Προς το περιεχόμενο

Η Nintendo κυκλοφορεί 10λεπτο gameplay video του Legend of Zelda: Tears of the Kingdom


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από θέμα Gameplay, λίγο πολύ, όπως το BotW το περιμένω να είναι. Ίσως πιο ενδιαφέροντα dungeons, και άντε και κανένα νέο feature. Το μεγάλο στοίχημα, είναι πως θα το τρέχει. Γιατί πολλά μεγάλα παιχνίδια της μαμάς Nintendo πλέον πάνε στοπ καρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tombyraider13 είπε

Το zelda μπορεί να μην έχει τα super γραφικά που θέλουν πολλοί, αλλά την nintendo ποτέ δεν την ενδιέφερε κυρίως αυτό. Πάντα είχε και έχει σε προτεραιότητα το gameplay. Αυτό είναι και που την ξεχωρίζει. Τα game της είναι πάντα fun to play. Θα συμφωνήσω με τον μπρο, poulinos, ότι τα zelda είναι υπέροχα no matter what.

Το gameplay, που σου επιτρέπει να δημιουργείς πράγματα και συνδυασμούς, να περνάς μέσα από ταβάνια, να γυρνάς πίσω το χρόνο, να είσαι και hyrule και sky islands, με δράκους και λοιπά, με κάνει προσωπικά, να ανυπομονώ να το παίξω. Για όλα τα αδέρφια του insomnia, που αγαπούν το zelda και ανυπομονούν, υπομονή. Λίγο έμεινε μέχρι τον Μάϊο. Ετοιμάστε τα τόξα σας!!!

Legendofzelda Link GIF - Legendofzelda Link Botw - Discover & Share GIFs

Σύμφωνοι αλλά μέχρι ένα σημείο. Πια σήμερα θες να παιξεις το game στην οθόνη του σαλονιού που ειναι 55-65ρα 4κ. Εκεί φαινεται άσχημο. Σίγουρα το gameplay ειναι πρώτος παράγοντας. Εγώ αγόραρα μεταχειρισμένο το Wii U γιατί ήταν η πρώτη 1080p κονσόλα kai τα Mario είναι απλά φανταστηκά έστω και σε 1080p. Εκεί συνειδητοπιήσα όμως σε μια στιγμή πόσο άσχημο φαινεται στην ίδια οθόνη το Wii....που ειναι 480p.

10 ώρες πριν, thanoskkk είπε

PC/Xbox/PS5/PS4 και αφήστε τη nintendo να πουλάει σε αυτούς που δεν πονάνε τα μάτια τους με τα γραφικά του zelda. 

Ή πολύ απλά να συνεχίσει να βγάζει τις παιχνιδάρες με γραφικά 4Κ. Εκτός αν το 4Κ για τα γραφικά της Nintendo είναι τίποτα ιδιαίτερο εν έτη 2023 να υλοποιηθεί. Έλεος....

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nintendo έχει πάψει να εστιάζει σε δυνατή κονσόλα με δυνατά γραφικά γιατί στο παρελθόν πήγαν απάτες(Nintendo 64 πχ). Οπότε εστίασε καθαρά σε gameplay με "φτηνή" κονσόλα και είναι πρώτη σε πωλήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να δώσουν περισσότερη έμφαση στην ιστορία αυτή τη φορά.

Το Breath of the wild, όσο πανέμορφο και αν ήταν, έπασχε σημαντικά στο κομμάτι της ιστορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα γραφικά δε με πειράζουν καθόλου πάντως. Έχει πολύ πιο σημαντικά προβλήματα όπως το Framerate που πέφτει σε μια απλή μάχη με έναν εχθρό, το render distance που είναι γελοίο κ.α

Μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα, το γεγονός ότι πρακτικά δείχνει το ίδιο ακριβώς παιχνίδι. Δηλαδή αυτό που είδα, άνετα θα μπορούσε να είναι ένα απλό Expansion και όχι 70$ παιχνίδι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Galaxies είπε

Έχει πλάκα που πολλοί εδώ γράφουν για τα γραφικά λες και είναι το παν σε ένα παιχνίδι. Δυστυχώς αυτό που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρεται για τα γραφικά.

Δεν είναι το παν, αλλά πρέπει να υπάρχουν. Το ψευτο-δίλημμα: "προτιμάς γραφικά ή υπόθεση και gameplay;" είναι γελοίο. Αν μιλάμε για πιτσιρικάδες και η πρώτη τους επαφή με το gaming έγινε τα τελευταία 4-5 χρόνια, τότε το καταλαβαίνω. Αυτοί δε νοιάζονται για τα γραφικά. 

Η πρώτη μου επαφή με το gaming ήταν το 1990. Σε αυτά τα χρόνια έχω αναπτύξει τη φιλοσοφία ότι το καλό παιχνίδι είναι αυτό που συνδυάζει τα πάντα: γραφικά, ήχο, gameplay κτλ. Παιχνιδάρες (πχ Witcher 3, Skyrim κ.α.) συνδυάζουν όλα τα στοιχεια. Γι αυτό είναι και πολύ καλά παιχνίδια.

Παρόλα αυτά δεν λέω ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν έχει καλά γραφικά. Απλά τα χρώματα και ο σχεδιασμός τους δεν μου αρέσουν. Εμένα. Προσωπικά. Ειδικά τα χρώματα κουράζουν τα μάτια μου. 

9 ώρες πριν, Marcus_Fenix είπε

Τρανη αποδειξη το Fortnight...

Το fortnight έχει ένα μεγάλο κοινό, αλλά δεν αποδεικνύει ότι στους περισσότερους gamers δεν αρέσουν τα καλά γραφικά. Ένα παιχνίδι μπορείς να το παίζεις για πολλούς λόγους (πχ το παίζουν πολλοί φίλοι σου και γίνεται χαβαλές), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεσαι για τα καλά γραφικά.

Αν πχ είχες να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο ίδια παιχνίδια, που έπαιζαν και όλοι οι φίλοι σου, τότε στατιστικά πιστεύω ότι θα διάλεγες αυτό με τα καλύτερα γραφικά. Εκτός και αν έχεις παλιό σύστημα και δε μπορεί να τα σηκώσει. 

Άρα τα γραφικά παίζουν ρόλο. Νοιάζουν τυς περισσότερους, αλλά για πολλούς μετράει περισσότερο το gameplay. Ένα καλό παιχνίδι μπορεί να έχει πολύ καλό gameplay και κάτω του μετρίου γραφικά. Ένα άριστο παιχνίδι τα συνδυάζει όλα. Αν ο χρόνος για gaming είναι περιορισμένος (όπως ο δικός μου, λόγω υποχρεώσεων) παίζεις μόνο τα άριστα παιχνίδια.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτα σχόλια, 9/10 δεν έχουν παίξει ούτε το 1ο και δεν έχουν καν οποιαδήποτε κονσόλα της Nintendo. 

  1. Cemu : Καταρχήν μπορεί να υστερεί σε fps/ανάλυση στο nsw αλλά φαίνεται καλύτερα (πιο ζωντανό και ενδιαφέρον) σε σχέση με το PC. Επίσης κάτι σχόλια του τύπου "πάρτε εσείς κονσόλες και γω παίζω στο PC πολύ καλύτερα" για πείτε πόσο κόστησε το PC, γιατί εδώ μιλάμε για 300Ε + 70Ε το παιχνίδι (τόσο δε κάνει ούτε η οθόνη μόνη της).
  2. Δεν έχει story: Για κάντε μια μετάφραση το όνομα "breath of the wild" και ίσως καταλάβετε το λόγο υπάρξης του και τι προσφέρει.
  3. Μόνο έξτρα τα sky islands: Είδατε το trailer? Μιλάμε για άλλο map τελείως, άσε που το λέει κιόλας πως είναι άλλη περιοχή. Επίσης είδε κανείς ότι λείπουν τα shrines? Και εδώ έρχεται και το ερώτημα "πως πας στο underworld" (εφ όσον υπάρχει όντως βάση με τα leaks), που μάλλον θα έχει να κάνει με το ability "Ascent".
  4. Ολόιδιο με το οπτικά με το Botw: Ξαναλέω, είδατε το trailer? Έχει μεγάλη βελτίωση και στα animations πέρα απ το rendering και επίσης είναι πολύ πιο smooth στα fps, κάτι που ίσως προμηνύει ότι φτιάχτηκε και για την επόμενη κονσόλα που ίσως να έχει ακόμα πιο αναβαθμισμένα γραφικά. Μιλάμε για παιχνίδι που πήρε 7 χρόνια να φτιαχτεί.
  5. Δε με εντυπωσίασε το gameplay: Τώρα σ αυτό τι να πω, σου είχαν δώσει το 2017 "την απόλυτη ελευθερία" και έρχονται τώρα και σου λεν "φτιάξε όπλα με ότι βρεις μπροστά σου, συνδυασέ τα και κάνε ότι σου κατέβει, δεν υπάρχουν έτοιμα προσχεδιασμένα" όπως και με τις κατασκευές αλά in-game editor, μιλάμε τα possibilities της δημιουργίας και ολοκλήρωσης του παιχνιδιού είναι άπειρα και δε μας έχουν δείξει τίποτα ακόμα πιστεύω.
  6. Ποτέ δε μ άρεσε το botw: Μη το παίζεις, γιατί σχολιάζεις? Αλλά για να το πάω μέχρι τέλους, το botw είχε βγει GOTY το 2017 και είχε υπερψηφιστεί ως best game of all time (άλλο που δε πήρε τέτοιο τίτλο) και άλλαξε από τότε τον ορισμό του open world, όλα τα παιχνίδιου του είδους πια έχουν πατήσει πάνω στη φόρμουλά του.

Ίσως να ξέχασα κάποια παράπονα, να με συγχωρέσετε αλλά είμαι στη δουλειά 😋

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlueBlade said:

Μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα, το γεγονός ότι πρακτικά δείχνει το ίδιο ακριβώς παιχνίδι. Δηλαδή αυτό που είδα, άνετα θα μπορούσε να είναι ένα απλό Expansion και όχι 70$ παιχνίδι.

Εντάξει, είναι σαν να λές ότι το Mario Galaxy 2 είναι το ίδιο με το Mario Galaxy 1.

Ότι το Uncharted 2 είναι το ίδιο με το 1.

Και πάει λέγοντας.

Η ίδια μηχανή γραφικών είναι και το παιχνίδι είναι συνέχεια του πρώτου.

Από το ολιγόλεπτο βίντεο εγώ βλέπω το παιχνίδι να τρέχει εμφανώς καλύτερα από το πρώτο, ενώ τα additions στα gameplay mechanics μας υπόσχονται απίστευτες καταστάσεις.

Έχει κάποιος αμφιβολία ότι το παιχνίδι δεν θα είναι εξαιρετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Εμένα τα γραφικά δε με πειράζουν καθόλου πάντως. Έχει πολύ πιο σημαντικά προβλήματα όπως το Framerate που πέφτει σε μια απλή μάχη με έναν εχθρό, το render distance που είναι γελοίο κ.α

Μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα, το γεγονός ότι πρακτικά δείχνει το ίδιο ακριβώς παιχνίδι. Δηλαδή αυτό που είδα, άνετα θα μπορούσε να είναι ένα απλό Expansion και όχι 70$ παιχνίδι.

Προσωπικά όταν εννοώ γραφικά εννοώ όλο το πακέτο και φυσικά τα κομμάτια που αναφέρεις. Εχω σπίτι 77αρα τηλεόραση, όπως και να το κάνουμε είναι αστείο το 2023 να ζητάμε 70 ευρώ για ένα παιχνίδι που παίζει σε 1080p, χάλια fps, το render distance όπως είπες γελοίο και συνολικά τα textures/επίπεδο γραφικών είναι 10 χρόνια πίσω, και όπως είπα ειδικά σε μεγάλη οθόνη κάνουν μπαμ όλα αυτά. Ενω και όσο είδα από το video το παιχνίδι μοιάζει σαν expansion από το προηγούμενο. Ναι είπαμε δίνουμε έμφαση στο Gameplay άλλα όχι έτσι βρε Nintendo, μια πρόοδος χρειάζεται, 6 χρόνια πέρασαν από το Breath Of Wild, Μια νέα κονσόλα ήταν αναγκαία για να καλοσορίσει το νέο Zelda....

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εντάξει, είναι σαν να λές ότι το Mario Galaxy 2 είναι το ίδιο με το Mario Galaxy 1.

Ότι το Uncharted 2 είναι το ίδιο με το 1.

Και πάει λέγοντας.

Η ίδια μηχανή γραφικών είναι και το παιχνίδι είναι συνέχεια του πρώτου.

Από το ολιγόλεπτο βίντεο εγώ βλέπω το παιχνίδι να τρέχει εμφανώς καλύτερα από το πρώτο, ενώ τα additions στα gameplay mechanics μας υπόσχονται απίστευτες καταστάσεις.

Έχει κάποιος αμφιβολία ότι το παιχνίδι δεν θα είναι εξαιρετικό?

Να διευκρινίσω, όταν λέω ίδιο θέλω να πω ότι πέρα από τις αλλαγές στο Gameplay, οι τύποι έχουν κρατήσει το ίδιο Map με κάποιες ελάχιστες διαφορές και την προσθήκη των ιπτάμενων νησιών.

Για Open World παιχνίδια το βρίσκω απλά γελοίο να χρησιμοποιείς το ίδιο Map με μερικές διαφορετικές πινελιές...

Προσοχή, δεν λέω ότι δεν θα είναι εξαιρετικό, μην παρεξηγηθώ. Λέω απλά ότι δεν θα έπρεπε να είναι 70€ παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Chocobo είπε

Majoras Mask εαν δεν είχε πατήσει στην έτοιμη συνταγή του ocarina ίσως και να ήταν καλύτερο.Προσωπικά το έβλεπα σαν expansion του ocarina γιατί ποτέ δεν θα μπορέσω να διαλέξω ποιο είναι καλύτερο απο τα δύο και κατ επέκταση το καλύτερο zelda ever made.

Πάντως κρίμα που σταμάτησες στο majoras καθώς το επόμενο zelda είναι για μένα το δεύτερο καλύτερο ever μετά απο oot/majoras.Wind Waker για πολλούς το καλύτερο.

Για πολλούς βέβαια το botw είναι το καλύτερο.Για μένα ήταν κάτι μεταξύ 4ου - 5ου και καταυδρωμένου…για να δούμε και το tears.Αν πάλι έχει ένα flat map , no dungeons ή ίδια shrines , 900.000 korok πίσω απο κάθε puzzles δεν θα μπω καν στον κόπο…

Μα αν θυμαμαι καλα ολο το κακο ξεκινησε απο το wind waker με τα ζωγραφιστα γραφικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Οπότε εστίασε καθαρά σε gameplay με "φτηνή" κονσόλα και είναι πρώτη σε πωλήσεις. 

Δεν ειναι καθολου ΄΄φτηνη΄΄ σε σχεση με αυτα που προσφερει.Σε αλλες κονσολες τα παιχνιδια μετα απο λιγο καιρο εχουν πτωση τιμης εως 50% και αν ψαχτεις με κλειδια απο εξωτερικο τα περνεις σε τιμη χωμα.Το 95% των τιτλων ειναι κοινοι για ολες τις κονσολες.Τα exclusive αποτελούν maximum το 5% των διαθεσιμων επιλογων.Στην εποχη του 4κ και oled 65'' η nintendo εχει μεινει πισωωωωω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tlykog said:

Αν μιλάμε για πιτσιρικάδες και η πρώτη τους επαφή με το gaming έγινε τα τελευταία 4-5 χρόνια, τότε το καταλαβαίνω. Αυτοί δε νοιάζονται για τα γραφικά. 

Μάλλον αυτοί νοιάζονται περισσότερο για τα γραφικά γιατί απλά με αυτά ξεκίνησαν. 

 

3 hours ago, Tlykog said:

Ένα άριστο παιχνίδι τα συνδυάζει όλα

Μια χαρά μπορείς να έχει άριστον παιχνίδι χωρίς να τα συνδυάζει όλα. 

Ακόμα και τα παιχνίδια που ανέφερες έχουν τα προβλήματά τους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300€+ είναι πολλά λεφτά για μια κονσόλα με παρωχημένες δυνατότητες όπως και 70€ είναι πολλά για ένα παιχνίδι (και αυτο ισχύει γενικά). Άπο την άλλη όμως μιλάμε για μια κονσόλα που έχει πουλήσει 122εκ. κόμματια και αυτό την καθιστά 3η σε πωλήσεις όλων των εποχών και με την δεύτερη θέση να την έχει πάλι κονσόλα της Nintendo, οπότε πιστεύω οτι αυτό που κάνει η συγκεκριμένη εταιρεία το κάνει καλά. Και άφου το κάνει καλά δεν βλέπω και λόγο να αλλάξει την ήδη πετυχημένη και δοκιμασμένη (και με το Wii είχε πάει κόντρα στο ρεύμα της εποχής αναφορικά με τα γραφικά) συνταγή, άσχετα με το τι θα θέλαμε ιδανικά εμείς. Προσωπικά, σαν pc gamer, η τελευταία κονσόλα που είχα πριν το Switch ήταν το Snes και το Botw ήταν ο βασικός λόγος για να αποκτήσω κονσόλα πάλι. Αυτά από κάποιον που θυμάται το χρυσό cartridge του The Legend Of Zelda για το NES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...