Προς το περιεχόμενο

αγγλια τελωνειο


Θοδωρής005
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Engimek,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, hrisafism είπε

Αρα μου λές οτι θα πληρώσω επιπλέον χρήματα στο ελληνικό τελωνείο?

128 Ευρώ??

Το ότι θα πληρώσεις είναι στάνταρ. Τον αν είναι 128 ή και παραπάνω θα δείξει.

To κινητό είχε 850κάτι, σου αφαίρεσε το 20% του αγγλικού ΦΠΑ και έπεσε στα 713. Μετά όμως δεν σου πρόσθεσε τα 171 του ελληνικού ΦΠΑ. Σου έβαλε αυτά τα 43 τα οποία δεν ξέρω πως και τι σημαίνουν. Πιθανόν έξοδα εκτελωνισμού. +Δασμοί? Σου έβαλαν ένα μέρος του ΦΠΑ και πληρώνεις τον υπόλοιπο εδώ? 

Υπόψιν ότι ίσως έχεις και πρόβλημα με την εγγύηση αφού η Αγγλία είναι εκτός ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Το ότι θα πληρώσεις είναι στάνταρ. Τον αν είναι 128 ή και παραπάνω θα δείξει.

To κινητό είχε 850κάτι, σου αφαίρεσε το 20% του αγγλικού ΦΠΑ και έπεσε στα 713. Μετά όμως δεν σου πρόσθεσε τα 171 του ελληνικού ΦΠΑ. Σου έβαλε αυτά τα 43 τα οποία δεν ξέρω πως και τι σημαίνουν. Πιθανόν έξοδα εκτελωνισμού. +Δασμοί? Σου έβαλαν ένα μέρος του ΦΠΑ και πληρώνεις τον υπόλοιπο εδώ? 

Υπόψιν ότι ίσως έχεις και πρόβλημα με την εγγύηση αφού η Αγγλία είναι εκτός ΕΕ

ΟΚ Φίλε μου. Ελπίζω να είναι σίγουρο αυτό που λές.

Αν είναι να πληρώσω και εδώ, τότε θα στραφώ αλλού. 

Σε ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hrisafism είπε

ΟΚ Φίλε μου. Ελπίζω να είναι σίγουρο αυτό που λές.

Αν είναι να πληρώσω και εδώ, τότε θα στραφώ αλλού. 

Σε ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντησή σου.

Ποιο κινητό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hrisafism δεν θα πληρώσεις τίποτα επιπλέον εδώ στο τελωνείο, εφ' όσον στο amazon.uk προπληρώνεις τα import fees.

Ακόμη κι αν κάνουν κάποιο λάθος οι εδώ, το amazon θα σε αποζημιώσει. Μπορείς να τους ρωτήσεις στο chat αν θες να το έχεις και γραπτώς, αλλά η πολιτική είναι πλέον πώς ότι πληρώσεις (και η αγορά είναι μέσω amazon και περιλαμβάνει τα import fees) αυτό είναι το τελικό ποσό.

Τελευταία αγορά που έκανα από amazon uk πριν από 2-3 βδομάδες, βέβαια για μικρότερο ποσό (~100Ε), παρέλαβα με UPS χωρίς θέμα 

Επεξ/σία από tonypapadovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tonypapadovic είπε

@Ukforthemoment δεν θα πληρώσεις τίποτα επιπλέον εδώ στο τελωνείο, εφ' όσον στο amazon.uk προπληρώνεις τα import fees.

Ακόμη κι αν κάνουν κάποιο λάθος οι εδώ, το amazon θα σε αποζημιώσει. Μπορείς να τους ρωτήσεις στο chat αν θες να το έχεις και γραπτώς, αλλά η πολιτική είναι πλέον πώς ότι πληρώσεις (και η αγορά είναι μέσω amazon και περιλαμβάνει τα import fees) αυτό είναι το τελικό ποσό.

Τελευταία αγορά που έκανα από amazon uk πριν από 2-3 βδομάδες, βέβαια για μικρότερο ποσό (~100Ε), παρέλαβα με UPS χωρίς θέμα 

Εγω απο αμαζον.co.uk  δεν πληρώνω τίποτα γιατί παραλαμβάνω Αγγλία.Απο την άλλη δεν είμαι εγώ που ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tonypapadovic είπε

@hrisafism δεν θα πληρώσεις τίποτα επιπλέον εδώ στο τελωνείο, εφ' όσον στο amazon.uk προπληρώνεις τα import fees.

Ακόμη κι αν κάνουν κάποιο λάθος οι εδώ, το amazon θα σε αποζημιώσει. Μπορείς να τους ρωτήσεις στο chat αν θες να το έχεις και γραπτώς, αλλά η πολιτική είναι πλέον πώς ότι πληρώσεις (και η αγορά είναι μέσω amazon και περιλαμβάνει τα import fees) αυτό είναι το τελικό ποσό.

Τελευταία αγορά που έκανα από amazon uk πριν από 2-3 βδομάδες, βέβαια για μικρότερο ποσό (~100Ε), παρέλαβα με UPS χωρίς θέμα 

Αν δεν χρεωθώ κάτι επιπλέον από αυτό που θα προπληρώσω στο amazon, ίσως συμφέρει. Αρκεί να είναι σίγουρο. Θα προσπαθήσω να τους ρωτήσω και θα δω τι θα μου απαντήσουν. Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tonypapadovic είπε

δεν θα πληρώσεις τίποτα επιπλέον εδώ στο τελωνείο, εφ' όσον στο amazon.uk προπληρώνεις τα import fees

Στο screenshot που έβαλε βλέπεις πουθενά χρεωμένο τον ελληνικό ΦΠΑ 24%? 

 

11 λεπτά πριν, tonypapadovic είπε

Ακόμη κι αν κάνουν κάποιο λάθος οι εδώ, το amazon θα σε αποζημιώσει.

Το amazon σε αποζημιώνει αν σε χρεώσει κατά λάθος παραπάνω import fees, σου στέλνουν πίσω τη διαφορά

Από το σάητ της Amazon, σου λένε ότι σε χρεώνουν κατά τύχη (ουσιαστικά) ένα ποσό και μετά πληρώνεις εδώ τη διαφορά. 

When you order products from Amazon Global for shipment to destinations outside the UK, from Amazon Global Store for shipment to the UK, or from a third-party seller and Fulfilled by Amazon from the EU, an estimate of the import fees (import fees deposit) may be levied on those items in your order. With your authorisation, these funds are used to pay the import fees on your behalf (or the recipient's behalf) to the appropriate authorities of the destination. The payment of import fees is the responsibility of the importer (that is, you, the customer) and is levied based on the laws of the destination into which the products are being dispatched.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Nabuko said:

Στο screenshot που έβαλε βλέπεις πουθενά χρεωμένο τον ελληνικό ΦΠΑ 24%? 

 

Το amazon σε αποζημιώνει αν σε χρεώσει κατά λάθος παραπάνω import fees, σου στέλνουν πίσω τη διαφορά

Από το σάητ της Amazon, σου λένε ότι σε χρεώνουν κατά τύχη (ουσιαστικά) ένα ποσό και μετά πληρώνεις εδώ τη διαφορά. 

When you order products from Amazon Global for shipment to destinations outside the UK, from Amazon Global Store for shipment to the UK, or from a third-party seller and Fulfilled by Amazon from the EU, an estimate of the import fees (import fees deposit) may be levied on those items in your order. With your authorisation, these funds are used to pay the import fees on your behalf (or the recipient's behalf) to the appropriate authorities of the destination. The payment of import fees is the responsibility of the importer (that is, you, the customer) and is levied based on the laws of the destination into which the products are being dispatched.

Φίλε μου πάντως δεν το λέει νομίζω πουθενά αυτό στο bold στην παράθεσή σου και ούτε έχει αναφερθεί στα δεκάδες ποστς εδώ στο ινσόμνια.

Όπως και να έχει, ας το επιβεβαιώσει ο φίλος για να είναι σίγουρος, εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tonypapadovic είπε

Φίλε μου πάντως δεν το λέει νομίζω πουθενά αυτό στο bold στην παράθεσή σου και ούτε έχει αναφερθεί στα δεκάδες ποστς εδώ στο ινσόμνια.

Οκ. Εγώ ξέρω πως ότι έρχεται στην Ελλάδα χρεώνεται ελληνικός φπα.

Άμα βρήκατε κάποια τρύπα στο σύστημα, τότε να αρχίσουμε να παραγγέλνουμε όλοι από Amazon.uk για να μην πληρώνουμε φπα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω κάτι ανταλλακτικά αξίας 1.000€ (μαζί με VAT) από Αγγλία. Υπάρχει κάποιος πρόχειρος τρόπος να υπολογίσουμε το κόστος του τελωνείου (μαζί με τα έξοδα εκτελωνισμού)?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...