Προς το περιεχόμενο

Ahsoka (Disney+ Star Wars Series 2023)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, xavier είπε

ρε φιλε αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι τα κακα σεναρια τα γραφουν οχι γιατι εχουν καποια ατζεντα, απλα γιατι πανε για την αρπαχτη.

εκει ειναι που διαφωνω μαζι σου.

δεν εχει σημασια αν το καστ ειναι γυναικειο, αν ειναι ανδρικο.

Τα κακά σενάρια γράφονται όταν η αφήγηση μιας καλής ιστορίας δεν είναι ελεύθερη, αλλά περιορίζεται.

Τώρα επιχειρήματα του στυλ "Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης", προσωπικά δεν μου λένε κάτι.

Όταν ο αφηγητής πάει να πει μια ιστορία και κάπου στην αφήγησή του, τον σταματήσουν και του πουν

"να το αλλάξουμε αυτό, διότι θα αντιδράσει το τάδε κοινό" ή διότι "προσπαθούμε να προσελκύσουμε το τάδε κοινό" ή διότι "προσπαθούμε το υλικό που βγάζουμε να ακολουθεί κάποιους κανόνες"

είτε αυτό γίνεται στα πλαίσια μιας ατζέντας που λέω εγώ, είτε στα πλαίσια των εσόδων που λες εσύ, είτε και τα δύο, είτε για άλλο λόγο, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Προβληματική αφήγηση, ιστορία με ανακολουθίες, απουσία ρεαλισμού.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 233
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, john_dr είπε

Γυναίκες, γυναίκες παντού στο trailer.

Αν οι άνδρες δεν είναι κακοί ή ηλίθιοι ή συνδυασμός αυτών, ΟΚ. Αν είναι, τότε η σειρά θα ακολουθάει την λογική του "Agenda first, story maybe" και θα απογοητεύσει. Διευκρινίζω. Όχι επειδή οι γυναίκες θα έχουν πρώτο λόγο, αλλά επειδή οι σεναριογράφοι θα έχουν συγκεκριμένες οδηγίες και όρια που δεν θα πρέπει να αγνοήσουν.

Live action rebels θα δούμε λογικα.

Ο admiral thrawn που είναι ο main αντίπαλος της Ahsoka φαίνεται 3-4 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, xavier είπε

ταλεντο και ιδεα, απο εκει ξεκινας. αυτο λειπει.

Ταλέντο υπάρχει. Υπάρχουν σειρές (Ted Lasso, House of the dragon) και ταινίες(CODA) που ξεχωρίζουν ακόμα και σήμερα. Ένα παράδειγμα με γυναίκες πρωταγωνιστές, για να καταλάβεις ότι δεν βλέπουμε φαντάσματα, είναι η πρώτη σεζόν του "The Morning Show". Δεν έχω δει την δεύτερη σεζόν, αλλά η πρώτη ήταν σούπερ(ειδικά το τέλος της σεζόν) και Άνιστον, Γουίδερσπουν ήταν καταπληκτικές.

Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές σήμερα η αφήγηση δεν αφήνεται ελεύθερη, ενώ πολλές φορές δείχνει ακόμα και κατευθυνόμενη. Και αυτό συνήθως γίνεται σε ταινίες/σειρές υψηλού κόστους που επικεντρώνουν σε μια ατζέντα και όχι στην ιστορία(Rings of power) ή από εταιρίες/παραγωγούς που προσπαθούν να διατηρήσουν/χτίσουν ένα συγκεκριμένο προφίλ που θεωρούν ότι επιχειρηματικά θα τους εξασφαλίσει έσοδα και θα ελαχιστοποιήσει τυχόν... ατυχήματα(Disney). Κάπου εκεί η δημιουργική ελευθερία καταργείται και το τελικό δημιούργημα είναι απλά προβληματικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, bilya είπε

Live action rebels θα δούμε λογικα.

Γι' αυτό θα το δω κυρίως, είχε πλακίτσα το Rebels, αν και ήταν...απλά χαζό σε διάφορα σημεία, αλλά έχω την περιέργεια να δω τι κάνει το crew του Ghost τώρα (παρεπιπτόντως είδαμε και τον Zeb στο Mandalorian).

Σίγουρα περιμένετε να βρουν τον Ezra, την Sabine να φοράει το mandalorian κράνος της και να μαζευτούν στο Ghost (που δεν το είδαμε καθόλου στο trailer, αν δεν κάνω λάθος) για τα "weeeeeeeeee!!!!" reactions. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το coda αλλα προκειται για remake, αν θες δες και το οριτζιναλ το γαλλικο. Διαφωνω στο οτι υπαρχει ταλεντο, ετσι γενικα, απλετο και αστειρευτο. Με την υπερπαραγωγη που υπαρχει σημερα, το λογικο ειναι η πλειοψηφια αυτων που βλεπουμε να ειναι πατατες. ποσο μαλλον οταν μιλαμε για παραγωγες που απευθυνονται στην πλατιά μαζα του κοσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

To σημείο που κόβει κυκλικά με τα φωτόσπαθα είναι εντελώς Clone Wars! 💪

Ναι αλλά κάποιος να τους πει ότι όταν το φωτόσπαθο κόβει υπό γωνία, το κομμάτι της πέτρας δεν μπορεί να έχει κάθετες τομές. (ναι ξέρω γίνομαι υπερβολικός τώρα 😅 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FCastor είπε

We Finally Know Who's Playing Thrawn on Ahsoka

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

LarsMikkelsen_GrandAdmiralThrawn.webp.8c174d422bb8704b2fc81d85e623d89d.webp

 

o στιβενσον παιζει καποιον απο τους γνωστους villain απο τις animated σειρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, FCastor said:

O αδερφός του Mads? Καλή φάση...

Γνωστή φάτσα στο Witcher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xavier είπε

o στιβενσον παιζει καποιον απο τους γνωστους villain απο τις animated σειρες?

Νομίζω πως όχι. Έχω την εντύπωση πως είναι νέος χαρακτήρας για τη live action σειρά. 

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

O αδερφός του Mads? Καλή φάση...

Αν δεν κάνω λάθος έκανε και τη φωνή του Thrawn στο Rebels.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...