Προς το περιεχόμενο

Coco-mat Σιθων 1 Βασιλόπουλος 16,17ε


kefalonitis2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Θυμάμαι εποχές όπου ο Γαβαλάς πουλούσε 80 ευρώ ένα απλό μακό μπλουζάκι, το οποίο έραβε σε ένα υπόγειο στο Περιστέρι για 5 ευρώ μαζί με το ύφασμα…

κι εγω το θυμαμαι γιατι ειχα αγορασει παντελονι του, 50 ευρω (εκπτωτικο)... αλλα τουλαχιστον ηταν made in greece

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες πήρα ένα ζευγάρι, μου τα έφεραν από την αποθήκη στο κατάστημα, όμως μου φαίνονται κάπως,  από επιστροφή ίσως.. θέλω να ρωτήσω εσάς που πήρατε πως ήταν συσκευασμένα, είχε κάποιο σφράγισμα η συσκευασία, κάποια ετικέτα;

αυτά που πήρα ήταν απλά μέσα σε μια υφασμάτινη σακούλα (ανοικτή). στη μια μόνο είχε μέσα χύμα έναν υφασμάτινο φάκελο με αρωματικά, στην άλλη τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, macovet είπε

Παίδες πήρα ένα ζευγάρι, μου τα έφεραν από την αποθήκη στο κατάστημα, όμως μου φαίνονται κάπως,  από επιστροφή ίσως.. θέλω να ρωτήσω εσάς που πήρατε πως ήταν συσκευασμένα, είχε κάποιο σφράγισμα η συσκευασία, κάποια ετικέτα;

αυτά που πήρα ήταν απλά μέσα σε μια υφασμάτινη σακούλα (ανοικτή). στη μια μόνο είχε μέσα χύμα έναν υφασμάτινο φάκελο με αρωματικά, στην άλλη τίποτα.

Ετσι ηταν ολα οσα ειδα σε  ολα τα σουπερ μαρκετ

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, macovet είπε

Παίδες πήρα ένα ζευγάρι, μου τα έφεραν από την αποθήκη στο κατάστημα, όμως μου φαίνονται κάπως,  από επιστροφή ίσως.. θέλω να ρωτήσω εσάς που πήρατε πως ήταν συσκευασμένα, είχε κάποιο σφράγισμα η συσκευασία, κάποια ετικέτα;

αυτά που πήρα ήταν απλά μέσα σε μια υφασμάτινη σακούλα (ανοικτή). στη μια μόνο είχε μέσα χύμα έναν υφασμάτινο φάκελο με αρωματικά, στην άλλη τίποτα.

Όχι δεν είναι από επιστροφή έτσι πωλούνται. 
αλλως το φακελάκι με τη λεβάντα θα έπρεπε να είναι και στα δυο μέσα. Πιθανόν το ένα δηλαδή να χάθηκε ή να αφαιρέθηκε. Ενδεχόμενο επιστροφής δεν ξέρω αν επιτρέπεται στο συγκεκριμένο ειδος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2023 στις 2:42 ΜΜ, ipal είπε

Καλά αν ήταν πλεονεκτήματα το λάτεξ θα έβαζε και ο ανταγωνισμός. Το πιο φτηνό υλικό είναι απ' ότι βλέπω  https://www.mypouf.gr/trimma-latex-me-to-kilo. Για air foam χρεώνουν  10-15€ το κιλό, και δε βρίσκεις κιολας. Επίσης αν είχε πλεονέκτημα θα τα κρατούσε στα καταστήματα του και δε θα τα σκότωνε 16€ στον ΑΒ. 

 

Μη γράφουμε και παραπληροφορούμε αν δε ξέρουμε κάνουμε ΚΑΛΗ έρευνα πριν ποστάρουμε. Το latex είναι το πιο φθηνό υλικό; Απλά το πιο ακριβό, τα λινκ που βρίσκεις αφορούν απομιμήσεις λατεξ (στην ουσία αφρολέξ με memory foam ιδιότητες) βουλγάρικα, κινέζικα και ότι άλλο θες. 
 

Το πραγματικό λατεξ αντέχει 20 χρόνια, απίστευτα ανθεκτικό στα ακάρεα, δε κάνει deform, δεν απορροφά μυρωδιές, είναι ότι καλύτερο για τη μέση κτλ. Είχα κάνει απίστευτη έρευνα όταν έψαχνα για στρώμα, τα κρεβάτια των νοσοκομείων έχουν στρώματα λατεξ λόγω των παραπάνω, στα πολύ ακριβά στρώματα το λατεξ είναι παρών στο 99% των περιπτώσεων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Μη γράφουμε και παραπληροφορούμε αν δε ξέρουμε κάνουμε ΚΑΛΗ έρευνα πριν ποστάρουμε. Το latex είναι το πιο φθηνό υλικό; Απλά το πιο ακριβό, τα λινκ που βρίσκεις αφορούν απομιμήσεις λατεξ (στην ουσία αφρολέξ με memory foam ιδιότητες) βουλγάρικα, κινέζικα και ότι άλλο θες. 
 

Το πραγματικό λατεξ αντέχει 20 χρόνια, απίστευτα ανθεκτικό στα ακάρεα, δε κάνει deform, δεν απορροφά μυρωδιές, είναι ότι καλύτερο για τη μέση κτλ. Είχα κάνει απίστευτη έρευνα όταν έψαχνα για στρώμα, τα κρεβάτια των νοσοκομείων έχουν στρώματα λατεξ λόγω των παραπάνω, στα πολύ ακριβά στρώματα το λατεξ είναι παρών στο 99% των περιπτώσεων.

Ακριβώς όπως τα είπες είναι. Μόνο φτηνό υλικό δεν είναι το φυσικό καουτσούκ (λατέξ). Επίσης αυτό που είπε ένας φίλος παραπάνω οτι αν ήταν καλό υλικό το λατέξ τότε θα το είχαν κι άλλες εταιρίες στην γκάμα τους, Να την πληροφορήσουμε οτι όλες σχεδόν οι μεγάλες εταιρίες με μαξιλάρια έχουν στην γκάμα τους μαξιλάρια από λατέξ. (Dunlopillo, mediastrom, grekostrom, Luna, κ.α.) μάλλον όλες θα έλεγα. Και μάλιστα θεωρούνται από τα ακριβά της κάθε εταιρίας. Μπορεί κάποιος να βρει μαξιλάρι με αφρο μνήμης με 20-30€ αλλά δεν προκειρει να βρει με φυσικό καουτσουκ (λατέξ) κάτω άπο 50-60€.

Επεξ/σία από kva21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά υπάρχει ένα κακό συνήθεια από την πλευρά των εμπόρων/εταιρειών να τα βαφτίζουν όλα λάτεξ ενω δεν ειναι παντα ολα λατεξ.

Υπαρχει το φυτικο/φυσικο λατεξ και υπαρχει και το συνθετικο ελαστομερες λατεξ που φτιαχνεται απο πετρελαιοειδη ως υποπροιον και εχει ασχημη μυρωδια.

Για να παραπληροφορησουν τα βαφτιζουν και αυτα λατεξ και τα πουλανε σε ιδια εξωφρενικη τιμη λχ 70-80-90 το μαξιλαρι. Αλλα τα συνθετικα κατα κανονα μυριζουν, μυριζουν ασχημα, καμια σχεση με το φυσικο φυτικο λατεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sebu είπε

Απλά υπάρχει ένα κακό συνήθεια από την πλευρά των εμπόρων/εταιρειών να τα βαφτίζουν όλα λάτεξ ενω δεν ειναι παντα ολα λατεξ.

Υπαρχει το φυτικο/φυσικο λατεξ και υπαρχει και το συνθετικο ελαστομερες λατεξ που φτιαχνεται απο πετρελαιοειδη ως υποπροιον και εχει ασχημη μυρωδια.

Για να παραπληροφορησουν τα βαφτιζουν και αυτα λατεξ και τα πουλανε σε ιδια εξωφρενικη τιμη λχ 70-80-90 το μαξιλαρι. Αλλα τα συνθετικα κατα κανονα μυριζουν, μυριζουν ασχημα, καμια σχεση με το φυσικο φυτικο λατεξ.

Και το φυσικό  λάτεξ μυρίζει , και εγώ το διαπιστωσα, το πήρα για δύο μέρες το μαξιλάρι του θέματος να δω και εγώ τι λέει.  και ναι @kva21δέχονται επιστροφες. Το μαξιλάρι για μένα δεν  παλεύεται, ξυπνούσα με πονοκέφαλο. + οτι μυρίζει "λάτεξ".

Είχαμε και στρώμα λάτεξ, απ' τα τελευταία που έβγαλε το ΙΚΕΑ πριν τα καταργησει , όντως πολλά θετικά . άλλη περίπτωση φυσικά το στρώμα, αλλά στα 5-6 χρόνια άρχισε να κάνει βαθούλωμα , όπως κανουν και του Coco mat (του το γράφουν στις αξιολογήσεις). Επίσης τον πρώτο χρόνο το αρχικό είχε ραγίσει και μας το άλλαξε δωρεάν το ΙΚΕΑ. 

Τέλος η τιμή χονδρικής του φυσικού λάτεξ είναι γνωστή, είναι $1.5 - 2.5 το κιλο. Φυσικά τα τρίμματα είναι πολύ φθηνότερα. Αυτά από μένα.

Btw τσεκαρετε  και  τις προσφορές του ΑΒ στα ηλεκτρικά, κάποιες αξίζουν,  πχ το διάφορα Philips που έχει βάλει -40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το εχω εδω και 4 μερες, μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Καλα για τα 17 ευρω δεν το συζητάω, ειναι αψογο. Βεβαια εγω κοιμάμαι έτσι κι αλλιως με σκληρο μαξιλαρι.

Τωρα εναλλασσω αυτο και ενα memory foam που ειχα παρει απο τα Jysk😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, stormrain είπε

Το εχω εδω και 4 μερες, μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Καλα για τα 17 ευρω δεν το συζητάω, ειναι αψογο. Βεβαια εγω κοιμάμαι έτσι κι αλλιως με σκληρο μαξιλαρι.

Τωρα εναλλασσω αυτο και ενα memory foam που ειχα παρει απο τα Jysk😅

Ποιο μοντέλο jysk πήρες ώστε να συγκρίνω με το μέγεθος με το του θέματος ;

Επεξ/σία από kva21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, kva21 είπε

Ποιο μοντέλο jysk πήρες ώστε να συγκρίνω με το μέγεθος με το του θέματος ;

Aυτο. https://jysk.gr/ypnodomatio/maxilaria/eidika-maxilaria/maxilari-wellpur-viglen-40x60x11

Του Jysk ειναι κατατι πιο λεπτο και σαφως πιο μαλακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stormrain είπε

Aυτο. https://jysk.gr/ypnodomatio/maxilaria/eidika-maxilaria/maxilari-wellpur-viglen-40x60x11

Του Jysk ειναι κατατι πιο λεπτο και σαφως πιο μαλακο.

Ωραία αυτό σκεφτόμουν εναλλακτικά το viglen ώστε να τα συνδυάζω σε εναλλαγή σε δυο διαφορετικά μερη. Δεν είναι εντελώς λεπτό το viglen σε σχέση με το cocomat Ε; Γιατί από κοντά μου φάνηκε σαν να ισοπεδώνεται; Όχι Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, kva21 είπε

Ωραία αυτό σκεφτόμουν εναλλακτικά το viglen ώστε να τα συνδυάζω σε εναλλαγή σε δυο διαφορετικά μερη. Δεν είναι εντελώς λεπτό το viglen σε σχέση με το cocomat Ε; Γιατί από κοντά μου φάνηκε σαν να ισοπεδώνεται; Όχι Ε;

Οχι οχι δεν ειναι εντελως λεπτο και δεν ισοπεδωνεται, μικρη η διαφορα θα ελεγα, απλως το viglen ειναι πιο μαλακο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, stormrain είπε

Aυτο. https://jysk.gr/ypnodomatio/maxilaria/eidika-maxilaria/maxilari-wellpur-viglen-40x60x11

Του Jysk ειναι κατατι πιο λεπτο και σαφως πιο μαλακο.

Ποιο σου "φαινεται" καλυτερο/πιο ξεκουραστο το jysk ή το σιθων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...