Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom [Switch]


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Mε την έλευση και του τελευταίου τρέιλερ, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αποκτήσει dedicated νήμα ο τίτλος.

Εδώ το launch trailer:

 

Αυτά που γνωρίζουμε για το game είναι ότι εκτυλίσσεται στον ίδιο κόσμο με τον προκάτοχό του (Breath of the Wild), καθώς και σε κάποια νησιά που ίπτανται πάνω από τα σύννεφα και για τα οποία δεν γνωρίζαμε ως τώρα. Από τα λίγα βίντεο παρουσίασης, καθώς και από το gameplay video που βγήκε πριν λίγο καιρό, τα λίγα συμπεράσματα που μπορώ να εξάγω είναι τα εξής (keep in mind, ότι έχω μείνει μακριά από spoilers και leaks):

  • Δεν είμαι σίγουρος ότι ο Link του ΤotK είναι ο ίδιος με τον Link του ΒotW. Είναι πολύ πιθανό βέβαια, λόγω των πολύ μακριών μαλλιών που έχει στην αρχή να είχε χαθεί για κάποια χρόνια και να επανήλθε, ίσως κάνει time leap το game.
  • Οι νέες abilities του Link είναι πολύ εντυπωσιακές, ειδικά το fuse, η δύναμη που ενώνεις διάφορα αντικείμενα του κόσμου θα απογειώνει τα physics και το gameplay.
  • Ιδιαίτερα ενδιαφέρον βρήκα το ότι πλέον δείχνουν να έχουν ρίξει μεγάλο βάρος στο σενάριο.
  • Θα χαρώ πολύ να δω την επιστροφή των κλασικών dungeons, όπως στα κλασικά Ζelda.

Γενικά ο τίτλος μοιάζει με τρομερή αναβάθμιση σε σχέση με τον προκάτοχό του, πράγμα που από μόνο του συνιστά άθλο, μιας και το ΒotW είναι για μένα ο καλύτερος τίτλος της σειράς.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 376
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το μονο που με ενοχλει ειναι οτι σε αρκετες σκηνες υπαρχει μια θολουρα στα γραφικα, αλλα απο εκει και περα φαινεται να το εχουν τερματισει.

τεραστια ποικιλα και physics ανωτερα απο οτιδηποτε εχουμε δει σε αλλα παιχνιδια.

ενα πραγμα που με αιφνιδιασε ειναι αυτο το you are not alone. θελω πολυ να δω τι σημαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν καταφέρει βασιζόμενοι στον ίδιο κόσμο, και την ίδια λογική πάνω κάτω , να παρουσιάσουν -στα χαρτιά- ένα παιχνίδια ΣΑΦΩΣ καλύτερο απο το BOTW, πράγμα που και εγώ δεν πίστευα οτι θα κατάφερναν εύκολα. Με την ανακοίνωση του totk είχα σχεδόν πειστεί ότι θα βλέπαμε το ίδιο πράγμα, απλά ίσως με σενάριο, και 2-3 περιοχές ακόμα , σαν ένα μεγάλο DLC ας πούμε.

Τελικά όχι μόνο έβαλαν ιστορία -όπως φαίνεται- όχι απλά έκαναν ΠΟΛΥ μεγαλύτερο τον κόσμο, χρησιμοποιώντας τα Sky Islands , αλλα έχουν εμπλουτίσει το ήδη γεμάτο gameplay του παιχνιδιού με τόσα πολλά καινούργια χαρακτηριστικά, που πραγματικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Φαίνεται μάλιστα ότι σεναριακά το παιχνίδι θα συνδεθεί με την ιστορία του Skyward sword, κάτι που νομίζω πως είναι πρώτη φορά που το κάνει τόσο εμφανώς η Nintendo.

Δεν ξέρω τι θα γίνει στον τεχνικό τομέα, εγώ δεν έχω και τίποτα σπουδαίες απαιτήσεις, αλλα ή θα έχει κάνει 'κανα θαύμα πάλι η Nintendo ή θα έχουμε θέματα. Είχα την εντύπωση οτι το BOTW ήδη ζόριζε το Switch. Ή έκανα μεγάλο λάθος, ή θα έχουμε γκρίνιες νομίζω.

Όταν έσκασε μύτη ο Ganon έριξα φανμποι σκριμ. Αν πράγματι έχει σενάριο αυτή τη φορά, και αυτές οι τεράστιες περιοχές του Trailer είναι Dungeons νομίζω θα έχουμε το καλύτερο Zelda που έχει βγει, και GOTY απο τον Απρίλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οτι θα εχουμε GOTY νομιζω ειναι σχεδον σιγουρο. 

Και εγω ημουν ιδιαιτερα σκεπτικος για το τι μπορουν να προσθεσουν για να σε κανουν να νιωσεις οτι παιζεις κατι νεο στον ιδιο κοσμο και να μην έχεις τη  αίσθηση του dlc. Και αποτι φαινεται εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια. Τα νεα abilities θα εχουν οριο μονο την φαντασια μας. 

Απλα οσο τελειο και να ειναι, δεν νομιζω οτι θα εχω το συναισθημα που ειχα οταν πρωτοεπιασα το botw και ειδα περι τίνος προκειται. Αυτη την σοκαριστικη πρωτη επαφη δεν θα την ξαναζησω. 

Φαινεται να εχου  προσθεσει dungeons που ειναι πολυ σωστη επιλογη. Το μονο που προσωπικα δεν μ αρεσει ειναι οτι δεν βλεπω shrines. Προσωπικά τα shrines μ αρεσαν παρα πολυ και καποια ηταν ιδαιτερα διασκεδαστικα. 

Ειμαι ετοιμος να κουμπωσω αδεια καμιας βδομαδας να χαθω στο γκειμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σχετικό αλλά γενικότερα για την σειρά. 

Δύο κόσμοι:

ΟοΤ: Μικρός Link/Μεγάλος Link

Minish Cap: Μικρός Link/Minish Link

LttP: Light World/Dark World

....κτλ

Το TotK σε συνδυασμό με το BotW ουσιαστικά πράττουν τον διπλό κόσμο αλλά σε δύο διαφορετικές εκδόσεις.

Σχετικά με το ΤοtK με προβληματίζει η ισορροπία όσων έχουν προσθέσει τόσο από πλευράς χειρισμού όσο και περιεχόμενου. Επίσης ελπίζω σε μεγαλύτερη ποικιλία εχθρών.

Η Zelda φαίνεται να εκτοπίστηκε σε άλλο σύμπαν/χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xristakos95 είπε

Καλα οτι θα εχουμε GOTY νομιζω ειναι σχεδον σιγουρο. 

Και εγω ημουν ιδιαιτερα σκεπτικος για το τι μπορουν να προσθεσουν για να σε κανουν να νιωσεις οτι παιζεις κατι νεο στον ιδιο κοσμο και να μην έχεις τη  αίσθηση του dlc. Και αποτι φαινεται εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια. Τα νεα abilities θα εχουν οριο μονο την φαντασια μας. 

Απλα οσο τελειο και να ειναι, δεν νομιζω οτι θα εχω το συναισθημα που ειχα οταν πρωτοεπιασα το botw και ειδα περι τίνος προκειται. Αυτη την σοκαριστικη πρωτη επαφη δεν θα την ξαναζησω. 

Φαινεται να εχου  προσθεσει dungeons που ειναι πολυ σωστη επιλογη. Το μονο που προσωπικα δεν μ αρεσει ειναι οτι δεν βλεπω shrines. Προσωπικά τα shrines μ αρεσαν παρα πολυ και καποια ηταν ιδαιτερα διασκεδαστικα. 

Ειμαι ετοιμος να κουμπωσω αδεια καμιας βδομαδας να χαθω στο γκειμ. 

Τα shrines ηταν ενδιαφεροντα,αλλα νομιζω ηθελε ας πουμε τα μισα shrines με την διπλασια δουλεια για να ειναι λιγο πιο ιδιαιτερα ας πουμε.  

Αν καταφερουν και κανουν εναν υβριδιο μεταξυ old school zelda και breath of the wild,τοτε αντικειμενικα θα μιλαμε για το καλυτερο παιχνιδι της σειρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνω πολλα ηταν απλα για να υπαρχουν. Αλλα τα εβλεπες απο towers και σε παρακινουσαν να εξερευνησεις. Οντως αν ειχε πιο δουλεμενα shrines θα ηταν ακομα καλυτερο. 

Πιστευω κατι θα μας δωσουν για να μας γεμισουν αυτο τον τεραστιο κοσμο παντως, ακομα και αν δεν ειναι shrines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν νέος κάτοχος Nintendo switch παίζω και φτάνω στο τέλος το Zelda botw.

Το παιχνίδι έχει φανταστικά τοπία πολύ ωραία ιδέα του να μπορείς να πας, σκαρφαλώσεις όπου θελεις,η ιστορία εντάξει δεν είναι αμάν αλλά δεν είναι και κακή.

Τώρα σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο Zelda!! Θεωρώ ότι είναι πολύ πίσω από το ocarina.

Έχει ενα τεράστιο άδειο κόσμο γεμάτο σεντούκια με αδιάφορα αντικείμενα,μικροαποστολες άνευ σημασίας, μαζεύεις χίλια αντικείμενα,έναν ganodorf που δεν βγάζει λαλιά και κάτι dungeon κλαυτα Χαράλαμπος.... Χωρίς κλειδιά χωρίς εχθρούς,μικρά σε διάρκεια...

Και πολλά άλλα θα έλεγα αλλά ελπίζω στο νέο Zelda να δώσουν βάση και στο ρεζουμε λίγο γιατί στο πρώτο ήταν μόνο το open world και τελος.

Υ.Γ shrine βλέπω θα έχει και στο νέο Zelda γιατί φενετε στο trailer 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xristakos95 είπε

Που ειδες shrines στο νεο? Γιατι μαλλον μου διεφυγε

Στο trailer στο 42 δευτερόλεπτα φενετε που φωτίζει πορτοκάλι κάτω δεξια την στιγμή που είναι ο link είναι στον αερα και στο 2:13 κάτω φενετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xristakos95 είπε

Απλα οσο τελειο και να ειναι, δεν νομιζω οτι θα εχω το συναισθημα που ειχα οταν πρωτοεπιασα το botw και ειδα περι τίνος προκειται. Αυτη την σοκαριστικη πρωτη επαφη δεν θα την ξαναζησω.

Αυτό.Όταν χτίζεις ένα παιχνίδι πάνω στο προηγούμενο είναι 100% οτι θα χάσεις αυτό που περιγράφεις.Βλέπε πχ ocarina - majoras ή zero dawn - forbidden west.

Δεν υπάρχει αυτό το wow του κάτι εντελώς νέου και διαφορετικού.Στην καλύτερη ένα 50% του παιχνιδιού θα δίνει την αίσθηση οτι το έχεις ξαναπαίξει.Είναι απόλυτα φυσιολογικό.

4 ώρες πριν, bblov είπεΤο παιχνίδι έχει φανταστικά τοπία πολύ ωραία ιδέα του να μπορείς να πας, σκαρφαλώσεις όπου θελεις,η ιστορία εντάξει δεν είναι αμάν αλλά δεν είναι και κακή.

Τώρα σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο Zelda!! Θεωρώ ότι είναι πολύ πίσω από το ocarina.

Έχει ενα τεράστιο άδειο κόσμο γεμάτο σεντούκια με αδιάφορα αντικείμενα,μικροαποστολες άνευ σημασίας, μαζεύεις χίλια αντικείμενα,έναν ganodorf που δεν βγάζει λαλιά και κάτι dungeon κλαυτα Χαράλαμπος.... Χωρίς κλειδιά χωρίς εχθρούς,μικρά…….. 

Πίσω για μένα και απο majoras - windwaker πέραν του θεικού ocarina.

Είναι πολύ δύσκολο το totk να είναι καλύτερο απο botw καθώς δεν μπορεί να προκαλέσει την ίδια αίσθηση που είχαμε όταν είδαμε το hyrule σε αυτή τη μορφή.Τώρα λίγο πολύ θα νιώθεις οτι παίζεις expansion όχι κάτι νέο.

Συμφωνώ σε όλα καθώς απο τις 30 ώρες μέχρι τις 150 που έκανα δεν είχε κάτι νέο.More korok seeds , more shrines , more Bokolin camps , more useless weapons , γενικά όλα επαναλαμβάνονταν σε μεγάλο βαθμό.Το ίδιο όμως μπορεί να ειπωθεί και για τα άλλα αγαπημένα μου παιχνίδια (μερικά απο αυτά witcher 3 , elden ring και souls , Skyrim , horizon) 

Είναι δύσκολο να φτιάξεις 100+ ώρες χωρίς να επαναλαμβάνεται.Το πρόβλημα για μένα ξεκινάει όταν χάνεται το μυστήριο.Για παράδειγμα μετά απο 20-30 ώρες ξέρεις οτι τα αποτελέσματα ενώς puzzle ανάλογα τη δυσκολία είναι : shrine ή korok.

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το BotW δημιούργησε ένα εξολοκλήρου νέο κεφάλαιο τόσο για την σειρά όσο και για την βιομηχανία. Βέβαια ως προς την βιομηχανία δύσκολο να επικεντρωθούν σε κάτι αντίστοιχο.

Ως κάτι νέο και φρέσκο και σε αυτή την κλίμακα ήταν αναμενόμενο να υπάρχουν και κάποια θέματα τα οποία ποικίλουν ανάλογα με την υποκειμενική κρίση του καθενός. 

Εμένα για παράδειγμα δεν με ενόχλησαν τα τέσσερα μπουντρούμια αλλά συμφωνώ για περισσότερα. Βασικά υποστηρίζω περισσότερο την παρατήρηση τα μπουντρούμια του TotT να έχουν διαφορετική διαφορετική αισθητική/themes (πχ πάγος, φωτιά, κτλ) κάτι που στο BotW δεν μπορούσε να υλοποιηθεί λόγω σεναρίου/σχεδιασμού.

Γενικώς σε κάτι νέο πάντα θα υπάρχουν περιθώρια βελτιώσεων και αυτό το εκλαμβάνω ως θετικό για το BotW το οποίο δημιούργησε εξαιρετικές "βάσεις". Προσωπικά θα μπορούσα να δημιουργήσω μια λίστα παρατηρήσεων αλλά και πάλι το BotW το βλέπω ως το παιχνίδι της γενιάς του.

Όσο για το TotK δεν περιμένω να είναι σαν expansion pack ή dlc extra του BotW αλλά να προσφέρει μια ολοκληρωμένη καινούργια εμπειρία όπως θα πράττει οποιαδήποτε συνέχεια γενικότερα και ακόμα παραπέρα.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...