Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το RE4 remake πάντως ήταν πολύ πιο βαρύ σε σχέση με τα προηγούμενα RE Engine games... Ίσως αυτό να είναι μια ένδειξη για το πως θα πάνε τα πράγματα από δω και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούν να χωρίσουν μέσα και RT. Με αυτές τις GPU που έχουν οι κονσόλες απορώ που κάθονται να γράψουν και κώδικα για αυτό. Άστο να πάει στο καλό και δώσε απλά ένα σωστό 60fps mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, music_lover said:

Προσπαθούν να χωρίσουν μέσα και RT. Με αυτές τις GPU που έχουν οι κονσόλες απορώ που κάθονται να γράψουν και κώδικα για αυτό. Άστο να πάει στο καλό και δώσε απλά ένα σωστό 60fps mode.

Θεωρώ ότι το RT (όπου υπάρχει) είναι ένα ωραίο future-proof option για μελλοντικό hardware και καλύτερα που το συμπεριλαμβάνουν τώρα χωρίς να χρειάζεται ενδεχομένως να το πληρώνουμε ως έξτρα χαρακτηριστικό αργότερα.

Εδώ κάποιοι "άλλοι" βαφτίζουν ένα απλό recompile ως "remaster" και ζητάνε και λεφτά. Φαντάσου να προσθέσουν και RT κιόλας σε μεταγενέστερο patch...

Βέβαια να προσθέσω εδώ ότι η Capcom δεν είναι τυχαία εταιρία. Έδωσαν όντως free RT updates σε 3 παιχνίδια μεταξύ άλλων μεγαλύτερη ανάλυση και 120fps framerate... Δεν σημαίνει όμως ότι θα ακολουθήσουν αυτό το παράδειγμα οι υπόλοιποι.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μια άκυρη ερώτηση. Μετά την ανακοίνωση της MS ότι τα screenshots/clips θα σβήνονται, έβαλα να τα κάνει auto upload στο onedrive. Εφτιαξε μόνο του φάκελο screenshots στο photos. Αλλά εκεί έχω τις προσωπικές φώτο μου. Υπάρχει τρόπος να τα κάνει upload σε custom φακελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία τα νέα dynamic backgrounds αλλά η MS καλά θα κάνει να ερευνήσει στα σοβαρά τι στο καλό γίνεται μέσα στην Turn 10.

Παίζοντας σήμερα Forza Motorsport πέφτω επάνω σε αυτό: 

Unknown-2024_02_04-16_15_34.jpg.3422d4e15cf6c58b194fdf2479f0f8b7.jpg

ForzaMotorsport-2024_02_04-16_14_42.jpg.90316e684eb7e12d980dc8d7cd11a1a9.jpg

ForzaMotorsport-2024_02_04-16_14_50.jpg.21fe89c79429ab8f24002693bfbac107.jpg

 

Η Giulia Quadrifoglio είναι αυτοκίνητο που προστέθηκε μόλις πρόσφατα στο παιχνίδι. Το QC είναι πραγματικά ανύπαρκτο. 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει πλέον μέσα σε αυτό το στούντιο. Έχει φύγει η παλιά ομάδα και οι καινούργιοι είναι ανίκανοι ή αρχάριοι? Είναι όλοι τους "diversity hire"? Δεν τους δίνουν το κατάλληλο budget? Δεν δίνουν γενικά δεκάρα για το πως βγάζουν προς τα έξω καινούργιο περιεχόμενο?

Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω για να δω το παραπάνω bug ήταν να τρέξω στο νέο event που βγήκε με την Quadrifoglio και να ξεκλειδώσω τις αναβαθμίσεις με τα aero parts. Απλό progression που θα έκανε ο οποιοσδήποτε.

Έχω ανοίξει και ticket στο troubleshooting section του επίσημου forum και έχω ανεβάσει αυτά τα screens. Πλέον το beta testing θα το κάνουμε εμείς απ' ότι φαίνεται.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ωραία τα νέα dynamic backgrounds αλλά η MS καλά θα κάνει να ερευνήσει στα σοβαρά τι στο καλό γίνεται μέσα στην Turn 10.

Παίζοντας σήμερα Forza Motorsport πέφτω επάνω σε αυτό: 

Unknown-2024_02_04-16_15_34.jpg.3422d4e15cf6c58b194fdf2479f0f8b7.jpg

ForzaMotorsport-2024_02_04-16_14_42.jpg.90316e684eb7e12d980dc8d7cd11a1a9.jpg

ForzaMotorsport-2024_02_04-16_14_50.jpg.21fe89c79429ab8f24002693bfbac107.jpg

 

Η Giulia Quadrifoglio είναι αυτοκίνητο που προστέθηκε μόλις πρόσφατα στο παιχνίδι. Το QC είναι πραγματικά ανύπαρκτο. 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει πλέον μέσα σε αυτό το στούντιο. Έχει φύγει η παλιά ομάδα και οι καινούργιοι είναι ανίκανοι ή αρχάριοι? Δεν τους δίνουν το κατάλληλο budget? Δεν δίνουν γενικά δεκάρα για το πως βγάζουν προς τα έξω καινούργιο περιεχόμενο?

Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω για να δω το παραπάνω bug ήταν να τρέξω στο νέο event που βγήκε με την Quadrifoglio και να ξεκλειδώσω τις αναβαθμίσεις με τα aero parts. Απλό progression που θα έκανε ο οποιοσδήποτε.

Έχω ανοίξει και ticket στο troubleshooting section του επίσημου forum και έχω ανεβάσει αυτά τα screens. Πλέον το beta testing θα το κάνουμε εμείς απ' ότι φαίνεται.

 

 

Spoiler

Είναι η ειδική έκδοση vanish. Αλλά που να τα ξέρετε εσείς αυτά, πλεμπαίοι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, gregpec2 said:
  Hide contents

Είναι η ειδική έκδοση vanish. Αλλά που να τα ξέρετε εσείς αυτά, πλεμπαίοι. 

 

Spoiler

Όχι απλά "vanish" αλλά και "antigravity" μιας και οι εξατμίσεις επιπλέουν στον αέρα χωρίς να στηρίζονται πουθενά (τελευταίο shot).

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@D.Luffy Ελα, πες την αληθεια. Σου εφυγε ο προφυλακτηρας σε καποια στροφη και τα ριχνεις στο κορυφαιο Team της Turn 1000…

Προσωπικα, εχω σταματησει να ασχολουμαι. Πηρα αποφαση οτι πεταξα 100€ και θα το ξαναδοκιμασω σε κανα χρονο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως καμία 20αρια ώρες που έχω ασχοληθεί δεν έχω πετύχει ακόμα κάποιο bug. Αναμένουμε και τις επόμενες ημέρες νέο update πάντως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, teohokage said:

εγώ πάντως καμία 20αρια ώρες που έχω ασχοληθεί δεν έχω πετύχει ακόμα κάποιο bug. Αναμένουμε και τις επόμενες ημέρες νέο update πάντως 

Και εγώ σε κάποια sessions μέσα σε αγώνα δεν έτυχε να δω κάτι. 

Κάποια πράγματα όμως είναι εύκολο να τα διαπιστώσεις. Όπως όταν τελειώσεις έναν αγώνα και πας πίσω στο κεντρικό μενού όπου εμφανίζεται πρώτα το αυτοκίνητο και μετά φορτώνουν σιγά σιγά και σταδιακά οι αντανακλάσεις επάνω του.

Πολλά αυτοκίνητα έχουν λάθος materials. Πχ "χάρτινες" ρόδες:

ForzaMotorsport-2024_02_03-16_55_40.jpg.d032748a7b614319f8895b17af8b3e4e.jpg

 

Αν κάποιος μπαίνει μόνο για να τρέξει σε αγώνα και μετά κλείνει το παιχνίδι, πιθανόν να μη δει πολλά bugs. Ειδικά αν τρέχει σε cockpit view.

Αυτοί όμως που τους αρέσει να περιεργάζονται λίγο τα αυτοκίνητα για να τα θαυμάσουν, να βγάλουν φωτογραφίες, να κάνουν μια ωραία συλλογή στο γκαράζ και να ασχοληθούν με αναβαθμίσεις, χρώματα βερνικιών και γενικά να ξεψαχνίσουν λίγο τι προσφέρει το παιχνίδι, θα πέσουν σε πάρα πολλά "παρατράγουδα". Παρατράγουδα που εγώ προσωπικά δεν έτυχε να δω σε προηγούμενα Forza... 

Εν τέλει, πέρα από το progress system που έχει δημιουργήσει από μόνο του σάλο, το παιχνίδι δεν είναι καθόλου "polished" όπως θα έπρεπε για ένα 1st party τίτλο με ένα όνομα που κουβαλάει μια ιστορία 19 χρόνων. Υπάρχει εμφανής έλλειψη προσοχής στις λεπτομέρειες και η κατάσταση του δείχνει ότι βγήκε πολύ νωρίς χωρίς να είναι ακόμα έτοιμο.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, καποιοι που λεγανε οτι δεν βλεπανε καθολου προβληματα και ΟΚ γραφικα, τελικα ειχαν Series S οπου το προβλημα προφανως και δεν ειναι εντονο λογω της χαμηλης ουτως ή αλλως αναλυσης…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, SaFiS said:

Επισης, καποιοι που λεγανε οτι δεν βλεπανε καθολου προβληματα και ΟΚ γραφικα, τελικα ειχαν Series S οπου το προβλημα προφανως και δεν ειναι εντονο λογω της χαμηλης ουτως ή αλλως αναλυσης…

Εγώ προσωπικά πάντως το παίζω στο SX σε performance mode (χωρίς RT).

Το Performance RT κάνει τα αυτοκίνητα να φαίνονται κάπως περίεργα στον τρόπο που αλληλεπιδρά το φως επάνω τους. Άλλες φορές μοιάζουν να είναι από πλαστικό ή να είναι καλυμμένα με βαζελίνη. Ανάλογα με το χρώμα του βερνικιού. Ειδικά οι μαύρες επιφάνειες είναι εντελώς μη ρεαλιστικές.

Επίσης, επειδή το RTAO είναι εξαιρετικά χαμηλής ανάλυσης στο SX, υπάρχει έντονο noise και flickering εν κινήσει στα distant details της πίστας.

Όλα αυτά με chase view γιατί αν τρέχεις σε cockpit view, προφανώς δεν βλέπεις ούτε τα details της πίστας, ούτε πως αλληλεπιδρά το αυτοκίνητο σου με τον φωτισμό τριγύρω.

Χωρίς RT η εικόνα είναι πολύ πιο σταθερή και καθαρή χωρίς artifacts. Ίσως στο PC με max settings όλα να είναι πολύ καλύτερα με RT, δεν ξέρω. Αλλά στο Xbox... δεν.

Όμως το πρόβλημα με το SX (δεν ξέρω τι παίζει με το SS) είναι ότι δυστυχώς το RT είναι πάντα forced ON στο main menu και στα intro videos στους αγώνες. Αυτό κάνει τα πάντα να είναι εξαιρετικά choppy όταν βρίσκεσαι εκτός αγώνα και δημιουργεί προβλήματα με αργή ανταπόκριση των κουμπιών, αργό loading των αντανακλάσεων, των σκιών κ.α. Όλα μοιάζουν σαν να τρέχουν με 20fps slideshow.

Μπορεί για κάποιους όλα αυτά να είναι nitpicks, αλλά μαζεύονται με έναν μεγάλο αριθμό προβλημάτων (πολλές φορές ξεχωριστά για κάθε αυτοκίνητο) και καταλήγουν χιονοστιβάδα.

Κάποιοι πληρώσαμε 100+ ευρώ νομίζοντας ότι θα μας δώσουν έναν polished ΑΑΑ τίτλο όπως έκανε πάντα στο παρελθόν η T10. Δεν υπήρχαν λόγοι αμφιβολίας, ειδικά με αυτό που μας έδειχναν πριν το release. Αυτοί που δεν πλήρωσαν ούτε δεκάρα επειδή μπήκε στο gamepass, προφανώς και δεν θα δώσουν σημασία σε όλα αυτά. Μια χαρά είναι για "τσάμπα" ή από κανένα κλειδάδικο στο PC...

  

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...