Προς το περιεχόμενο

Οικονομικότερο και τίμιο supermarket κατα τη γνώμη σας;


trelaras22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, alexioannou είπε

Real δίπλα στο river west.

Που ακριβώς είναι αυτό; έψαξα χάρτες, ίντερνετ κλπ πληροφορία μηδέν. Είναι στην πλευρά της Άμστελ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Συνηθως οι ετοιμες δεν εχουν φρέσκο κρεμυδάκι και ετσι είναι ένα ανοστο κατασκεύασμα μαρουλιών

οχι,

παραδοσιακη φρεσκουλης! με μπολικο φρεσκο κρεμυδακι που και εγω λατρευω!! και ανιθο μεσα!

14 ώρες πριν, HateMe είπε

Νταξ, δεν μένουν όλοι σε κατσικοχώρια ρε ψηλέ.

και εγω σε κατσικοχώρη μένω οποτε πρεπει να κανω πολλες βολτες για να γλυτωσω 10ευρω τον μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, The_Judas said:

και εγώ αυτό σκεφτόμουν προχθές όταν είδα στο σουπερ μια γυναίκα να παίρνει έτοιμη σαλάτα (μέχρι και τυρί είχε μέσα)...

Καταρχάς αυτή η σαλάτα θα σου βγαίνει 13 ευρώ το κίλο αντί για 1-2/κιλό... το ίδιο και η σαλάτα φρεσκούλης που βγαίνει από 6 ευρώ ευρώ το κιλό και πάνω. Καλύτερα να την  παραγγείλεις από ντελιβερι.

Καποιοι βεβαια μπορει να τις αγοραζουν για να τις εχουν στη δουλεια τους ετοιμες. Βολευει και δεν κανεις και ενα μπαχαλο τον παγκο της κοινοχρηστης κουζινας. Τωρα σπιτι αλλαζει η ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, rus said:

Oxι βεβαια, δε λεω το (1). Το (2) λεω.

Δηλαδη ρωταω, δε λεω. Ρωταω βασει αυτων που εχεις πει, για να καταλαβω τι ισχυει.

Αφου λοιπον η εταιρια "ΧΨΩ Α.Ε." με το ιδιο ακριβως γαλα κανει ακριβη και φτηνη συσκευασια, τοτε πιανονται κοροϊδα οι καταναλωτες που αγοραζουν την ακριβη συσκευασια πληρωνοντας τα διπλά ή και παραπανω λεφτα, σωστα?

Αν η ερώτησή σου είναι εάν είναι κορόιδα όσοι ψωνίζουν το πιο φθηνό γάλα της φίρμας και δεν ψωνίζουν την αντίστοιχη ιδιωτική ετικέτα, τότε κατ' αρχήν, είναι εκτός πραγματικότητας αυτό που αναφέρεις, δεν έχει κανένα φθηνό γάλα φίρμας διπλή και παραπάνω τιμή από ένα ιδιωτικής ετικέτα. Η ιδιωτική ετικέτα έχει σχεδόν παντού 1,12/λίτρο, ενώ το πιο φθηνό γάλα φίρμας έχει 1,55/λίτρο (χωρίς προσφορά) αυτή τη στιγμή.

Από εκεί και πέρα δεν θα πω «κορόιδο» κάποιον που ψωνίζει την φίρμα, αντί για την αντίστοιχη ιδιωτική ετικέτα. Μπορεί να μην ξέρει, μπορεί να μην του αρέσει η συγκεκριμένη φίρμα/ετικέτα, μπορεί να τον βολεύει περισσότερο η συσκευασία ή στο κάτω κάτω της γραφής, τόσα ακούει τριγύρω, μπορεί για 0,30/λίτρο παραπάνω να προτιμάει να φυλάει τα ρούχα του*.

Εγώ που γνωρίζω πως λειτουργεί η αγορά (στο τρόφιμο τουλάχιστον) ψωνίζω και αναλόγως.

 

*Άσχετο-σχετικό: πριν από μερικά χρόνια μια φίλη της παρέας μου τα είχε φτιάξει με ένα παιδί που ήταν διευθυντής σε ένα κατάστημα των LIDL. Η καζούρα που είχε φάει («καλά μωρή γκόμενο από τα LIDL πήγες και βρήκες») δεν υπήρχε. Τόσο εντυπωμένο μπορεί να μείνει το μάρκετινγκ στο μυαλό του καταναλωτή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, great είπε

τι 13 ευρω ?

ποσο εχει η καπριτζιοχζα του φρεσκουλη ? μου λετε να παρω 4 ειδη ζαρζχαβατικων και να κατσω να ασχοληθω , δεν παιζει :D !!!

Kαι πραγματικα θελω μια απαντηση στην ερωτηση μου, παιδια πειτε εσεις που το κανετε ποσο γλυτωνετε τελικα ποσο βγαινει η διαφορά ωστε να ασχοληθει καποιος να πηγαινει σε τρια super market ?

Συμπληρωνω οτι κρεατα εχω τον κρεοπώλη μου (ειναι κατι σαν τον φαρμακοπειο σου) νομιζω ολοι εχουμε απο εναν.

Ειπε καποις πριν οτι προτιμαει σκλαβενιτη γιατι ειναι ωραια τα καταστηματα του, πες μου που πας ! διοτι σε οσα εχω παει ειναι απο τα χειροτερα σαν design/χωρος κτλ. Νομιζω τα πιο ομορφα ειναι market in.

Και δεν υπαρχει περιπτωση να παω σε super που εχει κερμα στο καροτσι! ειναι σαν το γιατι κλειδωνετε το wifi στην καφετερια με password !!!!!!!!! δεν κουβαλαω κερματα ελεος!

Σε καμία περίπτωση δεν είναι όλα τα καταστήματα του Σκλαβενίτη ωραία. Έχει όμως πολλά σημεία, τουλάχιστον στην Αθήνα, που τα καταστήματα φτιάχτηκαν ειδικά για supermarket και όπου μπήκε και κάποιος αρχιτέκτονας στο project. Κι έτσι εξωτερικά (κυρίως) αλλά και στο εσωτερικό τους είναι λίγο πιο ανθρώπινα, ενίοτε έχουν περισσότερο φυσικό φως μέσα κι έχεις και μία πιο άμεση εικόνα του έξω και δεν μοιάζουν σαν αποθήκες logistics, όπως τα περισσότερα άλλα. 

Θα πει κανείς ότι "δεν πάω να το αγοράσω, ούτε να μείνω μέσα". Οκ, δεκτόν. Από κει και πέρα ο καθένας αξιολογεί τα θέλω και τις επιθυμίες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, *nenya* είπε

Καποιοι βεβαια μπορει να τις αγοραζουν για να τις εχουν στη δουλεια τους ετοιμες. Βολευει και δεν κανεις και ενα μπαχαλο τον παγκο της κοινοχρηστης κουζινας. Τωρα σπιτι αλλαζει η ιστορια.

Δεν αντιλέγω για την ευκολία... αλλά αυτός που αγοράζει φαγητό για τη δουλειά του κάθε μέρα, δεν νομίζω ότι έχει ανάγκη να διαλέξει το οικονομικό σούπερμάρκετ.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Doubt είπε

Που ακριβώς είναι αυτό; έψαξα χάρτες, ίντερνετ κλπ πληροφορία μηδέν. Είναι στην πλευρά της Άμστελ;

 

 

IMG_20230401_182252.jpg

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, *nenya* είπε

Καποιοι βεβαια μπορει να τις αγοραζουν για να τις εχουν στη δουλεια τους ετοιμες. Βολευει και δεν κανεις και ενα μπαχαλο τον παγκο της κοινοχρηστης κουζινας. Τωρα σπιτι αλλαζει η ιστορια.

Ισχυει φουλ αυτο, αλλα εγω τις παιρνω και στο σπιτι παντως. Αρχικα εχεις ενα mix λαχανικων με ποικιλια που για να το φτιαξεις θα πρεπει να αγορασεις 5 διαφορετικα λαχανικα ξερωγω. Τα οποια δεν θα τα καταναλωσεις και ολα αμεσως, με κινδυνο να σου χαλασουν στο ψυγειο. Ουτε θα παρεις πχ 5-10 ματσακια ροκα μονο για να πεις οτι θα εχεις παντα φρεσκια.

Οποτε ναι, παιρνω ανα δυο μερες δυο σαλατες απο τον ΑΒ που ειναι στον δρομο μου, τις εχω ως βαση, ριχνω μεσα ντοματινια (παλι απο τον ΑΒ που εχει αυτα τα τριχρωμα που ειναι πολυ γευστικα ή τα μαυρα), πεταω λιγη καπαρη, ελιες κανα αβοκαντο, καρυδι ή ό,τι τελος παντων και εχω παντα φρεσκια σαλατα με μηδεν φυρα.

Ενω γενικα μαγειρευω και δεν θα παρω κατεψυγμενα ετοιμα φαγητα λ.χ, αλλα θα φτιαξω το φαγητο from scratch, την σαλατα οσες φορες αγορασα την βαση ως ζαρζαβατικα, κατεληξα να πεταω πολυ πραγμα στο τελος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι έτοιμες σαλάτες είναι πολύ καλή ιδέα. Γενικά προσπαθούν να μας κάνουν να καταναλώνουμε πιο εύκολα, γι'αυτό και τόσα έτοιμα φαγητά, πίτες κτλ.

Απλά προσοχή με τις σαλάτες γιατί δεν είναι όλες οι έτοιμες πλυμένες, κάποιες γράφουν πως θέλουν πλύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αυτές που γράφουν πλυμένες, πλύσιμο θέλουν. Έχω φίλο στον φρεσκούλη, δεν θέλετε να ξέρετε τι "πλύσιμο" κάνουν λολ..

Πάντα ένα ξέπλυμα με λίγο ξύδι, στα πάντα. 

Πάντως, ένα μάτσο λαχανίδα στην Λαϊκή είχε 50 λεπτά προχθές.. και βγάνει 250γρ. Είναι πράγματι ευκολία οι έτοιμες σαλάτες, και βοηθούν και αρκετό κόσμο να φάει υγιεινά. Αλλά δεν μπορούν να ανταγωνιστούν σε τιμή και ποιότητα το να πάρεις την πρώτη ύλη και να την κόψεις. 😉

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Malthador είπε

Αν η ερώτησή σου είναι εάν είναι κορόιδα όσοι ψωνίζουν το πιο φθηνό γάλα της φίρμας και δεν ψωνίζουν την αντίστοιχη ιδιωτική ετικέτα, τότε κατ' αρχήν, είναι εκτός πραγματικότητας αυτό που αναφέρεις, δεν έχει κανένα φθηνό γάλα φίρμας διπλή και παραπάνω τιμή από ένα ιδιωτικής ετικέτα. Η ιδιωτική ετικέτα έχει σχεδόν παντού 1,12/λίτρο, ενώ το πιο φθηνό γάλα φίρμας έχει 1,55/λίτρο (χωρίς προσφορά) αυτή τη στιγμή........

Προσπαθω τοση ωρα να καταλαβω τι λες. Το φτηνο γαλα συσκευασιας των 1,12ε δεν το φτιαχνει η ιδια εταιρια που ταυτοχρονα φτιαχνει με το ιδιο γαλα και συσκευασια των 2-3ε?

Εαν ναι, ειναι ή δεν ειναι κοροϊδια να παρεις τη συσκευασια των 2-3ε?

22 ώρες πριν, papoys1 είπε

πιστευω πως κάποιοι δεν εχουν φτιάξει σαλατα και απλά παίρνουν ετοιμες γιατί βαριουνται.

Αν θες να κάνεις οικονομία με ενα καλό μαρούλι από λαική και με ενα ματσάκι κρεμυδάκια 50 + 50 λεπτά μπορείς να κάνεις δύο σαλάτες μεγέθους ετοιμης σαλατας που πουλάνε τα s/m με τιμη από 1,50 εως και 2,50 ευρω. Από κει πέρα αν η σαλατα θες να εχει μαρούλι ισιο , μαρούλι κατσαρό , μαρούλι γαλλικό και μαρούλι κοκκινο πλήρωσέ την 2 και 3 ευρω.

Συνηθως οι ετοιμες δεν εχουν φρέσκο κρεμυδάκι και ετσι είναι ένα ανοστο κατασκεύασμα μαρουλιών😜

Εγω φιλε παππου εδω και χρονια συνηθως καταναλωνω ετοιμες σαλατες. Ειναι βολικες και καθολου ανοστες, τουλαχιστον αυτες που επιλεγω.

Το να παρεις ενα μαρουλι απ τη λαϊκη θα σου ερθει μεν φτηνοτερα, αλλα θα πρεπει να το πλυνεις προσεκτικα (σκονες, βρωμιες, σκουλικια-αυγα-ζωϋφια) και να απομακρυνεις τα χαλασμενα φυλλα. Δε ξερω μηπως το βαζεις και στο ξυδι οπως κανουν μερικοι, σιγουρα ομως το σκετο νερακι δεν αρκει. Και μετα να το ψιλοκοψεις.

Δινοντας ομως 1-2ε αγοραζεις μια ετοιμη και προπλυμενη σαλατα, μαρουλι σκετο, ή mix, ή με αλλα ζαρζαβατικα. Και κανεις δε σε εμποδιζει να προσθεσεις κρεμμυδι, αγγουρι ή οτι αλλο🙂

4 ώρες πριν, Dante80 είπε

Και αυτές που γράφουν πλυμένες, πλύσιμο θέλουν. Έχω φίλο στον φρεσκούλη, δεν θέλετε να ξέρετε τι "πλύσιμο" κάνουν λολ..

δηλαδη αυτο που αναφερουν πανω με εικονογραφηση, οτι παιρνούν απο 3 σταδια πλυσιματος ειναι μουφα?

Πρεπει να καταθεσω οτι ποτέ δε συναντησα βρωμια ή ξενο σωμα μεσα σε ετοιμη σαλατα.

Στις 31/3/2023 στις 6:07 ΜΜ, The_Judas είπε

και εγώ αυτό σκεφτόμουν προχθές όταν είδα στο σουπερ μια γυναίκα να παίρνει έτοιμη σαλάτα (μέχρι και τυρί είχε μέσα)...

δε μιλαμε γι αυτου του ειδους τις σαλατες. Αυτες απαγορευονται δια ροπαλου. Μια αναγνωση στα συστατικα τους θα σε πεισει

1606305552_733328.jpg

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dante80 είπε

Έχω φίλο στον φρεσκούλη, δεν θέλετε να ξέρετε τι "πλύσιμο" κάνουν λολ..

Για πες λεπτομέρειες. Γιατί μέχρι τώρα τα συγκεκριμένα προιόντα δεν τα ξέπλενα ποτέ βασιζόμενος στο ότι είναι καλά πλυμένα (που είναι και ένας από τους λόγους που μπορεί να τα αγοράσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά και όλα ωραία να γεμίζει η κοιλίτσα 

Σε περίπτωση όμως που περισσέψαν 2 ευρώ παραπάνω,

ρώτησε κανένας

που θα βρείτε ντομάτα που να έχει γεύση ντομάτας

κοκ

Εγγυημένα δεν θα βρείτε, όχι ότι θα σας νοιάξει,

δεν έχει σημασία που πάνε τα καλά προϊόντα,

ενώ εσάς ταΐζουν 

όμορφά σκουπίδια... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...