Προς το περιεχόμενο

Παθητική αναγέννηση του DPF


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Πάντως δε ξέρω πόσο παλιά είναι τα αμάξια σας, αλλά σε Opel Corsa του 2011, πλέον θέλει πολύ ζόρισμα για να καθαρίσει το dpf, και με μέτρηση με επαγγελματικό obd, δε φτάνει ποτέ κάτω από 60% (με μέγιστο το 120%). Οπότε έχετε το νου σας, να το κάνετε συχνά αναγέννηση, για να μη σας μπουκώσει. Ο μηχανικός της Opel μου είπε ότι όταν φτάσει σε οριακό σημείο πληρότητας, και δε καθαρίζει με βόλτα σε υψηλές στροφές, πρώτα ρίχνουν ένα υγρό μέσα που σε συνδυασμό με βόλτα σε υψηλές στροφές μπορεί να το κάνει να καθαρίσει ως ένα σημείο, αλλά αν δεν κάνει και αυτό τίποτα, πρέπει να ξηλωθεί και να πάει σε ειδικό συνεργείο για καθαρισμό dpf, και στη χειρότερη αλλαγή εντελώς, που κοστίζει κανά χιλιάρικο με τα εργατικά. Γενικά όταν γεμίζει αρκετά μπορεί να μπλέξεις, οπότε όσοι έχετε diesel να το κάνετε συχνά παθητική αναγέννηση, ειδικά αν κάνετε πολλά χιλιόμετρα εντός πόλης.

Επειδή έχει  γνωστός Corsa d με α13dte μοτέρ , να ξέρεις μέσω διαγνωστικού (τουλάχιστον) opcom που έχω , μπορείς τόσο τη υγεία του του dpf όσο και τα πραγματικά χιλιόμετρα. Στη δική μας περίπτωση αφού το κουμπωσα είχαν γυριστεί και τα χιλιόμετρα 50,000.

Καλό είναι στο συγκεκριμένο κινητήρα να ελέγχεται - καθαριζεται και η βαλβίδα egr . Βγάζουν θέμα εκεί τα συγκεκριμένα..

Όταν κάνει αναγέννηση το συγκεκριμένο δουλεύει στο μέγιστο το βεντιλατερ και ανεβαίνει και η στιγμιαία η κατανάλωση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, meletis_m είπε

Επειδή έχει  γνωστός Corsa d με α13dte μοτέρ , να ξέρεις μέσω διαγνωστικού (τουλάχιστον) opcom που έχω , μπορείς τόσο τη υγεία του του dpf όσο και τα πραγματικά χιλιόμετρα. Στη δική μας περίπτωση αφού το κουμπωσα είχαν γυριστεί και τα χιλιόμετρα 50,000.

Καλό είναι στο συγκεκριμένο κινητήρα να ελέγχεται - καθαριζεται και η βαλβίδα egr . Βγάζουν θέμα εκεί τα συγκεκριμένα..

Όταν κάνει αναγέννηση το συγκεκριμένο δουλεύει στο μέγιστο το βεντιλατερ και ανεβαίνει και η στιγμιαία η κατανάλωση .

Καλημέρα, έχω και εγώ OBD και το παρακολουθώ, αλλά κάποιες φορές είτε δε συνδέεται, είτε δε δίνει σωστές μετρήσεις, τουλάχιστον στο DPF. Γι αυτό το ελέγχω και στο συνεργείο, για να έχω τη πιο σωστή μέτρηση. Η αλήθεια είναι ότι το λαμπάκι της αναγκαστικής αναγέννησης δεν έχει ανάψει ποτέ, αλλά έχει τύχει να ακούσω το βεντιλατέρ να κάνει πολύ δουλειά. Αναρωτιέμαι βέβαια, εν τέλει υπό ποιες συνθήκες ανάβει το λαμπάκι της αναγκαστικής αναγέννησης...

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτή τη δυνατότητα την έχουν όλα τα diesel ; (κάτοχος roomster 1.2tdi)

Αν εννοείς να δεις τα πραγματικά χιλιόμετρα και τη κατάσταση του dpf μέσω OBD, θεωρητικά ναι, αλλά συνήθως θέλει κάποιο configuration για να τραβηχτεί η σωστή μετρική από την ECU, και να διαμορφωθεί η raw τιμή σε κάτι πιο πρακτικό. Επίσης, αν χρησιμοποιείς το Torque Pro app, μπορεί να συνδεθεί με το HA για να αποθηκεύονται όλες οι πληροφορίες εκεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanasis00 είπε

Αν εννοείς να δεις τα πραγματικά χιλιόμετρα και τη κατάσταση του dpf μέσω OBD, θεωρητικά ναι, αλλά συνήθως θέλει κάποιο configuration για να τραβηχτεί η σωστή μετρική από την ECU, και να διαμορφωθεί η raw τιμή σε κάτι πιο πρακτικό. Επίσης, αν χρησιμοποιείς το Torque Pro app, μπορεί να συνδεθεί με το HA για να αποθηκεύονται όλες οι πληροφορίες εκεί!

Αναφερόμουν σε κάτι πιο basic -> αν το αμάξι μου κάνει αναγέννηση 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Καλημέρα, έχω και εγώ OBD και το παρακολουθώ, αλλά κάποιες φορές είτε δε συνδέεται, είτε δε δίνει σωστές μετρήσεις, τουλάχιστον στο DPF. Γι αυτό το ελέγχω και στο συνεργείο, για να έχω τη πιο σωστή μέτρηση. Η αλήθεια είναι ότι το λαμπάκι της αναγκαστικής αναγέννησης δεν έχει ανάψει ποτέ, αλλά έχει τύχει να ακούσω το βεντιλατέρ να κάνει πολύ δουλειά. Αναρωτιέμαι βέβαια, εν τέλει υπό ποιες συνθήκες ανάβει το λαμπάκι της αναγκαστικής αναγέννησης...

Αν εννοείς να δεις τα πραγματικά χιλιόμετρα και τη κατάσταση του dpf μέσω OBD, θεωρητικά ναι, αλλά συνήθως θέλει κάποιο configuration για να τραβηχτεί η σωστή μετρική από την ECU, και να διαμορφωθεί η raw τιμή σε κάτι πιο πρακτικό. Επίσης, αν χρησιμοποιείς το Torque Pro app, μπορεί να συνδεθεί με το HA για να αποθηκεύονται όλες οι πληροφορίες εκεί!

Επειδή το είχα το Corsa d για 1 μήνα ποτέ δε μου άναψε προειδοποίηση για dpf  . Του έκανα λόγω δουλειάς 2500 χιλιόμετρα σε ανοικτό δρόμο . 

Το opcom είναι διαγνωστικό που απευθύνεται κατά κύριο λόγο σε Opel &Saab , σε κλώνο το βρίσκεις 30-60€.  Δε έχει σχέση με το απλό obd και τη torque εφαρμογή . Το χρησιμοποιώ στο δικό μου Corsa C .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω σε τι αυτοκινητα αναφερεστε οι προηγουμενοι, αλλα τα diesel αυτοκινητα της τελευταιας 10ετιας θα πω εγω ουτε υψηλες στροφες χρειαζονται, αλλα ουτε χαμηλη σχεση στο κιβωτιο.
Σταθερα θελει απλα για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα στην εθνικη ή σε εναν ανοιχτο δρομο προκειμενου να γινει ο καθαρισμος του DPF αυτοματα.
Πολλες φορες εχω παρατηρησει μαλιστα να γινεται αναγεννηση και με λιγα χλμ σε δρομο εντος πολης, αρκει να πηγαινω σταθερα πχ 40 - 50χλμ και ακομα και αν σταματησω σε φαναρι για λιγο, με το που συνεχισω η αναγεννηση θα συνεχισει κανονικα.
Τα τελευταια τεχνολογιας diesel ειναι αρκετα εξυπνα και μπορουν να κανουν αυτη την δουλεια χωρις υψηλες στροφες ή συγκεκριμενη σχεση στο σασμαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Αγορασα ενα meriva του 2004.

Εχει dpf σε αυτη τη χρονολογια ;

Μπορεί να έχει...μπορεί και να μήν έχει, ανάλογα σε ποιά χώρα του εξωτερίκου είχε πουληθεί αρχικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, drapanakis είπε

Νομιζω Ιταλια

Που θα δω αν εχει ;

Νομίζω τα Γερμανικά και τα Αυστριακά είχαν από τότε.

Οταν γυρνάς το κλειδί στην πρώτη σκάλα πρίν βάλεις μπροστά ανάβει καμμιά τέτοια ένδειξη???

αρχείο λήψης.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Το αγορασα πριν μερικες μερες, δε θυμαμαι.

Νομιζω ομως οχι.

Θα το ξαναδω .

Εάν ανέβει σε ράμπα θα το δεις από κάτω . Εάν και μπορεί να έχει αφαιρεθεί και να έχουν αφήσει το κουφάρι μόνο. Σε συνεργείο μόνο ή και με το αρ. Πλαισίου σε αντιπροσωπεία ερώτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2023 στις 1:11 ΜΜ, GeorgeTrzs είπε

Νομίζω τα Γερμανικά και τα Αυστριακά είχαν από τότε.

Οταν γυρνάς το κλειδί στην πρώτη σκάλα πρίν βάλεις μπροστά ανάβει καμμιά τέτοια ένδειξη???

αρχείο λήψης.jpg

Οχι, δεν μου βγαζει τετοιες ενδειξεις καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...