Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προ 2 ημερών μου ήρθε και ενημέρωση στο mail για κάποιες παρατηρήσεις που είχε η αίτηση για την επιδότηση. 

Γενικά να είστε προετοιμασμένοι για διάφορα "κουφά" ως προς τις παρατηρήσεις.

Η ενημέρωση που έλαβα είναι ότι οι αιτήσεις που διορθώνονται (με βάση τις ανωτέρω παρατηρήσεις δλδ), μπαίνουν σε προτεραιότητα και δεν ξαναπάνε στην ουρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφέρω αυτούσιες τις παρατηρήσεις παρακάτω. Να πω επίσης ότι κάποιες δεν ισχύουν (απροσεξία τους?) και κάποιες άλλες είναι απλά υπερβολικές. Πχ οι αποδείξεις να έχουν σφραγίδα...

 

1. Σύμφωνα με τον Οδηγό του Προγράμματος ""Φωτοβολταϊκά στη Στέγη"" (ΦΕΚ 2903/Β/2-5-2023) και συγκεκριμένα με το άρθρο 14, παράγραφο 1, υποπαράγραφο ii), ο ωφελούμενος είναι υπόχρεος να προσκομίσει Τεχνικά Φυλλάδια και Πιστοποιητικά CE του βασικού εξοπλισμού του συστήματος (Φωτοβολταϊκού σταθμού και συστήματος αποθήκευσης-μπαταρία). Στην προκειμένη αίτηση, παρατηρήθηκε ότι ο χρήστης δεν έχει επισυνάψει όλα τα απαιτούμενα πιστοποιητικά για τον βασικό εξοπλισμό του συστήματος και συγκεκριμένα για τον φωτοβολταϊκό σταθμό. Υπενθυμίζεται, ότι ειδικότερα για τη μπαταρία (εφόσον υφίσταται), θα πρέπει ο ωφελούμενος επιπλέον να προσκομίζει πιστοποιητικά που θα αποδεικνύουν ότι οι μπαταρίες συμμορφώνονται με τα πρότυπα lEC 62619 ή VDE 2510-50 ή UN38.3 ή άλλα αντίστοιχα με αυτά. 

 

2. Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα https://pvstegi.gov.gr στο στάδιο υποβολής των παραστατικών, ο ωφελούμενος ζητείται να συμπληρώσει το ΙΒΑΝ του ή/και του/-ων προμηθευτή/-ών καθώς και να προσκομίσει σε κάθε περίπτωση έγγραφο τήρησης καταθετικού λογαριασμού στον οποίο θα διαφαίνεται ότι ο ωφελούμενος ή/και ο προμηθευτής, αντίστοιχα, είναι δικαιούχος του λογαριασμού που έχει δηλωθεί. Επισημαίνεται πως στα πλαίσια του εν λόγω Προγράμματος, αποδεκτά θα γίνονται αποκλειστικά επίσημα έγγραφα Βεβαίωσης Τήρησης Καταθετικού Λογαριασμού, όπως αυτά εκδίδονται από τα πιστωτικά ιδρύματα (είτε μέσω web-banking είτε μέσω επίσκεψης σε πιστωτικό ίδρυμα). Στην προκειμένη αίτηση, παρατηρήθηκε ότι ο ωφελούμενος δεν έχει επισυνάψει το επίσημο έγγραφο της Βεβαίωσης Τήρησης Καταθετικού Λογαριασμού, αλλά στιγμιότυπο οθόνης από τον λογαριασμό του ωφελούμενου. 

 

3. Σύμφωνα με τον Οδηγό του Προγράμματος ""Φωτοβολταϊκά στη Στέγη"" (ΦΕΚ 2903/Β/2-5-2023) και συγκεκριμένα με το άρθρο 16, παράγραφο ii, στα παραστατικά πρέπει να αναγράφονται αναλυτικά και υποχρεωτικά το κόστος για κάθε επιλέξιμη δαπάνη (αναλυτική περιγραφή είδους, τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εξοπλισμού, ποσότητα, τιμή μονάδας και αξία). Στην προκειμένη αίτηση και συγκεκριμένα στο παραστατικό (12), παρατηρήθηκε πως δεν αναγράφονται αναλυτικά τα υλικά για τον λοιπό εξοπλισμό που χρησιμοποιήθηκε στην εγκατάσταση του Φ/Β σταθμού και οι τιμές ανά μονάδα για κάθε επιλέξιμη δαπάνη. 

 

4. Σύμφωνα με τον Οδηγό του Προγράμματος ""Φωτοβολταϊκά στη Στέγη"" (ΦΕΚ 2903/Β/2-5-2023) και συγκεκριμένα με το άρθρο 14, παράγραφο 2, υποπαράγραφο β, δεν επιτρέπεται η εξόφληση δαπανών με μετρητά. Στην προκειμένη αίτηση και συγκεκριμένα στο παραστατικό (12) και (44), παρατηρήθηκε ότι ο τρόπος πληρωμής αναγράφεται ότι πραγματοποιήθηκε με μετρητά. Αναμένεται η προσκόμιση αποδεικτικού τραπεζικής συναλλαγής του τρόπου πληρωμής προκειμένου να διευκρινιστεί ότι η εξόφληση έχει πραγματοποιηθεί με την επιτρεπόμενη μέθοδο σύμφωνα με τα οριζόμενα του Οδηγού και όχι με μετρητά. 

 

5. Σύμφωνα με τον τροποποιημένο Οδηγό του Προγράμματος ""Φωτοβολταϊκά στη Στέγη"" (ΦΕΚ 6400/Β/08-11-2023) και συγκεκριμένα με το άρθρο 14, παράγραφο 2α, τα φωτοαντίγραφα των παραστατικών λιανικών συναλλαγών (π.χ. αποδείξεων λιανικής πώλησης, αποδείξεων παροχής υπηρεσιών) που εκδίδονται θα πρέπει να φέρουν υπογραφή και σφραγίδα από τον εκδότη (προμηθευτή).


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σε όποιους έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση μέσω του προγράμματος, πόσο καιρό από την υπογραφή της σύμβασης στο pvstegi έκανε να έρθει ο τεχνικός του ΔΕΔΔΗΕ για να επιβλέψει την θέση της εγκατάστασης και να υποβάλει το σκαρίφημα;

Έχω υποβάλει την αίτηση και υπέγραψα τη σύμβαση εδώ και 1.5 μήνα και ακόμα δεν ήρθε. Πρακτικά μέχρι ερθει ακόμα και αν βάλω τα πανελ στην στέγη δεν μπορεί να προχωρήσει και να ολοκληρωθεί η σύνδεση.

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Υπάρχει κάποιο μέλος που είχε σπίτι με συγκύριους...;

Και να ναι τι έξτρα δικαιολογητικά ανέβασε στην αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, _2fast είπε

Καλησπέρα, σε όποιους έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση μέσω του προγράμματος, πόσο καιρό από την υπογραφή της σύμβασης στο pvstegi έκανε να έρθει ο τεχνικός του ΔΕΔΔΗΕ για να επιβλέψει την θέση της εγκατάστασης και να υποβάλει το σκαρίφημα;

Έχω υποβάλει την αίτηση και υπέγραψα τη σύμβαση εδώ και 1.5 μήνα και ακόμα δεν ήρθε. Πρακτικά μέχρι ερθει ακόμα και αν βάλω τα πανελ στην στέγη δεν μπορεί να προχωρήσει και να ολοκληρωθεί η σύνδεση.

Απο τη στιγμή που έχεις υπογράψει τη σύμβαση νομίζω πρέπει να τελειώσεις το έργο και να περιμένεις τον τεχνικό που θα κάνει τον έλεγχο και τη σύνδεση.

Αν σε καλέσουν ότι θα έρθουν αύριο τί θα κάνουν?

Απο τον ΔΕΔΔΗΕ εμένα δεν τσέκαραν καμία θέση της εγκατάστασης. Μόνο ότι είναι σωστά συνδεδεμένα (στα γρήγορα πχ δεν είδε καν τις μπαταρίες) και ότι δουλεύουν οι δικλείδες ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, teodor_ch είπε

Απο τη στιγμή που έχεις υπογράψει τη σύμβαση νομίζω πρέπει να τελειώσεις το έργο και να περιμένεις τον τεχνικό που θα κάνει τον έλεγχο και τη σύνδεση.

Αν σε καλέσουν ότι θα έρθουν αύριο τί θα κάνουν?

Απο τον ΔΕΔΔΗΕ εμένα δεν τσέκαραν καμία θέση της εγκατάστασης. Μόνο ότι είναι σωστά συνδεδεμένα (στα γρήγορα πχ δεν είδε καν τις μπαταρίες) και ότι δουλεύουν οι δικλείδες ασφαλείας. 

Αφου υπογραψεις τη συμβαση πρεπει να ερθει τεχνικος του ΔΕΔΔΗΕ, να δει τη θεση που εχεις τον υφισταμενο μετρητη σου (χελώνα) και να σχεδιασει ενα σκαριφιμα με το οποιο θα προτεινει που θα μπει ο νεος μετρητης για το net metering. 

Με βαση αυτο προχωρας στην τοποθετηση του μετρητη.

Οταν εχεις τελειωσει με ολη την εγκατασταση τους ενημερωνεις μεσα απο την πλατφορμα για να ερθουν να κανουν τον τελευταιο ελεγχο (μαλλον σε αυτον αναφέρεσαι).

 

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αλλά σε εμένα που συνδέθηκα τον Οκτώβρη δεν έγινε έτσι.

Ένας έλεγχος έγινε στο τέλος και κανείς δεν ασχολήθηκε με τη θέση του ΦΒ. 

Υπήρχε το τοπογραφικό και οι ΥΔ.

 

Απο τον ΔΕΔΔΗΕ σε εμένα ήρθαν μία φορά στη σύνδεση που ενεργοποίησαν το ρολόι που εγκατέστησε ο μηχανικός μου.

Επεξ/σία από teodor_ch
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως να ηρθαν και απλα να μην ησουν εκει, αφου δεν τους ειδες, γιατί σε αυτη τη φαση δεν σε χρειαζονται σε κατι εφοσον εχουν προσβαση στο κουτί με τον μετρητή.

Αφου κανουν τον ελεγχο ανεβαζουν αυτο το σκαριφημα στην πλατφορμα. 

Λογικα ειναι ακομα εκει αν μπεις στο https://ape.deddie.gr/apewebportal-ws/

Οπου έχει ολα τα βηματα με τις ενεργειες και τα αρχεια που ανεβασες ειτε εσυ ειτε ο ΔΕΔΔΗΕ απο την αρχη μεχρι το τελος της διαδικασιας.

Δεν μπορει να άλλαξε πρόσφατα, παντα αν κανεις αλλαγές στην συνδεση σου ερχονται πρωτα απο τον ΔΕΔΔΗΕ, πχ αν κανεις επαυξηση ισχυος απο μονοφασικο σε τριφασικό.

Δες και ενα σχετικο αρθρο που αναφερει οτι υπαρχουν προβληματα σε αυτη τη φαση

https://energypress.gr/news/alaloym-me-tin-platforma-pvstegi-ependytes-kataligoyn-mazi-me-aitima-energopoiisis-na

Καπου στη μεση

"...Μετά την ψηφιακή υπογραφή της σύμβασης από τον αυτοπαραγωγό το αρμόδιο κατάστημα ΔΕΔΔΗΕ πρέπει να στείλει τεχνικό για να υποδείξει την θέση τοποθέτησης μετρητή αυτοπαραγωγού. Εδώ παρατηρούνται τα πλέον παράξενα σε κάθε κατάστημα ΔΕΔΔΗΕ που πρέπει να εφαρμόσει της εγκυκλίους που ο ίδιος ΔΕΔΔΗΕ έχει εκδώσει περί τοποθέτησης μετρητών αυτοπαραγωγών. Ο υπάλληλος που έρχεται τις περισσότερες φορές μετά από μεγάλο χρόνο , δεν γνωρίζει τις εγκυκλίους , προτείνει θέσεις τεχνικά αδύνατες η μεγάλου κόστους για κατασκευή..."

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει πουθενά αυτό που λές!

Μήπως αφορά περιπτώσεις που δεν θα μπεί ο μετρητής στην κολόνα δίπλα στο παλιό ρολόι και πρέπει να εγκρίνουν την διαφορετική θέση? 

Ή μήπως αφορά αιτήσεις απο τη νέα πλατφόρμα? Η δικιά μου είναι απο την παλιά.

ΥΓ. Και δεν υπάρχει περίπτωση να ήρθε κάποιος σπίτι και να μήν το έμαθα γιατί με το που πατήσει κάποιος στην είσοδο (και στο ρολόι) μου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό. Και αν δεν έρθει μία φορά το μήνα που σβήνω τις καταγεγραμμένες ειδοποιήσεις πάλι τσεκάρω τα περίεργα βίντεο!!!

image.png.4c44a01b15add258a9d367c34f878c97.pngimage.png.dae5e97608f430543158efffff089c09.pngimage.png.53ec0235b90d3b5c86203df7c43a1e32.png

Επεξ/σία από teodor_ch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Δεν υπάρχει πουθενά αυτό που λές!

Μήπως αφορά περιπτώσεις που δεν θα μπεί ο μετρητής στην κολόνα δίπλα στο παλιό ρολόι και πρέπει να εγκρίνουν την διαφορετική θέση? 

Ή μήπως αφορά αιτήσεις απο τη νέα πλατφόρμα? Η δικιά μου είναι απο την παλιά.

ΥΓ. Και δεν υπάρχει περίπτωση να ήρθε κάποιος σπίτι και να μήν το έμαθα γιατί με το που πατήσει κάποιος στην είσοδο (και στο ρολόι) μου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό. Και αν δεν έρθει μία φορά το μήνα που σβήνω τις καταγεγραμμένες ειδοποιήσεις πάλι τσεκάρω τα περίεργα βίντεο!!!

Δεν εχει ανεβει ακομα σε εμενα, ουτε ηρθαν οπότε ισως κανω λαθος οτι θα εμφανιστει εκεί.

Παντως σιγουρα ειναι κατι που αναμενουμε (ο μηχανικος μου το ανεφερε απο την πρωτη στιγμη) και το επιβεβαιωσα σημερα με τον ΔΕΔΔΗΕ που πηρα τηλέφωνο, μολις εδωσα τα στοιχεια μου, μου το ειπε απο μονη της η υπαλληλος οτι εκρεμμει αυτο απο την μερια τους. Βεβαια δεν ηξερε ποτε θα ερθουν..

Δες και εδω στις συχνες ερωτησεις του ΔΕΔΔΗΕ για το net metering - https://deddie.gr/Documents2/Fotovoltaika/FV net metering/Συχνές Ερωτήσεις-Απαντήσεις ενεργειακός συμψηφισμός 24 4 2015 (ΤΕΛΙΚΟ) .pdf

Screenshot2024-02-13175135.png.46d52e65e8cb69fe06253f13fe8636f3.png



Anyway, δεν θα επιμεινω σε αυτο, μπορει για οποιονδηποτε λογο να εγινε αλλιως σε εσενα.
Απλα ηθελα να δω πόσο καθυστερησαν σε αλλους, πχ στον @Gl0bAlZer0 ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και απο το παραπάνω ερώτημα δεν καταλαβαίνω ότι σίγουρα πρέπει να υποδείξουν πού θα μπεί ο μετρητής

οι δικοί μου μετρητές έγιναν τηλεμετρούμενοι οπότε μπορεί να μήν έχει σημασία πού θα είναι εφόσον έχει σήμα και στέλνει τα δεδομένα

επίσης ο δικός μου μετρητής νομίζω δεν πήγε καν στον ΔΕΔΔΗΕ 

οπότε μπορεί να κάνουν τα δικά τους στον δικό μου ΔΕΔΔΗΕ τί να πώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι στη φάση να κάνω εγκατάσταση τα φωτοβολταικά. πραγματικά με έχει κουράσει η χαρτούρα.

τώρα μου ζητάνε σύμβαση συμψηφισμού από τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας (είμαι στην protergia).

μου ζήτησαν ε9 και τη σύμβαση με το δεδδηε. τους τα έστειλα αλλά καμία ανταπόκριση. γνωρίζει κανείς πόσο καιρό κάνει να τα στείλει ο πάροχος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Αν έχω μπει στο εξοικονομώ - αυτονομώ του 2020 ( επιδοτούσε φωτοβολταικά αλλά δεν έβαλα - έβαλα αλουμίνια, αντλία, ηλιακό και μονώσεις. ) μπορώ να μπω στο πρόγραμμα ? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...