Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Η game of the year edition δεν έχει όλα τα dlc δηλαδή? Ούτε το next gen patch για ps5?

Η gold τα έχει σίγουρα (οπότε έβγαινε κάποιο dlc το κατέβαζες).  Η goty δεν είμαι σίγουρος. Λογικά ναι αλλά δεν έχω πάρει ποτέ goty κ δεν έχω ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Ας κοιτάξει η Sony το psvr2 να το στηρίξει με δυνατους τίτλους,να χαμηλώσει τιμή να το πάρει περισσότερος κόσμος και ας αφήσει τις pro εκδόσεις.Δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν στη συγκεκριμένη εποχή.

 

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Λυπαμαι για εσας τους κατοχους του πρωτου κυματος, αλλα πολυ φοβαμαι πως και αυτο απατο θα παει. Μακαρι να διαψευστω, αλλά το περιφερειακο δεν ειναι για ολους.

Ρε παιδιά, χθες το έψαχνα. Με τα "παράπονα" για καλώδια κτλ, το Psvr1 που έβλεπα χθες, έχει 400 τίτλους που το υποστηρίζουν. Δηλαδή τι παραπάνω για ένα αξεσουάρ? Έχει μόλις 1.5 μήνα που βγήκε, με 57 παιχνίδια, και έρχονται και άλλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι ακριβώς θα κάνει ένα PS5 Pro που δεν μπορεί να το κάνει ένα PS5;

Πρακτικά εννοώ, θα μπορεί να τρέχει τα πάντα 4Κ120 ας πούμε; Αφού είναι ελάχιστα τα games που υποστηρίζουν 120 καρέ. Θα τρέχει σε native 4Κ60 όσα games τρέχουν τώρα σε checkerboard 4K60; Και πάλι, απειροελάχιστο το gain imho.

Και σε τι price range θα βγει μια τέτοια κονσόλα, όταν το απλό μοντέλο κοστίζει 550; Ας πούμε ότι θα ακολουθήσουν την PS4 Slim/Pro τιμολογιακή πολιτική (που είχαν 299/399) και ότι το βγάζουν στα 700. Δεν είναι λίγο εξωφρενικό το price point για τόσο λίγο gain; Το PS4 Pro είχε λόγο που βγήκε όταν βγήκε, σε μια εποχή που ήταν στο peak τους οι 4Κ τηλεοράσεις, έμενε πίσω το απλό PS4. Τώρα δεν έχουμε 8Κ τηλεοράσεις για να έχει νόημα μια τέτοια πολιτική.

Προσωπικά δεν βλέπω PS5 Pro στον ορίζοντα, περισσότερο βλέπω ένα νέο Slim μοντέλο με αποσπώμενο οπτικό μέσο, για να παντρεύονται τα δύο SKU's που υπάρχουν τώρα σε ένα.

Το ίδιο ισχύει και για SeX Pro, ούτε εκεί βλέπω λόγο ύπαρξης τέτοιου μοντέλου.

Quality mode 60αρια καρφωμένα 

Ray tracing επίσης 60 έστω και 2κ Ανάλυση

Εγώ αυτό θα ήθελα από ένα Ps5 Pro

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχω την απλή εκδοση ps4 για το ghost of tshusima (οχι την director cut) ποσα λεφτα ζηταει η sony για να το αναβαθμισω στην εκδοση του ps5?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Αν εχω την απλή εκδοση ps4 για το ghost of tshusima (οχι την director cut) ποσα λεφτα ζηταει η sony για να το αναβαθμισω στην εκδοση του ps5?

10€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ilias78 είπε

10€

Μόνο? Τωρα που το εψαχνα στο psn κατι για 30 δολαρια εγραφε. Μονο για τη director cut νομιζω ισχυει αυτο https://blog.public.gr/gaming/video-games/ghost-tsushima-directors-cut-anakoinothike-kai-erhetai-se-ps4-ps5

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Μόνο? Τωρα που το εψαχνα στο psn κατι για 30 δολαρια εγραφε. Μονο για τη director cut νομιζω ισχυει αυτο https://blog.public.gr/gaming/video-games/ghost-tsushima-directors-cut-anakoinothike-kai-erhetai-se-ps4-ps5

Από το λικν που έβαλες 

Όσοι αγοράσουν τη νέα έκδοση για το PS4, θα μπορούν να αναβαθμίσουν στην έκδοση του PS5 με ένα κόστος 10 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Από το λικν που έβαλες 

Όσοι αγοράσουν τη νέα έκδοση για το PS4, θα μπορούν να αναβαθμίσουν στην έκδοση του PS5 με ένα κόστος 10 ευρώ.

Ναι αλλα δεν ειναι

 

44 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Από το λικν που έβαλες 

Όσοι αγοράσουν τη νέα έκδοση για το PS4, θα μπορούν να αναβαθμίσουν στην έκδοση του PS5 με ένα κόστος 10 ευρώ.

Nαι την νεα εκδοση ομως, οχι αυτη που εχει προσφορα ο Γερμανος τωρα στα 10 ευρω.. 

Για αυτο το κοιτουσα για να το κανω ετσι τωρα που ειναι σε προσφορα αλλα δε με συμφερει ετσι γιατι βγαινει 40 ευρω παλι.. θα περιμενω να πεσει η ps5 edition.

https://www.germanos.gr/product/gaming/games/ps4-games/ghost-of-tsushima-ps4/?productId=20374144

image.png.67cf30e51bab7011a0594e0dd451a242.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Ναι αλλα δεν ειναι

 

Nαι την νεα εκδοση ομως, οχι αυτη που εχει προσφορα ο Γερμανος τωρα στα 10 ευρω.. 

Για αυτο το κοιτουσα για να το κανω ετσι τωρα που ειναι σε προσφορα αλλα δε με συμφερει ετσι γιατι βγαινει 40 ευρω παλι.. θα περιμενω να πεσει η ps5 edition.

https://www.germanos.gr/product/gaming/games/ps4-games/ghost-of-tsushima-ps4/?productId=20374144

image.png.67cf30e51bab7011a0594e0dd451a242.png

Έχει δωρεάν 60fps patch και η έκδοση του ps4. Οπτικά δεν χάνεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Έχει δωρεάν 60fps patch και η έκδοση του ps4. Οπτικά δεν χάνεις κάτι.

Το ότι παίρνει 60fps δωρεάν αυτό είναι καλό! Δε θα δω μεγάλη διαφορά στην ανάλυση? 1800p από ότι διάβασα στη δωρεάν αναβάθμιση και 4k αν πληρώσεις, παίζω σε 50" και δε ξέρω αν θα έχω κάποια υποβάθμιση στα 1800p σε σχέση με το 4k

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star Wars Jedi: Survivor – PS5’s DualSense Mimics the Feel of Force Push and Pull

Pushing hard on the adaptive triggers versus "lightly feathering" them will give different responses, says director Stig Asmussen..

https://gamingbolt.com/star-wars-jedi-survivor-ps5s-dualsense-mimics-the-feel-of-force-push-and-pull

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Το ότι παίρνει 60fps δωρεάν αυτό είναι καλό! Δε θα δω μεγάλη διαφορά στην ανάλυση? 1800p από ότι διάβασα στη δωρεάν αναβάθμιση και 4k αν πληρώσεις, παίζω σε 50" και δε ξέρω αν θα έχω κάποια υποβάθμιση στα 1800p σε σχέση με το 4k

Τρίχες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Το ότι παίρνει 60fps δωρεάν αυτό είναι καλό! Δε θα δω μεγάλη διαφορά στην ανάλυση? 1800p από ότι διάβασα στη δωρεάν αναβάθμιση και 4k αν πληρώσεις, παίζω σε 50" και δε ξέρω αν θα έχω κάποια υποβάθμιση στα 1800p σε σχέση με το 4k

Εγώ θεωρώ μάλιστα ότι η έκδοση του PS4 είναι καλύτερη για το PS5. Και αυτό γιατί τα cutscenes (που είναι πολλά) τρέχουν στα 60fps ενώ το PS5 app τα έχει κλειδωμένα στα 30fps (ποιος στόκος στην Sucker Punch σκέφτηκε ότι αυτό είναι καλή ιδέα απορία το έχω).

Βέβαια τρέχοντας το PS4 app χάνεις το instant loading αλλά οι χρόνοι παραμένουν πολλοί μικροί στο PS5 έτσι κι αλλιώς.

Η διαφορά 1800p με 4K δεν είναι αντιληπτή σε αυτό το παιχνίδι. Έχει πολύ καλό image reconstruction.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ θεωρώ μάλιστα ότι η έκδοση του PS4 είναι καλύτερη για το PS5. Και αυτό γιατί τα cutscenes (που είναι πολλά) τρέχουν στα 60fps ενώ το PS5 app τα έχει κλειδωμένα στα 30fps (ποιος στόκος στην Sucker Punch σκέφτηκε ότι αυτό είναι καλή ιδέα απορία το έχω).

Βέβαια τρέχοντας το PS4 app χάνεις το instant loading αλλά οι χρόνοι παραμένουν πολλοί μικροί στο PS5 έτσι κι αλλιώς.

Η διαφορά 1800p με 4K δεν είναι αντιληπτή σε αυτό το παιχνίδι. Έχει πολύ καλό image reconstruction.

Δεν είναι native 4K@60 έτσι και αλλιώς η PS5 έκδοση οπότε δεν αξίζει.

Εγώ βλακεία έκανα που το πήρα μαζί με το Iki Island. Αρκούσε το dlc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...