Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με TP-LINK Archer MR600 V3


xmouts
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από xmouts,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, nektariossgourakis said:

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα το RE650 το οποίο το έχω επιλέξει στα προϊόντα του best price στον λογαριασμό μου και με το που εμφανίσει καλή τιμή θα το χτυπήσω γιατί τώρα θεωρώ ότι είναι ασύμφορο στα 90 ευρώ που το βρίσκω.Με λίγη υπομονή θα είμαι οκ.Άλλωστε το καλό πράγμα αργεί να γίνει που λέμε και στα χωριά μας.Θεωρητικά μιλάμε πάντα λύσεις τύπου deco εκτιμώ ότι είναι υπερβολή για την δική μου περίπτωση γιατί η απόσταση μεταξύ σαλονιού και υπνοδωματίου είναι μικρή και με εναν extender θα κάνουμε μια χαρά δουλειά.Ο συγκεκριμένος δεν προσφέρει πάντως την δυνατότητα passthrough.Αν τον κουμπώσω σε ένα ups της Legrand θεωρείτε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?

λοιπον μια διεκρινηση γιατι καπου εγινε ενα μπερδεμα. αυτο με τα πολυπριζα οπως ΠΡΟΣΘΕΣΑ και πιο πανω ισχυει για τα powerlines και οχι για τα repeaters>τα repeaters τα βαζεις οπου θες εσυ. δεν εχει να κανει το Mesh με την αποσταση.

εδω θα δεις τι κανει το Mesh

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=advantage+of+mesh

Οποτε δεν εχεις κανενα θεμα να το βαλεις σε πολυπριζο ή σε Ups.εγω πχ την 100αρα vdsl μου την κανω repeat με ενα tp link re305.και ολα μια χαρα.απο τα πιο φτηνα tp link

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη με υγεία σε εσάς και τα αγαπημένα σας πρόσωπα.Κάτι δεν κατάλαβα τότε εγώ οπότε το RE650 μπορώ να το βάλω και σε κάποια πρίζα τοίχου/μπαλαντέζα για να κοιτάζει το MR600 και να έχει καλύτερη επικοινωνία.Και μιας και το ανέφερες ξέρεις γιατί έχω αποκλείσει τα Powerlines ? Γιατί πιστεύω με μια κακοκαιρία αυτά λογικά θα είναι ευαίσθητα και αν υπάρξουν αυξομειώσεις στις τάσεις του ρεύματος λογικά αυτά θα είναι και πολύ ευάλωτα και θα καίγονται και εύκολα μιας και αποτελούν λογικά συσκευές ευαίσθητου ασθενούς ρεύματος.

Επεξ/σία από nektariossgourakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nektariossgourakis said:

Καλησπέρα, χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη με υγεία σε εσάς και τα αγαπημένα σας πρόσωπα.Κάτι δεν κατάλαβα τότε εγώ οπότε το RE650 μπορώ να το βάλω και σε κάποια πρίζα τοίχου/μπαλαντέζα για να κοιτάζει το MR600 και να έχει καλύτερη επικοινωνία.Και μιας και το ανέφερες ξέρεις γιατί έχω αποκλείσει τα Powerlines ? Γιατί πιστεύω με μια κακοκαιρία αυτά λογικά θα είναι ευαίσθητα και αν υπάρξουν αυξομειώσεις στις τάσεις του ρεύματος λογικά αυτά θα είναι και πολύ ευάλωτα και θα καίγονται και εύκολα μιας και αποτελούν λογικά συσκευές ευαίσθητου ασθενούς ρεύματος.

οπου θες το βαζεις το re650. ειναι repeater,access point οποτε δεν το νοιαζει που θα ειναι κουμπωμενο αρκει να εχει ρευμα.δεν ειναι powerline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

@poulinos επειδή αναφέρεις τα Fritz ως καλύτερη επιλογή πιο πίσω, το λες όσον αφορά την αξιοπιστία; 

ανάμεσά σε MR600 V3 και FRITZ!Box 6850 LTE (ή κάτι άλλο σε αυτό το εύρος τιμών) τι να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, nektariossgourakis said:

Μετακινήθηκε το σχόλιο μου σε άλλο νήμα.

kai soy απαντησα στο αλλο θεμα.

On 19/04/2023 at 16:22, lofter said:

Καλησπέρα ,

@poulinos επειδή αναφέρεις τα Fritz ως καλύτερη επιλογή πιο πίσω, το λες όσον αφορά την αξιοπιστία; 

ανάμεσά σε MR600 V3 και FRITZ!Box 6850 LTE (ή κάτι άλλο σε αυτό το εύρος τιμών) τι να προτιμήσω;

to εχω γραψει σε απειρα θεματα αλλα αντε να το βρω.δεν μπορω να συγκρινω με την καμια την avm με την tp link. η μια ειναι μια πολυ αξιοπιστη γερμανικη εταιρεια ενω η tp link ειναι Taiwan αν θυμαμαι καλα και την θεωρω απλα value for money και τιποτα περισσοτερο.

οποτε σε ολες τις περιπτωσεις απο Tp link και avm θα προτιμουσα avm. μετα υπαρχει και η Mikrotik που ομως εχει πολυ πιο δυσκολο setup οποτε δεν ειναι για ολους.δεν εχω παραπανω αποψη περα οτι χρησιμοποιειται απο πολλους και εχει αρκετα καλες τιμες. σιγουρα πρεπει να δεις και αυτο που θα παρεις τι Lte category ειναι ωστε να δεις και τα μεγιστα που μπορει να φτασει. καθε 4g router εχει και ενα Lte category που αναφερει στα specs.

και πριν λιγες μερες σε καποιο θεμα εγραψα γιατι δεν προτιμω τα tp link.

πολλα Hardware versions.

baby problems.

αν γινει brick οι πιθανοτητες να το φτιαξεις ειναι λιγες και δυσκολες αντιθετα με το avm.

 

το καλο της tp link ειναι η τιμη. και οχι δεν ειμαι Fanboy της avm και tp link hater. εχω και tp link πραγματα στο σπιτι.

τα πραγματα της avm δεν ειναι φτηνα αλλα εχουν 5 χρονια εγγυηση αντι για 2-3 που εχει η tp link. αλλα εχοντας κανει αρκετα review σε avm οι τυποι απλα δεν παιζονται.δεν εχουν advanced features οπως θα περιμενε καποιος.εχουν φτιαχτει για την ευκολια του χρηστη.δεν ειναι ουτε mikrotik δηλαδη ουτε ubiquiti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Λογική καμία δεν μπορείς να βρεις εδώ, σφήνωσα το mr600 V2 στο σημείο που βλέπετε και αυξήθηκε και άλλο η ταχύτητα, τώρα το ότι είναι οι κεραίες στραμένες με αυτόν τον τρόπο και η μια απο τις δυο κιόλας είναι και σε άλλη κατεύθυνση και το γεγονός ότι μειώθηκε ping και αυξήθηκε και η ταχύτητα (κυρίως του upload) και παρουσιάζει και σταθερότητα κιόλας οκ δεν μπορώ να βρω καμία μα καμία απολύτως λογική ειλικρινά καμία όμως.Καλή Πρωτομαγιά σε όλους τους φίλους εύχομαι και πάντα υγεία!

IMG_4333.jpg

IMG_4334.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-05-01, 16.44.18.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, nektariossgourakis said:

 

 

Λογική καμία δεν μπορείς να βρεις εδώ, σφήνωσα το mr600 V2 στο σημείο που βλέπετε και αυξήθηκε και άλλο η ταχύτητα, τώρα το ότι είναι οι κεραίες στραμένες με αυτόν τον τρόπο και η μια απο τις δυο κιόλας είναι και σε άλλη κατεύθυνση και το γεγονός ότι μειώθηκε ping και αυξήθηκε και η ταχύτητα (κυρίως του upload) και παρουσιάζει και σταθερότητα κιόλας οκ δεν μπορώ να βρω καμία μα καμία απολύτως λογική ειλικρινά καμία όμως.Καλή Πρωτομαγιά σε όλους τους φίλους εύχομαι και πάντα υγεία!

IMG_4333.jpg

IMG_4334.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-05-01, 16.44.18.jpeg

try trial and error. δεν χανεις να δοκιμασεις σε διαφορα σημεια και ας ειναι παραξενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

try trial and error. δεν χανεις να δοκιμασεις σε διαφορα σημεια και ας ειναι παραξενα

Πραγματικά ρε φίλε με ξεπερνάει το μισό ρούτερ το έχω σφηνώσει εκεί μέσα και το άλλο μισό είναι έξω .... ευτυχώς που πήρα τον extender και υπάρχει επαφή ακριβώς απέναντι γιατί διαφορετικά θα είχα δυνατό σήμα κινητής μεν αλλά κακή δικτύωση WI-FI στο σπίτι....

Ναι δεν λέω είχα δοκιμάσει κάθε σημείο του σπιτιού αλλά όχι και τέτοια σημεία που να πάει το μυαλό μου εκεί ότι θα έχει καλύτερη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, nektariossgourakis said:

Πραγματικά ρε φίλε με ξεπερνάει το μισό ρούτερ το έχω σφηνώσει εκεί μέσα και το άλλο μισό είναι έξω .... ευτυχώς που πήρα τον extender και υπάρχει επαφή ακριβώς απέναντι γιατί διαφορετικά θα είχα δυνατό σήμα κινητής μεν αλλά κακή δικτύωση WI-FI στο σπίτι....

Ναι δεν λέω είχα δοκιμάσει κάθε σημείο του σπιτιού αλλά όχι και τέτοια σημεία που να πάει το μυαλό μου εκεί ότι θα έχει καλύτερη απόδοση.

δεστο καλα εκει να μην κουνηθει.μετα σε στεγανο κουτι στο μπαλκονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κουνιέται πουθενά δεν πάει είναι σφηνωμένο.Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ψάξω κάτι περισσότερο από αυτό που μου δίνει.Αν συγκρίνω με τα 8 και τα 10 που είχα πριν με την ADSL νομίζω με αυτό εδώ το αποτέλεσμα είμαι κομπλέ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, nektariossgourakis said:

Όχι δεν κουνιέται πουθενά δεν πάει είναι σφηνωμένο.Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ψάξω κάτι περισσότερο από αυτό που μου δίνει.Αν συγκρίνω με τα 8 και τα 10 που είχα πριν με την ADSL νομίζω με αυτό εδώ το αποτέλεσμα είμαι κομπλέ τώρα.

καλυτερα αποτελεσματα μετα μονο αν μπει σε εξωτερικο χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα, έχω ένα πρόβλημα από χτες το απόγευμα.Ενω εδώ και αρκετό καιρό δεν αντιμετώπιζα το παραμικρό πρόβλημα με TP LINK MR600 V2 και Cosmote Extra Sim Unlimited Data ξαφνικά απο χτές δεν έρχεται καθόλου 4G+ Plus σήμα στο Router.To Router το είχα κλειδώσει στην «BAND 3» γιατί εκεί έπιανα το 4G+ Plus.Χτες και το σήμα χάθηκε και η ταχύτητα όμως επίσης πάτωσε και εκεί που με 4G+ Plus έπιανα 100+ mbps download και 30 mbps upload ξαφνικά έπεσαν στα 3 download και στα 5 upload.

Δοκίμασα να αλλάξω μπάντα και από τις 4 που έχει διαθέσιμες επέλεξα όλες μια μια χωριστά και είχαν κάκιστα αποτελέσματα με εξαίρεση την «BAND 1» που έχει ταχύτητες 60 mpbs download και 25 upload αλλά χωρίς να έρχεται και πάλι 4G+ Plus σήμα.Ρωτάω τώρα εγώ τι μπορεί να φταίει και χάθηκε το σήμα 4G+ Plus.Ποιοί παράγοντες το επηρεάζουν?Έκανα επανεκίνηση διαγραφή ρυθμίσεων και επαναφορές και δεν άλλαξε τίποτα απολύτως.Και να προσθέσω ότι ακόμα και στο κινητό μου το iPhone 11 Pro Max έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς.Οι ταχύτητες είναι οριακές και αρκετά χαμηλές και εκεί δυστυχώς μπάντες δεν μπορώ να επιλέξω όταν το δουλεύω απευθείας απο την sim της σύνδεσης με δεδομένα και όχι πάνω στο router.

Για να πιάνω στο MR 600 V2 τα 100+ mbps έπρεπε εκεί στο ίδιο σημείο που έχω το router με το κινητό μου να πιάνω με 4G σήμα τα 240+ mbps όπως φυσικά και γινόταν.Και αυτό συνέβαινε γιατί το router είναι CAT 6 ενω τα κινητά είναι CAT 20+ .Εννοείται κάλεσα και ανέφερα τα προβλήματα και μου είπαν ότι είναι στον έλεγχο η βλάβη και θα με ενημερώσουν.Έχετε καμία ιδέα να μου πείτε?

Επεξ/σία από nektariossgourakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/05/2023 at 19:37, nektariossgourakis said:

Καλησπέρα στην παρέα, έχω ένα πρόβλημα από χτες το απόγευμα.Ενω εδώ και αρκετό καιρό δεν αντιμετώπιζα το παραμικρό πρόβλημα με TP LINK MR600 V2 και Cosmote Extra Sim Unlimited Data ξαφνικά απο χτές δεν έρχεται καθόλου 4G+ Plus σήμα στο Router.To Router το είχα κλειδώσει στην «BAND 3» γιατί εκεί έπιανα το 4G+ Plus.Χτες και το σήμα χάθηκε και η ταχύτητα όμως επίσης πάτωσε και εκεί που με 4G+ Plus έπιανα 100+ mbps download και 30 mbps upload ξαφνικά έπεσαν στα 3 download και στα 5 upload.

Δοκίμασα να αλλάξω μπάντα και από τις 4 που έχει διαθέσιμες επέλεξα όλες μια μια χωριστά και είχαν κάκιστα αποτελέσματα με εξαίρεση την «BAND 1» που έχει ταχύτητες 60 mpbs download και 25 upload αλλά χωρίς να έρχεται και πάλι 4G+ Plus σήμα.Ρωτάω τώρα εγώ τι μπορεί να φταίει και χάθηκε το σήμα 4G+ Plus.Ποιοί παράγοντες το επηρεάζουν?Έκανα επανεκίνηση διαγραφή ρυθμίσεων και επαναφορές και δεν άλλαξε τίποτα απολύτως.Και να προσθέσω ότι ακόμα και στο κινητό μου το iPhone 11 Pro Max έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς.Οι ταχύτητες είναι οριακές και αρκετά χαμηλές και εκεί δυστυχώς μπάντες δεν μπορώ να επιλέξω όταν το δουλεύω απευθείας απο την sim της σύνδεσης με δεδομένα και όχι πάνω στο router.

Για να πιάνω στο MR 600 V2 τα 100+ mbps έπρεπε εκεί στο ίδιο σημείο που έχω το router με το κινητό μου να πιάνω με 4G σήμα τα 240+ mbps όπως φυσικά και γινόταν.Και αυτό συνέβαινε γιατί το router είναι CAT 6 ενω τα κινητά είναι CAT 20+ .Εννοείται κάλεσα και ανέφερα τα προβλήματα και μου είπαν ότι είναι στον έλεγχο η βλάβη και θα με ενημερώσουν.Έχετε καμία ιδέα να μου πείτε?

αν δεν πιανεις οπως καταλαβα 4g+ ουτε με το κινητο τοτε δεν ειναι θεμα tp link. κατι εχει αλλαξει απεξω. δεν επρεπε να μπεις καν στην διαδικασια να κανεις factory reset. κατευθειαν δοκιμη με το κινητο επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, poulinos είπε

αν δεν πιανεις οπως καταλαβα 4g+ ουτε με το κινητο τοτε δεν ειναι θεμα tp link. κατι εχει αλλαξει απεξω. δεν επρεπε να μπεις καν στην διαδικασια να κανεις factory reset. κατευθειαν δοκιμη με το κινητο επρεπε.

Καλησπέρα ναι εννοείται έκανα και με το κινητό δοκιμές και δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως...έχει πέσει η σύνδεση και δεν έρχεται πια σήμα 4G+ PLUS.Μακάρι να ήξερα τι στα κομμάτια μαγειρεύουν ! ! !

Και να συμπληρώσω ότι όσες δοκιμές κι αν έκανα με το κινητό (iPhone 11 Pro Max 256 Giga) η ταχύτητα που παίρνω εκεί είναι πολύ χαμηλότερη από την ταχύτητα που παίρνω απο το MR600 V2.Στο κινητό παίρνω 40 mbps και στο router παίρνω 60 mbps και το upload είναι 7 στο κινητό και 20 mbps στο router ότι να ναι άκρη δεν βγάζω....

Όλα τα παραπάνω για τις μετρήσεις του TP Link MR 600 V2 πραγματοποιήθηκαν στην «Β1 Βand».Η «B3 Band» που έπιανα το καλό δυνατό σήμα 4G+ PLUS είναι πεθαμένη πλέον...

Επεξ/σία από nektariossgourakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...