Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mypagio είπε

Μα για επιδότηση μιλάω. Νόμιζα ήταν αυτονόητο. Αν είχα τα χρήματα να βάλω μόνος μου δεν θα τα συζητούσα.

Δηλαδή θα βγει νετ μπιλινγκ με ελεύθερο το να βάλεις όσες μπαταρίες σου κάνει κέφι και μάλιστα με 100% επιδότηση....

Μάλιστα.....

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Δηλαδή θα βγει νετ μπιλινγκ με ελεύθερο το να βάλεις όσες μπαταρίες σου κάνει κέφι και μάλιστα με 100% επιδότηση....

Μάλιστα.....

Δεν ειπα για 100% επιδοτηση γτ δεν γνωριζω. Αν ειναι ενα 70% ομως, οπως τωρα ειναι μια χαρα. Και 50% ακομα συμφερει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει πουθενά για επιδότηση στο net-billing.

Και δεδομένου ότι έχουμε ήδη υπερ-παραγωγή κάποιες ώρες και κλείνουν ΑΠΕ (να μήν παράγουν) δε βλέπω άλλη επιδότηση.

Συνεχίζουν... ακάθεκτες οι περικοπές στην παραγωγή ΑΠΕ – Από την αρχή του έτους ως τώρα, ξεπέρασαν ήδη τις απορρίψεις όλου του 2023 – Εκτοξεύθηκαν το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (energypress.gr)

 

Μακάρι να κάνω λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν πει οτι οι επιδοτησεις κατοικιων κοβονται τα χρηματα των επιδοτησεων κατοικιων θα πανε στα αγροτικα φωτοβολταικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όλο το "παιχνίδι" στο net-metering με μπαταρία παίζεται στο κατά πόσο γλυτώνει κάποιος τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Ο μηχανικός που μου έδωσε προσφορά μου είπε οτι τις γλυτώνεις εφόσον την εκάστοτε στιγμή καταναλώνεις από την ενέργεια που παράγει το φωτοβολταΐκό. Συνεχίζοντας μου είπε όμως ότι δεν πρέπει να ποντάρω ότι θα γλυτώνω τις ρυθμιζόμενες αλλά ότι θα συμψηφίζω μόνο τις ανταγωνιστικές. Το βρίσκω αντιφατικό και ομολογώ έχω μπερδευτεί.

Γνωρίζει κάποιος επί αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sta είπε

Νομίζω όλο το "παιχνίδι" στο net-metering με μπαταρία παίζεται στο κατά πόσο γλυτώνει κάποιος τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Ο μηχανικός που μου έδωσε προσφορά μου είπε οτι τις γλυτώνεις εφόσον την εκάστοτε στιγμή καταναλώνεις από την ενέργεια που παράγει το φωτοβολταΐκό. Συνεχίζοντας μου είπε όμως ότι δεν πρέπει να ποντάρω ότι θα γλυτώνω τις ρυθμιζόμενες αλλά ότι θα συμψηφίζω μόνο τις ανταγωνιστικές. Το βρίσκω αντιφατικό και ομολογώ έχω μπερδευτεί.

Γνωρίζει κάποιος επί αυτού;

Όταν παράγεις ρεύμα κ το ξοδεύεις την ίδια στιγμή, αυτό το ρεύμα είναι "Δωρεάν" χωρίς να πληρώσεις κάτι άλλο. 

Αν έχεις περίσσια κ την στείλεις στο Δημόσιο Δίκτυο, όταν την παρεις πίσω (πχ την νύκτα) θα πληρώσεις μόνο τις ΥΚΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Όταν παράγεις ρεύμα κ το ξοδεύεις την ίδια στιγμή, αυτό το ρεύμα είναι "Δωρεάν" χωρίς να πληρώσεις κάτι άλλο. 

Αν έχεις περίσσια κ την στείλεις στο Δημόσιο Δίκτυο, όταν την παρεις πίσω (πχ την νύκτα) θα πληρώσεις μόνο τις ΥΚΩ

Κατανοητό. Με τη μπαταρία τι γίνεται; δλδ το βράδυ που δεν παράγει το φωβολταΐκό οι καταναλώσεις του σπιτιού θα γίνονται κατά προτεραιότητα από τη μπαταρία φαντάζομαι, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Sta είπε

Κατανοητό. Με τη μπαταρία τι γίνεται; δλδ το βράδυ που δεν παράγει το φωβολταΐκό οι καταναλώσεις του σπιτιού θα γίνονται κατά προτεραιότητα από τη μπαταρία φαντάζομαι, σωστά;

Σωστά. Και όχι μόνο την νύκτα.

Ακόμα και την ημέρα…

Πχ έχεις ένα σύστημα που σου δίνει στις 12 το μεσημέρι με ηλιοφάνεια 4000w, αλλά η κατανάλωση σου είναι μεγαλύτερη γιατί άνοιξες φούρνο και 2 μάτια κουζίνας που θέλουν πχ 5000w…

Τότε ο ινβερτερ θα στείλει και από την μπαταρία σου ενέργεια για να καλύψει την ζήτηση (εάν είναι γεμάτη)…

Αν εσύ ανοίξεις και θερμοσίφωνα θα εισάγει και ρεύμα από το Δημόσιο Δίκτυο…

Όταν οι καταναλώσεις πέσουν κάτω από την παραγόμενη σου ενέργεια, τότε θα φορτίσει πρώτα την μπαταρία και ότι περισσέψει θα το στείλει στο Δημόσιο Δίκτυο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Όταν παράγεις ρεύμα κ το ξοδεύεις την ίδια στιγμή, αυτό το ρεύμα είναι "Δωρεάν" χωρίς να πληρώσεις κάτι άλλο. 

Αν έχεις περίσσια κ την στείλεις στο Δημόσιο Δίκτυο, όταν την παρεις πίσω (πχ την νύκτα) θα πληρώσεις μόνο τις ΥΚΩ

Επανέρχομαι σε αυτό: όταν λες ΥΚΩ κυριολεκτείς; δλδ από τις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις δε θα πληρώσω (θα συμψηφιστούν σε κάθε περίπτωση) οι χρεώσεις για ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε και ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε και ΕΤΜΕΑΡ που είναι επίσης συνάρτηση της κατανάλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/5/2024 στις 6:41 ΜΜ, Sta είπε

Νομίζω όλο το "παιχνίδι" στο net-metering με μπαταρία παίζεται στο κατά πόσο γλυτώνει κάποιος τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Ο μηχανικός που μου έδωσε προσφορά μου είπε οτι τις γλυτώνεις εφόσον την εκάστοτε στιγμή καταναλώνεις από την ενέργεια που παράγει το φωτοβολταΐκό. Συνεχίζοντας μου είπε όμως ότι δεν πρέπει να ποντάρω ότι θα γλυτώνω τις ρυθμιζόμενες αλλά ότι θα συμψηφίζω μόνο τις ανταγωνιστικές. Το βρίσκω αντιφατικό και ομολογώ έχω μπερδευτεί.

Γνωρίζει κάποιος επί αυτού;

ηλεκτρολογοι χαμπαροι δεν εχουν.. ρωτησα τον δεδδηε .. ειναι δεν ειναι δικο σου τις ρυθμιζομενες τις πληρωνεις κανονικα... εκαψες 1000 το μηνα.. παρήγαγες 800... 200 τραβηξες..

πληρωνεις 200 για ρευμα

1000 για δεδδηε αδμηε κλπ

 

Στις 3/5/2024 στις 8:43 ΜΜ, andreas1gr είπε

Όταν παράγεις ρεύμα κ το ξοδεύεις την ίδια στιγμή, αυτό το ρεύμα είναι "Δωρεάν" χωρίς να πληρώσεις κάτι άλλο. 

Αν έχεις περίσσια κ την στείλεις στο Δημόσιο Δίκτυο, όταν την παρεις πίσω (πχ την νύκτα) θα πληρώσεις μόνο τις ΥΚΩ

οχι

Στις 3/5/2024 στις 11:24 ΜΜ, andreas1gr είπε

Σωστά. Και όχι μόνο την νύκτα.

Ακόμα και την ημέρα…

Πχ έχεις ένα σύστημα που σου δίνει στις 12 το μεσημέρι με ηλιοφάνεια 4000w, αλλά η κατανάλωση σου είναι μεγαλύτερη γιατί άνοιξες φούρνο και 2 μάτια κουζίνας που θέλουν πχ 5000w…

Τότε ο ινβερτερ θα στείλει και από την μπαταρία σου ενέργεια για να καλύψει την ζήτηση (εάν είναι γεμάτη)…

Αν εσύ ανοίξεις και θερμοσίφωνα θα εισάγει και ρεύμα από το Δημόσιο Δίκτυο…

Όταν οι καταναλώσεις πέσουν κάτω από την παραγόμενη σου ενέργεια, τότε θα φορτίσει πρώτα την μπαταρία και ότι περισσέψει θα το στείλει στο Δημόσιο Δίκτυο…

και απο την μπαταρια σου να καις παλι πληρωνεις αυτες στον ΑΔΜΗΕ ΚΑΙ ΔΕΔΔΗΕ..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ 

πανε ολοι βαζουν φβ και ενω πληρωναν το μηνα 100 ευρω ρευμα πανε βαζουν και αντλια και με φβ τους ερχετε 150 ..γιατι?

γιατι ανεβαζουν τις kwh πληρωνουν 0 προμηθεια αλλα επειδη αυξανουντ ις ρυμθιζομενες τις πληρωνουν παραπανω..

το παιχνιδι χαθηκε οταν ανεβηκαν οι ρυθμιζομενες και δν σβήνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, pasxaliskar said:

ηλεκτρολογοι χαμπαροι δεν εχουν.. ρωτησα τον δεδδηε .. ειναι δεν ειναι δικο σου τις ρυθμιζομενες τις πληρωνεις κανονικα... εκαψες 1000 το μηνα.. παρήγαγες 800... 200 τραβηξες..

πληρωνεις 200 για ρευμα

1000 για δεδδηε αδμηε κλπ

 

οχι

και απο την μπαταρια σου να καις παλι πληρωνεις αυτες στον ΑΔΜΗΕ ΚΑΙ ΔΕΔΔΗΕ..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ 

πανε ολοι βαζουν φβ και ενω πληρωναν το μηνα 100 ευρω ρευμα πανε βαζουν και αντλια και με φβ τους ερχετε 150 ..γιατι?

γιατι ανεβαζουν τις kwh πληρωνουν 0 προμηθεια αλλα επειδη αυξανουντ ις ρυμθιζομενες τις πληρωνουν παραπανω..

το παιχνιδι χαθηκε οταν ανεβηκαν οι ρυθμιζομενες και δν σβήνουν 

Δεν ξέρω πως σου έχουν κάνει την εγκατάσταση ή τι σου έχουν πει αλλά όλα αυτά που λες είναι λάθος.
Το ρεύμα που παράγεις και καταναλώνεις εκείνη την στιγμή, δεν πάει πότε μέχρι το ρολόι, δεν γράφετε πουθενά που να ενδιαφέρει τον δεδδηε(πέρα από το inverter σου δηλαδή) και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούν να σε χρεώσουν για kwh που δεν είναι καν γραμμένες στον μετρητή σου.

Με το δικό σου παράδειγμα, έκαψες 1000, παρήγαγες 800 και 200 τράβηξες, στο ρολόι θα έπρεπε να έχουν γραφτεί μόνο 200. Αν έχουν γραφτεί 1000, ασχέτως με το πόσες έχεις κάνει έγχυση μετά, θα πληρώσεις ρυθμιζόμενες για 1000, εννοείτε.

Αν τραβάς από την μπαταρία σου, δεν γράφετε κάπου στον μετρητή αυτό οπότε εκεί δεν πληρώνεις ρυθμιζόμενες εκτός και αν οι μπαταρίες σου μετά για κάποιον περίεργο λόγο γεμίζουν από το δίκτυο και όχι τα φ/β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφονται στον μετρητή που προσθέτουμε στην εγκατάσταση του ΦΒ.

Παλιά ίσχυε αυτό που λέει αλλά πλέον έχει αλλάξει και ο μετρητής είναι άχρηστος.

Έχει στείλει πρόταση απο την Κρήτη μία εταιρία να καταργηθεί η απαίτηση 2ου μετρητή.

Πλέον βέβαια με το net-billing θα χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, JustGud είπε

Δεν ξέρω πως σου έχουν κάνει την εγκατάσταση ή τι σου έχουν πει αλλά όλα αυτά που λες είναι λάθος.
Το ρεύμα που παράγεις και καταναλώνεις εκείνη την στιγμή, δεν πάει πότε μέχρι το ρολόι, δεν γράφετε πουθενά που να ενδιαφέρει τον δεδδηε(πέρα από το inverter σου δηλαδή) και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούν να σε χρεώσουν για kwh που δεν είναι καν γραμμένες στον μετρητή σου.

Με το δικό σου παράδειγμα, έκαψες 1000, παρήγαγες 800 και 200 τράβηξες, στο ρολόι θα έπρεπε να έχουν γραφτεί μόνο 200. Αν έχουν γραφτεί 1000, ασχέτως με το πόσες έχεις κάνει έγχυση μετά, θα πληρώσεις ρυθμιζόμενες για 1000, εννοείτε.

Αν τραβάς από την μπαταρία σου, δεν γράφετε κάπου στον μετρητή αυτό οπότε εκεί δεν πληρώνεις ρυθμιζόμενες εκτός και αν οι μπαταρίες σου μετά για κάποιον περίεργο λόγο γεμίζουν από το δίκτυο και όχι τα φ/β.

δεν εχω κανει εγκατασταση, δουλευω σε εταιρια που περναμε. 
είχαμε θέματα με λεπτομεριες που δν τις ηξερε κανεις με σιγουρια και πηρα στον δεδδηε να ρωτησω διευκρινησεις.

η αρχικη μου ερωτηση ειναι τις Kwh που στελνω που περισευουν τις χρεώνομαι ? δλδ εαν στειλω 1000 μεσα σε ενα 2 μηνο επειδη εχω πατησει πανω στο δικτυο για να της στειλω τις πλρηωνω? αυτο ηταν η απορια μου.. 

ο δεδδημε με ειπε οχι σε αυτα δν εχει ρυθμιζομενες αλλα με ξεκαθαρισε οτι χρεωνεται τα παντα ολα που καις ακομα και την μπαταρια .. λογικο ? δεν θα κρινω εγω.. παραλογο πιθανον... αυτα ηταν τα λογια τους οτι χρεωνεται κανονικα .. τωρα απο εκει κ περα ο καθενας οτι νομιζει 

οχι χαζοι ειναι οι εταιριες που μειωσανε το ρευμα και αυξησανε τις ρυθμιζομενες ..

τον ρωτησα 5 φορες.. απο μπαταρια εαν τραβαω δικο μου ρευμα πληρωνω κατι? μου ειπανε ρυθμιζομενες ναι μονο αυτο .. ασχετος απο που ειναι οτι καις τις ρυθμιζομενες τις πληρωνεις... 

τβρα εαν εχετε κατι διαφορετικο σιγουρο και οχι υποθετικη λογικη πειτε.. η δικια μου η λογικη ελεγε οτι δεν πληρωνεις ρυθμιζομενες οταν καις το δικο σου εκεινη την ωρα η απο την μπαταρια αλλα πληρωνεις ρυθμιζομενες οταν στελνεις αυτο που περισσεύει π.χ. ηταν δικο μου υποθετικο που μου ειπανε δν ισχυει απλα πληρωνεις οτι καις απο οπου κ εαν ειναι..αυτα  

μην ψαχνετε λογικη στην ελλαδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λές λάθος. Πιάσε ένα πρόσφατο λογαριασμό να δείς ότι δεν ισχύουν αυτά που λές.

Και οι εταιρίες δεν έχουν καμία σχέση με τις ρυθμιζόμενες. Το κράτος ορίζει τις χρεώσεις στις ρυθμιζόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...