Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με google pay / πορτοφόλι


panos_saxo
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από GATE123,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, kounga είπε

 

Απο πλευράς ασφάλειας σίγουρα ΟΚ συμφωνώ, απλά οταν ένας ενήλικος δηλώνει υπεύθυνα οτι ξερει τους κινδύνους, ας είχε και τη δυνατότητα να μην το κλειδώνει...

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό όπως δεν σε αφήνουν να έχεις κάρτα χωρίς pin. Επίσης πώς ακριβώς θα δηλώσεις οτι αναλαμβάνεις την ευθυνη? Και αν γίνει καμία στραβή ξέρουν οτι αυτοί θα τρέχουν πάλι, άσχετα με το τι λες τωρα εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

δεν βγάζω και γω άκρη με το Gpay. Εχω δοκιμάσει αρκετές φορές να πληρώσω σε σούπερ αλλά τπτ. (με ανοιχτό κινητό, και NFC) Έχω κάνει απεγκατάσταση-εγκατάσταση το Gpay αλλά δεν έγινε κατι. Καμιά ιδέα??🤔

Έχω κινητό huawei p20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας στην αρχική σελίδα του Gpay (Πορτοφόλι) πάνω δεξιά, εκεί που φαίνεται το εικονίδιο του google λογαριασμού σου,  και πατήσεις στην επιλογή "Ρύθμιση της ανεπαφικής πληρωμής", είναι όλα όσα αναγράφονται τικαρισμένα;

Επεξ/σία από Vista32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να περάσω στο Gpay κάρτα προπληρωμένη (μιας χρήσης gift card)   Visa και ενώ βρίσκει την τράπεζα εκδοσης (Ελβετία) , φτάνει στους όρους χρήσης, οταν παταω ΟΚ δεν μπορεί να την προσθέσει...

Το γιατί θέλω να το κάνω, ειναι γιατι δεν την διαβάζουν την κάρτα τα pos, παρολο που ηλεκτρονικές πληρωμές κάνω κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 1/5/2023 στις 4:42 ΜΜ, kounga είπε

Προσπαθώ να περάσω στο Gpay κάρτα προπληρωμένη (μιας χρήσης gift card)   Visa και ενώ βρίσκει την τράπεζα εκδοσης (Ελβετία) , φτάνει στους όρους χρήσης, οταν παταω ΟΚ δεν μπορεί να την προσθέσει...

Το γιατί θέλω να το κάνω, ειναι γιατι δεν την διαβάζουν την κάρτα τα pos, παρολο που ηλεκτρονικές πληρωμές κάνω κανονικά...

Τι κάρτα είναι; Είναι στους υποστηριζόμενους τρόπους πληρωμής;

https://support.google.com/wallet/answer/12169413?hl=el

Αν υποστηρίζεται, τότε επικοινώνησε με την τράπεζα.

-------------

Όσο για τα POS... Εννοείς πως δεν λειτουργεί ούτε βάζοντας την κάρτα με χρήση pin; Ή απλά δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή ανέπαφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/5/2023 στις 2:22 ΜΜ, Mrs. Hyde είπε

Τι κάρτα είναι; Είναι στους υποστηριζόμενους τρόπους πληρωμής;

https://support.google.com/wallet/answer/12169413?hl=el

Αν υποστηρίζεται, τότε επικοινώνησε με την τράπεζα.

-------------

Όσο για τα POS... Εννοείς πως δεν λειτουργεί ούτε βάζοντας την κάρτα με χρήση pin; Ή απλά δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή ανέπαφα;

Κανονικά έπρεπε να υποστηρίζεται, αφου προκειται για Visa.  Απλά ειναι μιας φόρτισης, μια κι εξω.

Ναι, αυτό λεω, οτι δεν την διαβάζουν ουτε ανεπαφα τα Pos ούτε τα μηχανικά Pos των καταστημάτων. 

Ηλεκτρονικές πληρωμες κάνω κανονικά...

Όσο για την τράπεζα στην Ελβετία, τηλεφωνικά είδα κι έπαθα να καταλάβουν (μιλούσε άθλια Αγγλικά) τι  δεν δουλεύει με τα Pos. 

Προφανώς για τον ίδιο λογο που δεν την διαβάζει το Gpay, δεν θα την διαβάζουν και τα Pos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 ώρες πριν, kounga είπε

Κανονικά έπρεπε να υποστηρίζεται, αφου προκειται για Visa.  Απλά ειναι μιας φόρτισης, μια κι εξω.

Ναι, αυτό λεω, οτι δεν την διαβάζουν ουτε ανεπαφα τα Pos ούτε τα μηχανικά Pos των καταστημάτων. 

Ηλεκτρονικές πληρωμες κάνω κανονικά...

Όσο για την τράπεζα στην Ελβετία, τηλεφωνικά είδα κι έπαθα να καταλάβουν (μιλούσε άθλια Αγγλικά) τι  δεν δουλεύει με τα Pos. 

Προφανώς για τον ίδιο λογο που δεν την διαβάζει το Gpay, δεν θα την διαβάζουν και τα Pos...

Αν απ' την επικοινωνία σου είδες πώς δεν μπορεί να γίνει κάτι, δυστυχώς, θα πρέπει να την καταργήσεις ή να την κρατήσεις μόνο για ηλεκτρονικές αγορές. Δεν βλέπω κάτι άλλο που μπορεί να γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 1:42 ΜΜ, Mrs. Hyde είπε

Αν απ' την επικοινωνία σου είδες πώς δεν μπορεί να γίνει κάτι, δυστυχώς, θα πρέπει να την καταργήσεις ή να την κρατήσεις μόνο για ηλεκτρονικές αγορές. Δεν βλέπω κάτι άλλο που μπορεί να γίνει. 

Ε ναι,  δυστυχώς το γαμώτο είναι οτι με τις ηλεκτρονικες αγορες, θα μου μεινει κάποιο υπόλοιπο που θα πάει χαμενο,  θελω δεν θελω.  Πρέπει να βρω κατι που να θελω πολυ να το παρω οταν  θαχουν μείνει πχ 32,68€ .   

Ειδάλλως, μεταφερομαι στο thread του Paypal ή Revolut 😅 μήπως κανω με αυτα κατι.   Αν και χλωμό το κόβω, αφου ολοκληρο Gpay δεν αναγνωρίζει την κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερωτηση παιδια.εχω το google pay στο κινητο μου.Σε περιπτωση που αλλαξω συσκευη(αυτη που εχω θα την δοσω για ανακυκλωση),θα πρεπει να απεγκαταστησω την εφαρμογη απο την παλια ,και εγκατασταση εκ νεου στην καινουργια,η στο παλιο κινητο να παω σε επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων;

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

μια ερωτηση παιδια.εχω το google pay στο κινητο μου.Σε περιπτωση που αλλαξω συσκευη(αυτη που εχω θα την δοσω για ανακυκλωση),θα πρεπει να απεγκαταστησω την εφαρμογη απο την παλια ,και εγκατασταση εκ νεου στην καινουργια,η στο παλιο κινητο να παω σε επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων;

Το gpay λειτουργεί ανεξαρτητα συσκευης, αριθμού, εταιρεία κινητής κλπ

Μπορείς να το εχεις δηλαδή σε οσα τηλεφωνα θελεις και με τις ιδιες κάρτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΕΙχα βαλει την dentist καρτα και σημερα που πηγα να τη δοκιμασω γιατι αυριο ειναι το ραντεβου με το γιατρο και μου λεει δωσε τον 3ψηφιο για επιβεβαιωση

Δεν τον δεχοταν με τιποτα

Την αφαιρω τελειως παω να την ξαναβαλω λεει απετυχε επικοινωνηστε με τον τραπεζα 

Παιρνω τηλ μου λενε σβηστε ολα τα μυνηματα που εχετε λαβει απο παλια σε sms viber σβηστε και την εφαρμογη και ξαναδειτε

Τιποτα δε γινεται δεν τη δεχεται ουτε στο κινητο ουτε στο pc 

Ξαναπαιρνω μου λενε θα το δωσουμε σαν αιτημα να το δουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adi32 είπε

ΕΙχα βαλει την dentist καρτα και σημερα που πηγα να τη δοκιμασω γιατι αυριο ειναι το ραντεβου με το γιατρο και μου λεει δωσε τον 3ψηφιο για επιβεβαιωση

Δεν τον δεχοταν με τιποτα

Την αφαιρω τελειως παω να την ξαναβαλω λεει απετυχε επικοινωνηστε με τον τραπεζα 

Παιρνω τηλ μου λενε σβηστε ολα τα μυνηματα που εχετε λαβει απο παλια σε sms viber σβηστε και την εφαρμογη και ξαναδειτε

Τιποτα δε γινεται δεν τη δεχεται ουτε στο κινητο ουτε στο pc 

Ξαναπαιρνω μου λενε θα το δωσουμε σαν αιτημα να το δουν 

Δοκιμασε να την προσθεσεις εδω: https://payments.google.com/gp/w/u/0/home/paymentmethods

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιζουνε να μην πω τι ?

Αφου μου ειπαν απο Eurobank οτι θα το φτιαξουν απο κει πριν παω στο γιατρο δεν το εφτιαξαν 

Πηγα πληρωσα εγω και την επομενη μερα εφτιαξε 

Παω σημερα να το ξαναανοιξω τα ιδια 

Ζηταει στο κινητο τον τριψηφιο και οταν τον βαζεις λεει δοκιμαστε αργοτερα 

Δεν ξερω αν φταιει η google ή η τραπεζα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...