Προς το περιεχόμενο

Artifacts σε EVGA RTX 3080 FTW ULTRA GAMING και EVGA RMA


Dj_Seps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Αγόρασα πρόσφατα εκ μέρους φίλου μία μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών EVGA RTX 3080 FTW ULTRA GAMING από αγγελία του insomnia( nickname δεν θα αναφέρω, ακόμα τουλάχιστον ).

Είχα την βεβαίωση του πωλητή ότι η καρτούλα δουλεύει απροβλημάτιστα ( δυστυχώς για εμένα δεν είχα ικανό τροφοδοτικό για να την δοκιμάσω πρίν την αγορά ( και ο πωλητής επέμενε στην λειτουργικότητα της χ  ) ).

Για να μην τα πολυλογώ η αγορά έγινε και καθώς είχα την κάρτα στο σπίτι μου με έζωσαν τα φίδια και αγόρασα νέο τροφοδοτικό, το CORSAIR RMx 850 GOLD για να την δοκιμάσω πρίν την δώσω στο φιλαράκι.

Το αποτέλεσμα είναι πως η κάρτα παρουσιάζει atifacts, έγχρωμες κηλίδες σπασμένων γραφικών στο Shadow of the Tomb Raider  και blinking spikes σε όλη την οθόνη στο Fortnite & Assassin's Creed Odyssey.

Αποτέλεσμα... η απόλυτη ξενέρα και ρεζίλι στο φιλαράκι μου που την αγόρασε ( 600€ ) μετά από προτροπή δική μου.

 

Το ερώτημα είναι πως προχωράω τώρα? Έστειλα μήνυμα στον πωλητή αλλά δεν πιστεύω πως θα βγάλω άκρη και σκέφτομαι να ξεκινήσω την διαδικασία RMA μέσω της EVGA( τουλάχιστον η καρτούλα είχε εγγύηση ακόμα και θέλω να την εκμεταλλευτώ ). Εχει κανένας σας εμπειρία με το RMA της EVGA? Εχω μόνο το proof of sale από την μεταξύ μας αγοραπωλησία, είναι αρκετό η χρειάζομαι και τιμολόγιο/απόδειξη που δεν μου τα έδωσε. Γνωρίζετε το κόστος αποστολής? Το χρόνο που κάνει η διαδικασία? 

Έχω ανοίξει ticket ήδη στην EVGA και περιμένω απάντηση από το support τους. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Dj_Seps είπε

Από authorized reseller της EVGA, από Γερμανικό eshop.

Τότε νομίζω καλύτερα με EVGA κατευθείαν μίλα αλλά θα θέλουν και την απόδειξη και να έχει γίνει register στο site (που για να γίνει ανεβάζεις και την απόδειξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Χρειάζεται η απόδειξη

- Αν την έχει κάνει εγγραφή στο προφίλ του στην EVGA θα πρέπει να την αφαιρέσει ώστε να την μεταφέρεις σε δικό σου για να γίνει η διαδικασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Dj_Seps είπε

Το αποτέλεσμα είναι πως η κάρτα παρουσιάζει atifacts, έγχρωμες κηλίδες σπασμένων γραφικών στο Shadow of the Tomb Raider  και blinking spikes σε όλη την οθόνη στο Fortnite & Assassin's Creed Odyssey.

Δυστυχώς ο τύπος ήθελε να την σπρώξει και να μην την στείλει αυτός έτσι το βλέπω..Αλλά η EVGA έχει την καλύτερη εγγύηση..RMA άμεσο γρήγορο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.Θα πάρεις μια ολοκαίνουργια κάρτα.Τελευταία φορά την  είχα πάθει και εγώ με ένα βλάκα Καβαλιώτη που μου πούλησε μια διαλυμένη κάρτα RX480 και ενώ γνώριζε ότι ή κάρτα έχει θέματα...Ευτυχώς την πήρε πίσω με κάποια  χαμένα δικά μου χρήματα αλλά δε βαριέσαι..

Εγώ από τότε δεν αγοράζω μεταχειρισμένα ΠΟΤΕ ξανά και από πουθενά..Καινούργιο και το κεφάλι μου ήσυχο..

Και κάτι τελευταίο...Για κάρτες 3080 και πάνω καλό είναι να έχεις καλό τροφοδοτικό εγώ στην θέση σου δεν θα αγόραζα GOLD στην πράξη είχα πάντα θεματάκια όπως π.χ coilwhine

Επεξ/σία από akmakas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Live χρήση μέσω videocall (που να φαίνεται καθαρά η κάρτα εντός κουτιού, gpuz, benchmarks, gaming) δεν πραγματοποιήθηκε ή δε ζήτησες; Κακώς. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...