Προς το περιεχόμενο

Δευτερο pc - ιδιος σταθμός εργασίας - κλεινει ξαφνικα (τα ιδια με το πρώτο)


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα άνοιξει και άλλο post τις προάλλες αλλά πραγματικά τραβάω τα μαλλιά μου

Εδώ και καιρό σε pc συνάδελφου, εκεί που έγραφε πχ κατι , σαν να εδινε το keyboard εντολή για shutdown

1) Βήμα πρώτο. Αλλάζω keyboard. Για λίγες μερες ολα καλα

Μετά πάλι τα ίδια

2) Βήμα δεύτερο. Λέω δεν μπορεί.. Μπορει να ειναι βραχυκυκλωμένες οι onboard usb . Οπότε βάζω μια κάρτα pci express

και απενεργοποιώ τις onboard. Πανω στο pc μόνο keyboard/mouse/vga/lan και τιποτε άλλο

Τα ιδια...

3) Βήμα τρίτο. Λεω θα της βάλω το δικό μου Keyboard που δουλευω 5 χρόνια μηπως εχει θέμα η παραγωγή των 2 πρώτων (ειμαστε και εισαγωγείς αλλά εχουμε

πουλήσει εκατοντάδες από αυτά).

Τα ιδια , οπότε λεω μαλλον η μητρική τα εχει κακαρώσει

4) Βήμα τέταρτο . Παραγγέλνω νέο refurbished. Παω σήμερα , περνάω τα προγραμματα, erp , Mails κλπ. Κάποια στιγμή κλείνει. Λεω τυχαιο θα ηταν

Μετα από λιγη ώρα αρχίζω τις δοκιμές με ενα αρχειο notepad και αρχίζω και γραφω διαφορα αλαμπουρνέζικα. Ειχα το νου μου να πατάω μόνο γράμματα

Πρέπει να εδωσε εντολή για shutdown πάνω από 10 φορές. 

Σφάλματα στο event viewer τις συγκεκριμένες ώρες που το έκανε

e1dexpress event 27

power-troubleshooter (επαναφορά του συστήματος από κατάσταση χαμηλης ενέργειας) Μιλαμε για desktop pc

Εικάζω ότι και θα το δω την Τρίτη πλέον

Εκεί έχω ενα switch 5port . Πανω στο switch έρχεται το καλώδιο από το κεντρικό της εταιρίας και δινω με 2 κοντα Utp (Καθαρός χαλκός, οχι cca)

δικτυο στον εκτυπωτή του ορόφου και στο pc της συναδέλφου

Πριν καιρό είχαμε έναν άλλο εκτυπωτή εκει ο οποίος στα ξαφνικά δεν τον έβλεπε στο δικτυο και επρεπε να τον κλεισουμε και να τον ανοίξουμε

Θα αλλάξω σε πρώτη φάση το switch την τριτη μηπως περνάει τιποτα περίεργα ρεύματα και βραχυκυκλώνει το σύμπαν?

Με οσους τεχνικους μίλησα πραγματικά δεν ήξεραν 

Αλλα μου κάνει εντυπωση πολλές φορες εκει που πληκτρολογείς κατι να κανει τερματισμό

 

 

15 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Είχα άνοιξει και άλλο post τις προάλλες αλλά πραγματικά τραβάω τα μαλλιά μου

Εδώ και καιρό σε pc συνάδελφου, εκεί που έγραφε πχ κατι , σαν να εδινε το keyboard εντολή για shutdown

1) Βήμα πρώτο. Αλλάζω keyboard. Για λίγες μερες ολα καλα

Μετά πάλι τα ίδια

2) Βήμα δεύτερο. Λέω δεν μπορεί.. Μπορει να ειναι βραχυκυκλωμένες οι onboard usb . Οπότε βάζω μια κάρτα pci express

και απενεργοποιώ τις onboard. Πανω στο pc μόνο keyboard/mouse/vga/lan και τιποτε άλλο

Τα ιδια...

3) Βήμα τρίτο. Λεω θα της βάλω το δικό μου Keyboard που δουλευω 5 χρόνια μηπως εχει θέμα η παραγωγή των 2 πρώτων (ειμαστε και εισαγωγείς αλλά εχουμε

πουλήσει εκατοντάδες από αυτά).

Τα ιδια , οπότε λεω μαλλον η μητρική τα εχει κακαρώσει

4) Βήμα τέταρτο . Παραγγέλνω νέο refurbished. Παω σήμερα , περνάω τα προγραμματα, erp , Mails κλπ. Κάποια στιγμή κλείνει. Λεω τυχαιο θα ηταν

Μετα από λιγη ώρα αρχίζω τις δοκιμές με ενα αρχειο notepad και αρχίζω και γραφω διαφορα αλαμπουρνέζικα. Ειχα το νου μου να πατάω μόνο γράμματα

Πρέπει να εδωσε εντολή για shutdown πάνω από 10 φορές. 

Σφάλματα στο event viewer τις συγκεκριμένες ώρες που το έκανε

e1dexpress event 27

power-troubleshooter (επαναφορά του συστήματος από κατάσταση χαμηλης ενέργειας) Μιλαμε για desktop pc

Εικάζω ότι και θα το δω την Τρίτη πλέον

Εκεί έχω ενα switch 5port . Πανω στο switch έρχεται το καλώδιο από το κεντρικό της εταιρίας και δινω με 2 κοντα Utp (Καθαρός χαλκός, οχι cca)

δικτυο στον εκτυπωτή του ορόφου και στο pc της συναδέλφου

Πριν καιρό είχαμε έναν άλλο εκτυπωτή εκει ο οποίος στα ξαφνικά δεν τον έβλεπε στο δικτυο και επρεπε να τον κλεισουμε και να τον ανοίξουμε

Θα αλλάξω σε πρώτη φάση το switch την τριτη μηπως περνάει τιποτα περίεργα ρεύματα και βραχυκυκλώνει το σύμπαν?

Με οσους τεχνικους μίλησα πραγματικά δεν ήξεραν 

Αλλα μου κάνει εντυπωση πολλές φορες εκει που πληκτρολογείς κατι να κανει τερματισμό

Edit : Το pc το άφησα ανοιχτό πριν φυγω από το γραφείο για να μπω remote. Εχει κλεισει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το παλιό pc το εχω πάρει σπίτι... προς το παρον μετά απο αρκετές ώρες που το εχω ξετινάξει, δεν εχει παρουσιάσει το παραμικρό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alxnt είπε

Κάνει shutdown ή απλά σβήνει; Άμα δεν πληκτρολογείς μένει ανοιχτό;

Τις περισσοτερες φορες το κανει ενω πληκτρολογεί κατι η συνάδελφος. Η πετάει στα ξαφνικά ενα volume bar στο πανω αριστερα μερος της οθόνης

Παρατήρησα στο παλιο pc οτι συμπεριφερόταν κουλά το πληκτρολόγιο ακόμα και στο bios

Αλλα το εχει κανει και σε κατάσταση αναμονής . Προχτες αν θυμαμαι του ειχα βγαλει keyboard / mouse από πάνω. Δουλευε η συνάδελφος σε αλλο pc εκεινη την ημέρα

με το που εβαλα το mouse μετα απο 1 λεπτο εκλεισε.

Συνοψίζω στα 3 παρακάτω

1) Αν και το γραφείο ειναι μαυρο μασιφ ξύλο μηπως παθαινει κανα κοκομπλοκο το mouse και κανει αυτο τα κουλα...δεν νομιζω. εικασιες

2) Αλλάζω αυριο κιολας πολύπριζο 

3) Αν κανει τα ιδια αλλάζω και switch

Να τονίσω κατι. Το συγκεκριμενο switch δουλευει σχεδον 2 χρονια. Για καιρο ειχαμε πανω ενα laserjet lexmark ο οποίος ξαφνικά δεν δεχόταν εκτύπωση

ενώ τον εβλεπες στο webif, ping κανονικα κλπ. Επρεπε να τον κλεισεις απο το κουμπι και να τον ανοιξεις παλι

Με τον hp που εχουμε τωρα δεν το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 29gk είπε

Γιατι δεν εχετε αλλαξει/δοκιμασει ηδη αλλο switch ή ρουτερ ? Εκει κατι γινεται

Πιθανόν ειναι το pdu το θεμα... Θα το δω αυριο και θα ποστάρω. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε και μια δοκιμή με άλλη συσκευή usb, κανα στικακι πχ και χωρίς πληκτρολόγια/ποντίκια πάνω και αστο λίγο έτσι να δεις. Και αφού αλλάξεις πολυπριζο δες και σε άλλη πρίζα τοίχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το παρακολουθώ

Στην συγκεκριμένη πρίζα που ειναι σε κανάλι ήταν 2 πολύπριζα σε σειρά και συνολικά ήταν πανω 2 pc, Θυμήθηκα σήμερα οτι και το pc άλλου συναδέλφου μια φορά πχ στις 2 εβδομάδες του έκλεινε. Δεν ειχα δωσει σημασία και καθισα να δω τα events . Και εκει ειχε κατά καιρούς κατι Power troubleshooter

Πήρα 2 άλλα πολύπριζα τα έβαλα για καλό και για κακό σε διπλανή πρίζα στο κανάλι σε σειρά πάλι και συνδεσα πάλι τα μηχανήματα.

Το παλιό pc της συναδέλφου που το εχω στο σπίτι, δουλευει περιπου 18 ωρες ασταμάτητα χωρις θεματα

Το νέο pc εδώ και 1 ώρα μετά την αλλαγή παροχής / πολύπριζων εχει σταματήσει να κανει τα κουλα του

Σε λίγο που θα φύγω θα πάρω τα 2 παλιά πολύπριζα να τα δοκιμάσω στο pc στο σπίτι να δω...θα το κάνουν και στο σπίτι? Αν το κάνουν βρήκαμε τον ένοχο

Πιθανόν μπορεί βέβαια να φταιει και η πριζα στο κανάλι.  Ιδωμεν

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύπριζα οκ. μηχανήματα οκ, αρα τι μένει ? Η πρίζα στο κανάλι.... Προς το παρον εβαλα τα μηχανήματα σε διπλανη (απο χτες) . Να ηταν στο σπιτι μου το θεμα θα την ειχα δει και θα την ειχα αλλαξει αν υπήρχε θεμα.. Αλλα σε εταιρια ειδικα σε εργάσιμη μέρα και απο την στιγμη που δεν ξερω ουτε σε ποια φάση ειναι δεν θα παιξω. Φωνάζω συνεργάτη ηλεκτρολογο και κανουμε και ενα πλανο 2μήνου να αλλαξουμε και να κανουμε χαρτογραφηση στα παντα.  Και στις καλωδιωσεις δικτυου που ειναι πανω από 15 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι...

Την πριζα δεν εχω προλάβει να την τσεκάρω αλλά να αναφέρω τα παρακάτω

1) Αποκλειεται μια παροχή ρεύματος να δινει στο pc εντολή για ομαλό shutdown .Αν εχει θεμα η πριζα η το πολύπριζο δεν θα εκλεινε μπαμ και κάτω?

2) Το παλιό pc ειναι ανοιχτό από το περασμένο σάββατο στο σπίτι χωρίς να εχει παρουσιάσει κανενα θεμα 

3) Το καινουργιο...Αφου αλλαξα τα πολύπριζα και την πριζα την Δευτέρα, τριτη και τετάρτη κανένα θέμα

Την πέμπτη το επιασε ο δι....λος πάλι . χτες τιποτα, σήμερα τιποτα

Επισυνάπτω ενα αρχειο με σφάλματα τις ωρες που εκανε τα κουλα του. Δειτε τα και εσεις . Ευχαριστώ

Τα user32 ως επι το πλείστον ειναι events που εχουν ως εξής

Ειπα στην συνάδελφο να εχει ανοιχτο ενα αρχειο notepad , να γράψει κατι και οταν αρχίζει τα κουλα για τερματισμό απλά δεν θα κλεινει

γιατι ειναι ανοιχτό το αρχείο, το καναμε δηλαδη για να αποτρέψουμε τον τερματισμό. Τα αλλα προγραμματα /chrome /thunderbird και erp εκλειναν

 

ERRORS1.jpg

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια φορα να ρωτησω. Το ρουτερ, το switch και το δικτυο στις ρυθμισεις του, το κοιταξατε ? Κανα ρεσετ, αλλαγη καλωδιων ethernet και ρευματος σε αυτα, επαιξε ? Υπαρχει ενδεχομενως κατι δικτυακο πανω σε ups ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες

Το κεντρικό switch ειναι unmanaged . Τα 2 routers ειναι σε bridge και ειναι πανω σε 2 wan ports ενος meraki firewall (για load balance)

Το meraki ειναι μια χαρά , Το endpoint δεν βγάζει κατι  Κεντρικό switch, firewall , nas , routers , server ειναι ολα σε ups

Από το switch το κεντρικό φεύγει ένα καλώδιο και καταλήγει σε ενα switch 5port που ειναι πανω το pc της συναδέλφου και ενας δικτυακος laser

Γενικά οι καλωδιωσεις ειναι μπερδεμένες. Ο τότε ηλεκτρολόγος δεν ξερω ποιος τα εφτιαξε πριν από 15 περιπου χρονια, ενω ειναι περασμενα

κανάλια δεν υπαρχει γενικα η εννοια της παθητικου εξοπλισμου...(patchpanel , πριζες ) ολα τα καλωδια ειναι περασμενα μεσα από κανάλια, 

Ειναι μια δουλεια που δεν ειναι ευκολη και δεν υπάρχει και ο χώρος για να κατσεις να κανεις αλλαγες, 

(Με λίγα λόγια ειναι πιο ευκολη η μεταφορά των γραφειων σε αλλο οίκημα , φτιάξιμο μιας σωστής δομημένης και κουμπωμα τις οποιες συσκευές)

-----------------------

Κατι που εχω παρατηρήσει κατα καιρούς στον συγκεκριμενο σταθμό εργασίας . Κατι που το εκανε συνέχεια και ο παλιος υπολογιστης ο οποίος σπίτι

δεν εχει κανει τιποτα ουτε στο ελάχιστο

Πριν λίγο σηκώθηκα. Μπήκα απομακρυσμένα στο νεο pc

Ειχε ανοίξει από μονο του ενα application που λεγεται groove

Ειχε ανοίξει ο microsoft edge με 2 tabs οπου στο ενα ειχε βγάλει μια σελιδα bing για την ακτη ελεφαντοστου

Το pc θα ειχε κανει τερματισμό αν δεν ειχα ανοιχτο το notepad . Το ιδιο σφάλμα στα events , οτι ο user απέτρεψε τον τερματισμό

Θα αλλαξω αυριο το καλώδιο που φευγει από το switch και παει στο μικρότερο

Εχουν δει πολλα τα ματια μου αλλα ειναι δυνατον ενα καλωδιο utp η ενα switch να προκαλει τα παραπάνω?

Δεν παει το μυαλό μου αλλου

Ισως να προσπαθησω να συνδεσω το καλώδιο (αυτο το προβληματικό) κατευθείαν στο δικο μου pc να δω τι στο καλό γινεται

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω τι γινεται.. 3 φορες σημερα μεσα σε ενα μισάωρο ενα ανοιχτό notepad απέτρεψε τον τερματιισμο λειτουργίας του pc

Ξερω οτι αν πάρω και το καινουργιο pc στο σπίτι οπως εχω το προηγουμενο εδω και μια βδομάδα θα σταματήσει να βγάζει αυτο το θέμα

Δεν ξέρω. Την στιγμή που κανενα pc , καμια συσκευή στην εταιραι δεν εχει θεματα πλεον μαλλον ενα ευχελαιιο και ενα ξεμάτασμα να δώσει λυση

Δεν ειναι δυνατον στα ξαφνικά να ανοιγει ο media player , το groove και ενα απλό notepad να αποτρέπει τον ασφαλη τερματισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Πραγματικά δεν ξέρω τι γινεται.. 3 φορες σημερα μεσα σε ενα μισάωρο ενα ανοιχτό notepad απέτρεψε τον τερματιισμο λειτουργίας του pc

Ξερω οτι αν πάρω και το καινουργιο pc στο σπίτι οπως εχω το προηγουμενο εδω και μια βδομάδα θα σταματήσει να βγάζει αυτο το θέμα

Δεν ξέρω. Την στιγμή που κανενα pc , καμια συσκευή στην εταιραι δεν εχει θεματα πλεον μαλλον ενα ευχελαιιο και ενα ξεμάτασμα να δώσει λυση

Δεν ειναι δυνατον στα ξαφνικά να ανοιγει ο media player , το groove και ενα απλό notepad να αποτρέπει τον ασφαλη τερματισμό...

Δοκίμασες με άλλες εκδόσεις windows ή Linux στο pc ενώ βρίσκεται στη εταιρία και όχι στο σπίτι; Μήπως κάτι κάπου κάπως δεν είναι συμβατό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τι γινεται

Στο πρώτο pc που παρουσίασε το πρόβλημα, ακόμα και μέσα στο bios την ώρα που εξέταζα τις ρυθμίσεις για να δω μηπως εχει κατι περιεργο

ενω ημουν σε μια καρτέλα, και παταγα βελάκι κατω η πανω πχ με πηγαινε στην καρτέλα να κανω save and exit setup

Θα δοκιμάσω αυριο σε πρωτη φαση να αλλαξω το μικρό switch , και να ελέγξω το καλωδιο που φευγει απο το κεντρικό μηπως εχει κανά θέμα . Ειναι και περασμενο πάνω από 10-15 χρονια. Θα το δω πως θα παει. Δεν ειναι θεμα windows. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...