Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα Fujitsu 6-7 ετών. Περιστασιακή χρήση, το ανάβω γύρω στον ενα μήνα συνολικά το χρόνο για ψύξη και άλλο τόσο για θέρμανση. Ειδικά φέτος το χειμώνα, δεν νομίζω να το άναψα πάνω από 10 φορές.

Τα τελευταία δυο καλοκαίρια, στην ψύξη στάζει νερά μέσα. Όσο μεγαλύτερη είναι η εξωτερική θερμοκρασία τόσο περισσότερο στάζει. Κατά τα αλλά, λειτουργεί. Ένας που ήρθε και το είδε μου είπε εν ολίγοις ότι δεν αξίζει η επισκευή του!

Άλλοι δυο που τους κάλεσα πέρυσι και αρνήθηκαν να έρθουν, μου είπαν ότι είτε φταίει ο σωλήνας έξω, κάτι στράβωσε, βούλωσε (το είχε ελέγξει αυτός που ήρθε και είπε ότι ήταν οκ, αλλά σιγουρεύτηκα κι εγώ) είτε έχει λάθος κλίση η εγκατάσταση και πρέπει να βγει και να ξαναμπεί και δεν θέλουν ν ασχοληθούν μ αυτά… και ειναι φασαρία και καλύτερα να πάρω άλλο.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Πώς απέκτησε κλίση μετά από 5 χρόνια που δεν έσταζε νερά; Να πάρω κι άλλες γνώμες; Πώς να τις πάρω όταν κάνουν τηλεδιαγνωση και μετά αρνούνται να έρθουν να το επισκευάσουν επειδή έχει αυτό που νομίζουν; Θέλω να το λύσω άμεσα το θέμα πριν πλακώσουν όλοι και ψάχνουν εν όψει καλοκαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, animor είπε

Έχω ένα Fujitsu 6-7 ετών. Περιστασιακή χρήση, το ανάβω γύρω στον ενα μήνα συνολικά το χρόνο για ψύξη και άλλο τόσο για θέρμανση. Ειδικά φέτος το χειμώνα, δεν νομίζω να το άναψα πάνω από 10 φορές.

Τα τελευταία δυο καλοκαίρια, στην ψύξη στάζει νερά μέσα. Όσο μεγαλύτερη είναι η εξωτερική θερμοκρασία τόσο περισσότερο στάζει. Κατά τα αλλά, λειτουργεί. Ένας που ήρθε και το είδε μου είπε εν ολίγοις ότι δεν αξίζει η επισκευή του!

Άλλοι δυο που τους κάλεσα πέρυσι και αρνήθηκαν να έρθουν, μου είπαν ότι είτε φταίει ο σωλήνας έξω, κάτι στράβωσε, βούλωσε (το είχε ελέγξει αυτός που ήρθε και είπε ότι ήταν οκ, αλλά σιγουρεύτηκα κι εγώ) είτε έχει λάθος κλίση η εγκατάσταση και πρέπει να βγει και να ξαναμπεί και δεν θέλουν ν ασχοληθούν μ αυτά… και ειναι φασαρία και καλύτερα να πάρω άλλο.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Πώς απέκτησε κλίση μετά από 5 χρόνια που δεν έσταζε νερά; Να πάρω κι άλλες γνώμες; Πώς να τις πάρω όταν κάνουν τηλεδιαγνωση και μετά αρνούνται να έρθουν να το επισκευάσουν επειδή έχει αυτό που νομίζουν; Θέλω να το λύσω άμεσα το θέμα πριν πλακώσουν όλοι και ψάχνουν εν όψει καλοκαιριού.

Αν ήταν από κακή εγκατάσταση, θα έσταζε μέσα από την πρώτη ημέρα λειτουργίας στην ψύξη, πιθανολογώ πως δεν θέλουν να ασχοληθούν, τους συμφέρει να στο αλλάξουν μπας βγάλουν καλό μεροκάματο..

Πιθανόν να έχει βγει η αποστράγγιση, θέλει να αφαιρέσεις το εμπρός κάλυμμα της εσωτερικής μονάδας, να το βάλεις να δουλέψει στην ψύξη να δεις από πού στάζει..

Μπορείς να ανεβάσεις κάνα δυο φωτογραφίες πως είναι εγκατεστημένο;

Οι σωληνώσεις βγαίνουν στο πλάι ή σε τρύπημα πίσω στον τοίχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, animor είπε

Οι σωληνώσεις βγαίνουν από πισω του, δεν φαίνονται.

Σε μπαλκόνι; Η εξωτερική μονάδα είναι στον τοίχο ή δάπεδο; Με λίγες φωτό θα βοηθούσε να σου πούμε καμιά ιδέα παραπάνω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πάνω ανανέωσα το sticky γιατί κάποια πράγματα ήταν παρωχημένα / ελλειπή κτλ. Αν νομίζει κάποιος ότι πρέπει να βάλουμε κάτι, παρακαλώ ένα pm.

1 ώρα πριν, animor είπε

Έχω ένα Fujitsu 6-7 ετών. Περιστασιακή χρήση, το ανάβω γύρω στον ενα μήνα συνολικά το χρόνο για ψύξη και άλλο τόσο για θέρμανση. Ειδικά φέτος το χειμώνα, δεν νομίζω να το άναψα πάνω από 10 φορές.

Τα τελευταία δυο καλοκαίρια, στην ψύξη στάζει νερά μέσα. Όσο μεγαλύτερη είναι η εξωτερική θερμοκρασία τόσο περισσότερο στάζει. Κατά τα αλλά, λειτουργεί. Ένας που ήρθε και το είδε μου είπε εν ολίγοις ότι δεν αξίζει η επισκευή του!

Άλλοι δυο που τους κάλεσα πέρυσι και αρνήθηκαν να έρθουν, μου είπαν ότι είτε φταίει ο σωλήνας έξω, κάτι στράβωσε, βούλωσε (το είχε ελέγξει αυτός που ήρθε και είπε ότι ήταν οκ, αλλά σιγουρεύτηκα κι εγώ) είτε έχει λάθος κλίση η εγκατάσταση και πρέπει να βγει και να ξαναμπεί και δεν θέλουν ν ασχοληθούν μ αυτά… και ειναι φασαρία και καλύτερα να πάρω άλλο.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Πώς απέκτησε κλίση μετά από 5 χρόνια που δεν έσταζε νερά; Να πάρω κι άλλες γνώμες; Πώς να τις πάρω όταν κάνουν τηλεδιαγνωση και μετά αρνούνται να έρθουν να το επισκευάσουν επειδή έχει αυτό που νομίζουν; Θέλω να το λύσω άμεσα το θέμα πριν πλακώσουν όλοι και ψάχνουν εν όψει καλοκαιριού.

Ραγισμένο λεκανάκι; Έχεις ρίξει μόνος σου τίποτα χημικά από praktiker ή κάτι ανάλογο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη 2η φωτογραφία, η  κατω "σωλήνα" που φαίνεται να βγαίνει μόνη της είναι η αποστράγγιση της εσωτερικής μονάδας.., δες εκεί που τη συνδέει με το σπιράλ (καμία 15-20εκ εκτός τοίχου) τραβά το σπιράλ να βγει, βάλε τη σκούπα και ρο δάχτυλο για να σφραγίσεις το κενό, άναψε τη σκούπα να ρουφήξει τυχόν ακαθαρσίες που έχει βουλώσει..

μετά άφησε το στον αέρα χωρίς να το συνδέσεις πίσω, βάλε το κλιματιστικό στην ψύξη στην ελάχιστη θερμοκρασία να δεις αν μετά από ώρα στάζει και πού..

αν στάζει έξω σημαίνει πως μέσα είναι κομπλέ, ίσως έχει βουλώσει το σπιράλ παρακάτω.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλησπέρα και πάλι, κατόπιν συμπλήρωσης του ερωτηματολογίου του @liakjim 12000 btu με καλύπτουν. Το θέμα τώρα είναι το εξής γιατί τόσο χαοτική διαφορά στην τιμή μεταξύ του daikin perfera Και του inventor legent αφού υπάρχει μια κάποια σύγκλιση στα βασικά μεγέθη και χαρακτηριστικά των μηχανημάτων; αξίζει τέτοια διαφορά στην τιμή;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-perfera-atxm-arxm35r9-klimatistiko-12-000-btu-h_3665100?gclid=Cj0KCQjwn9CgBhDjARIsAD15h0DWr35dQr8VgQe5fZ3uWpG1MqyTrpQui92ABLd47thFVx7spj-pxNQaAkpLEALw_wcB

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-12wfi-ldvo-12-klimatistiko-12-000-btu-h_4041054

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, antonis35 είπε

καλησπέρα και πάλι, κατόπιν συμπλήρωσης του ερωτηματολογίου του @liakjim 12000 btu με καλύπτουν. Το θέμα τώρα είναι το εξής γιατί τόσο χαοτική διαφορά στην τιμή μεταξύ του daikin perfera Και του inventor legent αφού υπάρχει μια κάποια σύγκλιση στα βασικά μεγέθη και χαρακτηριστικά των μηχανημάτων; αξίζει τέτοια διαφορά στην τιμή;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-perfera-atxm-arxm35r9-klimatistiko-12-000-btu-h_3665100?gclid=Cj0KCQjwn9CgBhDjARIsAD15h0DWr35dQr8VgQe5fZ3uWpG1MqyTrpQui92ABLd47thFVx7spj-pxNQaAkpLEALw_wcB

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-12wfi-ldvo-12-klimatistiko-12-000-btu-h_4041054

Είναι σαν να συγκρίνεις Volvo με Skoda. (Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, skoda έχω εγώ)

😂🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, animor είπε

Δεν το έχω κάνει ποτέ τίποτα, μόνο τα φίλτρα έβγαζα και καθάριζα, ούτε έχω ρίξει κάτι.

Κλείσε το ρεύμα του ( πρίζα ή ασφάλεια), ξεβιδωσε τις βίδες και βγάλε το κάλυμμα της εσωτερικής μονάδας ( από πάνω έχει δύο σημεία που πατάς με τρίγωνο σήμα και ξεκουμπωνει).  Κατω από το στοιχείο του εναλλάκτη (αυτό που είναι με τις φέτες), θα δεις ένα λεκανάκι ( συνήθως γκρι χρώματος). Δες με φακό αν είναι ραγισμένο. Στην άκρη του ( αριστερά νομίζω), είναι η αποχέτευση. Εκεί κουμπώνει η σωλήνα που βγάζει τα νερά έξω, δες αν είναι καλά κουμπωμενη. Ρίξε ένα μπουκάλι νερό σιγά σιγά στο λεκανάκι και δες αν φεύγει το νερό έξω αβίαστα ή έχει κάποιο βουλωμα ή αν στάζει από κάπου.

42 λεπτά πριν, antonis35 είπε

καλησπέρα και πάλι, κατόπιν συμπλήρωσης του ερωτηματολογίου του @liakjim 12000 btu με καλύπτουν. Το θέμα τώρα είναι το εξής γιατί τόσο χαοτική διαφορά στην τιμή μεταξύ του daikin perfera Και του inventor legent αφού υπάρχει μια κάποια σύγκλιση στα βασικά μεγέθη και χαρακτηριστικά των μηχανημάτων; αξίζει τέτοια διαφορά στην τιμή;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-perfera-atxm-arxm35r9-klimatistiko-12-000-btu-h_3665100?gclid=Cj0KCQjwn9CgBhDjARIsAD15h0DWr35dQr8VgQe5fZ3uWpG1MqyTrpQui92ABLd47thFVx7spj-pxNQaAkpLEALw_wcB

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-12wfi-ldvo-12-klimatistiko-12-000-btu-h_4041054

Είναι όντως υπερτιμημένο το περφερα. Για ψύξη δεν αξίζει η διαφορά, για θέρμανση ίσως υπό προϋποθέσεις. Η διαφορά σε καταναλωση σε θέρμανση μαλλον θα είναι χαοτική, αλλά δύσκολα θα αποσβεστει, ειδικά σε 12αρι. Αλλά ναι, είναι συνολικά καλύτερο το perfera. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά εγώ βλέπω στο legend seer 8.5 και scop 6, στο perfera seer 8.5 scop 5.1. Τελικά πως βλέπουμε τι είναι καλύτερο? Γιατί εδώ δείχνει ότι το legend  είναι καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, komatoza είπε

Συγνώμη αλλά εγώ βλέπω στο legend seer 8.5 και scop 6, στο perfera seer 8.5 scop 5.1. Τελικά πως βλέπουμε τι είναι καλύτερο? Γιατί εδώ δείχνει ότι το legend  είναι καλύτερο 

Λάθος νούμερα κοιτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...