Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Artakos είπε

Εσυ τι το εκανες? Απαιτησες αλλαγη η ηταν σε νοικιασμένο?

Στην αρχη επικαλεστηκα βλαβη αφου δεν ηξερα τι παιζει..ηρθαν 2 φορες αλλαξαν αισθητηρα εσωτερικης τιποτα τα ιδια..Εκανα υπομονη ολο το χειμωνα,μου καψε ενα σωρο αχρειαστο ρευμα με αλλεπαληλα ON/OFF καθημερινα και μολις ηρθε ο Απριλης που με 20 εξωτερικη αυτο ειχε σαν ελαχιστη τα 1300w, τα πηρα στο κρανιο καθησα εβγαλα φωτογραφιες μετρητες θερμομετρα κι εστειλα στην εταιρια mail με ολα τα στοιχεια λεπτομερως και απαιτησα αλλαγη..μου το αλλαξαν και ησυχασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Στην αρχη επικαλεστηκα βλαβη αφου δεν ηξερα τι παιζει..ηρθαν 2 φορες αλλαξαν αισθητηρα εσωτερικης τιποτα τα ιδια..Εκανα υπομονη ολο το χειμωνα,μου καψε ενα σωρο αχρειαστο ρευμα με αλλεπαληλα ON/OFF καθημερινα και μολις ηρθε ο Απριλης που με 20 εξωτερικη αυτο ειχε σαν ελαχιστη τα 1300w, τα πηρα στο κρανιο καθησα εβγαλα φωτογραφιες μετρητες θερμομετρα κι εστειλα στην εταιρια mail με ολα τα στοιχεια λεπτομερως και απαιτησα αλλαγη..μου το αλλαξαν και ησυχασα!

Γινομαι,αδιακριτος,αλλα με τι στο αλλαξαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είχα ψυλλιαστεί, βρήκα την αιτία για την περίεργη συμπεριφορά του daikin ψες το βράδυ που είχε πολύ αέρα, με τις πολύ υψηλές καταναλώσεις.

Το άνοιξα και είδα αυτό.

IMG-20191226-155611.jpgIMG-20191226-155535.jpg

IMG-20191226-155527.jpg

IMG-20191226-155518.jpg

IMG-20191226-155554.jpg

Έχω συρόμενα επάλληλα αλουμίνια και ο αέρας πέρναγε από την εσωτερική τρύπα που οι καλοί μας τεχνικοί "αμέλησαν" να κλείσουν. Η εξωτερική είναι φυσικά κλεισμένη αλλά ο αέρας μπαίνει ανάμεσα πχ στο παντζούρι και στο τζάμι και μέσα από το διπλό τούβλο που έχει κενό, ερχόταν μέσα.

Έμπαινε λοιπόν μπουργάνα ο ψυχρός αέρας και έπεφτε στη δεξιά μεριά του μηχανήματος που βρίσκεται ο αισθητήρας και το μηχάνημα διάβαζε κρύο ενώ μέσα είχε πιάσει θερμοκρασία.

Χαρακτηριστικά , έμπαινε με τόση φόρα που βρήκα χαλίκια μέσα στο πλαστικό κάλυμμα.

Κλείστηκε

IMG-20191226-160310.jpg

και έγινε δοκιμή όπου το φαινόμενο εξαλείφθηκε και οι καταναλώσεις επέστρεψαν στο φυσιολογικό 150-160.

Προληπτικά έκλεισα και το carrier , αν και η τρύπα είναι από την αριστερή πλευρά οπότε δεν επηρέαζε τη λειτουργία , έτσι και αλλιώς με follow me το είχα, αλλά γιατί να υπάρχει τρύπα; 

IMG-20191226-161559.jpg

 

Με λίγα λόγια, όσοι έχετε επάλληλα αλουμίνια και η τρύπα είναι στη δεξιά πλευρά που είναι στη γενική περίπτωση οι αισθητήρες , δεν έχει follow me και όταν φυσάει βλέπετε κουλά (μπορεί και όχι όταν φυσάει) , ή ακόμα και στην ιδέα ότι έχετε άνοιγμα , κλείστε το αν πιάνουν τα χέρια σας, ή ζητήστε από τον ψυκτικό σας να το κάνει ή να το ελέγξει.

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πόσο σημαντική είναι η εγκατάσταση.

Κάποιος άλλος θα έλεγε πόσο μούφα είναι το daikin (αν ψαχνόταν με καταναλώσεις), ενώ το μηχάνημα δεν θα έφταιγε σε τίποτα.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα με λιγο πιο κρυες συνθηκες, φαινεται να εχει καλυτερη συμπεριφορα Daikin 9αρι. Ζητηση 22c,  Fan 1, περσιδα 2 θεσεις πανω απο το τερμα κατω ,εξωτερικη 10-11C. Το κλασσικο γκαζωμα στην αρχη, μετα καθησε πιο ψηλα στα 340w μεχρι που σιγα σιγα κατεβηκε και καθησε στα 183-184w , ουτε ενα on off στις 2 ωρες , ελαχιστα ανοικτη πορτα σε διαδρομο.

Screen Shot 12-26-19 at 06.10 PM.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πολλες στραβες κυψελες πως τα λενε αυτα βλεπω.

Fins λέγονται , αλλά δεν μας επηρεάζουν αν είναι σε τοπικό επίπεδο ή λίγο όπως είναι εδώ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Artakos είπε

Γινομαι,αδιακριτος,αλλα με τι στο αλλαξαν?

Μου προτειναν απο μονοι τους Ηaier..Ψαχτηκα τσεκαρα τα χαρακτηριστικα,ειδα πως το haier εχει πιστοποιηση eurovent και συμφωνησα..δες προσφατες αναρτησεις μου με καταναλωσεις εχω ανεβασει κ θα καταλαβεις καμια σχεση.!

Πρεπει ομως να βαλεις εναν μετρητη καταναλωσης για να σαι σιγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μου προτειναν απο μονοι τους Ηaier..Ψαχτηκα τσεκαρα τα χαρακτηριστικα,ειδα πως το haier εχει πιστοποιηση eurovent και συμφωνησα..δες προσφατες αναρτησεις μου με καταναλωσεις εχω ανεβασει κ θα καταλαβεις καμια σχεση.!

Πρεπει ομως να βαλεις εναν μετρητη καταναλωσης για να σαι σιγουρος 

Εγω την δευτερα το εγκατεστησα,και εχει παροχη απο πινακα,οποτε ο μετρητης δεν παιζει,θα κανω χρηση της επιστροφης προϊόντος,ειχα ενεργοποίηση την εγγύηση,και εχω ηδη στηλει μειλ στην ινβεντορ,καθως το wifi του καθε μερα θελει επανασύνδεση γιατι ολο οffline βρισκεται,και με ζητουμενο 21 παει 27,5 θερμοκρασια στην εφαρμογη,

Εντυπωση κανει οτι,μετα το off που μπαινει,ξαναπερνει και η θερμοκρασια ηδη ξεπερναει το set point πριν η γρυλια κατεβει να δωσει ζεστο αερα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και χρονια πολλα... θελω να βαλω 2 κλιματιστικα. σαλοκουζινα μικρη 21τμ περιπου(υπαρχει περιπτωση να το ανοιξω ακομη λιγο και να γινει 31τμ).
Και γραφειο γυρω στα 12. 
θα τα δουλευω και ως κυρια θερμανση το χειμωνα ειδικα στο γραφειο που περναω πολλες ωρες..
το  budget ειναι στα  2 χιλιαρικα +-100,200 ευρω ,θελω να παρω κατι ποιοτικο με καλη καταναλωση,η γνωμη σας ποια ειναι για τα φιλτρα που λενε διαφοροι κατασκευαστες(βακτηρια,σκονες κλπ)? Σαν ασχετος εγω θα ηθελα να εχει..οπως και να καθαριζει το εσωτερικο του εναντι της μουχλας.
Επειδη δεν εχω ιδεα ξερω μονο οτι τα Mitsubishi τα λενε καλα ειπα να ρωτησω εδω μην μου πασαρουν οτι ναναι

Σας ευχαριστω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Artakos είπε

Δηλ,ο συντελεστης απο τους μετρητες αλλαζει?

Γιατι εχω δει απο 0,55-0,73-0,97

Συνήθως, 0.50 και 0.70 πηγαίνει οταν ανοιγεις το κλιματιστικο και λειτουργούν οι περσιδες. Όταν παίζει ο συμπίεσης και στα δύο fujitsu είναι 0.97 σε εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Συνήθως, 0.50 και 0.70 πηγαίνει οταν ανοιγεις το κλιματιστικο και λειτουργούν οι περσιδες. Όταν παίζει ο συμπίεσης και στα δύο fujitsu είναι 0.97 σε εμένα. 

Δεν είναι έτσι. Φαίνεται ότι είναι ανάλογα του φορτίου.

Πχ σε πολύ χαμηλά φορτία το Fujitsu κινείται στο 0.85. Ενώ σε υψηλότερα πάει όντως προς 0.97-0.98

 

1 ώρα πριν, mixos23 είπε

Kαλησπερα και χρονια πολλα... θελω να βαλω 2 κλιματιστικα. σαλοκουζινα μικρη 21τμ περιπου(υπαρχει περιπτωση να το ανοιξω ακομη λιγο και να γινει 31τμ).
Και γραφειο γυρω στα 12. 
θα τα δουλευω και ως κυρια θερμανση το χειμωνα ειδικα στο γραφειο που περναω πολλες ωρες..
το  budget ειναι στα  2 χιλιαρικα +-100,200 ευρω ,θελω να παρω κατι ποιοτικο με καλη καταναλωση,η γνωμη σας ποια ειναι για τα φιλτρα που λενε διαφοροι κατασκευαστες(βακτηρια,σκονες κλπ)? Σαν ασχετος εγω θα ηθελα να εχει..οπως και να καθαριζει το εσωτερικο του εναντι της μουχλας.
Επειδη δεν εχω ιδεα ξερω μονο οτι τα Mitsubishi τα λενε καλα ειπα να ρωτησω εδω μην μου πασαρουν οτι ναναι

Σας ευχαριστω.. 

Στα 12τμ αυτό : https://www.skroutz.gr/s/15166631/Fujitsu-KG-Series-ASYG07KGTA.html

Στον άλλο χώρο αυτό : https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες δικτυακο θεμα για οσους το κατεχουν. Επειδη συχνα πυκνα (απομακρυσμενα, εκτος σπιτιου) βλεπω τα passion pro, aria και το midea να φαινονται offline. Καποιες φορες γινεται randomly. Καποιες φορες μπορει να ειναι μια απο τις 3 μοναδες online. Εχουμε κανα tip δικτυακο? Θελουν κανα port forward? Θελουν κατι για να παιξουν σωστα;

Γιατροσοφια του στυλ κλεινω τη παροχη ρευματος, κανω reboot το μοντεμ τα εχω δοκιμασει αποκρυσμενα (ολα ειναι πισω απο blitzwolf) χωρις αποτελεσμα. Οι μονες 3 συσκευες (στο πληθος των 30 clients) που φαινονται offline ειναι τα κλιματιστικα. 

Οχι και τπτ αλλο. Αλλα θα ειμαι στο χωρο πρωτοχρονια με εξωτερικη θερμοκρασια 0C και ειναι κριμα να αλλαξω χρονο σε igloo. 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι έτσι. Φαίνεται ότι είναι ανάλογα του φορτίου.

Πχ σε πολύ χαμηλά φορτία το Fujitsu κινείται στο 0.85. Ενώ σε υψηλότερα πάει όντως προς 0.97-0.98

Στα 12τμ αυτό : https://www.skroutz.gr/s/15166631/Fujitsu-KG-Series-ASYG07KGTA.html

Στον άλλο χώρο αυτό : https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html

Στο δικό μου έχω μετρητή ακριβώς δίπλα, στην αρχή που ήταν στα 2500w είχε 0.97 τώρα που παίζει στα 800 πάλι τόσο είναι κάποιες φορές πάει 0.96.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Στο δικό μου έχω μετρητή ακριβώς δίπλα, στην αρχή που ήταν στα 2500w είχε 0.97 τώρα που παίζει στα 800 πάλι τόσο είναι κάποιες φορές πάει 0.96.

Οταν λέω χαμηλά, λέω κάπου 200-300.

Πχ

Screenshot_2019-12-26-21-02-00-551_com_miui.gallery.jpg.5ee3d96b6c53e2a7f5836ea4345fcdb2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οταν λέω χαμηλά, λέω κάπου 200-300.

Πχ

Screenshot_2019-12-26-21-02-00-551_com_miui.gallery.jpg.5ee3d96b6c53e2a7f5836ea4345fcdb2.jpg

Πιθανόν, τι δικό μου δεν φτάνει τόσο χαμηλά λόγω απωλειών χώρου, αλλά σε κάποια φάση έπεσε ο μετρητης στα 350 και νομίζω δεν άλλαξε το Power factor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...