Προς το περιεχόμενο

Ahsoka (Disney+ Star Wars Series 2023)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ροζάριο Ντόσον είναι καλή ηθοποιός, τουλάχιστον σε ότι την έχω δει παίζει εξαιρετικά ( πχ. Daredevil, Mandalorian)

Απλά την Disney δεν εμπιστεύομαι πια. Στη solo σειρά του Κενόμπι αυτό που μου έμεινε είναι η αρχή και το τέλος μόνο. Οπότε μικρό καλάθι για τη σειρά. Ποιος ξέρει μπορεί να βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 233
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Πρώτο επεισόδιο:

Spoiler

Λευκός άντρας καπετάνιος με όχι λευκή γυναίκα No 2. Ξέρουμε ήδη ποιος θα κάνει το λάθος.
"I want to meet these jedi" με ύφος "Σιγά μωρέ, το έχω". Καλά θα πάει.
Καλά πήγε. Guess who's the acting captain now. Oh, όχι για πολύ τελικά. (η ξανθιά non-jedi είναι σαν να έχει πάρει ναρκωτικά. Let me guess: No emotions, κατατρεγμένη, την έσωσε ο Baylan και του χρωστάει και πριν πεθάνει αυτή θα έχει κάποιο αισθηματικό ταράκουλο και μπορεί να γίνει καλή γιατί πάντα το είχε μέσα της. Or not.)
"We have Rogue One's Vader corridor scene at home"
Γιατί τέτοια ηχητικά εφέ όταν κουνάει τα σπαθιά με την Force, η Ahsoka;
Ωραίο puzzle.
Η Ahsoka από Padawan σκότωνε όλων των ειδών τα droids, σιγά μην έχει θέματα τώρα.
Κρίμα που δεν έμαθε ποτέ το Force Speed που χρησιμοποιήθηκε μόνο μια φορά στο Episode 1. 
Ούτε το power cell του T-850 στο Terminator 3 δεν έκανε τέτοια έκρηξη κι εδώ μιλάμε έκαψαν τεράστια περιοχή...relax guys. Bigger IS NOT always better.
Ah, το Home One (It's from that movie! - Pitch Meeting).
Και η Hera (It's from that cartoon series! - Pitch Meeting).

Ok, όταν οι space whales κατιτίς πήραν τον Ezra και τον Thrawn μαζί τους στο τέλος του Rebels, πώς ακριβώς άφησαν χάρτη πίσω; Α, ή είναι που λέει ότι επέστρεψε...και πάλι...γιατί χάρτης στην μέση του πουθενά; McGuffins όπως στην sequel trilogy;
Hey look, it's silly men again.
Not bad artwork του πληρώματος του Ghost.
Eίναι λίγο σουρεάλ να βλέπουμε τα backgrounds που έχουμε δει τόσο στο Rebels σε live action.
Oh man...space rock music.
Sabine doing Sabine things.
Live action lothcat. :D
Βέβαια, like a sister, παρ' όλο που αν θυμάμαι καλά την γούσταρε αλλά εκείνη του έριχνε άκυρο. Sister-zoned Ezra. :P
Yep, είναι τρελή αυτή η ξανθιά, τι βλέμμα. Κρίμα να μην έχουμε μια Sariss.
Apprentice; Δεν θυμάμαι να ήταν καν force sensitive η Sabine στο Rebels. Ήταν η Mandalorian του group με το jetpack, darksaber (κάποτε το είχε κι αυτή) και τέτοια...
A, εδώ για μια φορά χρησιμοποιείται σωστά το "Master and Apprentice".

Τουλάχιστον δεν είναι αλάνθαστη η Ahsoka.
More puzzle solving
Καλά λένε αρκετοί ότι αυτά τα lightsabers φαίνονται ψεύτικα, γιατί είναι...LED.
Ξέρω, ξέρω "δεν είναι καλά εκπαιδευμένη η Sabine", αλλά ένα καλό lightsaber fight στην Disney Era, δεν έχω δει...
Oh, την κάρφωσε. Σιγά μην πεθάνει. Αυτά μόνο ο Qui-Gon.

Δεύτερο επεισόδιο:

Spoiler

Ε ναι, μια χαρά θα ήταν, no worries.
Ρήγμα μεταξύ Ahsoka/Sabine, πόσο θα κρατήσει;
...sigh... Θυμάστε που ο Cal Kestis είχε την δύναμη να βλέπει Force Echoes ή κάτι τέτοιο, για να βοηθάει στο παιχνίδι με ιστορίες; (ακόμα δεν έχω παίξει το Jedi Survivor by the way). Ε, το έχει και η Ahsoka.
...πολύ κράτησε το ρήγμα, τι βολικό.
"I say go for it" "Because you're a hologram". Αστειάκι που πιάνει κάπως; Εκπλήσσομαι.
Mama-Hera :P
"An ancient people from a distant galaxy". Αν μας πουν ξαφνικά για
Yuuzhan Vong (Expanded Universe, ξέρετε το "μα δεν έχουμε ιστορίες σε βιβλία και comics και τέτοια να αντλήσουμε από εκεί" - Kathleen Kennedy), τότε θα βρίσω πολύ.
Σοβαρά τώρα, πώς, ποιος, πότε και γιατί έφτιαξε τον χάρτη που δείχνει που έφτασε ο Thrawn;
Ooh, το Phantom II (It's from that cartoon series again! - Pitch Meeting)
Λευκός άντρας που καθυστερεί τις πρωταγωνίστριες "I'm too busy", αλλά όχι για πολύ. Of course.
Heh, και ο Chopper.
Έεεελα Ahsoka, δώωωωωσε μια δεύτερη ευκαιρία στην Sabine. - Hera
Padawan, Hera. Padawan. Όχι apprentice.
Logical droid is logical.
Ο λευκός άντρας καθυστερεί τις πρωταγωνίστριες πάλι.
Oh noes, imperialz.
Αυτό το πράγμα που πρέπει να μας λένε τι θα γίνει, λες και δεν μπορούμε να το σκεφτούμε εμείς.
Ναι Ahsoka, κάνε dodge το helicopter-saber, αλλά μην το σταματήσεις στον αέρα ή το κόψεις ξέρω 'γω. Να πάρει ο αντίπαλος το όπλο του πίσω.
Tracking device. It always works!
Rebels Sabine is back.
Κρίμα που πέθανε ο Ray Stevenson, γιατί μου αρέσει ο Baylan σαν χαρακτήρας. Σοβαρός, χωρίς ξεσπάσματα και έχει ωραίο στυλ. Ελπίζω να μην τον χαλάσουν προς το τέλος που προφανώς θα τον φάνε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Obi-Wan Kenobi είχε τα μαύρα του τα χάλια αν το κρίνω συνολικά αλλά είχε και μία μάχη αντάξια του ονόματος (SW) και των χαρακτήρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγα πραγματα στα 2 πρωτα επισοδεια.

Μαλλον τα πηρε στο κρανος η Kennedy  που της ξεφυγε το Andor και ειπε να γεμισει αυτο εδω  με ενα καρο mini-me,με τη Σαμπιν να παιρνει ανετα το πρωταθλημα με 40 βαθμους διαφορα,γιατι δεν το εχει κανει ηδη τοσο πολυ στη συντριπτικη πλειοψηφεια των post-2015 Star Wars.Κριμα γιατι ειχε ενδιαφερον premise

Spoiler

με τον εξαφανισμενο ναυαρχο Θρον.

 

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakinen είπε

Το Obi-Wan Kenobi είχε τα μαύρα του τα χάλια αν το κρίνω συνολικά αλλά είχε και μία μάχη αντάξια του ονόματος (SW) και των χαρακτήρων. 

Μιλάς για την μάχη που δημιουργούν καινούργιες δυνάμεις στο φτερό?! :P Βασικά ούτε η χορογραφία έλεγε και γενικά ήταν τρελα op από το πουθενά. Η σκηνή με το κράνος μονο μου έμεινε tbh. Βασικά άμα οποιαδήποτε μάχη μου έχει μείνει είναι το τέλος του Rogue One και το τέλος τις δεύτερης season του Mando.

Βασικά διαβάζω ότι πρέπει να έχεις δει το TCW και το Rebels για να μπεις καλά στην σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασικά διαβάζω ότι πρέπει να έχεις δει το TCW και το Rebels για να μπεις καλά στην σειρά.

Ισχύει, η ιστορία από το The Clone Wars cartoon είναι για την Ahsoka και η ιστορία από το Rebels cartoon για Thrawn, Sabine, Ezra, Hera, Chopper (ίσως και Zeb αν εμφανιστεί πάλι), τον πλανήτη Lothal, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασικά άμα οποιαδήποτε μάχη μου έχει μείνει είναι το τέλος του Rogue One και το τέλος τις δεύτερης season του Mando.

Στο τέλος του Rogue One δεν ήταν στην ουσία μάχη αλλά το όλο Setting με την μουσική, τον φωτισμό και τον ήχο της αναπνοής πριν ανάψει το φωτόσπαθο ήταν όντως εντυπωσιακό. Συμφωνώ και για το Mando.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι τωρα χωρις να θυμαμαι η να παρακολουθω την ιστορια εχω δει diversity , ξανθιά doped non-jedi  , μαυρη jedi με ηλιθια  Padawan . 

Α εχει και Λευκό άντρα για ξεκαρφωμα - αλλα εμαθα οτι μαλλον θα τον φανε σε επομενο επεισοδιο :P Disney ειπατε ; ε καλα θα παει ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2023 στις 12:59 ΜΜ, john_dr είπε

Γυναίκες, γυναίκες παντού στο trailer.

Αν οι άνδρες δεν είναι κακοί ή ηλίθιοι ή συνδυασμός αυτών, ΟΚ. Αν είναι, τότε η σειρά θα ακολουθάει την λογική του "Agenda first, story maybe" και θα απογοητεύσει. Διευκρινίζω. Όχι επειδή οι γυναίκες θα έχουν πρώτο λόγο, αλλά επειδή οι σεναριογράφοι θα έχουν συγκεκριμένες οδηγίες και όρια που δεν θα πρέπει να αγνοήσουν.

Ότι ακριβώς έδειχνε το trailer. Γυναίκες δυνατές, ανεξάρτητες, επαναστάτριες, επιβλητικές, άνδρες για τα μπάζα, με εξαίρεση τον χαρακτήρα του Baylan, που αν και κακός βγάζει σοβαρότητα και ενίοτε σοφία. Εντάξει, αφού είναι με τους κακούς και βασικός λογικά αντίπαλος της Ασόκα, εδώ παίζει το "Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή".

ΑΛΛΑ, μέχρις στιγμής αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά την ιστορία και πως αυτή εξελίσσεται. Καλά νομίζω το πάει και ως προς εμένα που δεν έχω δει TCW και Rebels. Δεν με δυσκολεύει η παρακολούθησή του μέχρι τώρα.

Το μόνο άσχημο είναι οι σκηνοθετικές οδηγίες προς τις πρωταγωνίστριες και εκεί είναι η μόνη μου ένσταση, εκεί μας τα χαλάει το wokeness. Δεν χρειάζεται σε κάθε μα κάθε σκηνή να δείχνουν υπερβολική αυτοπεποίθηση σε στυλ "εντάξει, ευκολάκι είναι αυτό για μένα, το έχω". Ίσως ο μόνος χαρακτήρας στην σειρά που μέχρι στιγμής αντιλαμβάνεται που βρίσκεται είναι αυτός του Baylan επειδή πιθανόν δεν έχει πάει ο/η σκηνοθέτης να του πει "είσαι δυναμική γυναίκα, δείξε ότι το έχεις ακόμα και στα δύσκολα".

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όπως η Rey που δεν έπιασε πότε lightsaber, νίκησε τον Kylo Ren..

Woke garbage οτιδήποτε βγάζει η Disney.

Μα δεν προσπαθούν καν, άμα ήταν ποιοτικά γραμμένα, θα επισκίαζε το woke στοιχειο και λίγοι θα έδιναν σημασία, αλλα...

aint-nobody-got-time-for-that-kimberly-w

Τουλάχιστον έχει η σειρά κάνα καλο lightsaber duel?! Για στο Mando η τύπισσα με το beskar σκουπόξυλο ήταν lame. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τουλάχιστον έχει η σειρά κάνα καλο lightsaber duel?! Για στο Mando η τύπισσα με το beskar σκουπόξυλο ήταν lame. :P

Ότι είδαμε ήταν στο πρώτο επεισόδιο και...meh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...