Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4080 / 7900XTX 

Είδα καλές υφές στο τρέιλερ παρότι το παιχνίδι δεν είναι του γούστου μου. Μακάρι πάντως να βλέπουμε καλά παιχνίδια σε οπτικό αποτέλεσμα ώστε να δικαιολογείται και η ισχυρή κάρτα η οποία θα προαπαιτείται. Δηλαδή καιρός να δούμε VISUALS να μας πείσει η μασέλα κάτω. Αντε φτάνει με τις lastgenιλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Δηλαδή καιρός να δούμε VISUALS να μας πείσει η μασέλα κάτω.

Να τα κάνουμε τι ακριβώς τα visuals? Gameplay θέλουμε και από εκεί και πέρα animations, draw distance, shadow resolution, etc.  Να τα κάνω τι τα τέλεια graphs όταν κάνουν render το full resolution τις σκιάς στα δυο μετρα και επίσης τρέχει σαν κουτσή Μαρία? Η ότι εξαφανίζονται decals και ragdolls στα 10 δευτερα? Tο συντριπτικό ποσοστό παίζει σε low-mid specs. Οποτε για ποιον ακριβώς? Just saying bud. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το dual channel με σκότωσε. :P Τουλάχιστον μας διασκεδάζουν. :D

Μην το παιρνεις ως δεδομενο οτι οσοι στηνουν pc, διαβαζουν και τα manual για το πως να τοποθετηθουν οι ram. Τουλαχιστον μεχρι πριν λιγο καιρο, στα αντισοιχα subreddit εβλεπα καθε εβδομαδα ποστ τυπου "psa: use dual channel for your ram" ή "check if you're running dual channel" κτλ κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Μην το παιρνεις ως δεδομενο οτι οσοι στηνουν pc, διαβαζουν και τα manual για το πως να τοποθετηθουν οι ram. Τουλαχιστον μεχρι πριν λιγο καιρο, στα αντισοιχα subreddit εβλεπα καθε εβδομαδα ποστ τυπου "psa: use dual channel for your ram" ή "check if you're running dual channel" κτλ κτλ κτλ

Δεν στήνουν pc αυτοί που δεν διαβάζουν manuals dude. :P Ποιος άσχετος θα κάτσει να στήσει pc? Αλλα ναι ok, υπάρχουν κάποιοι φαντάζομαι.

Εγώ απλά αναφερόμουν στο ότι δεν κάνει καμια τρελή διαφορα το dual channel στο gaming. Υπάρχουν benchmarks. Οι διαφορες στο gaming είναι φάση SSD vs M2, δηλαδή αδιάφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν στήνουν pc αυτοί που δεν διαβάζουν manuals dude. :P Ποιος άσχετος θα κάτσει να στήσει pc? Αλλα ναι ok, υπάρχουν κάποιοι φαντάζομαι.

Εγώ απλά αναφερόμουν στο ότι δεν κάνει καμια τρελή διαφορα το dual channel στο gaming. Υπάρχουν benchmarks. Οι διαφορες στο gaming είναι φάση SSD vs M2, δηλαδή αδιάφορες.

Στο dual channel αυτο καθ'αυτο, ναι δεν εχει διαφορες. Αλλα εχει το 2133 mhz με το 3200+ (για αυτους που ξεχνανε το xmp), ή το 1600 (για αυτους που το ενεργοποιουν αλλα παιζουν single channel)

@{TDi}Dj2k..infc εκανα ενα edit

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Αλλα εχει το 2133 mhz με το 3200+

Εκεί ναι μάλιστα, ειδικά σε κάποια engines, όπως η Dunia για παράδειγμα, με αυτά τα values που ανέφερες παίζει να έχεις και 20 fps διαφορα άμα θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Να τα κάνουμε τι ακριβώς τα visuals? Gameplay θέλουμε και από εκεί και πέρα animations, draw distance, shadow resolution, etc.  Να τα κάνω τι τα τέλεια graphs όταν κάνουν render το full resolution τις σκιάς στα δυο μετρα και επίσης τρέχει σαν κουτσή Μαρία? Η ότι εξαφανίζονται decals και ragdolls στα 10 δευτερα? Tο συντριπτικό ποσοστό παίζει σε low-mid specs. Οποτε για ποιον ακριβώς? Just saying bud. ;)

Visuals & καλογραμμένο σενάριο (ιστορία) προαπαιτούμενα για μενα -gameplay έχουν ανεκτό έως πολύ καλό &σύγχρονο τα περισσότερα παιχνίδια όπου συμβαδίζει με την κάθε γενιά. Δεν έχω δει πολλές περιπτώσεις τελευταία να έχουν άθλιο gameplay. 

Low mid παίζουν παιδάκια με Fortnite σε 1080p

Έχω να ρίξω γραφικά από το 2016 με την 770 να ΠΕΘΑΙΝΕΙ λόγω μικρής μνήμης (Rise of the tomb raider)

Spoiler

Όποτε δεν άντεχε η κάρτα γραφικών έμπαινε πωλητήριο και μάζευα € για την αντικατάσταση της ακόμη κι αν αυτή αργούσε για μήνες. Παρότι κάνω συχνά διαλείμματα γιατί δεν ήμουν ποτέ hardcore player* - παίζω όποτε έχω όρεξη για μερικές εβδομάδες - θεωρώ την gaming οπτική εμπειρία μου ως παρακλάδι των ταινιών/σειρών που παρακολουθώ οπότε θελω γραφικά και ιστορία σε καλό επίπεδο. Gameplay δεν καίγομαι τόσο αρκεί να ακολουθεί την ποιότητα του τίτλου από κοντά. Το έχω ξαναπει όταν βρω αυτό το ένα παιχνίδι που δεν παίζει οπτικά όπως ακριβώς θεωρώ ότι πρέπει να το δω τότε ήρθε η ώρα. Αυτός ήταν και ο λόγος που πριν 12 χρόνια έφτιαξα σταθερό καθώς το λάπτοπ δεν άντεχε να παίξει το παιχνίδι που ήθελα στις ρυθμίσεις γραφικών και frame rate που ήθελα (BF3/Crysis 2).

Θα έδινα έως πολλά περισσότερα €για κάρτα γραφικών από όσο έχω δώσει έως τώρα με το που δω κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον παιχνίδια να έχουν γραφικά σαν τα UE5 tech demos σε metapocalyptic περιβάλλον αλά The Last of Us ή Crysis 2 και πλούσια ιστορία.

 

*με εξαίρεση την περίοδο 2011-2016 που ήμουν κολλημένος με BF3 (από τότε έχω να βάλωlow settings), λίγο αργότερα Rainbow Six Siege, και το 2019/2020 με 2022 Warzone. Πλέον όμως έχω βαρεθεί εντελώς τα multiplayer, έχω χάσει και τη φόρμα που είχα κάποτε λόγω διαφόρων παραγόντων καθημερινής ζωής και λοιπών βασάνων 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Visuals & καλογραμμένο σενάριο (ιστορία) προαπαιτούμενα για μενα -gameplay έχουν ανεκτό έως πολύ καλό &σύγχρονο τα περισσότερα παιχνίδια όπου συμβαδίζει με την κάθε γενιά. Δεν έχω δει πολλές περιπτώσεις τελευταία να έχουν άθλιο gameplay. 

Low mid παίζουν παιδάκια με Fortnite σε 1080p

Έχω να ρίξω γραφικά από το 2016 με την 770 να ΠΕΘΑΙΝΕΙ λόγω μικρής μνήμης (Rise of the tomb raider)

Visual αδιάφορα, μετά την πρώτη ώρα τα ξέχασες, πάρε Zelda για παράδειγμα. Σενάριο σημαντικό, αλλα όχι τόσο. Πάρε RΕ Remakes για παράδειγμα. Το gameplay θα σε κρατήσει, τίποτα άλλο, όταν στα περισσότερα games το 90% του χρόνου σου είναι gameplay. Και ναι, τα περισσότερα games δεν έχουν καλο gameplay, τα καλά είναι λίγα.

Low/mid rigs ήθελα να γράψω και ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ξοδεύει χιλιάρικα για το pc του, άσχετος άμα εγώ και εσύ ρίχνουμε η δεν ρίχνουμε settings, το οποιο τις περισσότερες φορες είναι άσχετο με το rig και έχει να κάνει optimization του game.

Γενικά, από πάντα το gameplay είναι ο βασιλείας και μετά όλα τα αλλα, με τα graphs τελευταία, τα graphs είναι για trailers και για τα πέντε άτομα που κάνουν post screenshots.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν δεν εχει καλα γραφικα το παιχνιδι τι να το κανεις?

Εαν κοιτας την οθονη σου για 20-30 ωρες μεχρι να το τελειωσεις και αυτο που βλεπεις δεν σου αρεσει,εγω προσωπικα δεν θα το επαιζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Eαν δεν εχει καλα γραφικα το παιχνιδι τι να το κανεις?

Εαν κοιτας την οθονη σου για 20-30 ωρες μεχρι να το τελειωσεις και αυτο που βλεπεις δεν σου αρεσει,εγω προσωπικα δεν θα το επαιζα..

Εσύ σε ένα παιχνίδι δηλαδή αφιερώνεις τόσες ώρες κοιτώντας τα Textures και πόσο ωραία είναι ή επειδή σου αρέσει το Gameplay;

Η χρυσή τομή είναι καλά γραφικά με καλό gameplay. Αν αυτό δεν είναι εφικτό προσωπικά δώσε μου καλό Gameplay και ας έχει γραφικά Minecraft δεν με απασχολεί καν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Εσύ σε ένα παιχνίδι δηλαδή αφιερώνεις τόσες ώρες κοιτώντας τα Textures και πόσο ωραία είναι ή επειδή σου αρέσει το Gameplay;

Η χρυσή τομή είναι καλά γραφικά με καλό gameplay. Αν αυτό δεν είναι εφικτό προσωπικά δώσε μου καλό Gameplay και ας έχει γραφικά Minecraft δεν με απασχολεί καν.

Οχι φιλε εαν το παιχνιδι δεν εχει καλα γραφικα δεν σε ωθει να εξερευνησεις τον κοσμο του..

Για αυτο τα σκαμε για να παιρνουμε καλες καρτες και μονιτορ.

Οχι για να παιζουμε minecraft,ουτε tetris,ουτε zelda.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Για αυτο τα σκαμε για να παιρνουμε καλες καρτες και μονιτορ.

Οχι για να παιζουμε minecraft,ουτε tetris,ουτε zelda.

Α) Μιλάς εκ μέρους όλων μας; Γιατί προσωπικά κάθε 4-5 χρόνια αλλάζω κάρτα ακριβώς γιατί δεν με καίει καθόλου. Ούτε με πιάνει φαγούρα αν δεν παίζω Super Ultra Wow Graphics ποιότητα ούτε καρφώνω το μάτι μου στην οθόνη μέχρι να δω Frame Drop.

Β) Τα Minecraft και Zelda που αναφέρεις υποτιμητικά είναι δυο παιχνίδια που έγραψαν ιστορία και έγιναν σημεία αναφοράς στο Genre τους με τεράστιο κοινό το καθένα και είναι παιχνίδια που θα συζητούνται ακόμα και όταν εμείς θα έχουμε κλείσει τα μάτια μας.

Από την άλλη, παιχνίδια που βγήκαν καθαρά ως Tech demos για τα φοβερά γραφικά τους τα έφαγε η μαρμάγκα. Μεγάλο παράδειγμα το Crysis που είχε ρίξει σαγόνια και τότε το χρησιμοποιούσαν όλοι ως Benchmark Test, αλλά σαν IP δεν ενδιαφέρεται κανένας πραγματικά για αυτό και η σειρά έχει μπει στον πάγο.

Anyway, τεράστια κουβέντα. Στην τελική ο καθένας με τα γούστα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συμφωνήσουμε πως αυτά είναι υποκειμενικά γούστο του καθενός. 

Εντάξει τώρα γραφικά minecraft είναι υπερβολή για να μπει στην εξίσωση κατά τη γνώμη μου. 
 

Αλλά ότι το Witcher 3 πχ (και αλλά αριστουργήματα του παρελθόντος) θα είναι παιχνιδαρα και σε 15 χρόνια που τα γραφικά πχ θα είναι δυο γενιές μπροστά, θα είναι.

Σε αντίθεση με ένα Witcher 5 για παράδειγμα που θα μπορεί να έχει φωτό ρεαλιστικά γραφικά αλλά αν  είναι πλήρως αδιάφορο από ενδιαφέροντα quest/main story/gameplay θα πάρει το 5,5/10 και θα πάει σπίτι του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Για αυτο τα σκαμε για να παιρνουμε καλες καρτες και μονιτορ.

4090 και oled έχω αλλα θα επέλεγα κάθε φορα να παίζω παιχνίδια τύπου zelda breath of the wild παρα cyberpunk 

εννοείτε ότι άμα τα πουσαρουν να έχουν καλύτερα γραφικά δε θα πει κανένας όχι, αλλα το gameplay είναι που μετράει στη τελική

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...