Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Είπαμε, τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να διαλέξεις την 7800xt. Εάν ρίξει και κάνα 50άρι την τιμή της 4070 η πράσινη, χαίρετε κι αντίο.

Εάν κάποτε δεήσει η κόκκινη να βγάλει το τιμημένο το fsr3, μπορεί ν' αλλάξουν τα πράγματα (αρκεί να είναι ισάξιο του dlss 3.5), γιατί η 7800xt είναι καλή κάρτα/έχει potential.

Εντυπωσιακό, πάντως, το RR, δεν αφήνει εύκολα ο πέτσινος την πρώτη θέση.

Το fsr3 και σήμερα να βγει δεν θα λύσει το θέμα του rt όμως. Τα βαριά rt παιχνίδια δεν θα τα παίζεις με amd και fsr 4 να βγει. 

 

Προσπαθω να είμαι αντικειμενικά, σοβαρά, αλλά δεν μου αφήνει περιθώρια η amd να γράψω κάτι θετικό. Οι κάρτες της είναι ικανοποιητικες μόνο για όποιον έχει ήδη amd κάρτα. Αν έχεις nvidia δεν πας σε rdna3, είναι αυτοκτονία. Δεν προσπαθεί να πάρει marketshare απλα να κρατήσει αυτό που έχει. Κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Armoral είπε

Δεν πιστεύω λοιπόν ότι υπάρχει άνθρωπος που θα είχε και τα δύο προϊόντα στα χέρια του για ένα διάστημα και αφού υποθέσουμε ότι δε θα αντιμετώπιζε κανένα τεχνικό θέμα, θα επέλεγε AMD κάρτα γραφικών για το σύστημά του.

 

Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω. Μιας και το αγαπημένο μου είδος παιχνιδιών είναι isometric rpgs και tactical rpgs, αυτό το είδος παιχνιδιών ενσωματώνει αυτές τις νέες τεχνολογίες όπως rt κλπ; Δύσκολο μου ακούγεται ε; Αν δεν, τότε εξαρτάται από το είδος των παιχνιδιών που παίζει ο καθένας, το τι κάρτα θα επέλεγε. Γιατί όχι μια amd σε τέτοια περίπτωση ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω. Μιας και το αγαπημένο μου είδος παιχνιδιών είναι isometric rpgs και tactical rpgs, αυτό το είδος παιχνιδιών ενσωματώνει αυτές τις νέες τεχνολογίες όπως rt κλπ; Δύσκολο μου ακούγεται ε; Αν δεν, τότε εξαρτάται από το είδος των παιχνιδιών που παίζει ο καθένας, το τι κάρτα θα επέλεγε. Γιατί όχι μια amd σε τέτοια περίπτωση ας πούμε;

Γιατί και με nvidia μπορείς να τα παίξεις αυτά και έχεις καβάτζα το DLSS/RT αν και όποτε υποστηρίξει κάποιο τέτοιο game αυτές τις τεχνολογίες. Αν όμως η αντίστοιχη AMD έχει καλή διαφορά στην τιμή ή θες να παίξεις games που με την NVIDIA θα μείνεις από vram τότε πας AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Γιατί και με nvidia μπορείς να τα παίξεις αυτά και έχεις καβάτζα το DLSS/RT αν και όποτε υποστηρίξει κάποιο τέτοιο game αυτές τις τεχνολογίες. Αν όμως η αντίστοιχη AMD έχει καλή διαφορά στην τιμή ή θες να παίξεις games που με την NVIDIA θα μείνεις από vram τότε πας AMD.

Το θεμα ειναι τι θα βγει και τι θα ζηταει για να διαλεξεις καρτα, πραγμα που κανεις δεν μπορει να ξερει.  Η 4070 Overall φαινεται πιο πληρης καρτα και ας εχει 12Gb vram εναντι των 16gb της 7800 . Ειμαι αναμεσα σε 4070 και 7800xt  και δεν ψηνομαι να δωσω πανω απο 600-650 ευρω για καρτα πλεον ,οτι βρω σε προσφορα η καλη τιμη μτχ θα χτυπησω. Ενα 60αρι fps θελω σε 1440P τιποτα παραπανω

Α και να μου αρέσει εμφανισιακά 😛

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Πάντως τα περισσότερα, μην πώ το 99% των παιχνιδιών, δεν θέλουν πάνω από 8gb vram. Βασικά μόνο 1 παιχνίδι (χωρίς RT) θέλει πάνω από 8gb για το ultra preset, το TLOU.

LOL

Είπαμε, ο φαραώ τα λέει όπως θέλει. Αλλά και εσύ;

Αρκετά παιχνίδια είναι. Αρκετά.

TLOU

Forza Horizon 5 με την καμία δε φτάνουν τα 8GB σε Extreme detail και χωρίς MSAA.

SteelRising με την καμία αν θέλεις Ultra textures.

Halo Infinite σε Ultra (χωρίς RT) έπαιζε νεράκι στην 3080 αλλά συχό stuttering σε 3070Ti.

Και βέβαια διάφορα Resident Evil κατά καιρούς.

Προφανώς είναι και άλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα τελευταία RE θέλουν πάνω από 8GB σε 1440p native. Used vram εννοείται. Στο Χωριό αν δεν σου φτάνει η vram μπορείς να ανοίξεις το Ray Tracing που κάνει τα reflections render στο 1/4 της ανάλυσης για να κερδίσεις λίγο vram :P

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kkatzos said:

LOL

Είπαμε, ο φαραώ τα λέει όπως θέλει. Αλλά και εσύ;

Αρκετά παιχνίδια είναι. Αρκετά.

TLOU

Forza Horizon 5 με την καμία δε φτάνουν τα 8GB σε Extreme detail και χωρίς MSAA.

SteelRising με την καμία αν θέλεις Ultra textures.

Halo Infinite σε Ultra (χωρίς RT) έπαιζε νεράκι στην 3080 αλλά συχό stuttering σε 3070Ti.

Και βέβαια διάφορα Resident Evil κατά καιρούς.

Προφανώς είναι και άλλα.

 

Και το Diablo 4. Ωραία, είναι 5. Το υπόλοιπο 99% παραμενει κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, Herald said:

Και το Diablo 4. Ωραία, είναι 5. Το υπόλοιπο 99% παραμενει κομπλέ. 

Deathpool

Ratchet & Clank

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Aten-Ra said:

Deathpool

Ratchet & Clank

Εσύ μέχρι να μου απαντήσεις στο καίριο ερώτημα ότι και να γράφεις θα είναι autoignore. 

Μια χαρά παίζει και στα 2 με 8gb vram

3 minutes ago, just_a_dude said:

Για 8GB μιλάτε ή για 12; Και τι ανάλυση;

8 giga 1080p φαντάζομαι 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Herald said:

 

Μια χαρά παίζει και στα 2 με 8gb vram

8 giga 1080p φαντάζομαι 

Ναι στο Deathloop στα 1080p είναι οκ με 8GB Vram, άλλη ανάλυση έβλεπα.

Στο Ratchet στα 1080p θέλει πάνω από 8GB

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Aten-Ra said:

Ναι στο Deathloop στα 1080p είναι οκ με 8GB Vram, άλλη ανάλυση έβλεπα.

Στο Ratchet στα 1080p θέλει πάνω από 8GB

 

 

Κάνω ότι δεν ειδα το link που έβαλες για να μην το παραδεχτώ. 

Μια χαρά παίζεις με 8gb vram Ratchet 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Ειμαι αναμεσα σε 4070 και 7800xt..

Α και να μου αρέσει εμφανισιακά 😛

Κολοκυθόπιτα είναι όλα αυτά αλλά άμα θες γνώμη

Spoiler

Nitro άμα πετύχεις σε καλή τιμούλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...