Προς το περιεχόμενο

Δευτερο pc - ιδιος σταθμός εργασίας - κλεινει ξαφνικα (τα ιδια με το πρώτο)


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Εκανα πολλά σημέρα, απέκλεισα δικτυα , καλώδια, switch . Ακομα και χωρίς καλώδιο UTP πάνω του τα ίδια

Αφού ειδα και αποείδα πήρα το δικό μου Pc Πριν 20 λεπτα και το πήγα στην θέση εργασίας της συναδέλφου

Και μιλάμε για pc που δουλευει 24/7 τα τελευταία 4 χρόνια τουλάχιστον χωρις θεματα

Μέχρι να βγάλει τον επιθυμητό ομαλό τερματισμό στα 3 και κάτι λεπτα ... και χωρίς δικτυο πανω (vga/keyboard/mouse Μόνο)

Ανοιξε 2-3 φορές τον media player, πεταξε κανά δυο φορές πάνω αριστερα μια μικρη κάθετη μπαρα για τον ηχο , πεταξε κατι παράθυρα διαλόγου

απο την δεξιά πλευρα.

Τώρα θα πάρω την οθόνη της μαζί μου , παρέα με τα καλώδια vga / ρευματος να τα βαλω στο σπιτι... να περνάει καμια βλακεια ρευμα

απο το vga και να κανει τα κουλά? Μακάρι.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν εχεις δοκιμασει ενα απο τα "προβληματικα" pc χωρις καλωδιο δικτυου συνδεδεμενο και μετα απο επανεκκινηση και κανει τα ιδια, ειναι μηπως αυτο συνδεδεμενο σε καποιο ups ; Και χωρις καμια συνδεση επανω του παρα μονον ρευμα και ενσυρματο πληκτρολογιο και ποντικι, τιποτε αλλο, κανει τα ιδια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρολόγος έχει δει την μπρίζα εκεί μήπως χάνει τίποτα σαν διαρροή ρεύματος να εχει και να χτυπάει σε ομαλό τερμαστιμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Αν εχεις δοκιμασει ενα απο τα "προβληματικα" pc χωρις καλωδιο δικτυου συνδεδεμενο και μετα απο επανεκκινηση και κανει τα ιδια, ειναι μηπως αυτο συνδεδεμενο σε καποιο ups ; Και χωρις καμια συνδεση επανω του παρα μονον ρευμα και ενσυρματο πληκτρολογιο και ποντικι, τιποτε αλλο, κανει τα ιδια ;

Θα σου πω τι γίνεται με τα UPS. επειδη δοκιμασα σημερα και αλλη παροχη στην ιδια πλευρα και εκανε τα ιδια  πιθανον ολες οι πρίζες στο κανάλι το συγκεκριμενο ειναι σε σειρά.  Το μονο pc που δεν εχει ups ειναι το συγκεκριμενο

Πιθανον αν στα 3 υπόλοιπα pc βγάλω το ups θα κάνει το ιδιο. 99% τα ups γλυτώνουν τα λαθος ρευματα

εχω video στο κινητο μου που τραβηξα την ωρα που συνδεσα το δικο μου pc σε εκεινη την θεση εργασιας. Μου φαινεται κουλο εως πολύ κουλό μια ασταθής παροχή

να δινει εντολες για ανοιγμα παραθυρων και εντολες για ομαλο τερματισμό .Περιμενω ηλεκτρολόγο αυριο .Και πιθανότητα τις 2 καμερες από το καταγραφικο να τις εκαψε πριν 3-4 μήνες η ιδια αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δυσκολεύουν τα πολλά Enter να διαβάσω τα μηνύματα σου και ελπίζω να μην μου ξέφυγε κάτι.

Έχουμε δοκιμάσει να απενεργοποιήσουμε το Wake on LAN στο BIOS; Μήπως υπάρχει κάποια συσκευή εντός του δυκτίου που έχει κολλήσει και στέλνει σήματα τερματισμού στο PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Με δυσκολεύουν τα πολλά Enter να διαβάσω τα μηνύματα σου και ελπίζω να μην μου ξέφυγε κάτι.

Έχουμε δοκιμάσει να απενεργοποιήσουμε το Wake on LAN στο BIOS; Μήπως υπάρχει κάποια συσκευή εντός του δυκτίου που έχει κολλήσει και στέλνει σήματα τερματισμού στο PC;

Το καταλαβαινω απόλυτα οτι σε δυσκολευουν τα μηνήματα αλλα ενα pc εκτός δικτυου , με βγαλμένο ακομα και το καλωδιο ... πως θα πάρει εντολες?

Έστω οτι βαζω ενα UPS , ολο το πιθανό βραχυκύλώμα θα εξαλειφθεί γιατι το UPS με την οποια σταθεροποιηση τάσης εχει μέσα θα σταματήσει το θεμα.

Αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ έτσι.. Εσκασε ενα θεμα το οποίο οφείλεται κατά 99% στο ρεύμα και πρέπει να γινει μια σωστή δουλειά με σωστό χάρτη ρευμάτων γιατι όσοι πέρασαν απλά δεν ακουμπησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Το PC το έβαλα στη δική μου παροχή (αλλο κανάλι) . Τραβηξα μια μπαλαντέζα για και την περασα γυρω γυρω να μην ενοχλεί . Εγώ έτσι και αλλιως δεν εχω θέμα

αλλά το κανάλι απέναντι... εχει.. περιμενω το απόγευμα ηλεκτρολόγο να κανει τα τσεκ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λες ότι το PC κλείνει κανονικά, φαντάζομαι βλέπεις όλη την διαδικασία που κάνουν τα Windows ή τα όποιο Λειτουργικό Σύστημα έχεις πχ το παρακάτω:

Fully Shutdown Windows 10

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2023 στις 2:09 ΜΜ, manolis940 είπε

Αφού λες ότι το PC κλείνει κανονικά, φαντάζομαι βλέπεις όλη την διαδικασία που κάνουν τα Windows ή τα όποιο Λειτουργικό Σύστημα έχεις πχ το παρακάτω:

Fully Shutdown Windows 10

Σωστά;

Καλησπέρα, Σωστά . Κανει ομαλό shutdown. 

Προς το παρόν το εβαλα στη δική μου παροχή , σε αλλη πριζα στο δικό μου κανάλι. Χτες και σημερα ολα καλά

Ο ηλεκτρολόγος ήρθε για να πάρει κάποια πράγματα , δεν ειχε χρονο να τσεκάρει τις πρίζες. Μου ειπε οτι η θα βάλω ενα ups online στο pc ειτε να

φωνάξω ηλεκτρολόγο ο οποίος έχει ειδικό μηχάνημα το οποίο μπορεί να το βάλει σε μια πριζα πχ και να παρακολουθήσει πχ για διάστημα μιας βδομάδας τις τάσεις, βυθίσεις κλπ αλλά η όλη δουλεια θα κοστίσει αρκετά

Υπάρχει κανένα φτηνό αξεσουαρ πχ (μου ειπε ενας γνωστος οτι στις πτωσεις /υπερτάσεις εχει μια αντικευρανικη πριζα της APC που αρχίζει και βαράει οταν παρουσιάζονται τέτοια θέματα.. Τι αλλο να βάλω , κανα φωτιστικό και να το παρακολουθω ολη μερα να δω αν τρεμοπαίζει?

Μπορει η πριζα να ειναι καλη και το πρόβλημα να ξεκινάει από τον πινακα, απο καμια ασφάλεια, φάση , δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2023 στις 6:42 ΜΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Καλησπέρα

Εκανα πολλά σημέρα, απέκλεισα δικτυα , καλώδια, switch . Ακομα και χωρίς καλώδιο UTP πάνω του τα ίδια

Αφού ειδα και αποείδα πήρα το δικό μου Pc Πριν 20 λεπτα και το πήγα στην θέση εργασίας της συναδέλφου

Και μιλάμε για pc που δουλευει 24/7 τα τελευταία 4 χρόνια τουλάχιστον χωρις θεματα

Μέχρι να βγάλει τον επιθυμητό ομαλό τερματισμό στα 3 και κάτι λεπτα ... και χωρίς δικτυο πανω (vga/keyboard/mouse Μόνο)

Ανοιξε 2-3 φορές τον media player, πεταξε κανά δυο φορές πάνω αριστερα μια μικρη κάθετη μπαρα για τον ηχο , πεταξε κατι παράθυρα διαλόγου

απο την δεξιά πλευρα.

Τώρα θα πάρω την οθόνη της μαζί μου , παρέα με τα καλώδια vga / ρευματος να τα βαλω στο σπιτι... να περνάει καμια βλακεια ρευμα

απο το vga και να κανει τα κουλά? Μακάρι.

Πολλά κουλά και απίθανα. Πιο λογικό θα μου φαινόταν να είναι touchscreen η οθόνη με τίποτα multimedia κουμπάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Καλησπέρα, Σωστά . Κανει ομαλό shutdown. 

Προς το παρόν το εβαλα στη δική μου παροχή , σε αλλη πριζα στο δικό μου κανάλι. Χτες και σημερα ολα καλά

Ο ηλεκτρολόγος ήρθε για να πάρει κάποια πράγματα , δεν ειχε χρονο να τσεκάρει τις πρίζες. Μου ειπε οτι η θα βάλω ενα ups online στο pc ειτε να

φωνάξω ηλεκτρολόγο ο οποίος έχει ειδικό μηχάνημα το οποίο μπορεί να το βάλει σε μια πριζα πχ και να παρακολουθήσει πχ για διάστημα μιας βδομάδας τις τάσεις, βυθίσεις κλπ αλλά η όλη δουλεια θα κοστίσει αρκετά

Υπάρχει κανένα φτηνό αξεσουαρ πχ (μου ειπε ενας γνωστος οτι στις πτωσεις /υπερτάσεις εχει μια αντικευρανικη πριζα της APC που αρχίζει και βαράει οταν παρουσιάζονται τέτοια θέματα.. Τι αλλο να βάλω , κανα φωτιστικό και να το παρακολουθω ολη μερα να δω αν τρεμοπαίζει?

Μπορει η πριζα να ειναι καλη και το πρόβλημα να ξεκινάει από τον πινακα, απο καμια ασφάλεια, φάση , δεν ξέρω...

Ποιο φτηνά θα κοστίσει να έρθει ένα ηλεκτρλόγος να αλλάξει την ασφάλεια στον πίνακα,το καλώδιο και τις πρίζες παρά να βάλεις μηχάνημα καταγραφής και πριζάκια προστασίας. Μπορεί επίσης όπως λες να είναι θέμα φάσης που να ξεκινάει και από το ρολόι. Μια άλλη ιδέα είναι πάρε έλα πολύμετρο πολύ απλό στη χρήση καμία δυσκολία και μέτρα το ρεύμα που δίνει η πρίζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, soteras είπε

Ποιο φτηνά θα κοστίσει να έρθει ένα ηλεκτρλόγος να αλλάξει την ασφάλεια στον πίνακα,το καλώδιο και τις πρίζες παρά να βάλεις μηχάνημα καταγραφής και πριζάκια προστασίας. Μπορεί επίσης όπως λες να είναι θέμα φάσης που να ξεκινάει και από το ρολόι. Μια άλλη ιδέα είναι πάρε έλα πολύμετρο πολύ απλό στη χρήση καμία δυσκολία και μέτρα το ρεύμα που δίνει η πρίζα

Θα τα κλεισω ολα αυριο το απόγευμα . Servers / firewall / routers κλπ και θα κάτσω να ψάξω ποια ασφάλεια ειναι στον πίνακα. Φωναζω μετα ηλεκτρολόγο και την αλλάζει. Και ξανασυνδεω δοκιμαστικα το pc στην παλια πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Θα τα κλεισω ολα αυριο το απόγευμα . Servers / firewall / routers κλπ και θα κάτσω να ψάξω ποια ασφάλεια ειναι στον πίνακα. Φωναζω μετα ηλεκτρολόγο και την αλλάζει. Και ξανασυνδεω δοκιμαστικα το pc στην παλια πρίζα.

Το θέμα είναι να έρθει ένας ηλεκτρολόγος να έχει την όρεξη να κάτσει εκεί να μετρήσει πρίζες κλπ να δει τι φταίει όχι απλά να αλλαχτεί μια ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Δεν έχω πολύ ειδικές γνώσεις όπως άλλοι χρήστες αλλά θα θέσω κάποια λογικά ερωτήματα και επίσης έχω ένα παρόμοιο φαινόμενο στο σπίτι που ίσως έχει σχέση ίσως και όχι.

Απότι κατάλαβα το συμπέρασμα μέχρι τώρα είναι πως το ρεύμα κοντά στο συγκεκριμένο γραφείο είναι περίεργο και δίνει εντολές στο pc.

-Αυτό γίνεται μέσων των ίδιων των αγωγών με κάποιο τρόπο (περνώντας μέσα από πρίζες, τροφοδοτικό και φτάνοντας μητρική ή όπου αλλού)

-Ή ασύρματα μέσω ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών που πάνε κατευθείαν στα κυκλώματα του υπολογιστή.

Από ότι είπες αυτό το κάνει μόνο όταν έχεις πάνω πληκτρολόγιο ή ποντίκι. Άμα δεν έχεις τίποτα από αυτά κουμπωμένο θα το κάνει πάλι? Αν όχι τότε βρήκες το σημείο που μπαίνει η παρεμβολή και είναι αυτά τα δύο.

Αν όντως φταίει το πληκτρολόγιο, εδώ μπαίνει ένα σημαντικό ερώτημα. Έχει το πληκτρολόγιό σου shortcut για να κάνει το pc shutdown? Αν οι παρεμβολές κάνουν τα ίδια τα πλήκτρα του πληκτρολογίου να κλείνουν το κύκλωμά τους τότε θα συνέβαιναν μόνο οι λειτουργίες που είναι πάνω στο πληκτρολόγιο. Όμως εσύ λες ότι σου ανοίγουν άκυρα προγράμματα για τα οποία σίγουρα δεν υπάρχει shortcut ενώ άμα πατιόντουσαν από την παρεμβολή τυχαία κουμπιά τότε θα έβλεπες τους χαρακτήρες τυπωμένους στο notebook, αλλά δεν τους βλέπεις, σωστά?

Οπότε καταλήγουμε ότι αν φταίει το πληκτρολόγιο η παρεμβολή μπαίνει σε αυτό και ταξιδεύει μέσω των αγωγών του προς την μητρική και τα υπόλοιπα συστήματα, χωρίς όμως να πατάει τα κουμπιά του ίδιου του πληκτρολογίου. Άλλο πληκτρολόγιο έχει δοκιμαστεί μήπως την ευπάθεια την έχει μια συγκεκριμένη μάρκα ή τύπος?

Εκεί μπαίνει ένα άλλο ερώτημα. Πως γίνεται μια τυχαία (μιας και δημιουργήθηκε από κακό ρεύμα) παρεμβολή στα ηλεκτρονικά κυκλώματα να δίνει την οποιαδήποτε εντολή στο περιβάλλον των windows? Αλλά και στο bios όπως λες. Ειλικρινά δεν ξέρω και ίσως θα έπρεπε να πει μια γνώμη κάποιο μέλος του φόρουμ με πιο εξειδικευμένες γνώσεις στο αν, και πως είναι πιθανό κάτι τέτοιο. Επίσης υπάρχει εντολή που θα ανοίξει κατευθείαν τον media player ή το groove? Αλλιώς γίνεται η παρεμβολή δίνοντας τυχαίες εντολές να πάει Έναρξη>Προγράμματα>Groove και να κάνει τέτοιες περίπλοκες διαδρομές?

Εδώ είναι ένα βίντεο που εξηγεί πως σωματίδια που ταξιδεύουν μέχρι την Γη ως ακτινοβολία μπορούν να αλλάξουν το 0 σε 1 στα ηλεκτρονικά κυκλώματα. Αλλά κάτι τέτοιο είναι αρκετά σπάνιο ενώ το να αλλάξει απλά ένα bit που και που δεν νομίζω πως θα είχε τα δικά σου αποτελέσματα που είναι συνεχή και έντονα. Επίσης τέτοια σωματίδια δεν παράγονται έτσι εύκολα από το ρεύμα. Δεν είναι αυτή η περίπτωση αλλά το έβαλα για την ιστορία

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Καλησπέρα, Σωστά . Κανει ομαλό shutdown. 

Προς το παρόν το εβαλα στη δική μου παροχή , σε αλλη πριζα στο δικό μου κανάλι. Χτες και σημερα ολα καλά

Ο ηλεκτρολόγος ήρθε για να πάρει κάποια πράγματα , δεν ειχε χρονο να τσεκάρει τις πρίζες. Μου ειπε οτι η θα βάλω ενα ups online στο pc ειτε να

φωνάξω ηλεκτρολόγο ο οποίος έχει ειδικό μηχάνημα το οποίο μπορεί να το βάλει σε μια πριζα πχ και να παρακολουθήσει πχ για διάστημα μιας βδομάδας τις τάσεις, βυθίσεις κλπ αλλά η όλη δουλεια θα κοστίσει αρκετά

Υπάρχει κανένα φτηνό αξεσουαρ πχ (μου ειπε ενας γνωστος οτι στις πτωσεις /υπερτάσεις εχει μια αντικευρανικη πριζα της APC που αρχίζει και βαράει οταν παρουσιάζονται τέτοια θέματα.. Τι αλλο να βάλω , κανα φωτιστικό και να το παρακολουθω ολη μερα να δω αν τρεμοπαίζει?

Μπορει η πριζα να ειναι καλη και το πρόβλημα να ξεκινάει από τον πινακα, απο καμια ασφάλεια, φάση , δεν ξέρω...

Μπορείς να δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις αυτή την λειτουργία;

Path στον πίνακα Ελέγχου: Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας\Ρυθμίσεις συστήματος

image.png.0afd3cc1c9da739503ab8cb3f1d1f16f.png

 

Τα συγκεκριμένα μπριζάκια παρέχουν αντικεραυνική προστασία και δεν νομίζω ότι αν έχεις μικρές αυξομοιώσεις θα σου δώσουν κάποια ένδειξη. Και εγώ πάντως δύσκολα θα έριχνα τις ευθύνες μου στην πρίζα. Πρέπει ωστόσο να ελεγχθούν όλες οι πρίζες στην γραμμή και οι συσκευές που είναι πάνω σε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...