Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Εννοείται πως πιάνει ήλιος το σένσορα το μεσημεράκι μέχρι δύση, αλλά δεν επηρεάζει κάτι στη λειτουργία..( το πίσω μέρος της μονάδας "βλέπει " δυτικά)

Μιας και το αναφέρεις και το δικό μου το ένα (Haori 13K BTUs) είναι με πλάτη στην ανατολή του ήλιου......το βλέπει δηλαδή μέχρι τις 12 το μεσημέρι περίπου στο υπνοδωμάτιο........

Το κοιτούσα και σκεφτόμουν μήπως χαλάσει από τον ήλιο ο αισθητήρας και σκέφτηκα να του βάλω άσπρη μονωτική ταινία.....λέτε να τον επηρεάσει? Εννοώ στο σωληνάκι που τον προστατεύει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, liakjim είπε

. Δεν έχεις πλάκα από πάνω έτσι; Το παλιό σας κάλυπτε άνετα; 

ΥΓ Έχω την αίσθηση ότι τέλειωσε το πρόγραμμα της επιδότησης. Όχι;

Υπάρχει και άλλος όροφος από πάνω (υπνοδωμάτια της μεζονέτας και παραπάνω  καλά μονωμενη πλάκα ταράτσας. 

Το παλιό κλιματιστικό κάλυπτε αρκετα καλά,  ιδίως στην ψύξη,  απλά δεν το έβλεπα να ινβερταρει καλά και νομίζω ότι έκαιγε αρκετά (βλέποντας τον λογαριασμό ΔΕΗ). Είχε αγοραστεί χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο και γνώσεις , ούτε γνωρίζω δείκτες αποδοσης του .

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Το πρόγραμμα ανακύκλωσης δεν έχει συγκεκριμένη ημερομηνία πάει ανάλογα με το ποτέ εγκρίθηκε η αίτηση κάποιου ξέρω άτομα που η καταληκτική τους ημερομηνία αγοράς συσκευών είναι μέχρι τα μέσα Μαΐου 

Αυτό ισχύει και για μένα. Τα vouchers που έχω λήγουν 17/5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jargon είπε

Μιας και το αναφέρεις και το δικό μου το ένα (Haori 13K BTUs) είναι με πλάτη στην ανατολή του ήλιου......το βλέπει δηλαδή μέχρι τις 12 το μεσημέρι περίπου στο υπνοδωμάτιο........

Το κοιτούσα και σκεφτόμουν μήπως χαλάσει από τον ήλιο ο αισθητήρας και σκέφτηκα να του βάλω άσπρη μονωτική ταινία.....λέτε να τον επηρεάσει? Εννοώ στο σωληνάκι που τον προστατεύει......

δεν χάνεις τίποτα από το να δοκιμάσεις μια δύο μέρες.., αν και δεν πιστεύω να κάνει διαφορά.., ίσως σε κανένα τέρμα οικονομικό μηχάνημα από τα βάθη της Ασίας; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

δεν χάνεις τίποτα από το να δοκιμάσεις μια δύο μέρες.., αν και δεν πιστεύω να κάνει διαφορά.., ίσως σε κανένα τέρμα οικονομικό μηχάνημα από τα βάθη της Ασίας; 😄

Το σκέφτηκα επειδή το σωληνάκι είναι διάφανο......καλά βάζω λίγο άσπρη μονωτική και βλέπω συμπεριφορά......κυρίως σε ψύξη γιατί το χειμώνα δεν το χτυπάει ο ήλιος πάνω από 1 ώρα το πρωί και αυτό όταν έχει ήλιο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ThanosL είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :1300 ( μείον την επιδότηση 35 %)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση παλιού FUJITSU ASYA24LCC
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος  Κατά προτίμηση PRAKTIKER (λόγω δωρεάν εγκατάστασης,  υπάρχουσας δωροεπιταγης και voucher ανακύκλωσης)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο  70% ψύξη- 30% θέρμανση ( υπάρχουν καλοριφέρ πετρελαιου)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Κυρίως ψύξη κατά τους θερινούς καύσωνες  περιστασιακά το χειμώνα 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου..  Λέβητας  πετρελαιου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :Ενιαίος χώρος 50 τμ , σαλόνι- τραπεζαρία- κουζίνα ( κάτω όροφος 2οροφης μεζονέτας)
  8. Τοποθεσία ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΘΟΡΥΒΟ  ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΓΓΥΗΣΗ . ΥΠΟΛΟΙΠΑ GADGET ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΑ 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, ΝΟΤΙΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ , ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΟ ΜΕ ΤΕΝΤΕΣ , ΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΤΟΙΧΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΦΕΡΟΝΤΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ,  ΣΥΝΘ.ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΜΕ ΔΙΠΛΑ ΤΖΑΜΙΑ 

Θερμικές Απώλειες

 

5079.06Watt

 

4367.99KCal/h

 

101.58Watt/m2

 

87.36KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1996Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:50 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:2Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-fujitsu-km-series-asyaoyg18kmte-18000-btu-aa/1688551

Και με 136€ επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνουμε μια ψευτο-ανασκόπηση, τι έχει κάψει κάθε μηχάνημα μέχρι στιγμής στο φετινό χειμώνα (ή συνολικά όλα), θα έλεγα πως με το SRK63ZR-W μέχρι τώρα, ζεσταίνοντας όλο το σπίτι 24/7 (σχεδόν 100τμ με πόρτες ανοικτές) είμαστε στις 1.300 kWh περίπου μόνο για θέρμανση

Μέχρι στιγμής η μηνιαία επιβάρυνση είναι περίπου στα 40-50 € το μήνα (my home online 0.096 & 0.076€ / kWh μέρας - νύκτας) μόνο το κλιματιστικό..

Πολύ καλά στα δικά μου μάτια, αφού με πετρέλαιο θέλαμε περίπου χίλια ευρώ κάθε χειμώνα..

Οι δικές σας εντυπώσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν κάνουμε μια ψευτο-ανασκόπηση, τι έχει κάψει κάθε μηχάνημα μέχρι στιγμής στο φετινό χειμώνα (ή συνολικά όλα), θα έλεγα πως με το SRK63ZR-W μέχρι τώρα, ζεσταίνοντας όλο το σπίτι 24/7 (σχεδόν 100τμ με πόρτες ανοικτές) είμαστε στις 1.300 kWh περίπου μόνο για θέρμανση

Μέχρι στιγμής η μηνιαία επιβάρυνση είναι περίπου στα 40-50 € το μήνα (my home online 0.096 & 0.076€ / kWh μέρας - νύκτας) μόνο το κλιματιστικό..

Πολύ καλά στα δικά μου μάτια, αφού με πετρέλαιο θέλαμε περίπου χίλια ευρώ κάθε χειμώνα..

Οι δικές σας εντυπώσεις;

Ε΄χεις ακόμα πολύ οικονομικό ρεύμα. Περίμενε να πάει στα 14-15 σεντς (δηλ. 25 με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) και θα δεις ότι δεν είναι τόσο χαμηλά τα ποσά, όσο τα υπολογίζεις.

Βέβαια, για 22άρι/24άρι είσαι και πάλι πολύ καλά. Δηλαδή θέρμανση με 300-350 ευρώ το χρόνο, ακόμα και με ψηλές τιμές ρεύματος, σε τόσο χώρο, είναι cheat.

Το θέμα είναι η ποιότητα αυτής, εν συγκρίσει με το καλοριφέρ. Δηλαδή οκ, προφανώς οικονομία. Αλλά άμα είναι να ξυπνάς και να κοιμάσαι άρρωστος, να τη βράσεις. Κατά την ταπεινή μου άποψη (με onoff κλίμα ομως), καλύτερα 19 μέσα στο σπίτι με καλοριφέρ, παρά 22 με κλιματιστικό.

Προφανώς, αν ζεις σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που δε βάζει κεντρική θέρμανση, το κλιματιστικό είναι εκ των ων ουκ άνευ. Σ' αρέσει - δε σ' αρέσει, το παντρεύεσαι και πορεύεσαι.

Ποια είναι η άποψή σας για την ποιότητα θέρμανσης κλιματιστικών, ειδικά των σύγχρονων; "Κρατάει" στο χώρο; Η ψύξη θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να συζητηθεί, γιατί δεν υπάρχει άλλο μηχάνημα που να κάνει αυτή τη δουλειά. Αν δε σ'αρέσει ο κλιματισμός, κάθεσαι με τους ανεμιστήρες και ιδρώνεις λες και είσαι στη Μπανκόκ του 1970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Το θέμα είναι η ποιότητα αυτής, εν συγκρίσει με το καλοριφέρ. Δηλαδή οκ, προφανώς οικονομία. Αλλά άμα είναι να ξυπνάς και να κοιμάσαι άρρωστος, να τη βράσεις.

Αυτό το υποστηρίζεις έχοντας κάποια μελέτη , απόδειξη ,εργασία κάποιου φορέα που αποδεικνύει κατι τέτοιο αλλιως μιλάμε απλά για την αίσθηση που εσυ πιστεύεις ότι έχεις , κα8 κατι άλλο , εσυ έχεις χρησιμοποιήσει κλιματιστικό για θέρμανση η απλά μεταφέρεις απόψεις άλλων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tη δική μου αίσθηση, άποψη κι εμπειρία μεταφέρω, βασισμένη, ξανατονίζω, σε on/off κλιματιστικά και σε ένα ανόητο ινβερτερ που έχω στο φοιτητικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαίνοντας από το νήμα, βλέπω πολλές αστοχίες στην τοποθέτηση του κλιματιστικού μου. Θέλω να κλείσω εξωτερικά την τρύπα που ανοίχτηκε για να βγουν οι σωλήνες. Δεν μου δίνει πολύ χέρι γιατί είναι  στην πλάτη του κλιματιστικού και ακριβώς δίπλα στην βάση του κλιματιστικού από την εσωτερική πλευρά, αλλά την προσπάθεια μου θα την κάνω. Ποιο είναι το καλύτερο υλικό που μπορώ να χρησιμοποιήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Ε΄χεις ακόμα πολύ οικονομικό ρεύμα. Περίμενε να πάει στα 14-15 σεντς (δηλ. 25 με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) και θα δεις ότι δεν είναι τόσο χαμηλά τα ποσά, όσο τα υπολογίζεις.

Βέβαια, για 22άρι/24άρι είσαι και πάλι πολύ καλά. Δηλαδή θέρμανση με 300-350 ευρώ το χρόνο, ακόμα και με ψηλές τιμές ρεύματος, σε τόσο χώρο, είναι cheat.

Το θέμα είναι η ποιότητα αυτής, εν συγκρίσει με το καλοριφέρ. Δηλαδή οκ, προφανώς οικονομία. Αλλά άμα είναι να ξυπνάς και να κοιμάσαι άρρωστος, να τη βράσεις. Κατά την ταπεινή μου άποψη (με onoff κλίμα ομως), καλύτερα 19 μέσα στο σπίτι με καλοριφέρ, παρά 22 με κλιματιστικό.

Προφανώς, αν ζεις σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που δε βάζει κεντρική θέρμανση, το κλιματιστικό είναι εκ των ων ουκ άνευ. Σ' αρέσει - δε σ' αρέσει, το παντρεύεσαι και πορεύεσαι.

Ποια είναι η άποψή σας για την ποιότητα θέρμανσης κλιματιστικών, ειδικά των σύγχρονων; "Κρατάει" στο χώρο; Η ψύξη θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να συζητηθεί, γιατί δεν υπάρχει άλλο μηχάνημα που να κάνει αυτή τη δουλειά. Αν δε σ'αρέσει ο κλιματισμός, κάθεσαι με τους ανεμιστήρες και ιδρώνεις λες και είσαι στη Μπανκόκ του 1970.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

Για το ρεύμα οκ, έχω καλό πακέτο (μέχρι Νοεμ. 2023)

Το 22αρι που λες είναι μέρα-νύχτα 24/7 στους 24 ρυθμισμένο (άντε κάνα ζεστό βράδυ να κατέβει στους 23), με θερμοκρασία 22 στο χώρο του και ένα με ενάμισι βαθμό κάτω στα Υ/Δ, 20.5-21 δηλαδή.

Μένουμε σε διώροφη "πολυκατοικία" οροφοδιαμερισμάτων, όπου είμαστε στον πάνω-πάνω όροφο, γύρω γύρω ΔΕΝ υπάρχει επαφή με άλλα κτίσματα, μόνωση πλάκας 5εκ και οι τοίχοι αυτό το άσπρο φελιζολ των 2-3εκ που έβαζαν πριν το 1990 (πάλι καλά που μπήκε), όπου το πάτωμα είναι λευκό μάρμαρο (παγωμένο δηλαδή) και οι από κάτω ΔΕΝ ανάβουν ποτέ θέρμανση (εκτός 5-10 μέρες που έχει πολύ κρύο όλο το χειμώνα για λίγες ώρες), ο λέβητας κοινός για εμάς και τους κάτω, άψογα συντηρημένος και τοποθετημένος, αλλά εκείνοι δεν τον χρησιμοποιούν ΠΟΤΕ, οπότε μέχρι πέρσι μόνο "εμείς" τον ανάβαμε..

Αν το δουλεύεις 24/7 (ειδικά σε ανεβασμένες θερμοκρασίες τύπου 22+, είναι το ίδιο με το να άναβες καλοριφέρ, για να σου δώσω να καταλάβεις, το πρωί που σηκωνόμαστε καθόμαστε με το "βρακί και τη φανέλα" στο σαλόνι και δεν κρυώνουμε.., αυτό είναι για εμένα "ποιότητα" ζωής, ειδικά αν από τα 200+ ευρώ το μήνα πετρέλαιο πήγαμε στα 40 (ένας καφές τη μέρα από έξω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Το 22αρι που λες είναι μέρα-νύχτα 24/7 στους 24 ρυθμισμένο (άντε κάνα ζεστό βράδυ να κατέβει στους 23), με θερμοκρασία 22 στο χώρο του και ένα με ενάμισι βαθμό κάτω στα Υ/Δ, 20.5-21 δηλαδή.

 

Μου είχε διαφύγει αυτό το γεγονός, αν το είχες γράψει νωρίτερα. Έχεις δίκιο, για ρύθμιση στο 24 έχεις πολύ καλή κατανάλωση και θερμοκρασίες στους χώρους σου. Ποια η χώρα κατασκευής του κλιματιστικού; Είμαι σε παρόμοια αναζήτηση αντικατάστασης παλαιότερου heavy industries που καίει τα... οπίσθιά του. Στιβαρή - εκπληκτική κατασκευή 2005-6, αλλά on-off το καημένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

που καίει τα... οπίσθιά του.

https://www.elith.gr/calc/index.php
ο καλύτερος τρόπος να αποφύγεις την σπατάλη και στη χρήση αλλα και στο κόστος αγοράς είναι να ξέρεις τις απωλειες του χώρου , μόνο και μόνο τότε θα επιλέξεις μηχάνημα που θα είναι οικονομικό 

41 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Μαθαίνοντας από το νήμα, βλέπω πολλές αστοχίες στην τοποθέτηση του κλιματιστικού μου. Θέλω να κλείσω εξωτερικά την τρύπα που ανοίχτηκε για να βγουν οι σωλήνες. Δεν μου δίνει πολύ χέρι γιατί είναι  στην πλάτη του κλιματιστικού και ακριβώς δίπλα στην βάση του κλιματιστικού από την εσωτερική πλευρά, αλλά την προσπάθεια μου θα την κάνω. Ποιο είναι το καλύτερο υλικό που μπορώ να χρησιμοποιήσω?

Το ποιο εύκολο για μένα είναι ο γύψος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αν κάνουμε μια ψευτο-ανασκόπηση, τι έχει κάψει κάθε μηχάνημα μέχρι στιγμής στο φετινό χειμώνα (ή συνολικά όλα), θα έλεγα πως με το SRK63ZR-W μέχρι τώρα, ζεσταίνοντας όλο το σπίτι 24/7 (σχεδόν 100τμ με πόρτες ανοικτές) είμαστε στις 1.300 kWh περίπου μόνο για θέρμανση

Μέχρι στιγμής η μηνιαία επιβάρυνση είναι περίπου στα 40-50 € το μήνα (my home online 0.096 & 0.076€ / kWh μέρας - νύκτας) μόνο το κλιματιστικό..

Πολύ καλά στα δικά μου μάτια, αφού με πετρέλαιο θέλαμε περίπου χίλια ευρώ κάθε χειμώνα..

Οι δικές σας εντυπώσεις;

 

Κρατάω στοιχεία κιλοβατώρων/ημέρα όλου του σπιτιού από τον χειμώνα του 19 (αν και καλύτερα να πάμε από τον χειμώνα του 20 που έχω πιο καλά στοιχεία).

Στο παρακάτω διάγραμμα βλέπουμε ότι ο χειμώνας του 22->23 ήταν εξαιρετικά μαλακός (το κενό στις αρχές του 21 είναι από την αλλαγή του μετρητή), σε σχέση με τους προηγούμενους.

image.png.ca8163368b048ff48c56d75e41f02f96.png

To ίδιο βλέπουμε και παρακάτω, όπου η εικόνα του asyg24klca ήταν έτσι :

image.png.ad6cabf14ec7892b2de89f2b8a2be9b1.png

και τον φετινό (με το Asyg24kmta από κάποια στιγμή και μετά) έτσι :

image.png.157fbfbbca18899755758a3de732e0ec.png

Δλδ πέρυσι, Νοέ μέχρι Φλεβάρη είχε κάψει 1085kwh για τα 60τμ του κάτω ορόφου, ενώ τώρα 850Kwh και δεν μετράω τον Μάρτη που πέρυσι είχε φουλ κρύα ενώ τώρα το βλέπω για 200Kwh κάτω. Και μάλιστα πέρυσι έπαιζα με 21 ζήτηση, ενώ φέτος έχω 22.

Οπότε η σύγκριση με προηγούμενους χειμώνες δεν έχει νόημα, μιας και ο φετινός είναι μια ανωμαλία.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...