Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τουλάχιστον το Hellblade II θα πουσάρει τα γραφικά και μάλλον θα δικαιολογήσει το 30άρι σε κονσόλα. Δεν νομίζω να είναι σταρχιδισμός ούτε έλλειψη ταλέντου.

Βέβαια, είδαμε και πολύ εντυπωσιακά παραδείγματα 60fps σε Alan Wake II και Avatar... 

Η UE5 προς το παρόν φαίνεται unoptimized και βαριά. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τουλάχιστον το Hellblade II θα πουσάρει τα γραφικά και μάλλον θα δικαιολογήσει το 30άρι σε κονσόλα. Δεν νομίζω να είναι σταρχιδισμός ούτε έλλειψη ταλέντου.

Όσο βλέπω άσχημα παιχνίδια να τρέχουν 30fps και πανέμορφα να τρέχουν στα 60fps δε μπορώ να αλλάξω γνώμη.

Ή δε μπορούν (έλλειψη ταλέντου) ή δε θέλουν/δε τους νοιάζει. Δεν υπάρχει 3η επιλογή.

Για το Hellblade 2 ναι μπορεί να τα δικαιολογήσει, μπορεί και όχι. Μέχρι στιγμής όλα τα eye-candy που έχω δει/παίξει 60fps είναι πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Εντάξει το εμπεδώσαμε πλέον οτι τελικά και αυτή η γενιά δεν μπόρεσε να δώσει 60 frames, παρ' όλη τη σιγουριά που υπήρχε για το αντίθετο στην αρχή. Και έτσι την πατήσαμε όλοι μαζί που σκεφτήκαμε <<Α ωραία δεν θα δώσω ενα σκασμό λεφτά να αναβαθμίσω/αγοράσω το πισί μου, αλλά θα πάρω την καινούρια κονσόλα >>. 

Με τις υγείες μας. 

Ποιος το λεει αυτο το ψεμα?

Σε αυτη την γενια ειδαμε τον μεγαλυτερο αριθμο παιχνιδιων με 60 καρε μεσα ,απο εποχες ps2

Το οτι πουσαρουν γραφικα σε μερικα απο αυτα με 30fps  αυτο δεν αναιρει την πραγματικοτητα

Οσο αναφορα το hellblade 2  δεν μου εκανε  καθολου εντυπωση η ανακοινωση αυτη

Με τεχνολογια metahuman της unreal engine 5 μεσα ,λογικο να φτανει στα ορια την κονσολα της microsoft

GKUCDJ7XEAA_PCU?format=jpg&name=large

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Τουλάχιστον το Hellblade II θα πουσάρει τα γραφικά και μάλλον θα δικαιολογήσει το 30άρι σε κονσόλα. Δεν νομίζω να είναι σταρχιδισμός ούτε έλλειψη ταλέντου.

Βέβαια, είδαμε και πολύ εντυπωσιακά παραδείγματα 60fps σε Alan Wake II και Avatar... 

Η UE5 προς το παρόν φαίνεται unoptimized και βαριά. 

Αυτο, και επιπλεον θα την δεις να τρεχει πολυ καλυτερα με τεχνολογια τυπου dlss 

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα 30fps (που για 'μένα όλα τα games έπρεπε να έχουν 60fps ακόμη και αν pushαρουν graphics, αλλιώς ας έκαναν πιο δυνατές τις κονσόλες) αλλά ότι υπάρχουν games χωρίς κάτι ιδιαίτερο από γραφικά και τρέχουν στα 30fps. Τώρα στο θέμα του Hellblade 2 όντως φαίνεται πολύ δυνατό γραφικά και επειδή κατά 99% θα είναι walking simulator με button prompts τα 30fps δεν πειράζουν και πολύ. Αλλά να είναι 1440p native τουλάχιστον. Ότι τίποτα 1080p internal με FSR Performance σε 4Κ.

15 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Εντάξει το εμπεδώσαμε πλέον οτι τελικά και αυτή η γενιά δεν μπόρεσε να δώσει 60 frames, παρ' όλη τη σιγουριά που υπήρχε για το αντίθετο στην αρχή. Και έτσι την πατήσαμε όλοι μαζί που σκεφτήκαμε <<Α ωραία δεν θα δώσω ενα σκασμό λεφτά να αναβαθμίσω/αγοράσω το πισί μου, αλλά θα πάρω την καινούρια κονσόλα >>. 

Με τις υγείες μας. 

υπάρχουν ένα σωρό games σε αυτή τη γενιά κονσολών που τρέχουν 60fps πάντως. Βέβαια κάποια πέφτουν σε απίστευτα χαμηλή internal resolution για να πετύχουν τα 60, αλλά αυτό πιο πολύ είναι θέμα αμπαλίασης του studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και να χει, με 60 καρέ ή χωρίς, το Hellblade 2 φαίνεται το λιγότερο εντυπωσιακό παιδιά... 

Θα πω και ένα βαρύγδουπο για υποψήφιο GOTY πριν καν το δω αλλά εμπιστεύομαι τυφλά την ομάδα. Κρίμα που δεν θα βγει και σε retail να το απολαύσουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Ποιος το λεει αυτο το ψεμα?

Σε αυτη την γενια ειδαμε τον μεγαλυτερο αριθμο παιχνιδιων με 60 καρε μεσα ,απο εποχες ps2

Το οτι πουσαρουν γραφικα σε μερικα απο αυτα με 30fps  αυτο δεν αναιρει την πραγματικοτητα

 

Τα περισσότερα παιχνίδια που είδαμε με 60 καρέ ήτανε και για την προηγούμενη γενιά. Τα καινούρια παιχνίδια που βγαίνουν πλέον μόνο για Series/Ps5, πλέον όλο και δυσκολεύονται να δώσουνε αυτή την επιλογή. Και αν την δίνουν, το οπτικό αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον αμφισβητούμενο. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις από developers οι οποίοι το κατέχουν το θέμα του optimization.

Η ουσία του ποστ μου ήταν οτι περίμενα περισσότερα από αυτή τη γενιά. Λανθασμένα; Μπορεί. Πάντως περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 minutes ago, firepc said:

Η άποψη του Σάκη για την κατάσταση στο xbox

στο 37:20

 

Επειδή το είδα το βίντεο όταν βγήκε, δεν μπορώ να το λάβω στα σοβαρά όταν ακούω απόψεις του τύπου «το PS5 Pro θα βγάζει 33TFlops και θα κοστίζει 700 ευρώ».

Αυτά τα λένε άτομα που είναι εντελώς εκτός της αγοράς, όχι «ειδικοί».

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Ποιος το λεει αυτο το ψεμα?

Σε αυτη την γενια ειδαμε τον μεγαλυτερο αριθμο παιχνιδιων με 60 καρε μεσα ,απο εποχες ps2

Το οτι πουσαρουν γραφικα σε μερικα απο αυτα με 30fps  αυτο δεν αναιρει την πραγματικοτητα

Οσο αναφορα το hellblade 2  δεν μου εκανε  καθολου εντυπωση η ανακοινωση αυτη

Το θέμα δεν είναι αν τα περισσότερα παιχνίδια είναι στα 30 ή στα 60 γενικά και όντως καλά κάνουν και πουσάρουν visuals στο Hellblade.

Το πρόβλημα είναι ότι σε Xbox μεριά  συγκεκριμένα, άλλα πράγματα έταζαν και άλλα τελικά βλέπουμε.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παίδες το αποφάσισα. Θα την παλέψω με το xbox (που ας μη γελιόμαστε, για 500 ευρώ μια χαρά απόδοση έχει) και το 25 αν όλα πάνε καλά θα χτυπήσω ένα τούμπανο PC. Έτσι κι αλλιώς όπως έχω τον χώρο το pc είναι δίπλα στην τηλεόραση οπότε όσα games θέλουν keyboard/mouse θα είναι στην οθόνη και όσα θέλουν controller θα είναι στην τηλεόραση. Φτάνει με την κοροιδια των κονσολών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Επειδή το είδα το βίντεο όταν βγήκε, δεν μπορώ να το λάβω στα σοβαρά όταν ακούω απόψεις του τύπου «το PS5 Pro θα βγάζει 33TFlops και θα κοστίζει 700 ευρώ».

Αυτά τα λένε άτομα που είναι εντελώς εκτός της αγοράς, όχι «ειδικοί».

Δεν συμφωνώ, το συγκεκριμένο κανάλι δεν είναι digital foundry ώστε να κάνει υπεραναλύσεις hardware και software, μια απλή παράθεση στοιχείων ή υποθέσεων αρκεί αφού και το κοινό δεν αρέσκεται σε κουραστική παράθεση χαρακτηριστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Τα περισσότερα παιχνίδια που είδαμε με 60 καρέ ήτανε και για την προηγούμενη γενιά. Τα καινούρια παιχνίδια που βγαίνουν πλέον μόνο για Series/Ps5, πλέον όλο και δυσκολεύονται να δώσουνε αυτή την επιλογή. Και αν την δίνουν, το οπτικό αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον αμφισβητούμενο. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις από developers οι οποίοι το κατέχουν το θέμα του optimization.

Η ουσία του ποστ μου ήταν οτι περίμενα περισσότερα από αυτή τη γενιά. Λανθασμένα; Μπορεί. Πάντως περίμενα.

Δεν ξερω τι εννοεις αν τρεχουν καλα η οχι

Παντως 

Το  spiderman 2  ετρεχε και αυτο στα 60 fps

Το avatar με την εντυπωσιακη snowdrop engine  ειχε και αυτο επιλογη στα 60 fps

Helldivers 2 60  fps

Final fantasy rebirth 60 fps

Stellar blade 60 fps

Rise of the ronin 60 fps

Οι επιλογες ακομα υπαρχουν

Επιλογες, που στην προηγουμενη γενια κονσολων σχεδον δεν υπηρχαν

 

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...