Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 12 ενδέχεται να αυξήσουν τις ελάχιστες απαιτήσεις ενός συστήματος


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james01gr είπε

ποιους υπολογιστές 2-3 χρόνων απαξιώνει η ms; ποια μέρη του hw δεν σε καλύπτουν για να πας στα win12;

Αυτούς που πουλάει ακόμα και σήμερα η μαμά MS.

https://www.microsoft.com/en-us/d/surface-laptop-go-2/8pglpv76mjhn?activetab=pivot:techspecstab#tab10b337492-5d46-4af7-9a87-af36b37e8731

Για να μην κάνω και διαφήμιση, πήγαινε σε γνωστό online site με όνομα που παραπέμπει σε χαρακτήρα του Dickens και θα βρεις πάμπολλα laptops με 4GB RAM, ακόμα και με i3 1115G4 ή Ryzen 3 5300U.

Να δώσεις σήμερα δηλαδή 5-6 κατοστάρικα για laptop και να μην μπορεί να πάρει καινούρια Windows από του χρόνου γιατί θα σέρνονται...

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Για δουλειά γραφείου είναι μια χαρά τα 4GB. Προφανώς και δεν θεωρώ ότι έχεις τη βέλτιστη εμπειρία, αλλά μπορείς να δουλέψεις. Όλα έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου.

Είμαι λογιστής με δικό μου λογιστικό γραφείο και ιδιωτικό ΚΕΠ. Όλα τα μηχανήματά μου έχουν τουλάχιστον 8GB RAM, αλλά σε πολλά λογιστικά γραφεία συναδέλφων, που έχω πάει, υπάρχουν πολλά μηχανήματα με 4GB RAM. Τα μηχανήματα αυτά δουλεύουν και βγάζουν χρήματα. Ο μόνος λόγος που δεν αλλάζουν είναι γιατί, σε δουλειά γραφείου, ότι δουλεύει και κάνει αυτό που πρέπει δεν το αλλάζεις/αναβαθμίζεις. 

Θέλω να δω λογιστικό γραφείο με Windows 11... Να έχεις 5 excel ενοιχτά, και με το ζόρι always combined και icons χωρις lables στη taskbar... Θα έφευγε το PC από το παράθυρο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τα Windows 12 ενδέχεται να αυξήσουν τις ελάχιστες απαιτήσεις ενός συστήματος"

Πίτα ... που δεν θα φας τι σε μέλλει κ' αν καεί.

Σημείωση :

Οι πολλοί μάγειροι στο καίνε το φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadIronTree είπε

Εδώ  τα 32GB RAM αρχίζουν  να μην φτάνουν  στα νέα  Games με μεγάλη  ανάλυση .

Diablo 4 beta με τα windows  έφτασα 28 GB

Star Citizen 20 gb μόνο το game... πρώτη  φορά  σκεφτόμουν  να πάρω  64GB

Το Star Citizen είναι πολύ ειδική περίπτωση, όπως και το DCS.

Ναι εκεί θες 32GB και ιδανικά 64GB αντίστοιχα. Τα περισσότερα και πιο εμπορικά παιχνίδια νομίζω αρκούνται προς το παρών και με 16GB μια χαρά.

Ίσως να υπάρχει λίγο θέμα αν έχεις browser με μερικές καρτέλες σε 2η οθόνη.

Btw το Diablo παίζει να έχει memory leak. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teodoreh είπε

Το αστείο της ιστορίας είναι πως αγοράζεις σήμερα ένα laptop με 512GB PCIe m2. drive, 4 πύρηνο επεξεργαστή mid-range, 8GB RAM και ΣΕΡΝΕΤΑΙ στα W11. Ακόμη πιο ειρωνικό το γεγονός πως ο κύριος υπαίτιος είναι το άθλιο UI που η απόκριση και χρηστικότητα του είναι για το ανάθεμα. Μετά τα Windows7 η Microsoft πάει από το κακό στο χειρότερο ως προς το θέμα εμπειρία χρήστη.

Nope, κάτι έχεις στήσει λάθος. Εκτός εάν με το "mid range επεξεργαστή" εννοείς επεξεργαστή 7ετιας.

43 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Αυτούς που πουλάει ακόμα και σήμερα η μαμά MS.

https://www.microsoft.com/en-us/d/surface-laptop-go-2/8pglpv76mjhn?activetab=pivot:techspecstab#tab10b337492-5d46-4af7-9a87-af36b37e8731

Για να μην κάνω και διαφήμιση, πήγαινε σε γνωστό online site με όνομα που παραπέμπει σε χαρακτήρα του Dickens και θα βρεις πάμπολλα laptops με 4GB RAM, ακόμα και με i3 1115G4 ή Ryzen 3 5300U.

Να δώσεις σήμερα δηλαδή 5-6 κατοστάρικα για laptop και να μην μπορεί να πάρει καινούρια Windows από του χρόνου γιατί θα σέρνονται...

Σε αυτό δεν φταίει η MS. Οι εταιρείες που τα βγάζουν φταίνε. Επίσης τα 11 θα υποστηρίζονται για πολλά χρόνια ακόμα, όπως και τα 10. Εάν θες high end experience, θα πρέπει να έχεις και high end hardware. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ήρθε η ώρα να κοιτάξουμε για κάτι άλλο. Για μένα Windows 11 είναι το τελευταίο λειτουργικό που θα έχω. Όσο κρατήσει, μετά βλέπουμε. Και ισως και το update απο 10 σε 11 που έκανα να ήταν λάθος.

cloud & AI, βλακείες και επικίνδυνα πράγματα. αντε γεια msoft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Αυτούς που πουλάει ακόμα και σήμερα η μαμά MS.

https://www.microsoft.com/en-us/d/surface-laptop-go-2/8pglpv76mjhn?activetab=pivot:techspecstab#tab10b337492-5d46-4af7-9a87-af36b37e8731

Για να μην κάνω και διαφήμιση, πήγαινε σε γνωστό online site με όνομα που παραπέμπει σε χαρακτήρα του Dickens και θα βρεις πάμπολλα laptops με 4GB RAM, ακόμα και με i3 1115G4 ή Ryzen 3 5300U.

Να δώσεις σήμερα δηλαδή 5-6 κατοστάρικα για laptop και να μην μπορεί να πάρει καινούρια Windows από του χρόνου γιατί θα σέρνονται...

με 4gb RAM οριακα τρεχει ο chrome. Οι εταιριες το γνωριζουν αυτο αλλα για αν σου δειχνουν εσενα τιμη 499 και οχι 559-599 σου πουλανε λαπτοπ σκουπιδια. οποτε ναι δεν ειναι θεμα windows αλλα κατασκευαστων. οπως και στα κινητα εκτος απο τα κινητα 1κ+ ολα τα αλλα 1-2 χρονια αναβαθμισεις και μετα γεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kolperski είπε

Το Star Citizen είναι πολύ ειδική περίπτωση, όπως και το DCS.

Ναι εκεί θες 32GB και ιδανικά 64GB αντίστοιχα. Τα περισσότερα και πιο εμπορικά παιχνίδια νομίζω αρκούνται προς το παρών και με 16GB μια χαρά.

Ίσως να υπάρχει λίγο θέμα αν έχεις browser με μερικές καρτέλες σε 2η οθόνη.

Btw το Diablo παίζει να έχει memory leak. 

Καλά  το DIABLO 4 έφαγε και τα 16 GB VRAM στην 6800xt με 1440p 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mordred είπε

Θέλω να δω λογιστικό γραφείο με Windows 11... Να έχεις 5 excel ενοιχτά, και με το ζόρι always combined και icons χωρις lables στη taskbar... Θα έφευγε το PC από το παράθυρο

Δύσκολο. Τα λογιστικά προγράμματα δεν εγγυώνται συμβατότητα με την τελευταία έκδοση Windows. 5 excel ταυτόχρονα είναι λίγο δύσκολο να χρειάζεσαι.

Το μυστικό είναι να μην έχεις σαβούρες να τρέχουν. Βάζεις ότι χρειάζεται και κάνεις ότι χρειάζεται για να κάνεις τη δουλειά σου. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Το λιγότερο είναι ανεπαρκές για να κάνεις τη δουλειά σου, το παραπάνω είναι σπατάλη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cghera είπε

Πείτε μου ποιος βάζει 4GB RAM σε Windows 10 και μπορεί να δουλέψει σαν άνθρωπος. Και μετά να συζητήσουμε και για τα 12.

 

Γατακια, καποτε καταλαθος ειχα βαλει 2GB αντι για 8GB  ram σε λαπτοπ που πηρα μαζι μου σε ταξιδι που ειχα σκοπο να φωτογραφισω επαγγελματικα, και ετρεχα photoshop και lightroom.

Πιο αργο και απο τον επιταφιο.

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Για δουλειά γραφείου είναι μια χαρά τα 4GB. Προφανώς και δεν θεωρώ ότι έχεις τη βέλτιστη εμπειρία, αλλά μπορείς να δουλέψεις. Όλα έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου.

Είμαι λογιστής με δικό μου λογιστικό γραφείο και ιδιωτικό ΚΕΠ. Όλα τα μηχανήματά μου έχουν τουλάχιστον 8GB RAM, αλλά σε πολλά λογιστικά γραφεία συναδέλφων, που έχω πάει, υπάρχουν πολλά μηχανήματα με 4GB RAM. Τα μηχανήματα αυτά δουλεύουν και βγάζουν χρήματα. Ο μόνος λόγος που δεν αλλάζουν είναι γιατί, σε δουλειά γραφείου, ότι δουλεύει και κάνει αυτό που πρέπει δεν το αλλάζεις/αναβαθμίζεις. 

Ειναι με σκληρο δισκο η SSD αυτα?

Γιατι αν εχεις SSD δεν φαινεται τοσο πολυ η διαφορα απο τα 4 στα 8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cghera είπε

Πιστεύω ότι με 20€ παραπάνω στο μηχάνημα των 4GB για να γίνει 8GB θα έβγαζε πολύ περισσότερα χρήματα κάποιος γιατί θα ήταν πιο παραγωγικός ο χρήστης. Εν πάσει περιπτώσει αν είναι ευχαριστημένοι με τη χρήση εγώ περισσεύω.

 

Δεν βγάζεις περισσότερα χρήματα, γιατί η οποια καθυστέρηση δεν οφείλεται στον υπολογιστή συνήθως. Τα 20€ είναι σπατάλη αν δεν σου αυξάνουν την παραγωγικότητα. Προτιμώ να τα κρατήσω και να τα χρησιμοποιήσω σε ενδεχόμενη μελλοντική αναβάθμιση, η οποία θα έκανε και πιο ουσιαστική διαφορά. Πχόταν χρειαστεί να αναβαθμίσω σε Windows 12, και οι εταιρείες των λογιστικών προγραμμάτων με διαβεβαιώσουν ότι τα προγράμματά τους θα τρέχουν σωστά, θα δώσω αυτά τα 20€ και όσα άλλα χρειαστούν για να κάνω τη δουλειά μου.

Έτσι σκέφτονται και οι επιχειρήσεις. Το "έλα μωρέ, σιγά τα 20€" δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Γιατι αν εχεις SSD δεν φαινεται τοσο πολυ η διαφορα απο τα 4 στα 8

Ναι. Είναι με SSD. Τα περισσότερα με m2 gen 3x4 μικρής χωρητικότητας (256GB).

Τα λογιστικά προγράμματα δουλεύουν σε server με τα υπόλοιπα μηχανήματα να είναι clients. Δεν τρώνε πολλούς πόρους από το σύστημα. Τα excel και τα word δεν είναι και πολύ βαριά και το internet το έχουμε για δουλειά δεν ανοίγουμε πχ 15 καρτέλλες.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...