Προς το περιεχόμενο

Πλατφόρμες όπως EFOOD - WOLT - BOX


tselehub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η έρευνα αγοράς ενός καινούργιου παίχτη δείξει ότι θα έχει κέρδος με το να είναι πιο φθηνός από τους ανταγωνιστές, λογικά θα τον δεις σύντομα. Αλλιώς, θα είναι σαν το επεισόδιο  στο office που ο Michael έφτιαξε δικιά του εταιρεία, τα έδινε σε ξεφτίλα τιμές και ήταν 1-2 βδομάδες πριν την κατάρρευση. 

Και σκέψου να πρέπει να πας και τεχνολογικά κόντρα σε αυτές αλλά και στην εξυπηρέτηση πελατών, που ειδικά στο efood είναι φοβερή. 

Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά, θα πάρεις ένα τηλέφωνο από τον κάθε εκπρόσωπο των παραπάνω για μια αγορά που θα σε συμφέρει και τελείωσε το ζήτημα. 

Για να τους χτυπήσεις πραγματικά, θα πρέπει να κάνεις και το κάτι παραπάνω ή διαφορετικό. Το τι είναι αυτό δεν έχω ιδέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εγω ειμαι ο πελατης ομως.

Και ο λογος υπαρξης αυτων τον εφαρμογων ειναι η ευκολια χρησης,

Αν ειναι καθε μερα να ψαχνω τι θα φαω και απο που θα το φαω, και αν το εχει, και ποσο το εχει, ας το, θα παω να το παρω εγω καλυτερα.

Μη σου πως να το μαγειρέψεις και μόνος σου 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MikeJ είπε

Αποτελεί όρο του συμβολαίου που συνάπτουν με τις πλατφόρμες ότι θα έχουν τις ίδιες τιμές εντός και εκτός πλατφορμας. 

Αυτο πρακτικα για τον πελατη σημαινει οτι οταν ψωνιζει μονος του take away απο οποιοδηποτε μαγαζι εχει πλατφορμα, πληρωνει μεσα στην τιμη για μια υπηρεσια η οποια δεν του παρεχεται. Καπως καταχρηστικο ακουγεται αυτο.

Απο την αλλη βεβαια, θα μου πει καποιος, το ιδιο θα ισχυε και προ efood κλπ. για μαγαζια που ειχαν "δωρεαν" delivery.

Μονο την πιτσα φαν βλεπω εδω και χρονια να απεχει απο αυτο, καθως εχει διαφορετικες τιμες για delivery και διαφορετικες για take away.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lector είπε

Αυτο πρακτικα για τον πελατη σημαινει οτι οταν ψωνιζει μονος του take away απο οποιοδηποτε μαγαζι εχει πλατφορμα, πληρωνει μεσα στην τιμη για μια υπηρεσια η οποια δεν του παρεχεται. Καπως καταχρηστικο ακουγεται αυτο.

 

Με το ίδιο σκεπτικό, εάν δώσεις 2€ για πιτόγυρο που είτε έχει μέσα "απ' όλα", ή μόνο πατάτα, πάλι δε πληρώνεις για μία υπηρεσία (ή προϊόν καλύτερα) που δε σου παρέχεται;

Εγώ θα σου πω ότι η τιμή που καλείσαι να πληρώσεις, περιλαμβάνει και την υπηρεσία του e-food (κι ας μη τη χρησιμοποιείς) για να εξισορροπηθεί το κόστος στη λειτουργία, αλλά και για να μπορέσει να λειτουργήσει το e-food. Ειδάλλως, αφενώς εκεί που τώρα έχει επαύξηση π.χ. 0,35€ λόγω e-food, αν το χρέωνε μόνο σε όσους παραγγέλνουν μέσω αυτού μπορεί να ήταν +1€. Οπότε και θα δυσκόλευε πάρα πολύ την όλη "ιδέα", δεδομένου ότι κάποιοι θα το απέφευγαν για την έξτρα χρέωση. Σαν e-food αυτό δεν είναι λογικό να το "αφήσει" να συμβεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πόσες ακομη πλατφορμες σε τόσο μικρο πληθυσμο?

το εφοοδ(γερμανικη hero delivery)αγορασε ολους τους αξιους αντιπαλους (deliveras,delivery.γρ,clickdelivery κ τα  kioskys)εν ολιγης το στορυ τελειωσε .ας υπαρχουν σιτε χωρις προμηθεια δεν προκειται να κάνουν κατι

Παμε στα βασικα. η μητρικη ειναι εκτος ελλαδος οποτε με διαφορους τροπους μπορουν να εχουν κ σχεδον μηδενικη φορολογηση κερδων...ταυτοχρονα τα ντελιβερυ τα εχουν ή θα τα εχουν ολα με μπλοκακια οπως κ στο ewolt...οποτε κανενας με gr αφμ με το τωρινο φορολογικο δεν μπορει να κοντραρει..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν πηδάνε μόνο το μαγαζί ,,,,,, πιο πολύ   τον πελάτη πηδάνε , 3.50€ το σουβλάκι 

Επεξ/σία από george kesoglu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε μια πλατφόρμα που έχει 0% προμήθεια και βάλε μια φλατ συνδρομή, 50 ευρώ το μήνα. Δεν υπάρχει ούτε ένα κατάστημα στην Ελλάδα που θα θέλει να μπει. Δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου. Το πρόβλημά σου είναι να χρησιμοποιήσει την εφαρμογή σου ο κόσμος.

Προφανώς κανείς δεν θα φύγει από το e-Food να μπει στην δική σου πλατφόρμα και να χάσει τις πωλήσεις που κάνει από εκεί. Αυτό θα το κάνει όταν οι πωλήσεις από την δική σου είναι τέτοιες που να μην δικαιολογεί να πληρώνει το e-Food.

Άρα λοιπόν θα πρέπει εσύ να ρίξεις τεράστια ποσά σε διαφήμιση και να προσφέρεις κίνητρα στους πελάτες του πελάτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Haldol είπε

Εγώ θα σου πω ότι η τιμή που καλείσαι να πληρώσεις, περιλαμβάνει και την υπηρεσία του e-food (κι ας μη τη χρησιμοποιείς) για να εξισορροπηθεί το κόστος στη λειτουργία, αλλά και για να μπορέσει να λειτουργήσει το e-food. 

Δε νομίζω... όσες φορές έχω πάρει από efood , δε βλέπω αποδείξεις μέσα. Μια χαρά καλύπτει το efood που κρατάει το 12% όταν εγώ πληρώνω ΦΠΑ 24% και δεν κόβει απόδειξη.
12% στο efood και 12% στη τσέπη του!

Πολύ λίγα καταστήματα δίνουν αποδείξεις μέσα από την πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δεν χωρανε και άλλοι στον χορό χωρίς να προσφέρουν κάτι το παραπάνω απο της άλλες πλατφόρμες)
2. αν χρεώσει ποιο λίγο θα προσφέρει και ποιο λίγο (δεν ειναι μαμά τερεζα ,ότι δίνει παιρνει εταιρεία ειναι με κόσμο που δουλεύει εκεί μέσα η θα προσφέρει μέτριες προς κακές υπηρεσίες και υπάλληλου της θα πληρώνονται ψίχουλα η καλές σχετικά και να πληρώνονται καλούτσικα όλοι η αλλιώς δεν μπορουν να ειναι όλοι ευχαριστημένοι)

παράδειγμα δουλεύω σε μια εταιρεία (άσχετη με αυτό που αναφέρουμε) προσφέρει καποιες υπηρεσίες (δεν ειναι η φτηνότερη της αγοράς το αντίθετο θα έλεγα)
έχουν ανοίξει άπειρες φορές παρόμοιες εταιρείες χρόνο δεν έβγαλαν, όλες βαρούσαν τουλαχιστον 50% ποιο κάτω της τιμές)

ξέρεις γιατι δεν άντεξαν χρόνο?
1. δεν ειχαν αποθέματα σε ανταλλακτικά κλπ (για να περιορίσουν το κόστος) ετσι ειχαν αναμονές

2. δυσκολία στην κάλυψη τον εγγυήσεων (εμείς πολλές φορές τρώγαμε στον "κω...ο" κάτι που χάλασε με υπαιτιότητα επιταιοτητα του πελάτη και το περνούσαμε στην εγγύηση για να μείνει ευχαριστημένος ο πελάτης (ειχαμε τετοια δυνατότητα )ο άλλος δεν μπορούσε λόγο ότι δεν είχε αποθεματικό καθώς με χαμηλές τιμές προσπαθούσε να τραβήξει κόσμο.

3, υπάλληλοι υαπλλιλοι σχεδόν τα μισά από μας πληρωνόντουσαν (για να μπορει η εταιρεία να προσφέρει χαμηλές τιμές στους πελάτες και να έχει ταυτόχρονα καποια κερδοφορία ), ετσι ουτε τους ένοιαζε πόσο καλή δουλειά θα κανουν και αν γίνει καμία στραβή τπτ (προφανώς το ίδιο θα έκανα και εγώ αν με πλήρωναν τα μισά απο τώρα )

ετσι τα πράγματα σε γενικές γραμμές δεν ειναι απλά αλλά πολυδιάστατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insoholic είπε

Δε νομίζω... όσες φορές έχω πάρει από efood , δε βλέπω αποδείξεις μέσα. Μια χαρά καλύπτει το efood που κρατάει το 12% όταν εγώ πληρώνω ΦΠΑ 24% και δεν κόβει απόδειξη.
12% στο efood και 12% στη τσέπη του!

Πολύ λίγα καταστήματα δίνουν αποδείξεις μέσα από την πλατφόρμα.

Σπάνιο να μην κόβουν απόδειξη όταν είναι μέσω e-food. πλεον οι πλατφορμες αυτες ειναι συνδεδεμένες με την ΑΑΔΕ και ό,τι παραγγελία γίνεται φαίνεται και εκεί και γίνονται επιτόπιοι έλεγχοι με αντιπαραβολή δεδομένων.

Πιο πιθανό να την κόβει και να μην την φέρνει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kon1to είπε

Σπάνιο να μην κόβουν απόδειξη όταν είναι μέσω e-food. πλεον οι πλατφορμες αυτες ειναι συνδεδεμένες με την ΑΑΔΕ και ό,τι παραγγελία γίνεται φαίνεται και εκεί και γίνονται επιτόπιοι έλεγχοι με αντιπαραβολή δεδομένων.

Πιο πιθανό να την κόβει και να μην την φέρνει.

 

Ίσως να είναι έτσι όπως τα λες! Πάντως από διάφορα μαγαζιά που έχω πάρει, μια στις πέντε παραγγελίες είχαν απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα. Ξέρετε αν θα μπορούσε κάποιος να δουλεύει μαύρα για κάποια από αυτές τις πλατφόρμες, δηλαδή να πληρώνεται σε κάποιον Revolut λογαριασμό πχ και να μην τα δηλώνει; Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...