Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 hours ago, Mitroglou7 said:

Δεν υπάρχει αυτό καν σαν σενάριο. Ο λόγος που φτιάχνουν τις κονσόλες τους είναι το digital store τους. Αν χάσουν αυτό ή μέρος αυτού τότε ποιος ο λόγος να ασχολούνται με το hardware?

Ούτε σαν φήμη δε στέκει το συγκεκριμένο.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, ο Phil απλά προβλέπει το μέλλον. Αυτές οι δηλώσεις δεν γίνονται τυχαία, συνήθως πρέπει να διαβάζουμε μέχρι και τα σημεία στίξης για να καταλάβουμε τι εννοεί ο ποιητής. Στην προκειμένη περίπτωση τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.

Αν εγώ (ή ο οποισδήποτε άλλος random άσχετος) ήμουν στην θέση του Phil και ήθελα να βάλω PC storefronts στο XBOX θα το διατύπωνα ως εξής «θα ήθελα να δω PC storefronts στο XBOX» ή αν ήθελα να το εξειδικεύσω περισσότερο θα έλεγα «θα ήθελα να δω το Steam και άλλα PC storefronts στο XBOX», μιας και το PC gaming είναι αλληλένδετα συνδεδεμένο με το Steam. Ο Φίλιππας όμως δεν το έθεσε έτσι, το εξειδίκευσε με πολύ συγκεκριμένο τρόπο, δεν αναφέρθηκε στο μεγαλύτερο κατάστημα εκεί έξω, αναφέρθηκε σε ένα μικρομάγαζο, που για τα δεδομένα της MS και του PC gaming είναι απλά irrelevant.

Κατά την γνώμη μου το έκανε για δύο λόγους:

  1. Γιατί όπως είπα πιο πάνω, προβλέπει το μέλλον. Δεν παίζει ρόλο το τι θέλει η εταιρεία, παίζει ρόλο τι θα αναγκαστεί να κάνει. Στο XBOX βλέπουν ότι η Apple αναγκάζεται να ανοιχτεί και σε άλλα stores και καταλαβαίνουν ότι είναι θέμα χρόνου αυτό που γίνεται στο mobile, να επεκταθεί και στις υπόλοιπες κλειστές πλατφόρμες. Για αυτό επέλεξε να αναφερθεί στο EGS και όχι στο Steam, γιατί θέλει να κλείσει ματάκι στην εταιρεία που ξεκίνησε όλο το beef.
  2. Δεν παίζει όμως μόνο ρόλο το τι θα αναγκαστεί να κάνει η εταιρεία, παίζει ρόλο και το τι θέλει, τι στρατηγική έχει επιλέξει να ακολουθήσει. Η στρατηγική της MS είναι γνωστή σε όλους μας, θέλει να βάλει το Game Pass παντού - και άρα και στο Playstation. Ο καλύτερος τρόπος για να μπορέσει να χώσει το Game Pass σε άλλες πλατφόρμες είναι ακριβώς αυτός: να ξεκινήσει από το άνοιγμα της δικής της πλατφόρμας σε εναλλακτικά stores.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι, ο Phil απλά προβλέπει το μέλλον. Αυτές οι δηλώσεις δεν γίνονται τυχαία, συνήθως πρέπει να διαβάζουμε μέχρι και τα σημεία στίξης για να καταλάβουμε τι εννοεί ο ποιητής. Στην προκειμένη περίπτωση τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.

Αν εγώ (ή ο οποισδήποτε άλλος random άσχετος) ήμουν στην θέση του Phil και ήθελα να βάλω PC storefronts στο XBOX θα το διατύπωνα ως εξής «θα ήθελα να δω PC storefronts στο XBOX» ή αν ήθελα να το εξειδικεύσω περισσότερο θα έλεγα «θα ήθελα να δω το Steam και άλλα PC storefronts στο XBOX», μιας και το PC gaming είναι αλληλένδετα συνδεδεμένο με το Steam. Ο Φίλιππας όμως δεν το έθεσε έτσι, το εξειδίκευσε με πολύ συγκεκριμένο τρόπο, δεν αναφέρθηκε στο μεγαλύτερο κατάστημα εκεί έξω, αναφέρθηκε σε ένα μικρομάγαζο, που για τα δεδομένα της MS και του PC gaming είναι απλά irrelevant.

Κατά την γνώμη μου το έκανε για δύο λόγους:

  1. Γιατί όπως είπα πιο πάνω, προβλέπει το μέλλον. Δεν παίζει ρόλο το τι θέλει η εταιρεία, παίζει ρόλο τι θα αναγκαστεί να κάνει. Στο XBOX βλέπουν ότι η Apple αναγκάζεται να ανοιχτεί και σε άλλα stores και καταλαβαίνουν ότι είναι θέμα χρόνου αυτό που γίνεται στο mobile, να επεκταθεί και στις υπόλοιπες κλειστές πλατφόρμες. Για αυτό επέλεξε να αναφερθεί στο EGS και όχι στο Steam, γιατί θέλει να κλείσει ματάκι στην εταιρεία που ξεκίνησε όλο το beef.
  2. Δεν παίζει όμως μόνο ρόλο το τι θα αναγκαστεί να κάνει η εταιρεία, παίζει ρόλο και το τι θέλει, τι στρατηγική έχει επιλέξει να ακολουθήσει. Η στρατηγική της MS είναι γνωστή σε όλους μας, θέλει να βάλει το Game Pass παντού - και άρα και στο Playstation. Ο καλύτερος τρόπος για να μπορέσει να χώσει το Game Pass σε άλλες πλατφόρμες είναι ακριβώς αυτός: να ξεκινήσει από το άνοιγμα της δικής της πλατγόρμας σε εναλλακτικά stores.

Κοίτα, δε μπορώ να μπω στο μυαλό του Phil και του κάθε Phil γιατί μου είναι αδύνατο. Και έλλειψη πληροφοριών έχω και δε μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτεται αφού ειδικά η συγκεκριμένη εταιρία με μπερδεύει φουλ με αυτά που κάνει.

Δέχομαι σαν σενάριο αυτά που γράφεις αλλά συνεχίζω να μη καταλαβαίνω κάποια πράγματα.

Το να έμπαιναν υποθετικά Steam και EGS στο Xbox απ'τη στιγμή που έχουν την ίδια ακριβώς βιβλιοθήκη θα είχε το εξής αποτέλεσμα:

  • Καμία/ελάχιστη αύξηση των πωλήσεων Xbox καθώς η βιβλιοθήκη θα είναι ακριβώς ίδια. Ναι, θα κέρδιζε ο καταναλωτής πιθανώς λόγω καλύτερων τιμών αλλά αυτό δεν αντικατοπρίζεται σε αύξηση των πωλήσεων του XBOX καθώς και τώρα μπορείς να πάρεις παιχνίδια πχ. μέσω Eneba στο Xbox ενώ στο PS5 δε μπορείς.
  • Μείωση των εσόδων της Microsoft από την πώληση παιχνιδιών καθώς μέρος τους θα ήταν από άλλα stores απ'όπου θα είχε μειωμένο ποσοστό.
  • Καμία αύξηση στις πωλήσεις Gamepass καθώς η βιβλιοθήκη του επίσης θα ήταν ίδια με τώρα. Για να μη πω ότι θα είχε και μείωση λόγω χαμηλότερων τιμών στα παιχνίδια.
  • Οι καταναλωτές θα κέρδιζαν λόγω χαμηλότερων τιμών.
  • Η Valve και η Epic θα κέρδιζαν για ευνόητους λόγους

Δε ξέρω που έχω λάθος στο παραπάνω αλλά δε βλέπω το όφελος της Microsoft. Ο λόγος της ύπαρξης του Xbox και του PS που ξοδεύουν λεφτά σε RnD για να παράγουν hardware (που το πουλάνε είτε με ζημία ή με οριακό κέρδος) είναι να βγάλουν λεφτά από τις συνδρομές και το store τους. Μια τέτοια κίνηση μόνο ζημία θα τους έφερνε.

Για το παράδειγμα της Apple δε θεωρώ ότι είναι το ίδιο καθώς πιστεύω ότι η κερδοφορία της Apple είναι από τις συσκευές και όχι από το Store (η αίσθηση μου είναι. Δε το έχω ψάξει καθόλου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Malthador

Στο θέμα της Apple, η Ευρωπαική Ένωση είναι αυτή που την ανάγκασε να ανοιχτεί σε άλλα stores. Και αυτό αν δεν κάνω λάθος αφορά αποκλειστικά και μόνο το market της Ευρώπης. Στην Αμερική το iphone συνεχίζει να είναι κλειδωμένο κανονικά στο App Store της Apple.

Υπάρχει παρόμοια πρόβλεψη ή φήμη για gaming πλατφόρμες? Δηλαδή πχ θα πρέπει να περιμένουμε κάποιος να "αναγκάσει" την Nintendo να ανοίξει το Switch σε πλατφόρμες όπως το PS Plus ή το Gamepass ή να μοιραστεί το Switch Online?

Ούτε εγώ είμαι στο μυαλό του Phil αλλά αν μπορούσε να προβλέψει τόσο καλά το μέλλον όπως λες, θεωρώ ότι το Xbox θα ήταν τώρα ο βασιλιάς αυτής της γενιάς με το Gamepass στα περισσότερα σπίτια των gamers. Προφανώς βλέπουμε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο (οι πωλήσεις του SX/SS είναι σε ελεύθερη πτώση) και εγώ προσωπικά νομίζω ότι ο άνθρωπος πασχίζει να βρει λύση για να κάνει την πλατφόρμα του πιο κερδοφόρα βάζοντας όλα τα χαρτιά στο τραπέζι και κρατώντας όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα αναγκαστούν να κάνουν το ίδιο και οι υπόλοιποι.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, Mitroglou7 said:
  • Μείωση των εσόδων της Microsoft από την πώληση παιχνιδιών καθώς μέρος τους θα ήταν από άλλα stores απ'όπου θα είχε μειωμένο ποσοστό.

Ίσως να γινόταν μια αμοιβαία επωφελής συμφωνία, να έβαζε η Valve το Steam στο XBOX και παράλληλα η MS το Game Pass στο Steam, έτσι ώστε να «άνοιγε» το userbase της η μία στην άλλη. Να μοιράζονταν ποσοστά με κάποιο τρόπο. Επίσης, η MS θα κέρδιζε και πουλώντας περισσότερες κονσόλες (εφόσον κάτι τέτοιο την ενδιαφέρει), κατά την γνώμη μου είναι ένα σημαντικό asset να πουλάς κονσόλα που να έχει μέσα επιπλέον stores.

Φυσικά, ίσως να είναι και έτσι όπως το περιγράφεις, να μην έχει δηλαδή κάποιο ουσιαστικό κέρδος για την MS μια τέτοια κίνηση. Αλλά δεν βλέπω πολλούς άλλους τρόπους με τους οποίους μπορεί να φέρει κόσμο στο Game Pass ή/και στο XBOX. Είναι απογοητευτικά τα νούμερα του GP, περίμενα ότι μέχρι τώρα θα είχε φτάσει 40m subs. Κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ούτε μέχρι του χρόνου με τα έως τώρα δεδομένα.

Δηλαδή το μόνο βιώσιμο μέλλον που βλέπω στο brand είναι να μετατρέψει το XBOX σε αυτό που ήθελε να κάνει η Valve με τα Steam Machines κάποτε.

4 hours ago, Mitroglou7 said:

Για το παράδειγμα της Apple δε θεωρώ ότι είναι το ίδιο καθώς πιστεύω ότι η κερδοφορία της Apple είναι από τις συσκευές και όχι από το Store (η αίσθηση μου είναι. Δε το έχω ψάξει καθόλου)

Αδιάφορο. Το δικαστήριο διέταξε και η Apple έπραξε.

34 minutes ago, D.Luffy said:

Υπάρχει παρόμοια πρόβλεψη ή φήμη για gaming πλατφόρμες? Δηλαδή πχ θα πρέπει να περιμένουμε κάποιος να "αναγκάσει" την Nintendo να ανοίξει το Switch σε πλατφόρμες όπως το PS Plus ή το Gamepass ή να μοιραστεί το Switch Online?

Είναι θέμα χρόνου κατά την γνώμη μου. Αν η Epic κατάφερε να σπάσει το μονοπώλιο της Apple, τότε το XBOX, το PS και την Nintendo τις έχει για πρωινό.

35 minutes ago, D.Luffy said:

 

Ούτε εγώ είμαι στο μυαλό του Phil αλλά αν μπορούσε να προβλέψει τόσο καλά το μέλλον όπως λες, θεωρώ ότι το Xbox θα ήταν τώρα ο βασιλιάς αυτής της γενιάς με το Gamepass στα περισσότερα σπίτια των gamers. 

Ναι οκ, η πραγματικότητα είναι δυναμική προφανώς, ακόμα και εταιρείες τρισεκατομμυρίων μπορούν να κάνουν λάθος προβλέψεις. Και ακριβώς επειδή οι πωλήσεις των κονσολών πάνε από το κακό στο χειρότερο είναι που πρέπει να βρεθούν ριζοσπαστικές λύσεις για να μην καταστραφεί πλήρως το brand.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αλλά δεν βλέπω πολλούς άλλους τρόπους με τους οποίους μπορεί να φέρει κόσμο στο Game Pass ή/και στο XBOX. Είναι απογοητευτικά τα νούμερα του GP, περίμενα ότι μέχρι τώρα θα είχε φτάσει 40m subs. Κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ούτε μέχρι του χρόνου με τα έως τώρα δεδομένα.

Τα ακουω αυτα που γραφεις και ναι οκ ειναι ενα δελεαρ για τον καταναλωτη η υπαρξη εξτρα store κτλ αλλα στη πραξη δε φαινεται να παιζει τοσο ρολο (δυνατοτητα αγορας απο eneba κτλ).

Τωρα στο τι μπορει να κανει… Δε βλεπω να την ενδιαφερει αυτη τη στιγμη να κανει κατι.

Ξεκινησε ζεστα με τους 3rd party και συμφωνιες για day one σε gamepass και μαλιστα timed exclusive. Πλεον βλεπω το εχει παρατησει το αθλημα. Δε βλεπω κατι διαφορετικο σε επιπεδο 3rd party στο PS Plus και στο Gamepass. Τουλαχιστον οχι κατι σημαντικο. Μια η αλλη ειναι οι δυο πλατφορμες.

Βγαζει 1st party στo PS αποφαση που δεδομενα κανει κακο στο xbox και στο gamepass και που πιθανοτατα ειναι αντιθετη με τον Phil οσο τον εχω ψυχανεμιστει.

Γενικα παρατημενο μου φαινεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Malthador said:

Αν η Epic κατάφερε να σπάσει το μονοπώλιο της Apple, τότε το XBOX, το PS και την Nintendo τις έχει για πρωινό.

Το "μονοπώλιο" της Valve εννοείς φαντάζομαι.

Σε αυτή την περίπτωση το PC ήταν πάντα μια ανοιχτή πλατφόρμα. Δεν υπήρχε ποτέ κάποιο μονοπώλιο σε game stores. Ο καθένας είναι ελεύθερος να βάλει το δικό του Store. GOG, uPlay, EA Play, BattleNet κλπ.

Από την άλλη αν εννοείς το δικαστήριο της Apple με την Epic, αυτό αφορούσε τις πληρωμές και την προμήθεια της Apple μέσω του App Store και δεν βλέπω τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε...

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές δηλώσεις του Phil στο polygon

           "Η επιχείρηση θα πρέπει να είναι κερδοφόρα, το 2025 θα είναι ακόμη πιο δύσκολο"

           "Οι απολύσεις στο Xbox είναι πραγματικά αποτέλεσμα μιας βιομηχανίας που δεν αναπτύσσεται"

Δεν είναι απο κάποιον hater, είναι απ' τον Phil τον ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Mitroglou7 said:

Τα ακουω αυτα που γραφεις και ναι οκ ειναι ενα δελεαρ για τον καταναλωτη η υπαρξη εξτρα store κτλ αλλα στη πραξη δε φαινεται να παιζει τοσο ρολο (δυνατοτητα αγορας απο eneba κτλ).

Τωρα στο τι μπορει να κανει… Δε βλεπω να την ενδιαφερει αυτη τη στιγμη να κανει κατι.

Ξεκινησε ζεστα με τους 3rd party και συμφωνιες για day one σε gamepass και μαλιστα timed exclusive. Πλεον βλεπω το εχει παρατησει το αθλημα. Δε βλεπω κατι διαφορετικο σε επιπεδο 3rd party στο PS Plus και στο Gamepass. Τουλαχιστον οχι κατι σημαντικο. Μια η αλλη ειναι οι δυο πλατφορμες.

Βγαζει 1st party στo PS αποφαση που δεδομενα κανει κακο στο xbox και στο gamepass και που πιθανοτατα ειναι αντιθετη με τον Phil οσο τον εχω ψυχανεμιστει.

Γενικα παρατημενο μου φαινεται.

Εντάξει, αν δεν την ενδιαφέρει να κάνει κάτι για να αρχίσει να ανεβαίνει το brand, τότε δεν έχει και νόημα να συζητάμε. It is what it is μέχρι να το παρατήσει εντελώς.

Προσωπικά δεν το πιστεύω αυτό, πιστεύω ότι θέλουν να ανεβάσουν ρυθμούς και ψάχνουν να βρουν τον τρόπο. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο μπορεί να ανέβουν πλέον οι συνδρομές του Game Pass. Στο PS5 έχω πει ότι υπάρχει έλλειμμα σε ΑΑ τίτλους και ότι αν καλυφθεί αυτό το κενό, θα ανέβουν και οι πωλήσεις των κονσολών. Στο XBOX δεν ξέρω την συνταγή, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι θέμα τίτλων. Δηλαδή αν αύριο κυκλοφορούσαν πέντε ΑΑΑ τίτλοι αποκλειστικά στο ΧΒΟΧ, ξέρω 'γω Gears 6, Halo 7, νέο TeS, νέο Fallout και το επόμενο Fable, πάλι δεν νομίζω ότι θα εκτοξεύονταν οι πωλήσεις των κονσολών ή οι συνδρομές του Game Pass.

Δεν είναι στους τίτλους το πρόβλημα του ΧΒΟΧ, είναι στην διαχείριση.

1 hour ago, D.Luffy said:

Το "μονοπώλιο" της Valve εννοείς φαντάζομαι.

Σε αυτή την περίπτωση το PC ήταν πάντα μια ανοιχτή πλατφόρμα. Δεν υπήρχε ποτέ κάποιο μονοπώλιο σε game stores. Ο καθένας είναι ελεύθερος να βάλει το δικό του Store. GOG, uPlay, EA Play, BattleNet κλπ.

Από την άλλη αν εννοείς το δικαστήριο της Apple με την Epic, αυτό αφορούσε τις πληρωμές και την προμήθεια της Apple μέσω του App Store και δεν βλέπω τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε...

Η Valve δεν έχει κανένα μονοπώλιο πουθενά, στην Apple αναφέρομαι.

Η Epic ανάγκασε την Apple να ανοίξει τα μηχανάκια της σε άλλα stores, το ίδιο μπορεί να κάνει και στις κονσόλες. 

38 minutes ago, firepc said:

"Οι απολύσεις στο Xbox είναι πραγματικά αποτέλεσμα μιας βιομηχανίας που δεν αναπτύσσεται"

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που πάει χάλια το ΧΒΟΧ, υπάρχει γενικότερο κενό στην βιομηχανία που το δημιούργησαν οι ίδιοι οι developers, οι publishers και οι platform holders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 πράγματα θα έκανα εγώ

Τέλος οι xbox κονσόλες

Άψογη λειτουργία του gamepass σε PC, TV, Mobile

Μεταφορά όλων των παιχνιδιών στο ps5 στα 80€

Στο φουλ οι μηχανές για την ανάπτυξη παιχνιδιών απο όλα τα στούντιο

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Gears 6, Halo 7, νέο TeS, νέο Fallout και το επόμενο Fable

όπως σωστά είπε ο malthador, δεν θα δει άσπρη μέρα αν αύριο βγάλει αυτά τα παιχνίδια

Χρειάζονται ριζικές αλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Malthador said:

Η Epic ανάγκασε την Apple να ανοίξει τα μηχανάκια της σε άλλα stores, το ίδιο μπορεί να κάνει και στις κονσόλες. 

Μα δεν "άνοιξε τα μηχανάκια της" ακριβώς. Πρόκειται απλώς για αλλαγή στο billing system, όχι το άνοιγμα της πλατφόρμας του iOS σε διαφορετικά stores.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, firepc είπε

4 πράγματα θα έκανα εγώ

Τέλος οι xbox κονσόλες

Άψογη λειτουργία του gamepass σε PC, TV, Mobile

Μεταφορά όλων των παιχνιδιών στο ps5 στα 80€

Στο φουλ οι μηχανές για την ανάπτυξη παιχνιδιών απο όλα τα στούντιο

όπως σωστά είπε ο malthador, δεν θα δει άσπρη μέρα αν αύριο βγάλει αυτά τα παιχνίδια

Χρειάζονται ριζικές αλλαγές

ειναι πολυ νωρις για να φυγει η MS απο την αγορα των κονσολων. Δεν ειναι εκει η αγορα ακομα. Για μενα αν το τολμουσαν απο τωρα, θα ειχαν την τυχη της sega. Σε μερικα χρονια η κατασταση ναι μπορει να εχει αλλαξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xavier είπε

ειναι πολυ νωρις για να φυγει η MS απο την αγορα των κονσολων

ναι αλλά κάθε φορά λένε οτι αιμορραγούν απο εκεί

και αιμορραγούν απο xbox one (2013)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Προσωπικά δεν το πιστεύω αυτό, πιστεύω ότι θέλουν να ανεβάσουν ρυθμούς και ψάχνουν να βρουν τον τρόπο. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο μπορεί να ανέβουν πλέον οι συνδρομές του Game Pass. Στο PS5 έχω πει ότι υπάρχει έλλειμμα σε ΑΑ τίτλους και ότι αν καλυφθεί αυτό το κενό, θα ανέβουν και οι πωλήσεις των κονσολών. Στο XBOX δεν ξέρω την συνταγή, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι θέμα τίτλων. Δηλαδή αν αύριο κυκλοφορούσαν πέντε ΑΑΑ τίτλοι αποκλειστικά στο ΧΒΟΧ, ξέρω 'γω Gears 6, Halo 7, νέο TeS, νέο Fallout και το επόμενο Fable, πάλι δεν νομίζω ότι θα εκτοξεύονταν οι πωλήσεις των κονσολών ή οι συνδρομές του Game Pass.

Δεν είναι στους τίτλους το πρόβλημα του ΧΒΟΧ, είναι στην διαχείριση.

Συμφωνώ σε αυτό εν μέρη. Έχει μεγάλη δόση αλήθειας αυτό που λες σε σχέση με του τίτλους και το είχε αναφέρει και ο ίδιος Phil. Δεν είναι όμως όλη η αλήθεια. Άλλο το γεγονός ότι ένας και δύο και τρεις τίτλοι δε θα αντιστρέψουν τη κατάσταση και άλλο το να μη μπορούν με τόσα Studios να σταυρώσουν ένα GOTY επιπέδου παιχνίδι. Μπορεί να μην είναι αυτή τη στιγμή ικανοί 5 τίτλοι να αντιστρέψουν τη κατάσταση είναι όμως αναγκαίοι.

Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους εκεί στη MS στο κομμάτι της διαχείρισης. Κανείς δε καταλαβαίνει τι ακριβώς είναι το Xbox για να ανέβει και κατ'επέκταση να ανέβει το Gamepass. 

  • Είναι η δυνατότερη κονσόλα? Όχι γιατί η πλειοψηφία του Xbox community έχει το Series S και όχι το Series X. 
  • Έχει αποκλειστικά παιχνίδια? Κανένα γιατί όλα βγαίνουν Day one και σε PC.
  • Θα έχει αποκλειστικό το Call of Duty τουλάχιστον σε κονσόλες? Όχι γιατί υπογράψαμε ό,τι υπογράψαμε.

Τα παραπάνω θα μπορούσαν να είναι τα δυνατά χαρτιά του αν ήθελε να ανέβει. Για να μη πω και κανένα πιο χοντρό τύπου το τάδε παιχνίδι only on gamepass και να μη μπορείς καν να το αγοράσεις digital.

Όσο δεν έχουν στρατηγική ισχυρή και τα @@ να πάρουν κάποιες αποφάσεις υπέρ του brand τους και όχι υπέρ των άμεσων χρημάτων θα πέφτουν συνέχεια μέχρι να το κλείσουν το μαγαζί.

 

Επεξ/σία από Mitroglou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, firepc είπε

ναι αλλά κάθε φορά λένε οτι αιμορραγούν απο εκεί

και αιμορραγούν απο xbox one (2013)

μερικες φορες για εταιρειες οπως η ms, που ετσι και αλλιως ειναι υπερκερδοφορες, ο τζιρος των επιμερους τμηματων  ειναι σημαντικοτερος απο την κερδοφορια, (φυσικα στην λογικη του οτι υπαρχει καποια προοπτικη και οχι οτι θα ειναι αιωνια ζημιογωνος). Το να βγει απο την αγορα, μπορει να ειναι πολυ χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το brand δεν φταίει, η κακή διαχείριση ευθύνεται και τα κολλήματα που κουβαλάει απο το xbox one. 

Η εμμονή στο gamepass και το όλο GaaS, εν τέλη φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά. 

Αρκετός κόσμος αντιλαμβάνεται το xbox ως κονσόλα συνδρομών, ενώ το PS ως πιο gaming oriented. 

Καλώς ή κακώς το ζήτημα της ιδιοκτησίας (που δεν είναι τόσο ξεκάθαρο στο ηλεκτρονικό κομμάτι) ενδιαφέρει μεγάλη μερίδα κόσμου. Αυτήν την ρετσινιά του always online, του gaas κλπ την άρχισε η ίδια με το one, αλλά έχει περάσει και στην τωρινή γενιά. 

Θα πρέπει να προσφερθούν περισσότερα παιχνίδια, που σε αυτήν την γενιά δεν έχουμε τα αναμενόμενα, και να πλασαριστεί η εταιρεία με τα τόσα στούντιο, ως gaming only, περισσότερα retail δισκάκια ή ότι άλλο. 

Μόνο με gp και συνδρομές δεν βγαίνει, τόσα χρόνια εμμονή δεν βγαίνει, ας δοκιμάσουν και το πλασάρισμα του you are the gamers, we 're here for you, not the other way around

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...