Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι δεν έχει πληρωθεί κανείς ακόμα. 

 

Και εγώ περιμένω εκκαθαριστικό και τον φοβάμαι λίγο πώς θα κάνουν τους υπολογισμούς τους.

 

Πάντως Απο Σεπτέμβρη αν έχεις τόση πολύ πλεονάζουσα ενέργεια μήπως έχεις βάλει υπερβολικά μεγάλο Φ/Β?

Κανονικά τέτοια εποχή πρέπει να είσαι είτε μείον είτε στα ίσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτι είχα διαβάσει αλλά δε θυμάμαι και δε με ενδιαφέρει γιατί έχω σωστή διαστασιολόγηση ότι αν παράγεις πάνω απο ένα όριο πληρώνεις κάποιο ποσό.

Αν το παρακολουθείς είναι εύκολο να το ρυθμίσεις στο τέλος. Βγάζεις ένα καλοριφέρ λαδιού στο μπαλκόνι. Αλλά είναι χασούρα όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά δεν πάω να καταναλώσω όσο παράγω και μόνο (χωρίς δλδ να πάρω από ΔΕΗ). Αλλά όπως ανέφερα νωρίτερα δεν έχω λάβει ακόμα εκκαθαριστικό ώστε να 'εχω ένα μπούσουλα πως γίνεται η τιμολόγηση.

On 15/12/2023 at 19:39, teodor_ch said:

Κάτι είχα διαβάσει αλλά δε θυμάμαι και δε με ενδιαφέρει γιατί έχω σωστή διαστασιολόγηση ότι αν παράγεις πάνω απο ένα όριο πληρώνεις κάποιο ποσό.

Αν το παρακολουθείς είναι εύκολο να το ρυθμίσεις στο τέλος. Βγάζεις ένα καλοριφέρ λαδιού στο μπαλκόνι. Αλλά είναι χασούρα όλο αυτό.

Πάντως αν ισχύει αυτό που λες φίλε @teodor_ch θα ήταν καλό να το ξέρουμε και επίσημα οπότε ότι πηγή έχεις/είχες, είναι ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, γιατί δεν την βλέπω πουθενά:

Θα μπορούσα να βάλω φωτοβολταικα με μπαταρία για να εκμεταλλευτώ την επιδότηση και μόλις εξαντληθούν (πχ 8 χρόνια) να το γυρίσω σε καθαρό net metering? 

Με σταματά κάτι να το κάνω αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως μπορείς να το κάνεις. Σιγά μη πληρώσουμε σε 10 χρόνια για καινούργια μπαταρία, αφού στην τελική η μπαταρία είναι το δίκτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια.

Έχω κατανάλωση γύρω στις 4000kWh το έτος, χωρίς να λαμβάνω υπόψη μου μελλοντική αύξηση.

Υπάρχει χώρος σε στέγη περίπου 130τ.μ.

Λογικά υπάρχει δυνατότητα υπαγωγής στο πρόγραμμα στην κατηγορία Α (65% & 100% μπαταρίες)

Το σύστημα, αν γίνει μέσω προγράμματος, θα πρέπει να έχει υποχρεωτικά μπαταρίες;

Τι προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Παιδιά μια βοήθεια.

Έχω κατανάλωση γύρω στις 4000kWh το έτος, χωρίς να λαμβάνω υπόψη μου μελλοντική αύξηση.

Υπάρχει χώρος σε στέγη περίπου 130τ.μ.

Λογικά υπάρχει δυνατότητα υπαγωγής στο πρόγραμμα στην κατηγορία Α (65% & 100% μπαταρίες)

Το σύστημα, αν γίνει μέσω προγράμματος, θα πρέπει να έχει υποχρεωτικά μπαταρίες;

Τι προτείνετε να κάνω;

Αν γίνει μέσω προγράμματος οι μπαταρίες είναι υποχρεωτικές (για αυτό το λόγο είναι και το πρόγραμμα άλλωστε), στην ουσία σου δίνει τη μπαταρία τσάμπα). Ένα σύστημα των 5-6 kwp με 5 ή 10 Kwh μπαταρία θα σε υπερκαλύψει (παραγωγή 7000 με 7500 kwh το χρόνο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/12/2023 at 22:31, jaguar13 said:

Εννοείται πως μπορείς να το κάνεις. Σιγά μη πληρώσουμε σε 10 χρόνια για καινούργια μπαταρία, αφού στην τελική η μπαταρία είναι το δίκτυο.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά υπάρχει περίπτωση να πρέπει να αλλάξω τη σύμβαση μου με τον ΔΕΔΔΗΕ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/12/2023 at 22:01, Manos901 said:

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, γιατί δεν την βλέπω πουθενά:

Θα μπορούσα να βάλω φωτοβολταικα με μπαταρία για να εκμεταλλευτώ την επιδότηση και μόλις εξαντληθούν (πχ 8 χρόνια) να το γυρίσω σε καθαρό net metering? 

Με σταματά κάτι να το κάνω αυτό; 

Τα 8 χρόνια από που προκύπτουν?

Ενημερωτικά η σύμβαση που υπογράφεις είναι για 20 (ή 25 δεν θυμάμαι)  χρόνια και αναφέρεται ρητά ότι πρέπει ο εξοπλισμός σου να είναι λειτουργικός άρα και η μπαταρία. Το μόνο που δεν λέει κανένας είναι αν θα μπει κανένας στην διαδικασία να ελέγξει αν και εφόσον η μπαταρία σου είναι σε λειτουργική κατάσταση ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Manos901 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά υπάρχει περίπτωση να πρέπει να αλλάξω τη σύμβαση μου με τον ΔΕΔΔΗΕ; 

Κάνεις αίτηση για νέα σύμβαση net-metering που πρέπει να γίνει δεκτή από ΔΕΔΔΗΕ (κατά 99,99% γίνεται δεκτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, journeyman77 said:

Τα 8 χρόνια από που προκύπτουν?

Ενημερωτικά η σύμβαση που υπογράφεις είναι για 20 (ή 25 δεν θυμάμαι)  χρόνια και αναφέρεται ρητά ότι πρέπει ο εξοπλισμός σου να είναι λειτουργικός άρα και η μπαταρία. Το μόνο που δεν λέει κανένας είναι αν θα μπει κανένας στην διαδικασία να ελέγξει αν και εφόσον η μπαταρία σου είναι σε λειτουργική κατάσταση ποτέ.

Τότε γιατί στο φεκ αναφέρει ότι πρέπει να κρατήσεις τον εξοπλισμό σου τουλάχιστον 5 χρόνια και όχι όσο η σύμβαση; 

Μήπως η σύμβαση με τον ΔΕΔΔΗΕ δεν ασχολείται με το εάν έχεις μπαταρία η όχι, αλλά ασχολείται μόνο με το κομμάτι ότι δίνεις και παίρνεις ρεύμα; 

3 hours ago, jaguar13 said:

Κάνεις αίτηση για νέα σύμβαση net-metering που πρέπει να γίνει δεκτή από ΔΕΔΔΗΕ (κατά 99,99% γίνεται δεκτή).

Και εάν τότε είναι full το δίκτυο και στο απόρριψουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το εξής δίλημμα. Τα υλικά μαζί με την εγκατάσταση των βάσεων, των πάνελ και κάποιες καλωδιώσεις τα αγόρασα και τα πέρασε τεχνικός από το μαγαζί που πήρα όλον τον βασικό εξοπλισμό (πάνελ, μπαταρία, ινβερτερ, κλ). Τις πιο τεχνικές συνδέσεις (ινβερτερ με μπαταρία κλπ) περιμένω ηλεκτρολογο που έχει χρόνια εμπειρίας να την κάνει. 

 

Το ερώτημα είναι αν κοπούν τιμολόγια για την κάθε δουλειά όπως πρέπει θα υπάρχει πρόβλημα με την επίδοτηση επειδή θα φαίνονται 2 διαφορετικοι εμπλεκόμενοι τεχνικοί; φυσικά η κάθε εργασία θα περιγραφεταο στα τιμολόγια θεωρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις θέμα, στη σελίδα της επιδότησης εχω την εντύπωση ότι σε αφήνει να καταχωρίσεις διαφορετικούς τεχνικούς/εγκαταστάτες εφόσον συμβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...