Προς το περιεχόμενο

Πλατφόρμες όπως EFOOD - WOLT - BOX


tselehub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμη μια συζητηση που ειχα με τον παλιο μου εργοδοτη που εχει καταστημα εστιασης, για ποιο λογο πιστευετε δεν υπαρχει αλλη πλατφορμα περα απο efood,wolt, box που να κραταει μικροτερες προμηθειες? Γιατι δεν μπορει να βρεθει καποιος να χτυπησει αυτες τις εταιριες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, tselehub είπε
Με αφορμη μια συζητηση που ειχα με τον παλιο μου εργοδοτη που εχει καταστημα εστιασης, για ποιο λογο πιστευετε δεν υπαρχει αλλη πλατφορμα περα απο efood,wolt, box που να κραταει μικροτερες προμηθειες? Γιατι δεν μπορει να βρεθει καποιος να χτυπησει αυτες τις εταιριες?

γιατι βαριομαστε να εχουμε 45 εφαρμογες στο κινητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

γιατι βαριομαστε να εχουμε 45 εφαρμογες στο κινητο

Άσχετη απάντηση, επειδη βαριεσαι εσυ να εχεις 45 εφαρμογες, δεν βρεθηκε μια μεγαλη εταιρια να κανει το ιδιο?

Επεξ/σία από tselehub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι παντα ευκολο να κανεις εφαρμογη που να τους ανταγωνιστει.

Για τον πελατη βεβαια καλο ειναι να υπαρχει ανταγωνισμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Δεν ειναι παντα ευκολο να κανεις εφαρμογη που να τους ανταγωνιστει.

Για τον πελατη βεβαια καλο ειναι να υπαρχει ανταγωνισμος.

Εσυ και εγω οχι, αλλα αν εβγαινε μια εταιρια και κρατουσε μια προμηθεια 2-3-5% Ποιο καταστημα θα εμενε efood? Μου κανει εντυπωση απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μπορούν μικρές εταιρείες να χτυπήσουν τις συγκεκριμένες . Το Box κανει τρελο promotion με κουπόνια , προφανος γιατί η cosmote το αντέχει. Κάποτε είχε κανει το Skroutz και πήγε άκλαυτο, επίσης υπηρxe το delivery.gr και ο deliveras αλλά εξαγοράστηκαν από τους μεγάλους. Προφανος κρατάνε προμήθεια για τις υπηρεσίες που παρέχουν και το πελατολόγιο που έχουν και την διαφήμιση που κάνουν σε tv,social media .

Επεξ/σία από Mando
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη ερώτηση. Έχεις αναρωτηθεί εάν μπορεί να σταθεί μία επιχείρηση τέτοιου τύπου με 2% προμήθεια επί των πωλήσεων;

Δεύτερη ερώτηση. Εάν η αγορά "σηκώνει" το e-food με τη μεγαλύτερη προμήθεια (δε γνωρίζω πόση είναι αυτή) και οι μαγαζάτορες τα δίνουν, για ποιο λόγο ο οποιοσδήποτε να κάνει μία πλατφόρμα που θα παίρνει τα μισά απ' τις άλλες; Δηλαδή εσύ θα πας σε 2 συνεντεύξεις για δουλειά, η μία θα σου δίνει το διπλό μισθό, και θα πεις έλα μωρέ, yolo, πάμε στα πιο λίγα; 

:P

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπήρχε μια πριν το efood. Μετα εξαγοράστηκε. Η ελληνικη αγορα δεν χωραει περισσοτερες, και 3 πολλες ειναι.

Εγω εχω αλλη ερωτηση, επρεπε να ερθει το uber για να αποκτησουμε αυτη την υπηρεσια, να καλεις ταξι απο το κινητο? Δηλαδη οι ταριφες ολης της χωρας ηταν τοσο αχρηστοι που δεν μπορουσαν να βαλει ο καθενας 50 ευρω να φτιαξουν μια πανελλαδικα? απαντηση: ΝΑΙ, γιατι καθε νομος εχει 3-4 εταιριες διαφορετικες και καθενας δουλευε με αλλο τροπο. Γιαυτο τωρα πληρωνουν ποσοστο στην FREENOW και δεν μιλαει κανεις.

Με την ιδια λογικη, γιατι οι σουβλατζιδες δεν μαζευτηκαν να κανουν μια εφαρμογη μονοι τους το 2010? με μικρες προμήθειες?

Απαντηση και γενικοτερα τροφη για σκεψη: Καθε καινοτομια θελει μυαλο και κοπο, και φυσικα ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. Κανεις αν παει καλα η δουλεια του δεν θελει να ξεβολευτει. Οποτε πλεον, καλα κανει και τους πηδαει η e-food. Ας το βλεπανε απο πριν που παει ο κοσμος.

Επεξ/σία από Allan-Wake
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tselehub είπε
Με αφορμη μια συζητηση που ειχα με τον παλιο μου εργοδοτη που εχει καταστημα εστιασης, για ποιο λογο πιστευετε δεν υπαρχει αλλη πλατφορμα περα απο efood,wolt, box που να κραταει μικροτερες προμηθειες? Γιατι δεν μπορει να βρεθει καποιος να χτυπησει αυτες τις εταιριες?

Τα καταστήματα έχουν τις ίδιες τιμές σε όλα αυτά.

Αν το κατάστημα θέλει να χτυπήσει περισσότερους πελάτες, κατεβάζει το τιμές.

Οπότε ο τζίρος του θα είναι μεγαλύτερος, άρα οι προμήθειες θα είναι ψίχουλα.

Όταν τα καταστήματα έδιναν λεφτά σε φυλλάδια και χορηγίες για διαφήμιση, πιο πολλά έξοδα είχαν,παρά πελάτες.

Αν ήταν το μοναδικό κατάστημα που υπήρχε στην κατηγορία Σουβλάκια, δεν θα είχε πρόβλημα. Όταν στο Χαλάνδρι όμως υπάρχουν 40 καταστήματα με σουβλάκια, θα χτυπήσουν τον εργοδότη με προμήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tselehub είπε

Άσχετη απάντηση, επειδη βαριεσαι εσυ να εχεις 45 εφαρμογες, δεν βρεθηκε μια μεγαλη εταιρια να κανει το ιδιο?

Βρέθηκε μία αρκετά μεγάλη Εταιρεία και ήταν η Σκρουτζ. Μιλάμε για μεγάλο τεχνικό υπόβαθρο και πολλές δυνατότητες διαφήμισης. Μέσα σε λίγους μήνες πουλήθηκε στην box

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tselehub είπε

Άσχετη απάντηση, επειδη βαριεσαι εσυ να εχεις 45 εφαρμογες, δεν βρεθηκε μια μεγαλη εταιρια να κανει το ιδιο?

Εγω ειμαι ο πελατης ομως.

Και ο λογος υπαρξης αυτων τον εφαρμογων ειναι η ευκολια χρησης,

Αν ειναι καθε μερα να ψαχνω τι θα φαω και απο που θα το φαω, και αν το εχει, και ποσο το εχει, ας το, θα παω να το παρω εγω καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πεινασει πολυς κοσμος στην επομενη κριση. Πιαστε και καμια κατσαρολα και καμια συνταγη στον ελευθερο χρονο σας. Οχι ολα ετοιμα.

 

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tselehub είπε

Εσυ και εγω οχι, αλλα αν εβγαινε μια εταιρια και κρατουσε μια προμηθεια 2-3-5% Ποιο καταστημα θα εμενε efood? Μου κανει εντυπωση απλα

Αφού είναι τόσο απλό, γιατί δεν φτιάχνεις δική σου υπηρεσία να τους εξαφανίσει όλους από την αγορά; 😏

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...