Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

supernatural-dean-winchester.gif

Χαχα λογικη αντιδραση και την ιδια θα ειχα και εγω σε παρομοια περιπτωση.Βεβαια δεν κανουν ολεs οι παλιεs crt τηλεορασειs για την εικονα που θελω λογο ευκρινειαs και εκει ναι δεν φαινεται ωραιο το παιχνιδι και παραδειχνει θολο.Ειχα δοκιμασει και σε αλλη crt tv αλλα φαινοταν χαλια εωs unplayable.Δεν εχουν ολεs την ιδια εικονα.

το καθε παιχνιδι εχει τιs ιδιαιτεροτητεs αλλα ναι στην συγκεκριμενη παλια crt τηλεοραση που εχω σε πολλα παιχνιδια τα γραφικα δειχνουν πιο αληθοφανη σε 480i απο την συγχρονη led μου σε 1080p.Οι αναλυσειs και ολεs οι μικρο λεπτομερειεs φυσικα και δειχνουν καλυτερα στην led μου αλλα οπωs εγραψα καλυτερη αισθηση αληθοφανειαs βγαζουν στην αρχαια crt μου.

480i σε συγχρονη οθονη εννοειται ειναι 100% unplayable.Mερα με την νυχτα με crt tv.

μεγαλο + ο φωσφοροs τηs CRT

Πχ τωρα παιζω το wrc 5 fia world rally του 2015

Εδω ενα παραδειγμα με φωτογραφιεs του wrc 4 fia world rally στην crt tv αλλα δυστυχωs στιs φωτογραφιεs χανουν αρκετα και στουs φωτισμουs και στην ολη λεπτομερεια και αδικουνται.

To αποτελεσμα εννοειται κανονικα ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο.

(εννοειται παντωs πωs δεν συνιστω σε κανεναν παλια τηλεοραση για συγρονο gaming)

Και μεγαλο αρνητικο τα μικρα γραμματα σε καποια παιχνιδια που μου βγηκαν τα ματια για να καταφερω να τα διαβασω.

1.jpg.c5a927cdd3ac2c73f0e128b0003e01ec.jpg

2.jpg.282d90f4509d89bb2391d3107eb60402.jpg

3.jpg.ef2595d195299ba83f31f89af9b4b2b2.jpg

CRYSIS 

1.jpg.b038ee7e9eefa107781f0e57f2310661.jpg

2.jpg.ef8849ac5f9159824fa2269aed20c9e0.jpg

 

 

 

 

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Τα ματάκια σου δε τα λυπάσαι κρίμα είναι 😛

Eχω συνηθισει να παιζω τα παιχνιδια στιs χαμηλεs αναλυσειs των crt tv.Eιμαι και retro gamer και παιζω απο παλια παιχνιδια των 80s - 90s σε crt tv.

Επεξ/σία από mils
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/4/2023 στις 5:08 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Tsushima ΤΩΡΑ!

Έλα σιγά το port. Δεν είναι και κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί.

Εντάξει ωραίο παιχνίδι αλλά δεν είναι και για να τρελαινόμαστε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μόνος λόγος για να κρατήσεις CRT την σήμερον ημέρα είναι μόνο αν είσαι retro gamer (έχεις κονσόλες με αναλογικές εξόδους και δεν θες να επενδύσεις σε framemeister κλπ) ή θες να φτιάξεις mame cabinet ή κάποιες niche περιπτώσεις για pc games δεκαετίας 80-90-00. Αυτό που "απολαμβάνεις" στις crt είναι απλά το contrast (που μια καλή OLED ή ένα top of the line MVA panel το πλησιάζουν ή το ξεπερνούν κιόλας) αλλά κυρίως το motion smoothness που ακόμα και καλές OLED στα 120 HZ + με BFI κλπ δε το πιάνουν σαν αίσθηση. Με λίγα λόγια για σύγχρονα games είναι ολετήρας των visuals, αφου ελάχιστες CRT πιάνανε σύγχρονές αναλύσεις, και αν τις βρεις κοστίζουν μια περιουσία και ζυγίζουν όσο ένα ψυγείο.🤣

Συν ότι ότι used και να πάρεις με ταλαιπωρημένη λάμπα θα σε στείλει κατευθείαν στον οφθαλμίατρο...

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Armoral είπε

Έλα σιγά το port. Δεν είναι και κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί.

Εντάξει ωραίο παιχνίδι αλλά δεν είναι και για να τρελαινόμαστε κιόλας.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Για μένα είναι το τρίτο καλύτερο game από όλα όσα έχω παίξει στο ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Για μένα είναι το τρίτο καλύτερο game από όλα όσα έχω παίξει στο ps4.

Δε βρήκες 3 καλύτερα από αυτό; Παράξενο.

Σα να παίζεις οποιοδήποτε open world είναι, βέβαια όντως είναι πολύ καλύτερο από τα της Ubisoft και το σύστημα μάχης είναι πολύ καλό. Δε λέω ότι δεν είναι αξιόλογος τίτλος, ίσα ίσα, απλά δεν είναι να τρελαίνεσαι και να το ζητάς στο PC σώνει και καλά, σε σχέση με άλλα.

Από την άλλη, ότι έρθει καλό είναι γιατί θα παιχθεί (ελπίζω) όπως πρέπει και όχι με τους περιορισμούς του Hw του PS4/PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε βρήκες 3 καλύτερα από αυτό; Παράξενο.

Σα να παίζεις οποιοδήποτε open world είναι, βέβαια όντως είναι πολύ καλύτερο από τα της Ubisoft και το σύστημα μάχης είναι πολύ καλό. Δε λέω ότι δεν είναι αξιόλογος τίτλος, ίσα ίσα, απλά δεν είναι να τρελαίνεσαι και να το ζητάς στο PC σώνει και καλά, σε σχέση με άλλα.

Από την άλλη, ότι έρθει καλό είναι γιατί θα παιχθεί (ελπίζω) όπως πρέπει και όχι με τους περιορισμούς του Hw του PS4/PS5.

Εννοώ από exclusives.

Bloodborne και God Of War σίγουρα είναι καλύτερα games. Τώρα για κάποιους το Horizon Zero Dawn ίσως είναι καλύτερο και πιο ενδιαφέρον game (λόγω πιο πρωτότυπου story και γενικότερα world), αλλά εμένα μου έκανε πιο πολύ κλικ αυτή η era στην Ιαπωνία με τα Mngol Invasions καθώς δεν έχει εξαντληθεί όσο οι υπόλοιπες era από ταινίες ή παιχνίδια (Edo με το τέλος των samurai κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κυκλοφόρησε το Showgunners (υπήρχε marketing για αυτό; δεν το θυμάμαι να διαφημίζεται πολύ) από τους developers του Hard West.

Turn based, 3rd person οπτική, δείχνει σχετικά καλοφτιαγμένο XCOM-like αν και το βασικό premise δεν με συγκινεί πολύ (celebrity reality show όπου οι διαγωνιζόμενοι μάχονται για τη ζωή τους -- και για χρήματα).

Επίσημο site: https://www.showgunners.com

Trailer:  

 

Έχει βγει σε Steam και GOG από ό,τι βλέπω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...