Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ πολύ 

Στον ταβάνι έχει φωτιστικά κρεμαστά και δεν χωράει ανεμιστήρας. 

Μήπως έχετε να μου προτείνεται τίποτα γύρω στα 600€ (+100€ η εγκατάσταση από ότι έχω ρωτήσει) ή γύρω στα 700€ - 750€ αλλά με δωρεάν εγκατάσταση από καταστήματα που παρέχουν αυτήν την υπηρεσία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάι! Λοιπόν υπάρχουν ήδη 3 κλιματιστικά στο σπίτι, και θέλουμε ακόμα ένα για παιδικό υπνοδωμάτιο, χώρος γύρω στα 10τμ. Προφανώς 9άρι, όσο το δυνατόν πιο οικονομικό, αλλά να είναι αξιοπρεπές. Thank you!
 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : ~300€. 
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: όπου έχει καλύτερη τιμή (μαζί με σωστή εγκατάσταση, θα προτιμηθεί)
  4. 95% ψύξη, χαλαρά πράγματα διότι πρόκειται για παιδικό δωμάτιο
  5. Περιστασιακή ψύξη γενικά, στις πολλές ζέστες, και εξαιρετικά σπάνια μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση (αν αδειάσει το πετρέλαιο 😂)
  6. Υπάρχει αυτόνομη πετρελαίου.
  7. Παιδικό υπνοδωμάτιο.
  8. Ραφήνα, ~1500μ από τη θάλασσα, αραιή δόμηση, 0 υψόμετρο
  9. Wifi και αθόρυβο επιθυμητά, τα υπόλοιπα αδιάφορα, και σίγουρα χωρίς ιονιστή
  10. Καλή μόνωση γενικά, καμία σπουδαία ιδιαιτερότητα, το δωμάτιο έχει νότιο προσανατολισμό.
  11. Απώλειες διαμερίσματος: image.png.9df39716ce27d2d7acb95e9ba73e020e.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος άποψη από το κλιματιστικό αυτό;; Kerosun Clima KCA2318IV Κλιματιστικό Inverter;;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/285028-a-c-in18btu-kerosun-clima-kca2318iv

Είναι το πιο οικονομικό 18αρι του Κωτσόβολου και λόγο ότι έχω μια δωροεπιταγη από το κατάστημα σκέφτομαι να βάλω και ένα 18αρι σε εξοχικό που θα δουλέψει και ζέστη και κρύο. Δεν με ενδιαφέρει τρελές επιδόσεις απλά σαν μηχάνημα ρωτάω αν είναι αξιόπιστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trika9 είπε

Ευχαριστώ πολύ 

Στον ταβάνι έχει φωτιστικά κρεμαστά και δεν χωράει ανεμιστήρας. 

Μήπως έχετε να μου προτείνεται τίποτα γύρω στα 600€ (+100€ η εγκατάσταση από ότι έχω ρωτήσει) ή γύρω στα 700€ - 750€ αλλά με δωρεάν εγκατάσταση από καταστήματα που παρέχουν αυτήν την υπηρεσία; 

Δύσκολη περίπτωση. Θα έψαχνα για ένα daikin atx50d στις εκπτώσεις. Δεν ξέρω αν θα σε φτάσει 12άρι με τόσο υψηλό ταβάνι. Αν θέλεις να ρισκάρεις, δες το daikin atxc35d ή ακόμη καλύτερα το atxc42d.

 

23 λεπτά πριν, BLiTzER είπε

Χάι! Λοιπόν υπάρχουν ήδη 3 κλιματιστικά στο σπίτι, και θέλουμε ακόμα ένα για παιδικό υπνοδωμάτιο, χώρος γύρω στα 10τμ. Προφανώς 9άρι, όσο το δυνατόν πιο οικονομικό, αλλά να είναι αξιοπρεπές. Thank you!
 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : ~300€. 
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: όπου έχει καλύτερη τιμή (μαζί με σωστή εγκατάσταση, θα προτιμηθεί)
  4. 95% ψύξη, χαλαρά πράγματα διότι πρόκειται για παιδικό δωμάτιο
  5. Περιστασιακή ψύξη γενικά, στις πολλές ζέστες, και εξαιρετικά σπάνια μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση (αν αδειάσει το πετρέλαιο 😂)
  6. Υπάρχει αυτόνομη πετρελαίου.
  7. Παιδικό υπνοδωμάτιο.
  8. Ραφήνα, ~1500μ από τη θάλασσα, αραιή δόμηση, 0 υψόμετρο
  9. Wifi και αθόρυβο επιθυμητά, τα υπόλοιπα αδιάφορα, και σίγουρα χωρίς ιονιστή
  10. Καλή μόνωση γενικά, καμία σπουδαία ιδιαιτερότητα, το δωμάτιο έχει νότιο προσανατολισμό.
  11. Απώλειες διαμερίσματος: image.png.9df39716ce27d2d7acb95e9ba73e020e.png

300€ ε; Χέσε μέσα.

Νομίζω το minimum είναι αυτό https://www.e-shop.gr/air-condition-arielliall-easy-pro-arsin09aep-9000btu-wifi-inverter-a-a--p-HAP.004451

Βασίζεται σε υψηλής απόδοσης midea και έχει και follow me για τον μικρό σου χώρο.

Αλλιώς μέσα στο μπάτζετ, παίξε ένα αμπε μπα μπλομ. Την ίδια σαπίλα θα βρεις. Άντε κανά TCL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

300€ ε; Χέσε μέσα.

Νομίζω το minimum είναι αυτό https://www.e-shop.gr/air-condition-arielliall-easy-pro-arsin09aep-9000btu-wifi-inverter-a-a--p-HAP.004451

Βασίζεται σε υψηλής απόδοσης midea και έχει και follow me για τον μικρό σου χώρο.

Αλλιώς μέσα στο μπάτζετ, παίξε ένα αμπε μπα μπλομ. Την ίδια σαπίλα θα βρεις. Άντε κανά TCL.

Χαχα ποιο θεωρείς είναι ένα μίνιμουμ ποσό για κάτι αξιοπρεπές; Πρότεινε και ένα ακόμα μοντέλο αν έχεις κάτι στο μυαλό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253030-a-c-in9btu-mitsubishi-msz-dw25-smart

Αποψη για το μοντελο αυτο? σε καταναλωσεις δειχνει το πιο vfm 9ari και αντιστοιχα και το 12αρι του.... Με προβληματιζει απλα οτι ειναι παλιο μοντελο. με ενδιαφερει και η  θερμανση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Κουρτίνα 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Εσένα περίμενα μόνο 😂😂😂

Η αλήθεια είναι ότι είναι το μόνο με eurovent.... 

Το leon πρέπει να είναι παρόμοιο χωρίς τα ματάκια και τα easy dismantle σκηνικά, αλλά ναι, χωρίς eurovent δεν είμαστε 100% σίγουροι.

Το toyo είναι και αυτό ερωτηματικό, οπότε προσωπικά θα πήγαινα στο στανταράκι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Δεν θυμάμαι την διάμετρο της σωλήνας αλλα είναι σίγουρο οτι είναι κατάλληλη για 24αρι γιατι πριν 2 χρόνια που έβαλα τα splitakia ο εγκαταστατης μου το επιβεβαιωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, gdimou είπε

@liakjim

Δεν θυμάμαι την διάμετρο της σωλήνας αλλα είναι σίγουρο οτι είναι κατάλληλη για 24αρι γιατι πριν 2 χρόνια που έβαλα τα splitakia ο εγκαταστατης μου το επιβεβαιωσε.

Δεν έχουν όλα τα 24αρια την ίδια διάμετρο σωληνώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχουν όλα τα 24αρια την ίδια διάμετρο σωληνώσεων.

Λογικά του έχει βάλει 1/4" & 5/8" σωληνώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Λογικά του έχει βάλει 1/4" & 5/8" σωληνώσεις

Δεν ξέρω αλλά πρέπει να μάθει γιατί τον περιορίζει σε αγορά συμβατών μοντέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...