Προς το περιεχόμενο

Coco-mat Σιθων 1 Βασιλόπουλος 16,17ε


kefalonitis2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πρωτα που γραφεις @andreas1gr θεωρω οτι εχουν καποια σημασια (μικρη κατα την γνωμη μου) ομως δεν ασχολουμε με αυτα περιοριζοντας την προσωπικη μου γνωμη/εμπειρια στο ιδιο το προιον (μαξιλαρι) Οποτε θα σχολιασω μονο αυτο που γραφεις στο τελος ωστε να πω πιο αναλυτικα (σε σχεση με το προηγουμενο μου μηνυμα) την γνωμη μου για την αφαιρεση υλικου απο το μαξιλαρι ωστε να το φερεις στα δικα σου στανταρτ οπως γραφεις.

Το χαρακτηριστικο της cocomat στα μαξιλαρια ειναι η χρηση του καουτσουκ, αυτο το διαφοροποιει απο τον ανταγωνισμο και αυτο κανει τα καλυτερα τα μαξιλαρια και κατ επεκταση και τον υπνο. Αυτα λεει η εταιρια, το αν ισχυουν ή αν ειναι παπατζα ειναι μια αλλη συζητηση που δεν ειναι το θεμα μας εδω. Το καουτσουκ ειναι ενα σκληρο και ελαστικο υλικο αρα τα μαξιλαρια ειναι σκληρα. Απο την στιγμη που αρχιζεις να αφαιρεις υλικο, και οσο περισσοτερο αφαιρεις, αρχιζει να μαλακωνει το μαξιλαρι και να μοιαζει περισσοτερο στα συνηθισμενα μαξιλαρια (που ειναι τα δικα σου στανταρντ γιατι ετσι εχεις συνηθισει κατα τη δικη μου αποψη) οποτε η προσαρμογη στην οποια εχω αναφερθει εγω ειναι πλεον μικροτερη ή και μηδενικη.  Ταυτοχρονα ομως μειωνεται ή χανεται το νοημα οτι αγορασες ενα μαξιλαρι με καουτσουκ.  Η δικη μου προσεγγιση ειναι να αξιοποιηθει το προιον οπως ειναι χωρις εκπτωσεις (μειωσεις υλικου δηλαδη) ομως καταλαβαινω ομως οτι μια δυσκολια υπαρχει.

Τελος, και εγω θεωρω οτι ως καινουργιο ειναι πιο φουσκομενο/σκληρο το μαξιλαρι. Νομιζω μια αντιστοιχια με τις σολες παπουτσιων υπαρχουν (ειδικα με παπουτσια τυπου skeckers αν εχει παρει καποιος) οπου δηλαδη καπου συμπιεζεται και καπου χανει την ελαστικοτητα της η σολα με τον καιρο και την φθορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, iageogr είπε

Τα πρωτα που γραφεις @andreas1gr θεωρω οτι εχουν καποια σημασια (μικρη κατα την γνωμη μου) ομως δεν ασχολουμε με αυτα περιοριζοντας την προσωπικη μου γνωμη/εμπειρια στο ιδιο το προιον (μαξιλαρι) Οποτε θα σχολιασω μονο αυτο που γραφεις στο τελος ωστε να πω πιο αναλυτικα (σε σχεση με το προηγουμενο μου μηνυμα) την γνωμη μου για την αφαιρεση υλικου απο το μαξιλαρι ωστε να το φερεις στα δικα σου στανταρτ οπως γραφεις.

Το χαρακτηριστικο της cocomat στα μαξιλαρια ειναι η χρηση του καουτσουκ, αυτο το διαφοροποιει απο τον ανταγωνισμο και αυτο κανει τα καλυτερα τα μαξιλαρια και κατ επεκταση και τον υπνο. Αυτα λεει η εταιρια, το αν ισχυουν ή αν ειναι παπατζα ειναι μια αλλη συζητηση που δεν ειναι το θεμα μας εδω. Το καουτσουκ ειναι ενα σκληρο και ελαστικο υλικο αρα τα μαξιλαρια ειναι σκληρα. Απο την στιγμη που αρχιζεις να αφαιρεις υλικο, και οσο περισσοτερο αφαιρεις, αρχιζει να μαλακωνει το μαξιλαρι και να μοιαζει περισσοτερο στα συνηθισμενα μαξιλαρια (που ειναι τα δικα σου στανταρντ γιατι ετσι εχεις συνηθισει κατα τη δικη μου αποψη) οποτε η προσαρμογη στην οποια εχω αναφερθει εγω ειναι πλεον μικροτερη ή και μηδενικη.  Ταυτοχρονα ομως μειωνεται ή χανεται το νοημα οτι αγορασες ενα μαξιλαρι με καουτσουκ.  Η δικη μου προσεγγιση ειναι να αξιοποιηθει το προιον οπως ειναι χωρις εκπτωσεις (μειωσεις υλικου δηλαδη) ομως καταλαβαινω ομως οτι μια δυσκολια υπαρχει.

Τελος, και εγω θεωρω οτι ως καινουργιο ειναι πιο φουσκομενο/σκληρο το μαξιλαρι. Νομιζω μια αντιστοιχια με τις σολες παπουτσιων υπαρχουν (ειδικα με παπουτσια τυπου skeckers αν εχει παρει καποιος) οπου δηλαδη καπου συμπιεζεται και καπου χανει την ελαστικοτητα της η σολα με τον καιρο και την φθορα.

Καλά αν ήταν πλεονεκτήματα το λάτεξ θα έβαζε και ο ανταγωνισμός. Το πιο φτηνό υλικό είναι απ' ότι βλέπω  https://www.mypouf.gr/trimma-latex-me-to-kilo. Για air foam χρεώνουν  10-15€ το κιλό, και δε βρίσκεις κιολας. Επίσης αν είχε πλεονέκτημα θα τα κρατούσε στα καταστήματα του και δε θα τα σκότωνε 16€ στον ΑΒ. 

Στα της προσαρμογής έχεις δικιο. Αλλά προσωπικά όπως είπα και πιο πανω δε νομίζω πως έχει καν νόημα να προσπαθείς να "προσαρμοστείς" Η να προσαρμόσεις ένα ακατάλληλο για μαξιλάρια υλικό. Το λάτεξ απλά δε κάνει για μαξιλάρια, ο περισσότερος κόσμος το βρίσκει σκληρό. Αν έκανε θά το έβαζαν όλοι, δεν είναι κάτι exclusive , υπάρχει σαν υλικο και είναι και πολύ φτηνο.

Αγ. Παρασκευή Ι , (νομισματοκοπείο) χτες το απόγευμα υπήρχε ένα ξεμπαρκο. Και άπειρες πετσέτες χεριών (η τετράδα οι μικρές) . 

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ipal είπε

 Επίσης αν είχε πλεονέκτημα θα τα κρατούσε στα καταστήματα του και δε θα τα σκότωνε 16€ στον ΑΒ.

Δεν ξέρεις τι συμφωνία είχε ο ΑΒ με τον εναλλακτικό κύριο. Δεν πήρε μόνο μαξιλάρια, ξεστόκαρε χιλιάδες μαξιλαροθήκες/πετσέτες/ πατάκια μπάνιου και έκανε και διαφήμιση στην εταιρία

Ούτε είναι απίθανο το κόστος του προϊόντος να είναι 16Ε και τα υπόλοιπα 75Ε  το κόστος για να φλεξάρεις ότι πήρες μαξιλάρι cocomat  στα 91E

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ipal είπε

Καλά αν ήταν πλεονεκτήματα το λάτεξ θα έβαζε και ο ανταγωνισμός. Το πιο φτηνό υλικό είναι απ' ότι βλέπω  https://www.mypouf.gr/trimma-latex-me-to-kilo. Για air foam χρεώνουν  10-15€ το κιλό, και δε βρίσκεις κιολας. Επίσης αν είχε πλεονέκτημα θα τα κρατούσε στα καταστήματα του και δε θα τα σκότωνε 16€ στον ΑΒ. 

Στα της προσαρμογής έχεις δικιο. Αλλά προσωπικά όπως είπα και πιο πανω δε νομίζω πως έχει καν νόημα να προσπαθείς να "προσαρμοστείς" Η να προσαρμόσεις ένα ακατάλληλο για μαξιλάρια υλικό. Το λάτεξ απλά δε κάνει για μαξιλάρια, ο περισσότερος κόσμος το βρίσκει σκληρό. Αν έκανε θά το έβαζαν όλοι, δεν είναι κάτι exclusive , υπάρχει σαν υλικο και είναι και πολύ φτηνο.

Αγ. Παρασκευή Ι , (νομισματοκοπείο) χτες το απόγευμα υπήρχε ένα ξεμπαρκο. Και άπειρες πετσέτες χεριών (η τετράδα οι μικρές) . 

Υπάρχουν είδη λατεξ. Το φυσικό λάτεξ είναι ακριβό. Πήραμε το προηγούμενο καλοκαίρι στρώμα με φυσικό λατεξ απο dunlopillo και είναι εξαιρετικό. Στις επόμενες εκπτώσεις θα πάρω και μαξιλάρι απο αυτούς. Γενικά τα προιόντα της cocomat είναι σκληρά και υπερτιμημένα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ και τα έχω χρησιμοποιήσει 3 μέρες.

Τελικά το μαξιλάρι είναι πολύ σκληρό και βαρύ για τα γούστα μου.

Έβγαλα υλικό αλλά και πάλι το μόνο που καταφέρνεις είναι απλα να γίνει πιο ελαφρύ, γιατί όταν τελικά ξαπλώνεις το κεφάλι σου συμπιέζεται και γίνεται το ίδιο σκληρό με πρίν.

Το ιδανικό κατά την γνώμη μου θα ήταν ένα μείγμα memory foam με το κλασσικό "βαμβάκι" (δεν ξέρω την ονομασία του) ώστε να είναι περισσότερο αφράτο.

Όντως τα ξεχωριστά του τμήματα βοηθάνε και όντως έχω καλύτερη στάση αυχένα αλλά είναι υπερβολικά σκληρό οπότε δεν κάνω καλό ύπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, WaxOnWaxOff είπε

Διαβαζω αυτα που λετε , αλλα εμενα ρε παιδια μου εκατσε καλα . 99% κοιμαμαι στο πλαι

Mία από τα ίδια και εγώ και η γυναίκα μου . Ναι είναι βαρύ, ναι είναι καπως σκληρό, αλλά και στους δύο μας ΄΄εκατσε΄΄ μια χαρά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

τα πουλανε ηδη στο φβ, 50 το κομματι

Του έστειλα του μπαγάσα Λαρισαίου μήνυμα… 🤣

Αυτός κανονικά υπουργός οικονομικών πρέπει να γίνει…

Έχει ακόμα μια ευκαιρία… αγγελία (πριν 5 μήνες ανέβηκε) που πουλάει 2 μαξιλάρια για 150 ευρώ…….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Οι πετσετες ειναι ολες Made in Turkey. Αραγε το μαξιλαρι ειναι ελληνικο?

Θυμάμαι εποχές όπου ο Γαβαλάς πουλούσε 80 ευρώ ένα απλό μακό μπλουζάκι, το οποίο έραβε σε ένα υπόγειο στο Περιστέρι για 5 ευρώ μαζί με το ύφασμα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...