Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Εγώ πάντως σε ένα παιχνίδι, προτιμώ τα καλύτερα γραφικά από τα περισσότερα fps. Θελω το περιβάλλον να ευχαριστεί τα μάτια μου. Γιαυτό παίζω σε 30 fps. Συν ότι οι πιο γρήγορες εναλλαγές στα 60 fps, φοβάμαι πως θα με κουράζουν-ζαλίζουν 

Εξαρτάται και το παιχνίδι το red dead πχ άνετα το παίζω και τώρα στα 30 fps, αλλά warzone 2 που παιζω στη 50αρα με 120 fps άμα το βάλω 30 fps θα λυποθιμισω απ τη ζαλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Εγώ πάντως σε ένα παιχνίδι, προτιμώ τα καλύτερα γραφικά από τα περισσότερα fps. Θελω το περιβάλλον να ευχαριστεί τα μάτια μου. Γιαυτό παίζω σε 30 fps. Συν ότι οι πιο γρήγορες εναλλαγές στα 60 fps, φοβάμαι πως θα με κουράζουν-ζαλίζουν 

Εχω την ιδια αποψη. Το 60αρι σε κατι single player οπως Horizon και GoW, μου φαινεται υπερβολικο smooth. Πχ και στις tv δεν εχω ενεργοποιημενη την αντιστοιχη επιλογη που το κανει να φαινεται ψευτικο. 30αρι και εγω μιας και καθεται καλυτερα στο ματι μου. Σε fps games (cod/bf) προφανως καταλαβαινω διαφορα λογω ταχυτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 26ska είπε

Εγώ από τη στιγμή που έπαιξα σε 60αρι δεν μπορώ να γυρίσω στα 30,ακόμα και τα 40 δεν μου κάθονται καλά.

Εγώ από pc προέρχομαι αλλα το plaque tale reqviem μια χαρά το έπαιξα με 30-40 fps καμία ενόχληση δεν είχα ίσα ίσα το κατά ευχαριστήθηκα.

Βέβαια είμαι και τυχερος γιατί μιας και δεν είχα ποτέ κονσολα της sony τώρα έχω ένα μεγάλο backlog από ποιοτικά exclusives που δεν έπαιξα ποτέ και θα παίξω πλέον σε 60 με 120 fps στο ps5 μιας και στο ps4 παίζανε 30 μετά βίας

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ilias78 είπε

https://patentscope.wipo.int/search/en/detail.jsf?docId=US394370039&_cid=P11-LFXU5H-40413-1

Να παίζεις καλοκαίρι, να ιδρώνουν τα χέρια σου κ να είσαι κοντά σε ηφαίστειο στο diablo......

Αμα εισαι σε πάγο πως θα το κάνουν????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να λες ότι προτιμάς 30αρι από 60αρι, είναι σα να λες ότι προτιμάς το γκρι της LCD από το μαύρο της oled επειδή φοβάσαι το σκοτάδι (δεν έχουν σχέση με την ποιότητα εικόνα τα frames αλλά θέλω να σας μεταφέρω την τραγικότητα αυτών που γράφουν κάποιοι).Που αλλού θα συναντούσα τέτοια γούστα;Μόνο στην εταιρεία που έπεισε τους καταναλωτές της ότι το 30fps είναι λόγω κινηματογραφικοτητας.

Επεξ/σία από Billie13
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Εγώ από pc προέρχομαι αλλα το plaque tale reqviem μια χαρά το έπαιξα με 30-40 fps καμία ενόχληση δεν είχα ίσα ίσα το κατά ευχαριστήθηκα.

Βέβαια είμαι και τυχερος γιατί μιας και δεν είχα ποτέ κονσολα της sony τώρα έχω ένα μεγάλο backlog από ποιοτικά exclusives που δεν έπαιξα ποτέ και θα παίξω πλέον σε 60 με 120 fps στο ps5 μιας και στο ps4 παίζανε 30 μετά βίας

Και εγώ, που δεν είχα κανένα PS από το PS2, το ευχαριστήθηκα (και ευχαριστιέμαι ακόμα) φουλ να παίζω παλιά παιχνίδια του PS4 σε 60fps (πχ. God of War, Horizon, Rachet κ.α.). 


Το μόνο που πάλεψα και έπαιξα είναι το Detroit. ΑΛΛΑ και σε αυτό κάθε φορά που το άρχιζα μου χτύπαγε άσχημα... μετά από λίγη ώρα κάπως το συνήθιζα. Αλλά αυτό είναι και αργό, χωρίς έντονες κινήσεις που να χρειάζεται να τρέχεις ή να γυρίζεις έντονα την κάμερα. 


Στα καινούρια τώρα που πήρα δεν μπορώ με τίποτα να παίξω σε κάτω από 60fps (HFW, Rachet, Spiderman, Uncharted remastered, Hogwarts κ.α). ΟΚ, όταν είμαι ακίνητος καταλαβαίνω τη διαφορά στην ποιότητα μεταξύ performance και fidelity, αλλά στην κίνηση (που αυτός είναι και ο σκοπός του να παίζεις…) δεν την καταλαβαίνω…αλλά καταλαβαίνω, και με ενοχλεί πολύ, τα λιγότερα fps.

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ο καθένας με ό,τι βολεύεται. Ευτυχώς, επιλογές υπάρχουν στην αγορά, και επιλογές στις ρυθμίσεις για όλα τα γούστα :)

Συμφωνώ, αλλά πιστεύω ότι για να μείνει το performance mode (δηλαδή να συνεχίσουμε να έχουμε την επιλογή) πρέπει να το πιέσουμε και να ακούγεται. Το fidelity mode είναι ακόμα και σήμερα το standard...γιατί το performance θέλει δουλεία (scalable settings/graphics, optimization κ.α.). Και άμα δεν το πιέσουμε (με τα λεφτά μας κυρίως) είναι η εύκολη λύση για έναν developer να το κόψει.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να λέει κάποιος ότι προτιμά τα 30 από τα 60 (λόγω fidelity γραφικών), οκ θα μπορούσα να το αποκαλέσω γούστο.. Το να λέει όμως ότι τον ζαλίζουν τα 60 σε γρήγορες εναλλαγές δεν το καταλαβαίνω.

Δηλαδή στην πραγματική ζωή πως το διαχειρίζεστε όταν συμβαίνει ένα γεγονός μπροστά σας με μία κάπως γρήγορη ταχύτητα? Πχ όταν θέλετε να διασχίσετε ένα δρόμο και κοιτάτε γρήγορα δεξιά αριστερά ή όταν περάσει ένα αυτοκίνητο από μπροστά σας, ζαλίζεστε? Θα προτιμούσατε να έχετε όραση στα "cinematic" 30fps?

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony patents a deformable controller that gets hotter and colder while you hold it..

https://www.techspot.com/news/98232-sony-patents-deformable-controller-gets-hotter-colder-while.html

''WTF?! While game controllers have become more advanced over the decades, their basic form and functionality have changed little. But a Sony patent describes something that's far from conventional: a controller that can change shape and temperature based on the game you're playing.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αλυσίδα που πήρα το ps5 δε κάνουν επέκταση εγγύησης δυστηχως, τελικά υπάρχει κάποια υπηρεσία ή κατάστημα που να μπορεί να μου κάνει επέκταση εγγύησης ή τη πάτησα που το πήρα από άγνωστη αλυσίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...