Προς το περιεχόμενο

Πλατφόρμες όπως EFOOD - WOLT - BOX


tselehub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

υπήρχε μια πριν το efood. Μετα εξαγοράστηκε. Η ελληνικη αγορα δεν χωραει περισσοτερες, και 3 πολλες ειναι.

Εγω εχω αλλη ερωτηση, επρεπε να ερθει το uber για να αποκτησουμε αυτη την υπηρεσια, να καλεις ταξι απο το κινητο? Δηλαδη οι ταριφες ολης της χωρας ηταν τοσο αχρηστοι που δεν μπορουσαν να βαλει ο καθενας 50 ευρω να φτιαξουν μια πανελλαδικα? απαντηση: ΝΑΙ, γιατι καθε νομος εχει 3-4 εταιριες διαφορετικες και καθενας δουλευε με αλλο τροπο. Γιαυτο τωρα πληρωνουν ποσοστο στην FREENOW και δεν μιλαει κανεις.

Με την ιδια λογικη, γιατι οι σουβλατζιδες δεν μαζευτηκαν να κανουν μια εφαρμογη μονοι τους το 2010? με μικρες προμήθειες?

Απαντηση και γενικοτερα τροφη για σκεψη: Καθε καινοτομια θελει μυαλο και κοπο, και φυσικα ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. Κανεις αν παει καλα η δουλεια του δεν θελει να ξεβολευτει. Οποτε πλεον, καλα κανει και τους πηδαει η e-food. Ας το βλεπανε απο πριν που παει ο κοσμος.

Πόσους συνεταιρισμούς έχεις δει να πετυχαίνουν; Για τον ίδιο λόγο δεν θα πετύχαινε και αυτό που λες. Για τον ίδιο λόγο που είναι έτσι η ελληνική κοινωνία. Κωλοτρυπίδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αρκεί μόνο να δημιουργήσει κάποιος την εφαρμογή. Πρέπει να κάνει και το κατάλληλο μαρκετινγκ. Να είναι αξιόπιστος σε αυτά που παρέχει. Να παρέχει εκπτώσεις/κουπόνια κλπ. Να παρέχει υπηρεσίες εφάμιλλες ή καλύτερες των ανταγωνιστών.

Να ελέγχει αν η παροχή υπηρεσίας των καταστημάτων είναι σωστή. Να έχει μεγάλη ποικιλία καταστημάτων και προιόντων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολύ απλό λόγο, πες ότι εσύ έφτιαχνες μια εφαρμογή δωρεάν για food delivery, όλοι οι εστιάτορες που θα συμμετείχαν θα είχαν σε αυτήν ακριβώς τις ίδιες τιμές που έχουν στις 3 μεγάλες παρόλο που δεν θα έδιναν μισό ευρώ γιατί θέλουν μεγιστοποίηση του κέρδους οπότε η υπηρεσία θα πήγαινε άκλαυτη απο τους ίδιους τους εστιάτορες που τώρα παραπονιούνται. Σε μια δεύτερη εκδοχή που θα είχαν τιμές 5% λιγότερες απο τις 3 πλατφόρμες τότε οι πλατφόρμες που προφανώς τους έχουν δέσει με συμβόλαια να ακολουθούν την ίδια τιμολογιακή πολιτική εντός και εκτός εφαρμογής θα τους πέταγαν έξω και μια και οι πελάτες κατα 90% θα έρχονταν απο αυτές τις 3 εφαρμογές οπότε δεν θα τους συνέφερε και θα γύριζαν με τα αυτιά κάτω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tselehub είπε
Με αφορμη μια συζητηση που ειχα με τον παλιο μου εργοδοτη που εχει καταστημα εστιασης, για ποιο λογο πιστευετε δεν υπαρχει αλλη πλατφορμα περα απο efood,wolt, box που να κραταει μικροτερες προμηθειες? Γιατι δεν μπορει να βρεθει καποιος να χτυπησει αυτες τις εταιριες?

για τον ίδιο λόγο που δεν ανοίγει κάποιος εταιρία με καύσιμα σε τιμές χώμα ,

σούπερ μάρκετ με τιμές χώμα

αυτοκινητοβιομηχανία με τιμές χώμα

και πολλά άπειρα ακόμα παραδείγματα ........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, makis269 είπε

για τον ίδιο λόγο που δεν ανοίγει κάποιος εταιρία με καύσιμα σε τιμές χώμα ,

σούπερ μάρκετ με τιμές χώμα

αυτοκινητοβιομηχανία με τιμές χώμα

και πολλά άπειρα ακόμα παραδείγματα ........

 

Τον λόγο δεν είπες

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Αφού είναι τόσο απλό, γιατί δεν φτιάχνεις δική σου υπηρεσία να τους εξαφανίσει όλους από την αγορά; 😏

Που γράφω ότι είναι απλό? Αν μπορούσα να το υποστηρίξω οικονομικά είναι σίγουρο πως θα το είχα δοκιμάσει.

12 ώρες πριν, RexMundi είπε

Όταν έμενα Σέρρες χρησιμοποιούσα το fatepaketo που κάλυπτε την πόλη.Τώρα στην Αλεξανδρούπολη χρησιμοποιώ το Φαγί.

Τι σε κάνει να παραγγέλνεις από αυτές τις πλατφόρμες και όχι από τις μεγάλες? 

Επεξ/σία από tselehub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tselehub είπε

Τον λόγο δεν είπες

πολύ κοστοβόρα επένδυση ,

με πολύ μεγάλο ρίσκο να μείνει στην ανωνυμία ,

για πολύ μικρό ποσοστό κέρδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, makis269 είπε

πολύ κοστοβόρα επένδυση ,

με πολύ μεγάλο ρίσκο να μείνει στην ανωνυμία ,

για πολύ μικρό ποσοστό κέρδους.

Σίγουρα δεν είμαι καλός με τα μαθηματικά ούτε έχω καμία σχέση με επιχειρήσεις, Αλλά αν υπολογίσεις πόσο είναι το δύο τοις 100 από κάθε κατάστημα κάθε μήνα τα λεφτά τα βλέπω άπειρα. Όταν λες να μείνει στην ανωνυμία εννοείς να πάει άπατη η εφαρμογή?

Επεξ/σία από tselehub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tselehub είπε

Σίγουρα δεν είμαι καλός με τα μαθηματικά ούτε έχω καμία σχέση με επιχειρήσεις, Αλλά αν υπολογίσεις πόσο είναι το δύο τοις 100 από κάθε κατάστημα κάθε μήνα τα λεφτά τα βλέπω άπειρα. Όταν λες να μείνει στην ανωνυμία εννοείς να πάει άπατη η εφαρμογή?

Απειρα ειναι και τα εξοδα, εκτος κι αν νομιζεις πως ειναι παθητικο εισοδημα, και απλα θα παιρνεις το 2% επειδη εισαι ομορφος

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εχω παρατηρήσει είναι ότι εχουν τον ιδιο τιμοκατάλογο είτε παραγγείλεις μέσω εφαρμογής είτε τους πάρεις τηλέφωνο, Αρα έχουν ενσωματώσει μεσα στην τιμή την παραγγελιοληψία κα μαλιστα την τιμολογούν το ίδιο (?) , σίγουρα χαμένοι δεν βγαίνουν... Δεν θα έπρεπε να έχουν άλλη τιμή όταν πας και παίρνεις μόνος? 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dkstopo said:

αυτο που εχω παρατηρήσει είναι ότι εχουν τον ιδιο τιμοκατάλογο είτε παραγγείλεις μέσω εφαρμογής είτε τους πάρεις τηλέφωνο, Αρα έχουν ενσωματώσει μεσα στην τιμή την παραγγελιοληψία κα μαλιστα την τιμολογούν το ίδιο (?) , σίγουρα χαμένοι δεν βγαίνουν... Δεν θα έπρεπε να έχουν άλλη τιμή όταν πας και παίρνεις μόνος? 

Αποτελεί όρο του συμβολαίου που συνάπτουν με τις πλατφόρμες ότι θα έχουν τις ίδιες τιμές εντός και εκτός πλατφορμας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις πόσοι είχαν ιδέες που φάνταζαν καταπληκτικές και σούπερ ουάου αλλά δεν είχαν καμία εφαρμογή στην πραγματική ζωή;Για αυτό και βγήκε η παροιμία "με τα λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια"  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dkstopo είπε

αυτο που εχω παρατηρήσει είναι ότι εχουν τον ιδιο τιμοκατάλογο είτε παραγγείλεις μέσω εφαρμογής είτε τους πάρεις τηλέφωνο, Αρα έχουν ενσωματώσει μεσα στην τιμή την παραγγελιοληψία κα μαλιστα την τιμολογούν το ίδιο (?) , σίγουρα χαμένοι δεν βγαίνουν... Δεν θα έπρεπε να έχουν άλλη τιμή όταν πας και παίρνεις μόνος? 

Σε μερικα που παω εγω, αν τα παρεις ο ιδιος (take away) ειναι αισθητα πιο φτηνα.

10% τουλαχιστον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tselehub είπε
Με αφορμη μια συζητηση που ειχα με τον παλιο μου εργοδοτη που εχει καταστημα εστιασης, για ποιο λογο πιστευετε δεν υπαρχει αλλη πλατφορμα περα απο efood,wolt, box που να κραταει μικροτερες προμηθειες? Γιατι δεν μπορει να βρεθει καποιος να χτυπησει αυτες τις εταιριες?

https://www.antenna.gr/dragonsden

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tselehub είπε
Με αφορμη μια συζητηση που ειχα με τον παλιο μου εργοδοτη που εχει καταστημα εστιασης, για ποιο λογο πιστευετε δεν υπαρχει αλλη πλατφορμα περα απο efood,wolt, box που να κραταει μικροτερες προμηθειες? Γιατι δεν μπορει να βρεθει καποιος να χτυπησει αυτες τις εταιριες?

Η ερώτηση είναι λίγο παιδιάστικη. Σε μια μικρή αγορά σαν της Ελλάδας, ήδη είναι πολλές οι πλατφόρμες. Επίσης η διαχείρηση τέτοιων εταιριών δεν γίνετε με 3 κιλά κώδικα. Έχει πολυπλοκότητες που απο τι φαίνετε δεν τις αντιλαμβάνεσαι (ποιός θα κάνει το delivery, σε περίπτωση λάθους ποιός ευθύνεται, κέντρο τηλ. επικοινωνίας όλο το 24ωρο κτλ) Οι εταιρίες αυτές έχουν επενδύσει πολλά σε διαφήμιση και marketing και ουσιαστικά πουλάνε το πελατολόγιο τους σε κάθε εστιάτορα - μαγαζάτορα. Άνοιξε εσύ εφαρμογή TseleHub Delivery και να δούμε ποιός θα μαγαζάτορας θα έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tselehub είπε

Αλλά αν υπολογίσεις πόσο είναι το δύο τοις 100 από κάθε κατάστημα κάθε μήνα τα λεφτά τα βλέπω άπειρα. Όταν λες να μείνει στην ανωνυμία εννοείς να πάει άπατη η εφαρμογή?

Λυπαμαι που στο λεω αλλα κανεις δεν θα ξεκινησει με 2% απο 2000 καταστηματα...Οταν θα ξεκινησεις θα εχει 5 μαγαζια και thats alll...Οποτε θα μπαινεις μεσα μεχρι εναν αριθμο καταστηματων. Επισης τα ιδια καταστηματα θα ειναι και στις αλλες εφαρμογες αρα η δικια σου μπορει να μην εχει πολυ δουλεια παρολο που παιρνεις μικροτερες προμηθειες απλα και μονο γιατι στην αρχη δεν εχεις τα φραγκα για promotions και διαφημιση. Πως θα με πεισεις εμανα να βαλω την εφαρμοη σου αν προσφερεις τα ιδια με το efood ας πουμε?Γιατι να εχω 2 εφαρμογες για το ιδιο πραγμα?.

Αν αργοτερα αποκτησεις πολλα μαγαζια και κινηση στην εφαρμογη θα αυξησουν τα εξοδα γιατι θα θες παραπανω προσωπικο...Τοτε εισαι βεβαιος οτι θα φτανει η μεχρι τοτε προμηθεια? Ασε που θα πρεπει να καλυψεις και τις χασουρες των πρωτων χρονων που σιγουρα θα μπεις μεσα.

Και ολα τα παραπανω οτι υποθετικα πας καλα σε ευλογο χρονικο διαστημα.

Εγω απο προσωπικη εμπειρια και μιας και παραγγελνω 3-4 φορες την εβδομαδα, θα πω οτι χρησιμοποιω μονο efood λογω ευκολιας χρησης και Wolt οταν κατ δεν υπαρχει στο efood. Δοκιμασα box και rocket και εφαγαν πακετο και τα 2 πολυ συντομα. Το ενα δεν ειχε ποικιλια και το αλλο πολυ κακη οργανωση και εξυπηρετηση (μου εδειχνε οτι δουλευε το μαγαζι ενω ηταν κλειστο...και με ενημερωσε ο deliverας οταν πηγε στο μαγαζι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...