Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας καλύτερος ο Κωτσοβολος η protergia η ΔΕΗ η elpedison ,η nrg για το επιδοτούμενο πρόγραμμα φωτοβολταϊκά στη στέγη να επιλέξω για Αθήνα? Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εμενα μου ηρθε απο κωτσοβολο μαιλ και απο το εργαλειο που ειχε μεσα εβαλα τα στοιχεια μου και μου λεει οτι με +11ευρο θα εχω ολο το συστημα. 

εχει δοκιμάσει κανεις τον κωτσοβολο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

έχω 2 ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος:

- το inverter είναι καλύτερα να μπει σε εξωτερικό χώρο για λόγους "αερισμού" του; Αν ναι, πρέπει να είναι σε σκιερό μέρος;

- με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τι παίζει σχετικά με το συμψηφισμό;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο ερώτημα, το inverter πρέπει να μπει έξω σε σκιερό μέρος ή μέσα σε καλά αεριζόμενο χώρο. Όσο πιο κρύο τόσο καλύτερη η απόδοση του και η μακροζωία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sta είπε

Καλησπέρα σας,

έχω 2 ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος:

- το inverter είναι καλύτερα να μπει σε εξωτερικό χώρο για λόγους "αερισμού" του; Αν ναι, πρέπει να είναι σε σκιερό μέρος;

- με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τι παίζει σχετικά με το συμψηφισμό;

Ευχαριστώ πολύ.

Να μπει σε χωρο που να μην το βλεπει ο ηλιος και να μην βρεχεται. Εαν εχεις καποια αποθηκουλα που δεν βραζει το καλοκαιρι, θα σου προτεινα να το βαλεις εκει. Σε εξωτερικο χωρο, εξαρταται ποσο κρυο κανει τον χειμωνα εκει που εισαι, αλλα και εαν θα βαλεις μπαταριες.

Στις ρυθμιζομενες χρεωσεις πληρωνεις μονο οσο ενεργεια καταναλωνεις απευθειας απο το δικτυο. Για την ενεργεια που καταναλωνεις (ταυτοχρονα) απο τα φωτοβολταικα δεν χρεωνεσαι.

Πες οτι εχεις 500 kwh καβατζα απο τον προηγουμενο μηνα και στον επομενο μηνα μηδεν παραγωγη, ενω εκανες 500 kwh καταναλωση. Δεν θα πληρωσεις για την ενεργεια λογω συμψηφισμου (500-500=0), αλλα θα πληρωσεις για 500 kwh ρυθμιζομενες χρεωσεις. 

Επεξ/σία από PK1926
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PK1926 είπε

Να μπει σε χωρο που να μην το βλεπει ο ηλιος και να μην βρεχεται. Εαν εχεις καποια αποθηκουλα που δεν βραζει το καλοκαιρι, θα σου προτεινα να το βαλεις εκει. Σε εξωτερικο χωρο, εξαρταται ποσο κρυο κανει τον χειμωνα εκει που εισαι, αλλα και εαν θα βαλεις μπαταριες.

Στις ρυθμιζομενες χρεωσεις πληρωνεις μονο οσο ενεργεια καταναλωνεις απευθειας απο το δικτυο. Για την ενεργεια που καταναλωνεις (ταυτοχρονα) απο τα φωτοβολταικα δεν χρεωνεσαι.

Πες οτι εχεις 500 kwh καβατζα απο τον προηγουμενο μηνα και στον επομενο μηνα μηδεν παραγωγη, ενω εκανες 500 kwh καταναλωση. Δεν θα πληρωσεις για την ενεργεια λογω συμψηφισμου (500-500=0), αλλα θα πληρωσεις για 500 kwh ρυθμιζομενες χρεωσεις. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να κάνω μία ακόμα ερώτηση αν γνωρίζετε. Με βάση τη μελέτη μηχανικού το κόστος για την εγκατάσταση του ΦΒ συστήματος 10kw (net metering με μπαταρία) είναι 18-20k ΕΥΡΩ. Οι ετήσιες καταναλώσεις είναι 14.000kwh και ο μηχανικός μου είπε ότι το ΦΒ αυτό σύστημα θα αποδίδει 14000kwη επίσης. Το ερώτημα μου βέβαια είναι σε πόσο καιρό θα γίνει απόσβεση του συστήματος αν λογίσουμε και την επιδότηση. Να αναφέρω ότι ανήκω στην τρίτη κατηγορία εισοδημάτων >40000ΕΥΡΩ. Με βάση υπολογισμό μου η απόσβεση θα γίνει σε 6-7 χρόνια, είναι κάτι που σας βγάζει νόημα;

Επεξ/σία από Sta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Sta είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να κάνω μία ακόμα ερώτηση αν γνωρίζετε. Με βάση τη μελέτη μηχανικού το κόστος για την εγκατάσταση του ΦΒ συστήματος 10kw (net metering με μπαταρία) είναι 18-20k ΕΥΡΩ. Οι ετήσιες καταναλώσεις είναι 14.000kwh και ο μηχανικός μου είπε ότι το ΦΒ αυτό σύστημα θα αποδίδει 14000kwη επίσης. Το ερώτημα μου βέβαια είναι σε πόσο καιρό θα γίνει απόσβεση του συστήματος αν λογίσουμε και την επιδότηση. Να αναφέρω ότι ανήκω στην τρίτη κατηγορία εισοδημάτων >40000ΕΥΡΩ. Με βάση υπολογισμό μου η απόσβεση θα γίνει σε 6-7 χρόνια, είναι κάτι που σας βγάζει νόημα;

Μιας και έχεις την μελέτη, γιατί δεν αναγράφεις και την τιμή – προσφορά που σου έδωσε;

Γιατί άλλο 18000 και άλλο 20000 ευρώ…

Επίσης άλλο να βάλεις 5kw μπαταρία και άλλο 10,8….

Οπότε με τόσο γενικό ερώτημα, μόνο αόριστες απαντήσεις θα σου δώσουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Μιας και έχεις την μελέτη, γιατί δεν αναγράφεις και την τιμή – προσφορά που σου έδωσε;

Γιατί άλλο 18000 και άλλο 20000 ευρώ…

Επίσης άλλο να βάλεις 5kw μπαταρία και άλλο 10,8….

Οπότε με τόσο γενικό ερώτημα, μόνο αόριστες απαντήσεις θα σου δώσουν…

Ναι έχεις δίκιο. Η τιμή είναι τελικά 20κ και η μπαταρία είναι 10kw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χωρο το οποιο ειναι δηλωμενο ως αποθηκη (αν και δεν ειναι αποθηκη :P) σε αγροκτημα επιδοτούνται φωτοβολταικα;

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2024 στις 11:57 ΜΜ, Sta είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να κάνω μία ακόμα ερώτηση αν γνωρίζετε. Με βάση τη μελέτη μηχανικού το κόστος για την εγκατάσταση του ΦΒ συστήματος 10kw (net metering με μπαταρία) είναι 18-20k ΕΥΡΩ. Οι ετήσιες καταναλώσεις είναι 14.000kwh και ο μηχανικός μου είπε ότι το ΦΒ αυτό σύστημα θα αποδίδει 14000kwη επίσης. Το ερώτημα μου βέβαια είναι σε πόσο καιρό θα γίνει απόσβεση του συστήματος αν λογίσουμε και την επιδότηση. Να αναφέρω ότι ανήκω στην τρίτη κατηγορία εισοδημάτων >40000ΕΥΡΩ. Με βάση υπολογισμό μου η απόσβεση θα γίνει σε 6-7 χρόνια, είναι κάτι που σας βγάζει νόημα;

Με την επιδότηση πόσο σου βγαίνει;

Επίσης μίλησα με τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε να μην κάνω κάποια κίνηση ακόμα γτ θα βγει το καινούργιο πρόγραμμα που δεν θα είναι Methering αλλά billing. Δηλαδή ότι ρεύμα δεν καταναλώνεις και το ρίχνεις στο δίκτυο θα "πληρώνεσαι" 0,06€ ανά kw (θα γίνεται βέβαια συμψηφισμός όπως είναι λογικό). Επίσης δεν θα υπάρχει και περιορισμός στις μπαταρίες βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας πλέον.
Όλα αυτά είναι φήμες βέβαια ακόμα, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει ακούσει κάποιος κάτι.

Επεξ/σία από mypagio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, mypagio said:

Με την επιδότηση πόσο σου βγαίνει;

Επίσης μίλησα με τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε να μην κάνω κάποια κίνηση ακόμα γτ θα βγει το καινούργιο πρόγραμμα που δεν θα είναι Methering αλλά billing. Δηλαδή ότι ρεύμα δεν καταναλώνεις και το ρίχνεις στο δίκτυο θα "πληρώνεσαι" 0,06€ ανά kw (θα γίνεται βέβαια συμψηφισμός όπως είναι λογικό). Επίσης δεν θα υπάρχει και περιορισμός στις μπαταρίες βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας πλέον.
Όλα αυτά είναι φήμες βέβαια ακόμα, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει ακούσει κάποιος κάτι.

Το net billing είναι σαφώς χειρότερο του net metering. Θα πληρώνεσαι 6 αλλά θα πληρώνεις στην τρέχουσα τιμή που είναι παραπάνω. Ο συμψηφισμός θα είναι σε βάρος σου. Ο χρόνος απόσβεσης θα είναι διπλάσιος και βάλε...

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Το net billing είναι σαφώς χειρότερο του net metering. Θα πληρώνεσαι 6 αλλά θα πληρώνεις στην τρέχουσα τιμή που είναι παραπάνω. Ο συμψηφισμός θα είναι σε βάρος σου. Ο χρόνος απόσβεσης θα είναι διπλάσιος και βάλε...

Σου απελευθερώνει τις μπαταρίες που συνεχώς πέφτει η τιμή τους. Στην Ελλάδα που 8-9 μήνες το χρόνο έχεις πάνω από 14 ώρες την ημέρα ήλιο σαφώς και σε συμφέρει. Γιατί αν καλύπτεις τις ανάγκες σου με τις μπαταρίες και δίνεις μόνο στο δίκτυο είναι σαφώς καλύτερα. Νομίζω είναι πιο συμφέρον από το πλαφόν που είχες στη μπαταρία και στο ότι δεν έπαιρνες φράγκο από αυτά που έδινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mypagio είπε

Με την επιδότηση πόσο σου βγαίνει;

Επίσης μίλησα με τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε να μην κάνω κάποια κίνηση ακόμα γτ θα βγει το καινούργιο πρόγραμμα που δεν θα είναι Methering αλλά billing. Δηλαδή ότι ρεύμα δεν καταναλώνεις και το ρίχνεις στο δίκτυο θα "πληρώνεσαι" 0,06€ ανά kw (θα γίνεται βέβαια συμψηφισμός όπως είναι λογικό). Επίσης δεν θα υπάρχει και περιορισμός στις μπαταρίες βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας πλέον.
Όλα αυτά είναι φήμες βέβαια ακόμα, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει ακούσει κάποιος κάτι.

Γιατί ποιος σου είπε ότι στο νετ μετερινγκ έχει περιορισμό στις μπαταρίες;;;

Μπορείς να βάλεις όσες μπαταρίες θέλεις. Δεν σε υποχρεώνει κανένας να βάλεις μικρή μπαταρία. Μόνο στο επιδοτούμενο πρόγραμμα σου δίνει επιδότηση για μέχρι 10.8kwh…

Στο νετ μπιλινγκ για να έχεις το κέρδος του μετερινγκ πρέπει να έχεις ένα πολύ μεγαλύτερο από τις ανάγκες σου ΦΒ σταθμό, για να πουλας πολύ ρεύμα μπας και ισοφαρίσεις την χασούρα από την ακριβότερη ενέργεια που θα πάρεις πίσω….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Γιατί ποιος σου είπε ότι στο νετ μετερινγκ έχει περιορισμό στις μπαταρίες;;;

Μπορείς να βάλεις όσες μπαταρίες θέλεις. Δεν σε υποχρεώνει κανένας να βάλεις μικρή μπαταρία. Μόνο στο επιδοτούμενο πρόγραμμα σου δίνει επιδότηση για μέχρι 10.8kwh…

Στο νετ μπιλινγκ για να έχεις το κέρδος του μετερινγκ πρέπει να έχεις ένα πολύ μεγαλύτερο από τις ανάγκες σου ΦΒ σταθμό, για να πουλας πολύ ρεύμα μπας και ισοφαρίσεις την χασούρα από την ακριβότερη ενέργεια που θα πάρεις πίσω….

Μα για επιδότηση μιλάω. Νόμιζα ήταν αυτονόητο. Αν είχα τα χρήματα να βάλω μόνος μου δεν θα τα συζητούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...