Προς το περιεχόμενο

Το Android 14 ίσως απαγορεύσει την «κρυφή λήψη στιγμιότυπων οθόνης» από τις εφαρμογές


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, petranc2 είπε

Παρτε iphone....!!!!!!

 

Μόλις τώρα, Marduk1 είπε

γυριστε στα ios!!!

Θεωρω πως το να έχεις κλειδωμένα τα πάντα για να μην πάθουν κάτι οι χρηστες δεν είναι λύση, ονομάζονται smartphone για λόγο. Εγω θα εδινα περισσοτερα για να κανω περισσότερα, το αντιθετο μου φαινεται βαλτό.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το μεγαλύτερο προβλημα για εμενα ειναι το clipboard στο οποιο δεν εχουν γινει τρομερα αλματα (απο το Android 10 βεβαια αποτρεπεται πλεον απο τις εφαρμογες του παρασκηνιου να εχουν προσβαση σε αυτο αλλα ακομα δεν εχει μπει η επιλογη για μη rootαρισμενους χρηστες να ριχνουν ακυρο σε εφαρμογες που φερνουν στο προσκηνιο). Αν εισαι rootαρισμενος με AppOps υπαρχει επιλογη να βλεπεις ειδοποιηση καθε φορα που μια εφαρμογη εχει προσβαση σε αυτό και ειναι ανησυχητικο το ποσες ακυρες εφαρμογες το κανουν, με δεδομενο το ποσες ωρες οι χρηστες κρατανε ευαισθητα δεδομενα που εχουν αντιγραψει εκει (μπορει και για μερες ολοκληρες), ειναι ενα καλο μερος για ψαριά. Η αλλη λυση ειναι μια εφαρμογη οπως το Clipeus και καθε φορα που βγαινεις απο μια εφαρμογη στην οποια χρησιμοποιησες την επικολληση, να το εχεις στην επιφανεια και να το τρεχεις οπως και το να θεσεις σε firewall καθε εφαρμογη που δεν εχει λογο να εχει προσβαση στο διαδικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Σκέφτηκες μήπως ήταν θέμα miui και όχι Android; Σχετικά με τα email αν χρησιμοποιείς Gmail είναι σκουπίδι. Υπάρχει γενικά θέμα αν ψάξεις και σε ξένα fora. Το έχω καταργήσει και έχω βάλει outlook μιας και είμαι με 365 και δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. 

Όχι δεν το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια, αλλά και ούτε να βάλω outlook. Το πρόβλημα δεν ξέρω αν ήταν στο gmail σαν εφαρμογή γιατί έκανε το ίδιο και στο yahoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Θεωρω πως το να έχεις κλειδωμένα τα πάντα για να μην πάθουν κάτι οι χρηστες δεν είναι λύση, ονομάζονται smartphone για λόγο. Εγω θα εδινα περισσοτερα για να κανω περισσότερα, το αντιθετο μου φαινεται βαλτό.

"Πάλιωσε" το συγκεκριμένο... αστείο. Εάν κάποιος έχει ευαισθησίες σχετικά με τις επιλογές που του δίνονται σε μία πλατφόρμα, σίγουρα ΔΕΝ θα πάει στο Android, του οποίου η μαμά εταιρεία κατασκοπεύει μέχρι και πόσες φορές τη μέρα πας τουαλέτα, εν αγνοία σου, και χωρίς κανένα τρόπο να το αποτρέψεις. Ακόμα και αν αφήσουμε στην απ' έξω τη Google, που'ναι γνωστή για το πόσο "τιμάει" και "προστατεύει" τους χρήστες της, μέχρι και οι εφαρμογές τρίτων ζητάνε ΆΣΧΕΤΑ permissions για να κάνεις το οτιδήποτε...

Αλλά ναι, με το iOS δε μπορείς να στείλεις με Bluetooth (μη σου πω και με IrDA) αρχεία, οπότε "περιορίζουν τις επιλογές σου". :D

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Σκέφτηκες μήπως ήταν θέμα miui και όχι Android; Σχετικά με τα email αν χρησιμοποιείς Gmail είναι σκουπίδι. Υπάρχει γενικά θέμα αν ψάξεις και σε ξένα fora. Το έχω καταργήσει και έχω βάλει outlook μιας και είμαι με 365 και δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. 

Το outlook πάντως για κάποιους μήνες παλιότερα ήταν η μόνη εφαρμογή που κολλούσε και κραδασαρε σε αρκετά συχνή βάση. Αλλά αν θες να βρεις κάτι είναι σαφως πιο εύχρηστο από το gmail, γενικά όμως δεν είμαι ευχαριστημένος από τις εφαρμογές της ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikoselpida είπε

Τα στιγμιότυπα θα απαγορεύσουν. Δεν βλέπουν να φτιάξουν το λογισμικό που βλέπω γράμματα πάνω σε γράμματα, που για να λειτουργήσει μία ενέργεια πρέπει να την απενεργοποιήσεις και να την ενεργοποιήσεις μέσα από τις ρυθμίσεις, που τα email έρχονται όποτε γουστάρουν και όχι άμεσα, το ίδιο και στο messenger και πόσα αλλά, όχι όμως θα απαγορεύσουν τα στιγμιότυπα για την ασφάλεια μας. Αυτή θα είναι η μεγάλη αλλαγή, σωθήκαμε 

Αν κρινω απο το συνολο αλλα κυριως από την αναφορα στο messenger π ειναι γνωστο το θεμα.. Μαλλον εχεις xiaomi... Δν ειναι το android που φταιει στην περίπτωση σου... Αλλα το λογισμικο.... (οπως και καθε εταιρια εχει το δικο της προφανως)... Και η διαχείριση που κανει και τα bugs που εχει.. Που αν οντως εχεις xiaomi ειναι συνήθως περισσότερα απο αλλων εταιριων... 

 

 

 

Μόλις ειδα και τα σχολια παρακατω... Δεν ειναι θεμα του αντροιντ... Του miui ειναι

Επεξ/σία από Giorgos17589
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, alexpap είπε

Η πολυπλοκότητας της εύρυθμης επικοινωνιακής διεύρυνσης της ζευγοποίησης των δύο εταίρων οδηγεί σε σταδιακή απομόνωση του ενός συμπληρωματικού κενού ως προς το άλλο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giorgos17589 είπε

Αν κρινω απο το συνολο αλλα κυριως από την αναφορα στο messenger π ειναι γνωστο το θεμα.. Μαλλον εχεις xiaomi... Δν ειναι το android που φταιει στην περίπτωση σου... Αλλα το λογισμικο.... (οπως και καθε εταιρια εχει το δικο της προφανως)... Και η διαχείριση που κανει και τα bugs που εχει.. Που αν οντως εχεις xiaomi ειναι συνήθως περισσότερα απο αλλων εταιριων... 

 

Είχα και Samsung αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα και στα email αλλά και όσο αναφορά τα γράμματα πάνω σε γράμματα σε πολλές εφαρμογές. 

Επεξ/σία από nikoselpida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vastegial_74 είπε

Σκέφτηκες μήπως ήταν θέμα miui και όχι Android; Σχετικά με τα email αν χρησιμοποιείς Gmail είναι σκουπίδι. Υπάρχει γενικά θέμα αν ψάξεις και σε ξένα fora. Το έχω καταργήσει και έχω βάλει outlook μιας και είμαι με 365 και δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. 

Εμένα το Outlook μου φαίνεται αρκετά βαρύ και κάνει αρκετά δευτερόλεπτα να μου ανοίξει ακόμη και σκέτα email με μόνο κείμενο και χωρίς μορφοποιήσεις, εικόνες ή συνημμένα. Έχω και εγώ το 365 και το κρατάω μόνο για αυτό το λόγο. Η εφαρμογή του GMAIL είναι εμφανώς γρηγορότερη, τουλάχιστον στο κινητό μου (Xiaomi 7 με 3GB Ram).

Κατά τα άλλα νομίζω ότι είναι πολύ καλή λειτουργία η απενεργοποίηση των Screenshots ειδικά αν βάλουν κάποιο κουμπί ή ρύθμιση που να το απενεργοποιεί globally χωρίς να χρειάζεται να το απενεργοποιούμε σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Haldol είπε

"Πάλιωσε" το συγκεκριμένο... αστείο. Εάν κάποιος έχει ευαισθησίες σχετικά με τις επιλογές που του δίνονται σε μία πλατφόρμα, σίγουρα ΔΕΝ θα πάει στο Android, του οποίου η μαμά εταιρεία κατασκοπεύει μέχρι και πόσες φορές τη μέρα πας τουαλέτα, εν αγνοία σου, και χωρίς κανένα τρόπο να το αποτρέψεις. Ακόμα και αν αφήσουμε στην απ' έξω τη Google, που'ναι γνωστή για το πόσο "τιμάει" και "προστατεύει" τους χρήστες της, μέχρι και οι εφαρμογές τρίτων ζητάνε ΆΣΧΕΤΑ permissions για να κάνεις το οτιδήποτε...

Αλλά ναι, με το iOS δε μπορείς να στείλεις με Bluetooth (μη σου πω και με IrDA) αρχεία, οπότε "περιορίζουν τις επιλογές σου". :D

Καθολου αστειο, 2 φορες εχω δωσει ευκαιρια στο iOS, και τις 2 το πουλησα στον πρωτο μηνα οποτε δεν ειμαι καθολου προκατειλημμένος.

Δεν ειχα καν στο μυαλο μου το Bluetooth και τις υπερυθρες οποτε καλα που μου το θυμησες και αυτό. Μιλάω για ξεκλειδωμα του bootloader, πολλαπλα λειτουργικά, εγκατασταση framework, εγκαταστασεις εκτος καταστηματος, εφαρμογες συστηματος (παραμετροποιησης ή ασφαλειας) που στο iOS δεν υπαρχουν ουτε για δειγμα μη χαλασει το λειτουργικο ο χρηστης γιατι βεβαια το φλασαρισμα ειναι υποθεση service οταν σε Android απλα επισκεπτεσαι ενα site της google (flash. android. com), συνδεεις το κινητο και ολα γινονται αυτοματα, αλλά και η χειροκινητη λυση ειναι παντα επιλογη. Να αναφερω την αναγνωριση usb συσκευων οπως εξωτερικες WiFi κεραιες τις οποιες μπορεις να χρησιμοποιησεις με εργαλεια οπως το metasploit και η εγκατασταση Linux διανομων που σε iOS αυτο θα ηταν σοκ;

 

Μιλας για κατασκοπεία χωρις καν να εχεις στο μυαλο σου οτι η μεγαλυτερη κατασκοπεια ειναι το να εισαι αναγκασμενος να κατεβαζεις απο το καταστημα της μαμας εταιρειας, σε Android δεν εχεις τετοιον περιορισμο, μπορεις να μη συσχετισεις ποτε τη συσκευη σου με το email σου και να μη χρειαστει καν να κανεις την οποιαδηποτε συνδεση με τη μαμα του. Τέλος, υπαρχουν παντα λυσεις οπως το GrapheneOS για οσους θελουν και ελευθερια επιλογων και out of the box αποδεσμευση απο τη μαμά.

 

ΥΓ) Και μιας και ανεφερα το clipboard στο προηγουμενο post, να πω οτι και η Apple πριν λιγους μηνες στην εκδοση 16 θυμηθηκε αυτην την λειτουργια.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Καθολου αστειο, 2 φορες εχω δωσει ευκαιρια στο iOS, και τις 2 το πουλησα στον πρωτο μηνα οποτε δεν ειμαι καθολου απεροληπτος.

Δεν ειχα καν στο μυαλο μου το Bluetooth και τις υπερυθρες οποτε καλα που μου το θυμησες και αυτό. Μιλάω για ξεκλειδωμα του bootloader, πολλαπλα λειτουργικά, εγκατασταση framework, εγκαταστασεις εκτος καταστηματος, εφαρμογες συστηματος (παραμετροποιησης ή ασφαλειας) που στο iOS δεν υπαρχουν ουτε για δειγμα μη χαλασει το λειτουργικο ο χρηστης γιατι βεβαια το φλασαρισμα ειναι υποθεση service οταν σε Android απλα επισκεπτεσαι ενα site της google (flash. android. com), συνδεεις το κινητο και ολα γινονται αυτοματα, αλλά και η χειροκινητη λυση ειναι παντα επιλογη. Να αναφερω την αναγνωριση usb συσκευων οπως εξωτερικες WiFi κεραιες τις οποιες μπορεις να χρησιμοποιησεις με εργαλεια οπως το metasploit και η εγκατασταση Linux διανομων που σε iOS αυτο θα ηταν σοκ;

 

Μιλας για κατασκοπεία χωρις καν να εχεις στο μυαλο σου οτι η μεγαλυτερη κατασκοπεια ειναι το να εισαι αναγκασμενος να κατεβαζεις απο το καταστημα της μαμας εταιρειας, σε Android δεν εχεις τετοιον περιορισμο, μπορεις να μη συσχετισεις ποτε τη συσκευη σου με το email σου και να μη χρειαστει καν να κανεις την οποιαδηποτε συνδεση με τη μαμα του. Τέλος, υπαρχουν παντα λυσεις οπως το GrapheneOS για οσους θελουν και ελευθερια επιλογων και out of the box αποδεσμευση απο τη μαμά.

 

ΥΓ) Και μιας και ανεφερα το clipboard στο προηγουμενο post, να πω οτι και η Apple πριν λιγους μηνες στην εκδοση 16 θυμηθηκε αυτην την λειτουργια.

Με όλα όσα αναφέρεις ασχολείται ούτε το 1% των χρηστών και ενδιαφέρουν ακόμα λιγότερους, οπότε να χαμε να λέγαμε.. 😉

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

"Πάλιωσε" το συγκεκριμένο... αστείο. Εάν κάποιος έχει ευαισθησίες σχετικά με τις επιλογές που του δίνονται σε μία πλατφόρμα, σίγουρα ΔΕΝ θα πάει στο Android, του οποίου η μαμά εταιρεία κατασκοπεύει μέχρι και πόσες φορές τη μέρα πας τουαλέτα, εν αγνοία σου, και χωρίς κανένα τρόπο να το αποτρέψεις. Ακόμα και αν αφήσουμε στην απ' έξω τη Google, που'ναι γνωστή για το πόσο "τιμάει" και "προστατεύει" τους χρήστες της, μέχρι και οι εφαρμογές τρίτων ζητάνε ΆΣΧΕΤΑ permissions για να κάνεις το οτιδήποτε...

Αλλά ναι, με το iOS δε μπορείς να στείλεις με Bluetooth (μη σου πω και με IrDA) αρχεία, οπότε "περιορίζουν τις επιλογές σου". :D

Κάτσε να δω πώς να σου το πω για να μη σε ταράξω...

https://grapheneos.org/

https://iode.tech/en/

https://calyxos.org/

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Marduk1 said:

γυριστε στα ios!!!

ios  των cisco?ios xr? 😛

3 hours ago, petranc2 said:

Παρτε iphone....!!!!!!

μετοχοι της apple που παιρνουν ποσοστα επι των πωλησεων. δεν ηξερα να δωσω 1000 ευρω για κινητο και να ειμαι και fanboy

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...