Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Rachet μήπως εννοείτε κάποια early έκδοση; Γιατί υποτίθεται δεν φτάνουν τα 12GB για RT σε 1440p αλλά εγώ το έπαιξα με RT + FG (που θέλει επιπλέον vram) + DLSS Q και δεν είχε κάποιο θέμα με stutters ή με textures που δεν φορτώνουν. Εκτός αν εννοείτε RT σε 1440p native που δεν καταλαβαίνω το λόγο να το παίξει κάποιος έτσι αφού τα fps είναι στα τάρταρα, ειδικά σε AMD  κάρτα. Γι' αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι σε ρεαλιστικά σενάρια η vram είναι επαρκής.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 minutes ago, just_a_dude said:

Στο Rachet μήπως εννοείτε κάποια early έκδοση; Γιατί υποτίθεται δεν φτάνουν τα 12GB για RT σε 1440p αλλά εγώ το έπαιξα με RT + FG (που θέλει επιπλέον vram) + DLSS Q και δεν είχε κάποιο θέμα με stutters ή με textures που δεν φορτώνουν. Εκτός αν εννοείτε RT σε 1440p native που δεν καταλαβαίνω το λόγο να το παίξει κάποιος έτσι αφού τα fps είναι στα τάρταρα, ειδικά σε AMD  κάρτα. Γι' αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι σε ρεαλιστικά σενάρια η vram είναι επαρκής.

1080p Very High , τα minimum πέφτουν στα 40fps στην 8GB ενώ η 16GB 4060Τι κρατάει 56fps Lows πολύ κοντά στα 60fps.  

Αν βάλεις και RT εκεί αρχίζουν τα όργανα και παίζουν σε κάρτες με 8GB.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, just_a_dude said:

Στο Rachet μήπως εννοείτε κάποια early έκδοση; Γιατί υποτίθεται δεν φτάνουν τα 12GB για RT σε 1440p αλλά εγώ το έπαιξα με RT + FG (που θέλει επιπλέον vram) + DLSS Q και δεν είχε κάποιο θέμα με stutters ή με textures που δεν φορτώνουν. Εκτός αν εννοείτε RT σε 1440p native που δεν καταλαβαίνω το λόγο να το παίξει κάποιος έτσι αφού τα fps είναι στα τάρταρα, ειδικά σε AMD  κάρτα. Γι' αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι σε ρεαλιστικά σενάρια η vram είναι επαρκής.

Αν ανοίξεις RT σε 1440p native η 4060ti 8gb πέφτει στα τάρταρα. Eίναι μόλις 20% πάνω από την 7700xt με τα 12gb ram. 

Απλά αυτα ξεχνάει να τα αναφέρει. :P 

ΥΓ1. Είναι και 14% πάνω από την 7800xt. Αλλά δεν φτάνουν τα 8gb λέμε

Δώσε VRAM στο λαό λέμε :P 

 

image.png.ccf6881fe2a29eb558f3d27d13a64376.png

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Το θεμα ειναι τι θα βγει και τι θα ζηταει για να διαλεξεις καρτα, πραγμα που κανεις δεν μπορει να ξερει.  Η 4070 Overall φαινεται πιο πληρης καρτα και ας εχει 12Gb vram εναντι των 16gb της 7800 . Ειμαι αναμεσα σε 4070 και 7800xt  και δεν ψηνομαι να δωσω πανω απο 600-650 ευρω για καρτα πλεον ,οτι βρω σε προσφορα η καλη τιμη μτχ θα χτυπησω. Ενα 60αρι fps θελω σε 1440P τιποτα παραπανω

Α και να μου αρέσει εμφανισιακά 😛

Amazon.com: Gigabyte GeForce RTX 4070 WINDFORCE OC 12G Graphics Card, 3X WINDFORCE Fans, 12GB 192-bit GDDR6X, GV-N4070WF3OC-12GD Video Card : Electronics

Στα 621 αν προσθέσεις και αυτό. Amazon ΗΠΑ όμως.

Ελλάντα από 679 με άμεση παράδοση. Στα 657 στο Foxstore, 4 με 10 εργάσιμες, αξιόπιστο κατάστημα.

Και χωρίς τα θέματα της εγγύησης που μπορείς να έχεις με την αγορά από ΗΠΑ, νομίζω σε αυτές δίνει 4 χρόνια εγγύηση η GB.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Amazon.com: Gigabyte GeForce RTX 4070 WINDFORCE OC 12G Graphics Card, 3X WINDFORCE Fans, 12GB 192-bit GDDR6X, GV-N4070WF3OC-12GD Video Card : Electronics

Στα 621 αν προσθέσεις και αυτό. Amazon ΗΠΑ όμως.

Ελλάντα από 679 με άμεση παράδοση. Και χωρίς τα θέματα της εγγύησης που μπορείς να έχεις με την αγορά από ΗΠΑ, νομίζω σε αυτές δίνει 4 χρόνια εγγύηση η GB.

δεν καλυπτει το βασικο κριτηριο αυτη :lol:

Spoiler

Α και να μου αρέσει εμφανισιακά 😛

Σοβαρα τωρα η giga το εχει χεσει με τις πλαστικες της καρτες

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν καλυπτει το βασικο κριτηριο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Α και να μου αρέσει εμφανισιακά 😛

 

Spoiler

KFA2 GeForce RTX 4070 12GB GDDR6X EX Gamer Pink 1-Click OC Κάρτα Γραφικών

Zotac στα 707. Πάντως οι Gigabyte παρότι τουβλάκια είναι όμορφες και κυρίως αξιόπιστες. Άσε το θέμα των RGB στην άκρη.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, akoinonitos said:

δεν καλυπτει το βασικο κριτηριο αυτη :lol:

  Hide contents

Α και να μου αρέσει εμφανισιακά 😛

Σοβαρα τωρα η giga το εχει χεσει με τις πλαστικες της καρτες

Tιμολόγιο δεν αγοράζεις?

Εδώ ο παίχτης

 

https://www.alternate.de/Gainward/GeForce-RTX-4070-Panther-Grafikkarte/html/product/1905045

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Tιμολόγιο δεν αγοράζεις?

Εδώ ο παίχτης

 

https://www.alternate.de/Gainward/GeForce-RTX-4070-Panther-Grafikkarte/html/product/1905045

οχι ρε 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

οχι ρε 

Τελευταία ευκαιρία, μετά δεν βγαίνω. Αυτή είναι πανέμορφη, αμά δεν σαρέσει κάτσε με την 710, α μα πχια

 

https://www.alternate.de/ASUS/GeForce-RTX-4070-PROART-OC-Grafikkarte/html/product/100012107

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Τελευταία ευκαιρία, μετά δεν βγαίνω. Αυτή είναι πανέμορφη, αμά δεν σαρέσει κάτσε με την 710, α μα πχια

 

https://www.alternate.de/ASUS/GeForce-RTX-4070-PROART-OC-Grafikkarte/html/product/100012107

παιζει να ειναι και η μονη που μου αρεσει ,αλλα 715 για sidegrage δεν δινω :p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι ρε 

Μια asus dual από Amazon Αγγλίας δεν θες στα 619 σπίτι σου; Οκ όμορφη δεν την λες αλλά μάλλον απο τις φθηνότερες non stock.

https://geizhals.eu/asus-dual-geforce-rtx-4070-oc-edition-90yv0iz2-m0na00-a2930755.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...