σε άλλο επίπεδο από τα ΑΤΕΙ και τις σχολές του εξωτερικού.

 

Ξέρετε ότι π.χ. στα περισσότερα πανεπιστήμια της Αγγλίας, οι πολιτικοί μηχανικοί ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΛΕΤΕΣ ΜΕ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ; Αυτό συμβαίνει επειδή εκεί δεν έχουν σεισμούς. Πως θα κάνουν μελέτες για κτίρια στην Ελλάδα;

 

 

 

 

Κοίτα οι Μηχανολόγοι είναι κάπως "παλιομοδίτικη" σχολή σε σχέση με τους Ηλεκτρολόγους . Εγώ στην θέση σου θα δήλωνα ΕΜΠ ΗΜΜΥ αλλά ο καθένας θέλει άλλα πράγματα για την ζωή του οπότε εσύ ξέρεις καλύτερα .

 

Πήγαινε στο http://www.ntua.gr και κοίτα τους οδηγούς σπουδών . Όποιος σου ταίριάζει καλύτερα ' date=' επέλεξέ τον .[/quote']

 

Μπορεί η Μηχανολογία να είναι γενικά παλιομοδίτικη και να μην εξελίσεται γρήγορα όπως η πληροφορική, όμως πλέον οι υπολογιστές είναι αναπόσπαστο μέρος της και ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ και η έρευνα στην μηχανολογία απαιτεί προγραμματισμό (Κάνω διδακτορικό στο Τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών, και τουλάχιστον οι μισοί διδακτορικοί έχουν μάθει να προγραμματίζουν τουλάχιστον μαθηματικά μοντέλα ώστε να επαληθεύσουν τις θεωρίες και τα πειράματά τους)

 

Με το παραπάνω βέβαια δεν θέλω να πω ότι πρέπει όποιος θέλει υπολογιστές να πάει στους μηχανολόγους. Απλώς σας ενημερώνω ότι πλέον οι Η/Υ χρειάζονται σε όλες τις πολυτεχνικές σχολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

StavrosD, ο όρος Μηχανικός σε πτυχίο ελληνικής σχολής τι εννοεί?

Εννοώ, σαν γενικός όρος...όποιος δεν ανήκει στο ΤΕΕ δεν είναι μηχανικός? Ελλαδάρα αθάνατη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...